Poznaliśmy ograniczenia platformy Windows 10 na ARM

Windows 10

Urządzenia z Windows 10 oparte na architekturze ARM zostały zapowiedziane już w grudniu ubiegłego roku, jednak dotychczas nie słyszeliśmy zbyt wiele na temat możliwości samego systemu.

Wiadomo już, że dzięki zastosowaniu procesorów znanych głównie ze smartfonów drastycznie zwiększy się czas pracy notebooków. Mowa nawet o 20 godzinach działania bez konieczności ładowania baterii.

Jakie będą jednak ograniczenia samej platformy? Microsoft opublikował na swojej stronie dokumentację techniczną. Najprawdopodobniej dane trafiły tam przez przypadek, bowiem w weekend zostały usunięte z witryny.

Z niedostępnych już dokumentów dowiedzieliśmy się jednak całkiem sporo na temat samego systemu. Windows 10 oparty na architekturze ARM będzie posiadać wiele ograniczeń.

Przede wszystkim emulowane będą mogły być wyłącznie 32-bitowe wersje klasycznych programów, które dostępne są na zwykłym Windowsie. 64-bitowe odpowiedniki póki co nie będą wspierane.

Windows 10 ARM
Windows 10 dla ARM nie uruchomi części gier i aplikacji

System będzie obsługiwać wyłącznie sterowniki napisane z myślą o platformie ARM64. W większości przypadków nie będzie z tym problemów, jednak jeżeli ktoś posiada starsze urządzenia peryferyjne ze sterownikami wyłącznie dla x86, nie będzie mógł korzystać z tych sprzętów.

Nie uruchomimy też gier i aplikacji korzystających z bibliotek OpenGL w wersji nowszej niż 1.1. Ponadto nieobsługiwane będą zewnętrzne rozwiązania „anticheat”, a więc wszystkie pozycje korzystające chociażby z Denuvo.

Emulowane aplikacje, które umożliwiają rozszerzenie powłoki systemu (dodatkowe opcje dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszki np. na pliku) mogą nie działać poprawnie. Niewspierane będą też zewnętrzne rozwiązania technologii pomocniczych np. dla osób niepełnosprawnych.

Część aplikacji napisanych z myślą o mobilnej wersji Windowsa również może działać niepoprawnie i np. wyświetlać się w złej orientacji. Windows 10 dla ARM nie będzie ponadto obsługiwać technologii Windows Hypervisor Platform. Blokuje to zatem możliwość korzystania z maszyn wirtualnych.

Źródło: The Verge via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *