Windows 7 – Serwis informacyjny https://windows7.pl Windows7.pl - Serwis informacyjny Tue, 19 Nov 2019 15:41:27 +0200 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3 DNS over HTTPS (DoH) pojawi się w Windows 10 https://windows7.pl/aktualnosci/dns-over-https-doh-pojawi-sie-w-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/dns-over-https-doh-pojawi-sie-w-windows-10.html#respond Tue, 19 Nov 2019 15:41:27 +0000 https://windows7.pl/?p=18785 W lipcu bieżącego roku Mozilla została nominowana przez brytyjskich dostawców usług internetowych zrzeszonych w ISPA do tytułu “Internetowego Złoczyńcy 2019 roku“. Nominacja ta była pochodną prokonsumenckiej decyzji Mozilli o wprowadzeniu protokołu DOH (DNS-over-HTTPS) do przeglądarki Firefox. Teraz implementację protokołu DOH zapowiedziała firma Microsoft. Tak, DNS-over-HTTPS zagości w systemie Windows 10.

Czym jest protokół DNS over HTTPS?

Najprościej jest określić go jako jedną z technologii stawiającą na pierwszym miejscu ochronę prywatności w sieci. Za jej sprawą połączenia DNS są szyfrowane w ruchu HTTPS poprzez port 443. Dzięki temu nawet lokalni dostawcy internetu nie są w stanie monitorować ruchu internetowego swoich klientów i sprawdzać jakie strony oni odwiedzają. Obecnie zapytania DNS są wysyłane przez zapisane w czystym tekście połączenia UDP (port 53).

Omawiany protokół może być zaimplementowany bezpośrednio w aplikacjach, pozwalając im na korzystanie z własnych resolverów DNS, a nie z systemu operacyjnego. Właśnie w taki sposób działa technologia dostępna w przeglądarce Firefox. Microsoft postanowił jednak wyręczyć deweloperów i wbudować technologię bezpośrednio w system Windows 10.

“Jako platforma, Windows Core Networking ma na celu umożliwienie użytkownikom korzystania z dowolnych potrzebnych im protokołów, dlatego jesteśmy otwarci na inne opcje, takie jak DNS przez TLS (DoT) w przyszłości. Na razie priorytetowo traktujemy jednak obsługę DoH, która najprawdopodobniej będzie wartościowa dla najszerszego grona osób. DoH pozwala nam z resztą dobrze wykorzystać naszą istniejącą już infrastrukturę HTTPS.”, czytamy w komunikacie opublikowanym przez Tommy’ego Jensena, Ivana Pashova i Gabriela Montenegro z Microsoftu.

Ruch Microsoftu będzie korzystny dla konsumentów, ale może nie spodobać się wielu firmom. Dlaczego? Bo może uniemożliwić im zarządzanie ich ruchem sieciowym. Microsoft mimo to twierdzi, że zmiany są niezbędne, gdyż należy traktować prywatność jako podstawowe i nadrzędne prawo człowieka – także w odniesieniu do dostarczanego mu oprogramowania.

Nowa technologii trafi wkrótce do Windowsa 10 w wersjach preview. Najprawdopodobniej DoH do stabilnej wersji Windowsa 10 trafi wraz z aktualizacją 20H1 na wiosnę 2020 roku.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/dns-over-https-doh-pojawi-sie-w-windows-10.html/feed 0
Windows 10 (1909) z pierwszymi problemami. Winna poprawka KB4524570 https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-1909-z-pierwszymi-problemami-winna-poprawka-kb4524570.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-1909-z-pierwszymi-problemami-winna-poprawka-kb4524570.html#respond Tue, 19 Nov 2019 14:18:40 +0000 https://windows7.pl/?p=18781 Trzeba przyznać, że na przestrzeni ostatnich tygodni w kwestii wpadek związanych z aktualizacjami Windowsa 10, działo się raczej niewiele; aż do teraz. Microsoft postanowił wypuścić pierwszą poprawkę zbiorczą dla Windowsa 10 (1909), czyli wersji systemu nazywaną także Windows 10 November 2019 Update. Trudno chyba o gorszy debiut w kwestii dostarczania łatek dla nowej wersji OSu. Pierwsza aktualizacja i od razu kłopoty.

Winną zamieszania jest poprawka oznaczona numerem KB4524570. Użytkownicy na forum społecznościowym Microsoft donoszą, że łatki… nie da się po prostu zainstalować. Gdy pasek progresu osiąga 100% zwracany jest błąd 0x80073701 i następuje odmowa ukończenia procesu wdrażania zmian. Ponowne próby instalacji zwracają dokładnie ten sam błąd. Patrząc na liczbę “upvote’ów” tematu związanego z tą niedogodnością, jest to dosyć powszechny problem. Więcej informacji można znaleźć w tym miejscu.

Na pocieszenie wypada napisać, że skoro poprawki nie można zainstalować, to można być pewnym, że nie zepsuje ona niczego w systemie…

Jeśli nie zainstalowaliście jeszcze najnowszej aktualizacji Windows 10 (1909) możecie to zmienić. Przejdźcie do Windows Update i wyszukacie aktualizacje ręcznie. Aktualizacja listopadowa wciąż jest poprawką opcjonalną i trzeba zainstalować ją manualnie.

Windows Update

Czy warto instalować Windows 10 (1909)? Tak, warto aktualizować, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Więcej na temat nowości w November 2019 Update znajdziecie w tym wpisie.

Źródło: Microsoft

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-1909-z-pierwszymi-problemami-winna-poprawka-kb4524570.html/feed 0
Pojawiła się duża aktualizacja oprogramowania konsol Xbox https://windows7.pl/aktualnosci/pojawila-sie-duza-aktualizacja-oprogramowania-konsol-xbox.html https://windows7.pl/aktualnosci/pojawila-sie-duza-aktualizacja-oprogramowania-konsol-xbox.html#respond Mon, 18 Nov 2019 15:48:58 +0000 https://windows7.pl/?p=18779 Firma Microsoft udostępniła właśnie wielką listopadową aktualizację oprogramowania dla swoich popularnych konsol. To jeden z największych update’ów, jakie urządzenia te otrzymały od czasu swojej premiery.

Największą z nowości jest wsparcie dla poleceń głosowych Asystenta Google. Wirtualny pomagier nie będzie zaszyty bezpośrednio w oprogramowaniu konsoli, ale można z niego skorzystać z poziomu sparowanego z konsolą smartfonu lub urządzenia Google Home. Asystent pozwoli włączać i wyłączać konsolę, aktywować gry i aplikacje lub kontrolować odtwarzanie filmów i muzyki.

Drugą z innowacji jest dodanie do systemu gamertag 13 dodatkowych alfabetów. Od teraz zmieniony gamertag może zawierać na końcu cyfry – podobnie jak w przypadku kont na platformie Battle.net lub Discordzie. Nowe nazwy będą w pełni wspierane na listach znajomych, w wiadomościach, w LFG, Klubach i innych miejscach.

Nowy system filtrowania wiadomości pozwoli określić każdemu użytkownikowi co mogą zawierać wiadomościach wysyłanych im przez innych użytkowników Xbox Live. Do wyboru są cztery poziomy filtrów: Friendly, Medium, Mature i Unfiltered. Jak zapewne się domyślacie ma to za zadanie wyeliminować przeróżne toksyczne treści wysyłane sobie przez graczy.

Microsoft wprowadził też obsługę kilku nowych języków do funkcji głosowego dyktowania tekstu. Niestety, język polski wciąż nie jest wspierany.

Nową aktualizację oprogramowania pobierzecie bezpośrednio z menu ustawień swojej konsoli. Za kilka dni będzie ona instalowana automatycznie.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/pojawila-sie-duza-aktualizacja-oprogramowania-konsol-xbox.html/feed 0
Korzystasz ze starszej wersji Windows 10? Czeka Cię automatyczna aktualizacja https://windows7.pl/aktualnosci/korzystasz-ze-starszej-wersji-windows-10-czeka-cie-automatyczna-aktualizacji.html https://windows7.pl/aktualnosci/korzystasz-ze-starszej-wersji-windows-10-czeka-cie-automatyczna-aktualizacji.html#respond Mon, 18 Nov 2019 13:37:28 +0000 https://windows7.pl/?p=18774 Firma Microsoft przygotowała “niespodziankę” dla osób, które z różnych powodów postanowiły korzystać z Windowsa 10 w wersji 1803 (April 2018 Update). Gigant z Redmond postanowił wymusić automatyczną aktualizację do nowszej wersji systemu – ta nastąpi już wkrótce. Microsoft w swoim komunikacie zasłania się względami bezpieczeństwa.

“Windows 10 w wersji 1803 (aktualizacja z kwietnia 2018 roku) w edycjach Home i Pro zakończył okres wsparcia technicznego. Usługa Windows Update zainicjuje na urządzeniach korzystających z tej wersji systemu automatyczną aktualizację (użytkownicy będą mogli wybrać dogodny dla siebie czas instalacji). Dzięki temu urządzenia będą otrzymywały comiesięczne poprawki bezpieczeństwa, które są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa i poprawnej pracy systemu”, wyjaśnia firma.

Trudno jest określić czy system Windows 10 April 2018 Update będzie aktualizowany do wersji 1903, czy też najnowszej – 1909 – która jest już dostępna do pobrania. Windows 10 1909 wciąż nie jest instalowany na komputerach w sposób automatyczny i do jego pobrania jest konieczne manualne sprawdzenie aktualizacji. Microsoft tłumaczy to koniecznością weryfikacji niezawodności systemu na większej liczbie maszyn. Trudno przypuszczać, aby w przyszłości producent nie zdecydował się na podobne postępowanie.

Microsoft obiecuje, że po zainstalowaniu aktualizacji o wybranej przez użytkownika godzinie system nie zrestartuje się samoistnie i będzie czekał na wydanie “ręcznej” komendy ponownego uruchomienia.

Windows Update

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/korzystasz-ze-starszej-wersji-windows-10-czeka-cie-automatyczna-aktualizacji.html/feed 0
Microsoft rezygnuje z Cortany dla Androida oraz iOS.. https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-rezygnuje-z-cortany-dla-androida-oraz-ios.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-rezygnuje-z-cortany-dla-androida-oraz-ios.html#respond Mon, 18 Nov 2019 12:32:08 +0000 https://windows7.pl/?p=18771 Asystent głosowy Cortana nie przyjął się na części rynków. Taki wniosek można wysnuć po lekturze oświadczenia Microsoftu w sprawie przyszłości oprogramowania. Koncern poinformował, że już w przyszłym roku nie będzie można rozmawiać z Cortaną w co najmniej kilku państwach.

Ogłoszenie dotyczy wersji asystenta na systemy mobilne Android oraz iOS. Usługa Microsoftu nie będzie dostępna od 31 stycznia w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii. Na stronie koncernu możemy wyczytać następującą informację:

„Aby Twój osobisty asystent był jak najbardziej pomocny, zdecydowaliśmy się na integrację Cortany z aplikacjami Microsoft 365. W ramach tego kroku, 31 stycznia 2020 roku kończymy obsługę aplikacji Cortana na Androida i iOS. Po tym dniu utworzona przez Ciebie zawartość (przypomnienia i listy) nie będzie już działać w aplikacji mobilnej. Nadal będzie jednak dostępna za pośrednictwem Cortany w systemie Windows. Ponadto przypomnienia, listy i zadania Cortany są automatycznie synchronizowane z usługą To-Do, którą można bezpłatnie pobrać na telefon.”

Czy decyzja Microsoftu obejmie także inne rynki? Trudno powiedzieć, gdyż gigant z Redmond jeszcze nie opublikował podobnej notki na stronach Microsoftu dla innych regionów.

Źródło: The Verge via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-rezygnuje-z-cortany-dla-androida-oraz-ios.html/feed 0
Tych funkcji już nie uświadczysz w Windows 10 1909 https://windows7.pl/aktualnosci/tych-funkcji-juz-nie-uswiadczysz-w-windows-10-1909.html https://windows7.pl/aktualnosci/tych-funkcji-juz-nie-uswiadczysz-w-windows-10-1909.html#respond Fri, 15 Nov 2019 16:04:23 +0000 https://windows7.pl/?p=18767 Każda aktualizacja systemu Windows 10 to nowe funkcje. Czasem jest ich więcej, czasem mniej – jak choćby w najnowszej łatce Windows 10 (1909). Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że firma Microsoft przy okazji każdego update’u rezygnuje także z rozwijania mniej popularnych lub po prostu nietrafionych elementów swojego systemu.

Które funkcje zniknęły z Windowsa 10?

Firma Microsoft wcale nie wstydzi się swoich błędów i nie ukrywa przed społecznością tego, jakie funkcje wycofuje z systemu Windows 10. Producent systemu Windows prowadzi swoisty dziennik, w którym umieszcza wszystkie kluczowe elementy znikające z “dziesiątki”. Dzięki niemu wiemy na przykład z czego zrezygnowano przy okazji listopadowej aktualizacji systemu.

Microsoft wraz z Windowsem 10 1909 pozbył się lub zakończył rozwój łącznie pięciu elementów oprogramowania. Są nimi:

 • Karta społeczności językowych w Centrum Opinii – karta zniknie z aplikacji
 • Kontakty (My People) – zostaną usunięte w aktualizacji 20H1, teraz przestały być rozwijane
 • Hyper-V vSwitch na LBFO – powiązanie będzie zmienione na Switch Embedded Teaming (SET)
 • TFS1/TFS2 IME – składnik będzie zamieniony przez TSF3 IME
 • Package State Roaming (PSR) – alternatywą będzie Azure App Service

Nie znaliście żadnej z powyższych funkcji? W takim razie zmiany w ich zakresie nie będą dla Was w ogóle istotne i odczuwalne.

Wszystkie funkcje do tej pory usunięte z Windowsa 10 znajdziecie pod tym adresem. Czy którejś z nich Wam realnie brakuje?

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/tych-funkcji-juz-nie-uswiadczysz-w-windows-10-1909.html/feed 0
Kolejna luka w Internet Explorer. Warto zainstalować poprawki bezpieczeństwa https://windows7.pl/aktualnosci/kolejna-luka-w-internet-explorer-warto-zainstalowac-poprawki-bezpieczenstwa.html https://windows7.pl/aktualnosci/kolejna-luka-w-internet-explorer-warto-zainstalowac-poprawki-bezpieczenstwa.html#respond Fri, 15 Nov 2019 14:04:17 +0000 https://windows7.pl/?p=18765 Kolejna luka zero-day w Internet Explorer to chyba żadne zaskoczenie, jednak z uwagi na fakt, że przeglądarka ta domyślnie dostępna jest w systemie Windows, warto regularnie instalować poprawki bezpieczeństwa.

Odkryta przez badaczy z Google, Resecurity i iDefense Labs luka 0-day (rozpoznawana jako CVE-2019-1429) została załatana w najnowszej paczce aktualizacji przeglądarki Internet Explorer. Jak zawiadamia Microsoft luka dotyczy Internet Explorera, ale może zostać wykorzystana również w dokumentach pakietu Microsoft Office.

Sprawa jest naprawdę poważna, a sam producent ostrzega, że możliwe jest zdalne przejęcie kontroli nad systemem z uprawnieniami zalogowanego użytkownika. Gdy jest to administrator, wówczas atakujący jest w stanie zainstalować dowolne oprogramowanie na komputerze, manipulować danymi oraz tworzyć nowe konta.

Odkrywcy luki podejrzewają, że omawiana podatność ma związek z innym błędem oznaczonym jako CVE-2019-0880. Uważają, że obie usterki zostały wykorzystane przez grupę szpiegowską, której celem był atak na użytkowników pochodzących z różnych części świata.

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem zalecają pilną aktualizację przeglądarki Internet Explorer. Jak to zrobić? Wystarczy zainstalować najnowsze aktualizacje dostępne w ramach Windows Update. Poprawka łatająca omawianą lukę dostępna jest w ramach paczki Patch Tuesday, którą udostępniono na początku tego tygodnia.

Źródło: ESET via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/kolejna-luka-w-internet-explorer-warto-zainstalowac-poprawki-bezpieczenstwa.html/feed 0
Microsoft rezygnuje z tej funkcji. Zniknie wraz z nachodzącą aktualizacją Windows 10 https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-rezygnuje-z-tej-funkcji-zniknie-wraz-z-nachodzaca-aktualizacja-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-rezygnuje-z-tej-funkcji-zniknie-wraz-z-nachodzaca-aktualizacja-windows-10.html#respond Fri, 15 Nov 2019 13:22:12 +0000 https://windows7.pl/?p=18762 Microsoft zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie funkcje obecne w systemie Windows 10 są użyteczne dla każdego użytkownika. Z części z nich korzysta jedynie garstka konsumentów. A jak powszechnie wiadomo – taki stan rzeczy trudno uznać za opłacalny dla technologicznego giganta. Dlatego też koncern zdecydował się na usunięcie jednego z elementów oprogramowania.

Mowa o aplikacji Kontakty, która została wprowadzona w ramach aktualizacji Windows 10 Fall Creators Update. Jeśli zatem należycie do wąskiego grona osób aktywnie z niej korzystających, to mamy dla Was niezbyt przyjemną informację. Microsoft uznał, że czas usługi dobiegł końca.

Twoje kontakty / Źródło: Instalki.pl

Czym w ogóle są Kontakty? Obecnie można je znaleźć po lewej stronie pasku zadań – po kliknięciu w ikonę „ludzi” wyświetla się okno szybkiego dostępu do trzech adresów e-mail lub kontaktów Skype bliskich przyjaciół. Znajomi przypisani do aplikacji mogą wysyłać nam również emotikony.

Kiedy dokładnie Microsoft pozbędzie się funkcji Kontakty? Koncern twierdzi, że stanie się to „w przyszłej aktualizacji”, lecz nie podaje szczegółów. Braku aplikacji uświadczyć możemy więc praktycznie w każdej chwili.

Źródło: PC World, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-rezygnuje-z-tej-funkcji-zniknie-wraz-z-nachodzaca-aktualizacja-windows-10.html/feed 0
Microsoft udostępnia listopadową aktualizację Windows 10 (1909) https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-listopadowa-aktualizacje-windows-10-1909.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-listopadowa-aktualizacje-windows-10-1909.html#respond Wed, 13 Nov 2019 14:24:38 +0000 https://windows7.pl/?p=18755 Najnowsza, listopadowa aktualizacja systemu Windows 10 została właśnie udostępniona przez firmę Microsoft. Najpewniej nie została ona jeszcze pobrana i zainstalowana automatycznie na komputerach większości z Was, ale wystarczy przejść do sekcji Windows Update i sprawdzić dostępność aktualizacji, aby zainicjować ten proces.

Windows 10 (1909) – co powinniście wiedzieć?

Aktualizacja listopadowa o numerze 1909 i nazwie kodowej 19H2 jest pierwszą z dużych poprawek Windowsa, które instalowane są dyskretnie i bez udziału użytkownika – zupełnie jak łatki bezpieczeństwa w drugi wtorek każdego miesiąca. Nie zawiera ona rewolucyjnych zmian, a wprowadza wyłącznie drobne “szlify” już istniejących funkcji oraz kilka pomniejszych innowacji:

 • wyszukiwarka w eksploratorze plików wyszukuje pliki także na OneDrive
 • dodawanie wydarzeń do Kalendarza z poziomu poglądu aktywowanego z poziomu paska zadań
Kalendarz – dodawanie wydarzeń
 • niewielki wzrost wydajności działania systemu na procesorach wielordzeniowych
 • dłuższy czas pracy laptopów na zasilaniu bateryjnym
 • możliwość aktywowania głosem asystenta innego niż Cortana na ekranie blokady komputera
 • wybrane ikony w Menu Start mają od teraz rozwijane opisy

Listopadowa aktualizacja Windows 10 – jak zainstalować?

Instalacja nowej łatki jest niezwykle prosta. Wystarczy nacisnąć na klawiaturze przycisk WIN + I lub przejść do Ustawień komputera, a następnie wybrać sekcję Aktualizacja i zabezpieczenia i Windows Update. Teraz wystarczy kliknąć przycisk “Sprawdź aktualizacje” i voila! Najnowsza łatka zacznie się pobierać i instalować.

Windows Update - 1909
Windows Update

Korzystacie już z aktualizacji listopadowej? Czy wszystko działa poprawnie?

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-listopadowa-aktualizacje-windows-10-1909.html/feed 0
Bill Gates wyjaśnia dlaczego Windows Mobile przegrał z Androidem https://windows7.pl/aktualnosci/bill-gates-wyjasnia-dlaczego-windows-mobile-przegral-z-androidem.html https://windows7.pl/aktualnosci/bill-gates-wyjasnia-dlaczego-windows-mobile-przegral-z-androidem.html#respond Thu, 07 Nov 2019 12:54:24 +0000 https://windows7.pl/?p=18751 Losy mobilnej wersji systemu Windows z pewności nie są Wam obce. Windows Mobile był kiedyś wskazywany jako oprogramowanie, które realnie mogło zagrozić Androidowi. Nigdy tak się nie stało, a firma Microsoft ostatecznie odpuściła jego dalszy rozwój. Bill Gates uważa, że każdy korzystałby dziś z Windows Mobile, a nie Androida, gdyby nie.. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i śledztwo antymonopolowe.

Bill Gates swoimi przemyśleniami podzielił się w trakcie rozmowy z dziennikarzem New York Times, toczącej się w trakcie transmitowanej w sieci DealBook Conference.

“Nie ma wątpliwości, że pozew antymonopolowy był ciosem dla Microsoftu. Gdyby nie on z pewnością bardziej skupilibyśmy się na stworzeniu mobilnego systemu, dzięki czemu wszyscy korzystalibyśmy dziś z Windows Mobile, a nie Androida”, mówił Gates. “Gdyby nie sprawa antymonopolowa… byliśmy tak blisko upragnionego celu, ale ja byłem zbyt zaaferowany śledztwem. Spieprzyłem to z powodu zwykłego rozproszenia.”

Jako drugą z przyczyn porażki Gates wskazuje fiasko rozmów z firmą Motorola, która mogła pomóc spopularyzować OS wypuszczając go na swoim smartfonie. Prawdopodobnie mowa o Motoroli Droid, która była przebojem w USA i w dużej mierze przyczyniła się do sukcesu systemu Google.

“Spóźniliśmy się o trzy miesiące, by Motorola skorzystała z systemu Windows na swoim telefonie. Cóż, kilkaset miliardów w tą, czy w tamtą stronę”, skonkludował Gates. Odniósł się tym samym do swoich słów sprzed kilku miesięcy, kiedy powiedział, że Microsoftowi przeszło koło nosa ok. 400 miliardów dolarów ze względu na konieczność uznania wyższości Androida.

Cały zapis rozmowy znajdziecie poniżej:

Pomyśleć, że Google kupiło Androida w 2005 roku za cenę “zaledwie” 50 milionów dolarów.

Źródło: YouTube, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/bill-gates-wyjasnia-dlaczego-windows-mobile-przegral-z-androidem.html/feed 0
W tych krajach Minecraft Earth jest już dostępny https://windows7.pl/aktualnosci/w-tych-krajach-minecraft-earth-jest-juz-dostepny.html https://windows7.pl/aktualnosci/w-tych-krajach-minecraft-earth-jest-juz-dostepny.html#respond Wed, 06 Nov 2019 16:38:16 +0000 https://windows7.pl/?p=18747 Minecraft Earth to nowa gra mobilna Microsoftu, która może powtórzyć ogólnoświatowy sukces Pokemon GO. Przeniesiona do świata rozszerzonej rzeczywistości produkcja jest już niemal gotowa i trafiła do wczesnego dostępu w pierwszych dziewięciu krajach na świecie.

Szczęśliwcami mogącymi w pierwszej kolejności zagrać w zbliżoną do ostatecznej wersji mobilnego Minecrafta Earth są mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Kanady, Korei Południowej, Filipin, Meksyku, Szwecji, Australii, Islandii oraz Nowej Zelandii. Microsoft udostępnił w tych krajach zarówno wersję gry na Androida, jak i na iOS.

Gigant z Redmond zapowiada, że Minecraft Earth pojawi się w kolejnych krajach “na przestrzeni kolejnych tygodni”. Twórcy przypominają, że wersja gry z wczesnego dostępu nie jest ostateczna i na premierę w tytule pojawi się kilka znaczących usprawnień.

W oczekiwaniu na polską premierę Minecrafta Earth zobaczcie jak wygląda rozgrywka zarejestrowana w wersji beta gry.

Źródło: YouTube, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/w-tych-krajach-minecraft-earth-jest-juz-dostepny.html/feed 0
Office dla Androida – jak uzyskać dostęp do apki? https://windows7.pl/aktualnosci/office-dla-androida-jak-uzyskac-dostep-do-apki.html https://windows7.pl/aktualnosci/office-dla-androida-jak-uzyskac-dostep-do-apki.html#respond Wed, 06 Nov 2019 15:05:57 +0000 https://windows7.pl/?p=18741 Firma Microsoft zastępuje poszczególne programy pakietu Office w wersjach na Androida jedną uniwersalną aplikacją. Narzędzie Office dla Androida możecie pobrać już teraz, ale wymagało to będzie od Was przystąpienia do jednej z grup Google.

Darmowy Office dla Androida – jak pobrać?

Wystarczy, że przejdziecie pod ten adres, a następnie klikniecie na przycisk “Dołącz do grupy OfficeMobileAndroidPreview”. Jest to oficjalna grupa Microsoftu, do której firma poleca się zapisać na swoim blogu Office Apps. Przed przystąpieniem do grupy polecamy wybrać z listy opcję: “nie wysyłaj aktualizacji pocztą e-mail”, aby uniknąć zalewu powiadomień o nowych wiadomościach.

Dołączenie do grupy
Dołączenie do grupy OfficeMobileAndroidPreview

Gdy tylko dołączycie do grupy będziecie musieli jeszcze kliknąć na ten link, aby przejść do strony testów aplikacji App: Microsoft Office: Word, Excel, PowerPoint i więcej. Tutaj pozostaje Wam kliknąć na przycisk “Zostań testerem”.

App: Microsoft Office, tester
App: Microsoft Office: Word, Excel, PowerPoint – zostań testerem

Wreszcie, można udać się na stronę wczesnego dostępu do aplikacji Office dla Androida w Sklepie Play i pobrać apkę.

Microsoft Office – wcześniejszy dostęp

Już sama nazwa darmowego narzędzia mówi, czego możecie się spodziewać. Aplikacja zastępuje programy Word, Excel i PowerPoint robiąc nieco porządku na pokładzie smartfonu lub tabletu poprzez zredukowanie liczby ikonek.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/office-dla-androida-jak-uzyskac-dostep-do-apki.html/feed 0
Windows XP notuje niewielki wzrost liczby użytkowników. “Dziesiątka” wyraźnie w górę https://windows7.pl/aktualnosci/windows-xp-notuje-niewielki-wzrost-liczby-uzytkownikow-dziesiatka-wyraznie-w-gore.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-xp-notuje-niewielki-wzrost-liczby-uzytkownikow-dziesiatka-wyraznie-w-gore.html#respond Sat, 02 Nov 2019 16:42:06 +0000 https://windows7.pl/?p=18735 Ostrzeżenia Microsoftu przynoszą efekty i z Windowsa 7 z miesiąca na miesiąc korzysta coraz mniej osób. Najnowsze statystyki udostępnione przez NetMarketShare jasno pokazują, że Windows 10 zyskuje użytkowników kosztem mocno już przestarzałej, choć wciąż popularnej “siódemki”. Co ciekawe, skok liczby użytkowników zanotował Windows XP.

Windows 10 był zainstalowany w październiku na 54,35% wszystkich komputerów z systemami Windows, co stanowi wzrost względem udziału na poziomie 52,33% we wrześniu. Jednocześnie system Windows 7 wciąż tkwił w październiku na 26,90% urządzeń – o 1,71% mniej, niż we wrześniu. Uwagę zwraca niewielki wzrost popularności Windowsa XP z poziomu 1,26 do 1,38%.

Udział rynkowy poszczególnych wersji systemu Windows | Źródło: NetMarketShare

Co ciekawe, jeszcze w lutym bieżącego roku Windows 7 zainstalowany był na 38,41% maszyn, a Windows 10 na 40,30%. Różnica była niewielka, ale perspektywa zakończenia wsparcia dla “siódemki” w dniu 14 stycznia 2020 roku i decyzja o nieudostępnianiu kolejnych aktualizacji bezpieczeństwa skłania zapewne wiele osób do przesiadki na nowsze oprogramowanie.

Jeśli dalej używacie Windows 7, to również powinniście rozważyć skorzystanie z nowszego systemu.

Źródło: NetMarketShare, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-xp-notuje-niewielki-wzrost-liczby-uzytkownikow-dziesiatka-wyraznie-w-gore.html/feed 0
Aplikacja Microsoftu robi furorę w sklepie Google Play https://windows7.pl/aktualnosci/aplikacja-microsoftu-your-phone-companion-robi-furore-w-sklepie-google-play.html https://windows7.pl/aktualnosci/aplikacja-microsoftu-your-phone-companion-robi-furore-w-sklepie-google-play.html#respond Mon, 28 Oct 2019 16:08:12 +0000 https://windows7.pl/?p=18729 Microsoft świetnie radzi sobie na rynku aplikacji dla Androida. Your Phone Companion, czyli Pomocnik aplikacji Twój telefon, trafiła na szczyt listy najpopularniejszych aplikacji w Google Play. To obecnie najczęściej instalowana darmowa apka.

Your Phone Companion – do czego służy?

Aplikacja Your Phone Companion umożliwia współpracę Androida z Windowsem. Jeśli na komputerze z Windowsem 10 zainstalujesz program Twój telefon, a na smartfonie pomocnika, możesz skorzystać z integracji niektórych usług.

Ten zestaw aplikacja pozwala między innymi odbierać połączenia telefoniczne na komputerze, wysyłać z komputera SMS-y i odczytywać powiadomienia ze smartfonu. Ponadto Twój telefon ułatwia uzyskać dostęp do zdjęć zrobionych smartfonem na komputerze bez potrzeby przesyłania ręcznie ani kopiowania na dysk. Rozwiązanie Microsoftu wcale nie jest gorsze, od integracji systemów iOS i macOS, jaką zapewnia Apple.

Pomocnik aplikacji Twój telefon

Word, Excel i OneDrive też są na topie

W amerykańskim Google Play Your Phone Companion jest na szczycie listy darmowych aplikacji. Przegoniła nawet TokTok i Messengera i WhatsAppa.

W polskim Google Play ta aplikacja też radzi sobie doskonale – jest na trzecim miejscu wśród aplikacji zyskujących popularność. Narzędzie Microsoftu przegoniło aplikację PeoPay (Bank Pekao SA) a nawet Discord – Chat for Gamers (Discord Inc.). Google Play pokazuje, że Your Phone Companion została zainstalowana ponad 10 mln razy, a jest w Google Play dopiero od kilku dni.

Inne apki Microsoftu również świetnie sobie radzą. Mobilny Excel został pobrany już ponad miliard razy. Wcześniej dokonał tego Word i OneDrive. Widać, że gigantowi z Redmond wyszła na zdrowie nowa strategia, polegająca na słuchaniu użytkowników.

Aplikację Your Phone Companion na Androida można pobrać m.in. z tego miejsca, natomiast Your Phone dla Windows 10 dostępny jest tutaj.

Źródło: Vishnu Nath (Twitter), Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/aplikacja-microsoftu-your-phone-companion-robi-furore-w-sklepie-google-play.html/feed 0
Windows XP świętuje swoje 18. urodziny! https://windows7.pl/aktualnosci/windows-xp-swietuje-swoje-18-urodziny.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-xp-swietuje-swoje-18-urodziny.html#respond Fri, 25 Oct 2019 20:26:08 +0000 https://windows7.pl/?p=18724 Jeśli ktokolwiek ze starszych użytkowników systemów Windows miałby wskazać OS, który stanowił największą rewolucję względem poprzednich wersji, to z pewnością wielu postawiło by na Windowsa XP. Cieszący się do dziś wielką estymą system operacyjny Microsoftu świętuje swoje 18. urodziny. Dokładnie 25 października 2001 roku oprogramowanie to zostało udostępnione pierwszym konsumentom.

System o nazwie kodowej Whistler wykorzystywał jądro NT i interfejs graficzny Luna. Następca Windowsa Me, a w wersji profesjonalnej Windowsa 2000 swoją nazwę wziął od słowa eXPerience, oznaczającego doświadczenie. Niewielu użytkowników ma tego świadomość, ale to Windows XP odpowiada za ujednolicenie linii systemów Windows przeznaczonych dla użytkowników domowych oraz zaawansowanych. To właśnie przez to nie oferował on kompatybilności z niektórymi aplikacjami tworzonymi z myślą o DOSie.

