Windows 7 – Serwis informacyjny https://windows7.pl Windows7.pl - Serwis informacyjny Thu, 10 Jan 2019 16:22:07 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.0.3 Windows będzie potrzebował więcej przestrzeni dyskowej? https://windows7.pl/aktualnosci/windows-bedzie-potrzebowal-wiecej-przestrzeni-dyskowej.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-bedzie-potrzebowal-wiecej-przestrzeni-dyskowej.html#respond Thu, 10 Jan 2019 16:22:05 +0000 https://windows7.pl/?p=17952 Microsoft w ostatnich tygodniach postanowił pozmieniać sporo rzeczy w systemie Windows – odświeżenia polityki doczekał się także sam proces aktualizacji, który będzie można między innymi odłożyć na kilka dni, aby zobaczyć, jak na sprzętach innych użytkowników sprawuje się dana wersja oprogramowania. Kolejne doniesienia dochodzą do nas od testerów następnej, dużej aktualizacji dla Windows 10 oznaczonej jako 19H1. Okazuje się, że Microsoft w nowej wersji systemu zarezerwuje specjalną ilość miejsca na dysku użytkownika – wszystko to po to, aby uniknąć problemów oraz błędów w przypadku instalowania nowszej wersji systemu operacyjnego. 

Na swoim blogu Microsoft zdradza więcej szczegółów dotyczących wspomnianej funkcji. Specjalna, zarezerwowana przestrzeń ma zawierać w sobie tymczasowe pliki aplikacji oraz systemu – funkcjonalność oznaczona jako „czujnik pamięci” będzie dbała o to, aby dane były regularnie czyszczone i nie zalegały na dyskach u wybranych osób. Podczas pobierania nowej wersji systemu Windows nie trzeba się będzie także martwić o to czy wystarczy nam miejsca na dysku. Docelowo amerykańska firma zarezerwuje sobie 7 GB pamięci, jednak ta wartość będzie mogła rosnąć, w zależności od użytkowania komputera przez użytkownika.

Ustawienia / system i zarezerwowana przestrzeń dyskowa

Co jeśli braknie nam miejsca na dysku? Microsoft zaproponuje wykasowanie odpowiednich plików lub poprosi o podłączenie dysku zewnętrznego lub pendrive’a o określonej pojemności. Cała technologia ma sprawić, iż proces aktualizacji przebiegnie bez problemów i zostanie uproszczony dla przeciętnego użytkownika. W niektórych przypadkach system Windows nie chciał zainstalować nowego oprogramowania i wyrzucał błędy, kiedy na dysku użytkownika znajdowało się za mało miejsca. Teraz Microsoft weźmie sobie je siłą. 

Niestety, ale „zarezerwowanej” pamięci nie będzie można modyfikować ani usunąć – użytkownik będzie mógł jedynie wpłynąć na jej rozmiar, jednak nie do końca jeszcze wiadomo, w jaki sposób będzie działała ta możliwość. Opcja obecnie znajduje się w kompilacji dla testerów programu Windows Insider. 

Niedługo zapewne zobaczymy ją w stabilnym wydaniu Windows 10. 

Źródło: Microsoft via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-bedzie-potrzebowal-wiecej-przestrzeni-dyskowej.html/feed 0
Projekt Bali i tajemnicza odwrotna prywatność. Co to właściwie oznacza? https://windows7.pl/aktualnosci/projekt-bali-i-tajemnicza-odwrotna-prywatnosc-co-to-wlasciwie-jest.html https://windows7.pl/aktualnosci/projekt-bali-i-tajemnicza-odwrotna-prywatnosc-co-to-wlasciwie-jest.html#respond Fri, 04 Jan 2019 15:40:07 +0000 https://windows7.pl/?p=17947 Na Microsoft spadła fala krytyki za to, jak firma podchodzi do prywatności użytkowników oraz “szpiegowania” ich za pomocą systemu Windows 10. Okazuje się, iż amerykański gigant opracowuje nowy projekt, który pozwoli użytkownikom lepiej zarządzać swoimi danymi oraz zebranymi, wrażliwymi informacjami. Na czym więc polega projekt Bali? Informacji póki co jest niewiele, ale dają one dość jasny obraz tego, czego dokładnie możemy spodziewać się po tym pomyśle. 

Za rozwój oraz opracowywanie całej koncepcji projektu Bali odpowiada specjalny zespół Microsoft Research Team – póki co inżynierowie pracują w ukryciu, jednak zapewne późniejsze, testowe wersje narzędzie zostaną udostępnione dla szerszego grona użytkowników.

Całość opiera się na koncepcji odwrotnej prywatności. Co to oznacza? Konkretniej chodzi tu o prostą zasadę. Jeśli użytkownik posiada informacje, to zachowuje prywatność – jeśli jednak firma lub dany podmiot posiadają wybraną wiedzę na temat danego użytkownika, a sam użytkownik o tym nie wie, wtedy też mamy do czynienia z odwróconą prywatnością. Microsoft chce ograniczyć ostatni z opisywanych procederów do absolutnego minimum.

Projekt Bali

Wszystkie informacje generowane przez użytkownika mają być przechowywane w ramach projektu Bali – w jednym, specjalnie utworzonym miejscu. Co ciekawe, Microsoft ma nawet zezwolić na udostępnianie wybranych danych i ich… monetyzację. Nie wiadomo jednak, jak to wszystko będzie działało w praktyce. Sposób podejścia do prywatności od strony Microsoftu jest nieco inny niż ma to miejsce chociażby w przypadku Google czy Facebooka – obie wymienione marki pozwalają na przeglądanie zebranych informacji, jednak dają nad nimi bardzo małą kontrolę. 

Projekt Bali jest obecnie na początku drogi, która kończy się oczywiście na setkach tysięcy komputerów z systemem Windows na całym świecie. Aby uzyskać dostęp do testów należy posiadać specjalne zaproszenie, tak więc bez „znajomości” się nie obejdzie. 

Kolejne plotki na temat tej funkcjonalności powinny jednak trafić do sieci w najbliższych miesiącach. 

Źródło: ZDNet via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/projekt-bali-i-tajemnicza-odwrotna-prywatnosc-co-to-wlasciwie-jest.html/feed 0
Świat bez haseł według Microsoftu https://windows7.pl/aktualnosci/swiat-bez-hasel-wedlug-microsoftu.html https://windows7.pl/aktualnosci/swiat-bez-hasel-wedlug-microsoftu.html#respond Fri, 04 Jan 2019 14:47:47 +0000 https://windows7.pl/?p=17943 Logując się na komputerze z Windows 10 przez konto Microsoft możemy wykorzystać do tego swoje hasło, albo kod PIN. Microsoft jednak za hasłami nie przepada. Dlatego też w nadchodzącej wersji najpopularniejszego systemu operacyjnego na desktopy na świecie, pojawi się obsługa kont Microsoft bez hasła.

Funkcja ta jest już dostępna w wersji Insider 18309, a dostępna dla wszystkich stanie się w nadchodzącej stabilnej wersji 19H1, która powinna ukazać się w okolicach kwietnia tego roku. Co jednak zamiast hasła? Otóż podać będziemy musieli swój numer telefonu, na który otrzymamy kod autoryzacyjny, dzięki któremu będziemy mogli zalogować się do systemu. 

Oczywiście nie będziemy musieli non-stop wpisywać kodu SMS. Po pierwszym logowaniu będziemy mogli wykorzystać Windows Hello, aby zabezpieczyć system kodem PIN, odciskiem palca, bądź logowaniem za pomocą twarzy. Nie użyjemy hasła, ponieważ nasze konto… nawet go nie posiada. Oczywiście autoryzacja kodem SMS wymagana będzie przy każdym logowaniu z nowej maszyny – takie 2FA, tylko bez wstępnego podawania hasła.


Aby skorzystać z opcji w najnowszej wersji Windows Insider musisz posiadać konto Microsoft bez hasła. Jeśli jeszcze takiego nie posiadasz, możesz je założyć poprzez aplikację mobilną (na przykład Word) na swoim urządzeniu z Androidem, bądź iOS. Po uruchomieniu aplikacji, wystarczy wybrać opcję Załóż konto i zarejestrować się przy użyciu numeru telefonu.

Źródło: How-To Geek, Microsoft, Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/swiat-bez-hasel-wedlug-microsoftu.html/feed 0
Windows 10 najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie? https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-najpopularniejszym-systemem-operacyjnym-na-swiecie.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-najpopularniejszym-systemem-operacyjnym-na-swiecie.html#comments Thu, 03 Jan 2019 14:26:12 +0000 https://windows7.pl/?p=17940 Windows 10 ma częste problemy z aktualizacjami. Jednak dotyczą one mniejszej części użytkowników i nawet pomimo ich występowania, system ten jest po prostu dobry. Intuicyjny, dobrze zrobiony UI z wieloma przydatnymi funkcjami i jeszcze lepsza wydajność sprawiają, że wiele osób zdecydowało porzucić starego, dobrego Windowsa 7 i pójść krok wprzód.

Oczywiście siódemkimożna przesiąść się na Windowsa 8, bądź 8.1. Te wersje jednak nie przypadły do gustu użytkownikom i do tej pory ponad 70% wszystkich komputerów napędzał jeden z dwóch OS-ów: Windows 7, albo Windows 10. Według danych Net Applications, w tym miesiącu starsza edycja musiała ustąpić z miejsca lidera, ulegając dziesiątce.

grudniu 2018, udział Windowsa 10 wzrósł do poziomu 39,22%, natomiast Windows 7 zaliczył mały spadek i posiada 36,90% udziału w rynku. Sam Windows natomiast działa na 86,20% wszystkich urządzeń, zdecydowanie deklasując zarówno macOS (10,65%) oraz Linuksa (2,78%). 

Rynek systemów operacyjnych / Grudzień 2018 / Źródło: Venturebeat

Możecie teraz pomyśleć, że kiedyś już słyszeliście o przebiciu siódemki przez Windowsa 10. Jak najbardziej. W tym wypadku mówimy o statystykach zbieranych przez Net Applications. Wcześniej takie informacje podawał jednak również StatCounter. Ich pomiary różnią się metodologią i zasięgiem, dlatego mogą przedstawiać zupełnie inne wyniki.

Jedno natomiast jest pewne: Windows 10 powoli osiąga przewagę. StatCounterSteam, a teraz również Net Applications potwierdzają, że jest on najczęściej wybieranym systemem.

Źródło: Net Applications, Venturebeat via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-najpopularniejszym-systemem-operacyjnym-na-swiecie.html/feed 1
Steam kończy ze wsparciem dla Windows XP oraz Vista https://windows7.pl/aktualnosci/steam-konczy-ze-wsparciem-dla-windows-xp-oraz-vista.html https://windows7.pl/aktualnosci/steam-konczy-ze-wsparciem-dla-windows-xp-oraz-vista.html#respond Wed, 02 Jan 2019 15:19:49 +0000 https://windows7.pl/?p=17932 Nowy rok, nowy… Steam? Platforma już wcześniej zapowiedziała, że od 1 stycznia przestanie wspierać Windowsa XP oraz Windowsa Vista. Jak powiedzieli, tak zrobili. 

Koniec wsparcia dla tych systemów nie jest wyłącznie kaprysem Valve. Firma tłumaczy tę decyzję tym, że wiele nowości wprowadzanych na platformie działa w oparciu o wbudowaną przeglądarkę Chrome, która również zrezygnowała ze wsparcia XP i Visty. Tym samym Steam nie może dłużej prawidłowo działać na tych systemach. 

Nie jest to jednak duża strata. Windows’a w wersji XP używa jedynie 0,12% graczy na Steam, a Vista stanowi jeszcze mniejszy odsetek. Oznacza to, że koniec wsparcia tych systemów zaboli znacznie mniej niż 1% graczy. 

Decyzja ta była nieunikniona – systemy się starzeją i nie mogą już spełniać niektórych funkcji. A jeżeli jakiś gracz nadal siedzi na 17 bądź 12 – letnim systemie to najwyższa pora, aby przesiadł się na coś nowszego – Windows 7 też ma już niemal 9 lat, ale nadal spełnia swoją rolę i jest lubiany przez użytkowników.

Źródło: Neowin via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/steam-konczy-ze-wsparciem-dla-windows-xp-oraz-vista.html/feed 0
Poprawka Internet Explorer gryzie się z laptopami Lenovo https://windows7.pl/aktualnosci/poprawka-internet-explorer-kb4467691-laptopy-lenovo.html https://windows7.pl/aktualnosci/poprawka-internet-explorer-kb4467691-laptopy-lenovo.html#respond Thu, 27 Dec 2018 15:06:05 +0000 https://windows7.pl/?p=17928 Microsoft nie radzi sobie najlepiej z aktualizacjami. Tegoroczny October Update zasłynął istnym wysypem błędów. Było ich mnóstwo i firma musiała wycofać update, aby wszystko dopracować. I teraz, jak wydawało się, że wszystko będzie dobrze, znowu pojawiają się problemy. Chociaż tym razem są związane z małą łatką do Internet Explorera

Firma wypuściła patcha do Internet Explorer, który miał naprawić podatność zero-day przeglądarki. Była ona zagrożeniem dla wielu urządzeń korzystających z IE w wersjach od 9 do 11. Jak się jednak okazuje, naprawienie błędu sporo kosztowało… posiadaczy laptopów Lenovo

Jeżeli korzystacie z Windowsa 10 na laptopie Lenovo z mniej niż 8GB pamięci RAM, strzeżcie się aktualizacji oznaczonej numerem KB4467691. Powoduje ona bowiem, że na tego typu sprzętach system nie jest w stanie się uruchomić.

Jeżeli zaktualizowaliście już system i nie możecie uruchomić swojego laptopa, musicie, korzystając z UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), wyłączyć Secure Boot i ponownie uruchomić maszynę. To sprawi, że urządzenie uruchomi się poprawnie.

Microsoft ogłosił, że pracuje już z Lenovo nad tym problemem i naprawi go w najbliższej nadchodzącej łatce.

Źródło: Betanews via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/poprawka-internet-explorer-kb4467691-laptopy-lenovo.html/feed 0
Chcesz zostać testerem nowej przeglądarki opartej na Chromium? Zapisy ruszyły https://windows7.pl/aktualnosci/chcesz-zostac-testerem-nowej-przegladarki-opartej-na-chromium-zapisy-ruszyly.html https://windows7.pl/aktualnosci/chcesz-zostac-testerem-nowej-przegladarki-opartej-na-chromium-zapisy-ruszyly.html#respond Mon, 24 Dec 2018 13:01:02 +0000 https://windows7.pl/?p=17924 Microsoft pracuje obecnie nad nową przeglądarką internetową po tym jak projekt EdgeHTML zakończył się fiaskiem. Powody tej decyzji nie są jednoznaczne ale pojawiły się spekulacje, że nie bez winy jest tutaj Google, więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule

Nowa przeglądarka, która zastąpi Microsoft Edge w systemie Windows pojawi się na komputerach użytkowników w 2019 roku. Projekt ma bazować na silniku Chromium, dokładnie tym samym, który napędza Google Chrome oraz Operę. 

Na stronie Microsoft Edge Insider ruszyły zapisy do beta-testów nowej przeglądarki. Co ważne, obecnie można jedynie zgłosić chęć uczestnictwa, a sam produkt nie jest jeszcze dostępny do pobrania. 

Microsoft zapewnia, że zmiana silnika przeglądarki na projekt open source Chromium podyktowana jest koniecznością zapewnienia lepszej kompatybilności i mniejszej fragmentacji sieci dla wszystkich twórców stron internetowych. 

Źródło: Microsoft, Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/chcesz-zostac-testerem-nowej-przegladarki-opartej-na-chromium-zapisy-ruszyly.html/feed 0
Windows 10 – tworzenie własnych akcji bazujących na Microsoft Flow? https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-tworzenie-wlasnych-akcji-bazujacych-na-microsoft-flow.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-tworzenie-wlasnych-akcji-bazujacych-na-microsoft-flow.html#respond Fri, 14 Dec 2018 12:54:31 +0000 https://windows7.pl/?p=17920 Windows 10 oferuje zestaw szybkich akcji dostępnych z rozwijanego z paska zadań Centrum Akcji. Ich liczba jest jednak ograniczona i raczej niewielu jest użytkowników, którzy regularnie korzystają z funkcji takich jak tryb samolotowy czy hotspot. To jednak może się zmienić, bowiem Microsoft planuje umożliwić użytkownikom tworzenie własnych akcji bazujących na Microsoft Flow.

Każdy flow przez nas stworzony będzie mógł otrzymać własny, oddzielny przycisk w Centrum Akcji. Ich liczba teoretycznie ma być nieograniczona. Pozwoli to wielu osobom przyspieszyć pracę poprzez jej automatyzację – zwłaszcza, jeśli polega ona na powtarzalnych czynnościach.

Ale nie tylko użytkownicy będą mogli dodawać własne akcje do panelu rozwijanego z paska zadań. Gigant z Redmond planuje udostępnić tę funkcję również deweloperom. Oni również będą mogli dodawać szybkie akcje powiązane ze swoim oprogramowaniem, dzięki czemu użytkownicy stale korzystający z danego programu będą mogli pracować jeszcze efektywniej. 

Nie wiadomo jeszcze kiedy nowa opcja zostanie wdrożona do systemu. Microsoft może dodać ją niespodziewanie do wersji rozwojowej w programie Windows Insider. Wtedy jest szansa, że pojawi się ona już wiosną w wersji 19H1. Równie prawdopodobne jest jednak, że gigant z Redmond poczeka do testów kolejnej wersji Windowsa, która powinna pojawić jesienią przyszłego roku.

Źródło: Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-tworzenie-wlasnych-akcji-bazujacych-na-microsoft-flow.html/feed 0
Microsoft ulepsza Skype dla Windowsa 10 https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-ulepsza-skype-dla-windowsa-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-ulepsza-skype-dla-windowsa-10.html#respond Mon, 10 Dec 2018 16:09:11 +0000 https://windows7.pl/?p=17915 Microsoft wprowadza zestaw ulepszeń i poprawek do nowej wersji Skype dla Windowsa 10. Dodaje w nim sporo funkcji, których użytkownicy chcieli. Bazuje przy tym na opiniach, jakie otrzymywał od niezależnych użytkowników komunikatora. Jedną z nowości jest możliwość zminimalizowania programu do obszaru powiadomień.

Jak mówi Microsoft, Skype będzie mógł być teraz minimalizowany do obszaru powiadomień. Jego ikona będzie tam wyświetlana w trakcie działania programu, a odpowiedni znaczek poinformuje o nieprzeczytanych wiadomościach. Nowość ta póki co testowana jest w wersji programu 8.36.76.38 dostępnej dla systemu Windows 10 Insider.

Skype w obszarze powiadomień

Firma dodała również parę ciekawych opcji związanych z wyświetlaniem informacji o aktywności użytkownika (czy jest on aktywny, czy nie, oraz kiedy był ostatnio dostępny). Te zmiany będą dotyczyć wszystkich platform, nie tylko systemu Windows 10. W przyszłych aktualizacjach mają być one dopracowywane – będzie można między innymi zarządzać wyświetlaniem informacji o swojej ostatniej aktywności.

Zmiany są dostępne w programie Windows Insider i zapewne w niedalekiej przyszłości trafią do stabilnej wersji programu.

Źródło: Softpedia via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-ulepsza-skype-dla-windowsa-10.html/feed 0
Microsoft wzywa inne firmy do zastanowienia się nad sposobem ulepszenia mechanizmu rozpoznawania twarzy https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-wzywa-inne-firmy-do-zastanowienia-sie-nad-sposobem-ulepszenia-mechanizmu-rozpoznawania-twarzy.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-wzywa-inne-firmy-do-zastanowienia-sie-nad-sposobem-ulepszenia-mechanizmu-rozpoznawania-twarzy.html#respond Fri, 07 Dec 2018 12:25:46 +0000 https://windows7.pl/?p=17909 Mechanizm odblokowywania telefonów komórkowych przy użyciu skanera twarzy jest coraz częściej implementowany przez producentów do swoich sprzętów (nie wspominając już o urządzeniach innego typu). Jeszcze jakiś czas temu taką opcją poszczycić się mogły tylko topowe modele, lecz teraz możemy obserwować ją również w budżetowych sprzętach.

Wśród wielu osób technologia ta budzi niemałe kontrowersje – słowa krytyki zaczęły pojawiać się od momentu jej premiery w pierwszych smartfonach. Przeciwnicy uważają, że funkcjonalność jest niedoskonała i rodzić może daleko idące problemy. Tego zdania jest również Microsoft, który wzywa inne firmy do zastanowienia się nad sposobem ulepszenia tegoż mechanizmu.

W minione lato Brad Smith, szef wspomnianego giganta, wezwał rządy do przyjrzenia się całemu mechanizmowi rozpoznawania twarzy – tak rozwinięta technologia bez żadnych regulacji może być wykorzystana przecież w dosyć nieetyczny sposób. Sprawa jednak ucichła, co spowodowało, że prezes do spraw prawnych Microsoftu znów musiał działać na własną rękę.

Tym razem powrócił z podobnym przesłaniem, ale tym razem skierowanym w stronę innych przedsiębiorstw. Brad Smith uważa, że zanim tytułowa technologia stanie się wszechobecna trzeba najpierw rozwiązać mnóstwo problemów z nią związanych. Oczywiście na pustych słowach się nie skończyło – podanych zostało kilka z tych potencjalnych pułapek.

Przede wszystkim Brad wskazuje na możliwość masowej inwigilacji społeczeństwa oraz brak prywatności. Trzeba przyznać, że te dwa aspekty są dzisiaj bardzo kontrowersyjnym tematem, bo nie ma praktycznie dnia, aby nie było głośno o jakiejś firmie, która nie respektuje prywatności swoich użytkowników. Co więcej, prezes Microsoftu wskazuje również na błędne wyniki działania tytułowego mechanizmu. Były już przecież przypadki, że system źle rozpoznał daną twarz i skorelował ją z grupą przestępczą.

Microsoft faces

Smith chce, aby twórcy pracujący nad rozwojem technologii rozpoznawania twarzy pomogli w kreowaniu określonego kodeksu postępowania umożliwiającego zaprojektowanie różnych zabezpieczeń i weryfikacji. Wymknięcie się tak rozwiniętego systemu spod kontroli może przecież doprowadzić do tragicznych w swoich skutkach wydarzeń.

Microsoft ma śledzić rozwój sytuacji i pomagać w stworzeniu szczegółowego dokumentu regulującego zasady implementowania systemu rozpoznawania twarzy. Na ten moment trudno określić czy taki twór powstanie – pozostaje czekać.

Źródło: TechCrunch via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-wzywa-inne-firmy-do-zastanowienia-sie-nad-sposobem-ulepszenia-mechanizmu-rozpoznawania-twarzy.html/feed 0
Microsoft wypuszcza łatkę, która naprawia sporo błędów, ale i przynosi dwa nowe https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-wypuszcza-latke-ktora-naprawia-sporo-bledow-ale-i-przynosi-dwa-nowe.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-wypuszcza-latke-ktora-naprawia-sporo-bledow-ale-i-przynosi-dwa-nowe.html#respond Thu, 06 Dec 2018 14:27:32 +0000 https://windows7.pl/?p=17904 Błędy w October Update były, są i będą. Jednak Microsoft robi co może, aby jak najwięcej z nich naprawić. Teraz wypuszcza on łatkę oznaczoną jako KB4469342, która poprawia trochę błędów i przynosi dwa nowe.

Cała lista poprawek jest dość długa. Najważniejsze zmiany to chyba usunięcie problemów z mapowaniem dysków sieciowych, rozłączaniem się ze słuchawkami Bluetooth czy zmianą jasności ekranu. Wszystkie naprawione błędy i zmienione funkcje sprawdzić możecie pod tym adresem.

W nowej łatce odkryto do tej pory dwa błędy. Pierwszy z nich to możliwość zatrzymania odtwarzania wideo w Microsoft Edge na komputerach z grafiką NVIDIA. Jednak producent już się tym zajął i wystarczy pobrać najnowsze sterowniki do karty graficznej .

Drugim problemem jest psucie się paska Windows Media Playera – w przypadku odtwarzania niektórych plików może on po prostu przestać działać. Microsoft jednak zapowiada, że naprawi ten błąd i dostarczy poprawkę użytkownikom jeszcze w grudniu.

Aby zainstalować najnowszą aktualizację należy wejść kolejno w

Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Windows Update

a następnie wybrać Sprawdź aktualizacje.

Windows Update
Windows Update – dostępne aktualizacje

Źródło: Microsoft via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-wypuszcza-latke-ktora-naprawia-sporo-bledow-ale-i-przynosi-dwa-nowe.html/feed 0
Cztery nowe motywy dla systemu Windows 10 https://windows7.pl/aktualnosci/cztery-nowe-motywy-dla-systemu-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/cztery-nowe-motywy-dla-systemu-windows-10.html#respond Thu, 06 Dec 2018 11:17:35 +0000 https://windows7.pl/?p=17899 Microsoft wypuścił niedawno cztery nowe motywy do systemu Windows 10. Ich instalacja jest szybka i prosta, a wyglądają naprawdę ładnie.

Niejednokrotnie motywy zmieniały nawet takie detale jak dźwięki systemowe, tym razem jednak ograniczają się one do kolorów elementów systemu i tapet – a te, dostarczone przez Microsoft w naprawdę dobrej jakości mogą radować oko i na pewno warto dać im szanse.

Dostępne motywy to:

Poniżej próbka motywu Snowy Mountains. Wygląda naprawdę interesująco, zatem gorąco zachęcamy Was do sprawdzenia każdego z osobna.

Snowy Mountains

Źródło: Microsoft, Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/cztery-nowe-motywy-dla-systemu-windows-10.html/feed 0
Przeglądarka Microsoft Edge ma iść w odstawkę? https://windows7.pl/aktualnosci/przegladarka-microsoft-edge-ma-isc-w-odstawke.html https://windows7.pl/aktualnosci/przegladarka-microsoft-edge-ma-isc-w-odstawke.html#respond Wed, 05 Dec 2018 14:31:28 +0000 https://windows7.pl/?p=17897 Przeglądarka Microsoft Edge, to podobnie, jak swego czasu Internet Explorer program, który traktowany jest przez użytkowników (w większości) jedynie jako narzędzie służące do pobrania innej przeglądarki. Microsoft bardzo agresywnie promował swoją przeglądarkę po premierze Windows 10, jednak firmie nie do końca udało się nas do niej przekonać. Okazuje się, iż gigant z Redmond ma kolejny plan związany ze swoim programem do surfowania po sieci. Tym razem Microsoft miałby pozbyć się silnika EdgeHTML na rzecz… Chromium.

Silnik renderowania EdgeHTML od samego początku powoduje błędy oraz kłopoty – aplikacja swego czasu walczyła także z problemami ze stabilnością oraz brakiem zainteresowania ze strony twórców witryn internetowych. Microsoft ma skorzystać z silnika Chromium i porzucić dotychczasowy EdgeHTML – całość będzie działała bardzo podobnie do tego, jak teraz funkcjonuje między innymi Google Chrome.

Kodowa nazwa przeglądarki to „Anaheim” i ma ona zastąpić docelowo Microsoft Edge w kolejnej, dużej aktualizacji dla Windows 10. Na ten moment nie wiadomo czy nazwa finalnie zostanie całkowicie zmieniona czy też Edge doczeka się przebudowy jedynie pod maską, a reszta pozostanie taka sama. Bardzo możliwe, iż Microsoft zdecyduje się także na przebudowanie oraz odświeżenie interfejsu, aby po raz kolejny spróbować przyciągnąć do siebie nowych użytkowników. Co ciekawe, Microsoft pracuje także z Google nad kompatybilnością dla architektury ARM – czy to oznacza, że w przyszłości Windows 10 będzie w pełni obsługiwał tego typu technologię?

To bardzo prawdopodobne, jednak póki co nie ma co wyrokować dopóki nie potwierdzi tego sam producent. Microsoft zapewne wyda oficjalne oświadczenie w najbliższym czasie, które będzie powiązane z ewentualną premierą nowej przeglądarki. Z przejścia na Chromium skorzysta duża liczba użytkowników, którzy oczekują od giganta z Redmond prawdziwego konkurenta dla Chrome, Firefoxa czy Opery.

Póki co musimy jednak uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

Źródło: WindowsCentral via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/przegladarka-microsoft-edge-ma-isc-w-odstawke.html/feed 0
Microsoft usprawnia PowerPoint’a https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-usprawnia-powerpointa.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-usprawnia-powerpointa.html#respond Tue, 04 Dec 2018 21:06:18 +0000 https://windows7.pl/?p=17894 PowerPoint to aplikacja, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – program od Microsoftu to od wielu lat czołowe narzędzie do tworzenia prezentacji multimedialnych. Z usługi korzystają miliony użytkowników na całym świecie więc nic dziwnego, że gigant chce implementować do niej coraz to nowocześniejsze funkcje.

Wczoraj obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i w związku z tym wydarzeniem Microsoft postanowił ogłosił ciekawą nowość we wspomnianym już PowerPoincie, która będzie napędzana przez sztuczną inteligencję. Chodzi o generowanie tłumaczeń i napisów do prezentacji w czasie rzeczywistym – wszystko dla wsparcia społeczności niesłyszących oraz słabo słyszących.

Funkcja ta pozwoli osobom z niepełnosprawnością czytać na żywo to, co aktualnie prezentowane jest przez mówcę. Generowanie napisów może odbywać się zarówno w tym samym języku co prezentacja, lecz nic nie stoi na przeszkodzie aby ustawić inny. W momencie debiutu opisywanej nowości obsługiwane będzie dwanaście języków mówionych oraz sześćdziesiąt języków pisanych.

Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwoli nie tylko na suche odczytywanie tego, co jest napisane w prezentacji – napisy oraz tłumaczenia automatycznie dostosują się do użytego słownictwa i kontekstu całego projektu. Osoba przedstawiająca będzie mogła bez problemu także spersonalizować napisy (ich rozmiar czy pozycję).

Źródło: Microsoft, Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-usprawnia-powerpointa.html/feed 0
Użytkownicy podchodzą do aktualizacji October 2018 Update z dużą rezerwą https://windows7.pl/aktualnosci/uzytkownicy-podchodza-do-aktualizacji-october-2018-update-z-duza-rezerwa.html https://windows7.pl/aktualnosci/uzytkownicy-podchodza-do-aktualizacji-october-2018-update-z-duza-rezerwa.html#respond Mon, 03 Dec 2018 11:54:11 +0000 https://windows7.pl/?p=17889 Dwa miesiące po pierwszym, fatalnym podejściu do publikacji i ponad 2 tygodnie od ponownego udostępniania poprawionej wersji Październikowej aktualizacji, jej adaptacja na komputerach z Windows 10 jest wręcz na tragicznym poziomie – całkiem zasłużenie. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań AdDuplex October Update trafił do tej pory na niespełna 3% urządzeń z Dziesiątką.

