Microsoft w swoim blogu poświęconym Windows 7 opisał problem chwilowego "zacinania" się odtwarzanego dźwięku (ang. glitch) oraz poczynione przez Microsoft kroki mające na celu zmniejszenie skali tego problemu w Windows 7.
Programiści pracujący nad dźwiękiem podkreślają, że jego płynne odtwarzanie nie jest łatwe. Dane do karty dźwiękowej powinny napływać około 100 razy na sekundę. Nie jest to proste, gdyż jednocześnie system musi przeznaczać czas procesora także na wiele innych czynności, w tym obsługę innych urządzeń oraz aplikacje. Jeśli któraś z tych operacji zajmie zbyt wiele czasu, bufor w karcie dźwiękowej zostanie opróżniony i nastąpi przerwa w odtwarzaniu dźwięku. Ze zjawiskiem tym spotkał się każdy użytkownik komputera, szczególnie w takich przypadkach jak słaba konfiguracja sprzętowa, duże obciążenie systemu czy też wadliwy sterownik karty dźwiękowej.
Zjawisko wyeliminowania "zacinania się" dźwięku jest niemożliwe w praktyce. Microsoft zajął się więc próbą zmniejszenia częstości jego występowania. W tym celu zbierane są dane od testerów przez funkcję telemetrii, tworzona jest systematyczna metoda analizy zebranych danych a następnie za jej pomocą przeprowadzane są testy, zarówno przez Microsoft jak i jego partnerów. Ostatni etap to diagnostyka i usuwanie problemów.
Analizie zostały poddane sesje, czyli dni pracy z komputerem lub też odstępy między rebootami, zależnie które okresy były krótsze. Okazało się, że w 80% przypadków nie było żadnego problemu z odtwarzaniem dźwięku. W 15% sesji miało jednak miejsce od 1 do 9 przypadków opróżnienia się bufora karty dźwiękowej, co użytkownik mógł odczuć jako zacięcie się dźwięku. W pozostałych przypadkach zacięć było 10 lub więcej. Co ciekawe problem z zacinaniem się dźwięku okazał się występować dwukrotnie częściej na laptopach niż na desktopach. Różnice były też wyraźnie widoczne w przypadku różnych producentów, Microsoft nie zdradził jednak jakich konkretnie firm dotyczyły opublikowane na blogu wielkości.
Testy zostały przeprowadzone przez zespół Windows Devices & Media Performance. Za ich pomocą wykryto różne przyczyny zacinania się dźwięku, np. wywołania systemowe zajmujące dużo czasu procesora, powyżej 3 milisekund. W dalszej kolejności we współpracy z partnerami opracowano rozwiązania mające wyeliminować zacinanie. Czasem były to poprawki w kodzie Windows 7, czasem zmiany wprowadzali producenci sprzętu.
Źródło: dobreprogramy.pl
Link do strony Windows 7:
http://windows7.pl/aktualnosci/windows-7-bardziej-odporny-na-zacinanie-dzwieku.html