System Microsoftu z 2001 roku zwiastował pokaźną paletę nowych funkcji. Wśród nich warto wymienić nagrywanie płyt z poziomu Eksploratora Windows, Wygładzanie czcionek przy pomocy ClearType na ekranach LCD, wyświetlanie najczęściej używanych programów w Menu Start oraz monitorowanie stanu baterii laptopa i automatyczne aktywowanie hibernacji, gdy ten osiąga niski poziom.

Windows XP był pierwszym systemem operacyjnym wymagającym aktywacji. To właśnie w ten sposób walczył z popularnym w tamtych czasach zjawiskiem piractwa. Użytkownik miał 30 dni na aktywowanie oprogramowania – po tym czasie użytkowanie systemu było niemożliwe. Za kontrolę legalności klucza odpowiadało nowe oprogramowanie Windows Genuine Advantage.

Wsparcie techniczne dla Windowsa XP z najnowszą aktualizacją Service Pack 3 zakończyło się 8 kwietnia 2014 roku. Od 14 kwietnia 2009 roku publikowano jedynie poprawki bezpieczeństwa dla systemu. Pomimo tego, Windows XP wciąż zainstalowany jest na mniej więcej 1,7% komputerów na świecie i nawet 2,5% w Polsce.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów systemu Windows XP jest… tapeta. Jedno z najpopularniejszych zdjęć na świecie wykonał Chuck O’Rear, który wykonał je w 1996 roku. Autor przekonuje, że fotografia nie została oddana obróbce. Dzieło sprzedano agencji fotograficznej Corbis należącej do Billa Gatesa – kwota transakcji owiana jest tajemnicą. Mówi się, że jest to najdroższe zdjęcie na świecie.

Tapeta Windows XP

Przez długi czas tajemnicą było także to, gdzie wykonano zdjęcie. Po latach okazało się, że wykonano je w Napa Valley w Kalifornii. Jeśli chcecie zobaczyć jego lokalizację otwórzcie ją w Mapach Google – ostrzegamy jednak, że krajobraz gdzie przechwycono “Idyllę” wygląda dziś zupełnie inaczej.

Jakie wspomnienia wiążecie z Windowsem XP? Czy uznajecie go za najlepszy system Microsoftu? Czy w dalszym ciągu działa on na którymś z Waszych urządzeń?

Źródło: Instalki.pl, Microsoft

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-xp-swietuje-swoje-18-urodziny.html/feed 0
Microsoft udostępnia poprawkę zbiorczą dla systemu Windows 10 (1903) https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-poprawke-zbiorcza-dla-systemu-windows-10-1903-kb4522355.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-poprawke-zbiorcza-dla-systemu-windows-10-1903-kb4522355.html#respond Fri, 25 Oct 2019 09:52:29 +0000 https://windows7.pl/?p=18722 Microsoft udostępnił właśnie kolejną poprawkę zbiorczą dla systemu Windows 10. Pomimo iż gigant z Redmond twierdzi, że aktualizacja KB4522355 dla Windowsa 10 (1903) nie zawiera błędów, to zalecamy podejść do tych zapewnień z dystansem. Firma zapewniała całkiem niedawno o tym, że poprawka KB4517389 nie jest obarczona bugami, ale rzeczywistość szybko zweryfikowała te optymistyczne założenia. Tak czy inaczej, nowa aktualizacja naprawia garść błędów i to wydaje się rzeczą bardziej istotną.

Zainstalowanie poprawki KB4522355 powoduje podniesienie wersji buildu Windowsa 10 do 18362.449. Lista poprawek opiewa na łącznie kilkadziesiąt pozycji, co jest niezmiennie dobrą wiadomością.

Przede wszystkim, w końcu udało się zażegnać prawdopodobnie wszystkie błędy związane z Menu Start, które były wywołane przez dotychczasowe aktualizacje. Microsoft podaje także, że wyeliminowano problem niestabilnej pracy komputera, który występował czasem przy logowaniu do Windowsa 10. Poprawiono również logowanie przy wykorzystaniu Windows Hello for Business, podczas którego znikała czasem opcja logowania poprzez metodę podstawową.

Pełną listę zmian można znaleźć (w języku angielskim) w tym miejscu.

Musicie wiedzieć, że aktualizacja KB4522355 jest poprawką opcjonalną i jej instalację powinniście wymusić za pomocą manualnego sprawdzenia dostępności aktualizacji w sekcji Windows Update na swoim komputerze.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-poprawke-zbiorcza-dla-systemu-windows-10-1903-kb4522355.html/feed 0