W statystykach nadal rządzi April 2018 Update i może pochwalić się 89,5% udziałów na rynku. Z czego to wynika, wyjaśniać chyba nie trzeba. Jeśli instalacja oficjalnie opublikowanej przez Microsoft aktualizacji groziła usunięciem naszych prywatnych plików z dysku, to absolutnie nie dziwi fakt, że większość użytkowników podchodzi do aktualizacji z delikatną rezerwą. Nie zmienia nic nawet to, że Microsoft zażegnał już ten kryzys, usunął błąd i wyjaśnił na czym on konkretnie polegał, zapewniając jednocześnie, że jego skala była marginalna.

Ad October- wykres
Udział w rynku poszczególnych aktualizacji systemu Windows 10

Co więcej, nie pomagają też kolejne zgłoszenia i wykrywane błędy najnowszej aktualizacji. Można tu przytoczyć choćby problemy ze sterownikami Intela czy brak kompatybilności z Apple iCloud. Trzeba być jednak świadomym, że problemy, niezależnie od ich faktycznej skali, będą zawsze bardziej widoczne i spotkają się z głośniejszym odzewem, niż ich brak.

April 2018 Update był jedną z najszybciej pobieranych aktualizacji Windows 10 w historii. October niestety przejawia wręcz przeciwną tendencję i być może czeka nas zabawna sytuacja, w której w momencie premiery kolejnej wiosennej aktualizacji 19H1, April nadal będzie w statystykach przed Octoberem. Bo strach użytkowników przed instalacją najnowszej wersji okienek jest całkowicie zrozumiały i uzasadniony.

19H1 aktualizacja

Windows 10 19H1, testowany obecnie w programie Insider, zaczyna nabierać konkretnej formy i zyskuje coraz więcej nowych funkcji. Ostatnio pojawił się w nim nowy, jasny motyw systemu, który został bardzo ciepło przyjęty przez testerów. Dziś Microsoft ujawnił plan na drastyczny redesign ikon swoich aplikacji w pakiecie Office, jak również w Windows 10.

Warto pamiętać, że Windows 10 to system jako usługa co znacznie go odróżnia od jego poprzedników. Poprzednie wersje Windowsa były wypuszczane raz, a na jakiekolwiek nowości musieliśmy czekać do kolejnej wersji. Natomiast Dziesiątkę Microsoft regularnie uzupełnia i przekształca, i nie jest to już ten sam system co w dniu premiery 3 lata temu. Windows 10 się zmienia i niestety trzeba się przyzwyczaić do tego, że wraz z każdą nowością, mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy.

Źródło: Instalki, Ad Duplex

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/uzytkownicy-podchodza-do-aktualizacji-october-2018-update-z-duza-rezerwa.html/feed 0
Po pięciu latach ikony pakietu Microsoft Office zostały odświeżone https://windows7.pl/aktualnosci/po-pieciu-latach-ikony-pakietu-microsoft-office-zostaly-odswiezone.html https://windows7.pl/aktualnosci/po-pieciu-latach-ikony-pakietu-microsoft-office-zostaly-odswiezone.html#respond Fri, 30 Nov 2018 11:12:56 +0000 https://windows7.pl/?p=17887 Strona wizualna każdego programu to niezwykle ważny aspekt, który często decyduje o tym czy zdecydujemy się na korzystanie z danej usługi. Oczywiście, ładny wygląd na niewiele się zda, jeśli oprogramowanie będzie wykonane źle pod względem technicznym, ale pierwsze wrażenie również ma znaczenie – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy chcemy korzystać z nowoczesnych narzędzi.

Wygląda na to, że Microsoft wreszcie zdecydował się na dopieszczenie warstwy wizualnej swoich programów, poczynając od ikon pakietu Microsoft Office. Poprzednia aktualizacja tych grafik miała miejsce w 2013 roku i trzeba przyznać, że już powoli zaczynały one trącić niezbyt nowoczesnym wyglądem.

Zmiana ikon to kolejny krok giganta do wprowadzenia jednolitego i przejrzystego wzornictwa Fluent Design we wszystkich swoich usługach. Jak na razie Microsoft robi to dobrze i miejmy nadzieję, że już niedługo firma zdecyduje się na aktualizacje innych systemowych grafik.

Jeśli jesteście użytkownikami pakietu Microsoft Office to z pewnością dostrzeżecie zmianę, która od dziś widoczna będzie na wszystkich platformach – iOS, Androidzie, macOS, Windowsie oraz w wersji na przeglądarkę.

Źródło: Microsoft, Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/po-pieciu-latach-ikony-pakietu-microsoft-office-zostaly-odswiezone.html/feed 0