Windows 7 – Serwis informacyjny https://windows7.pl Windows7.pl - Serwis informacyjny Thu, 16 May 2019 12:14:14 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.1 Microsoft udostępnia aktualizację bezpieczeństwa dla Windows XP! https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-aktualizacje-bezpieczenstwa-dla-windows-xp.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-aktualizacje-bezpieczenstwa-dla-windows-xp.html#respond Thu, 16 May 2019 12:14:12 +0000 https://windows7.pl/?p=18335 Wirus WannaCry budził postrach nie tylko wśród użytkowników indywidualnych, ale także placówkach użyteczności publicznej. Paraliżował pracę szpitali, dezorganizował funkcjonowanie firm kurierskich i sklepów internetowych. Teraz, firma Microsoft ostrzega przed kolejnym zagrożeniem dla starszych wersji systemu Windows, które swoim zachowaniem do złudzenia przypomina to wykryte dwa lata temu.

Zagrożenie to spowodowało, że gigant z Redmond wbrew wcześniejszym zapewnieniom o definitywnym zakończeniu wsparcia dla Windowsa XP, wydał dla niego właśnie aktualizację. To doskonale obrazuje skalę problemu, który dotyczy niemal… połowy użytkowników Windowsa.

Microsoft 14 maja udostępnił aktualizację, która usuwa krytyczną lukę umożliwiającą zdalne wykonanie kodu za sprawą podatności na takie działanie cechującą usługę pulpitu zdalnego (Remote Desktop Services). Wrażliwe na ataki są wszystkie komputery pracujące w oparciu o systemy Windows XP, Windows 7 (z którego korzysta 39% użytkowników komputerów osobistych) oraz oprogramowanie typowo serwerowe jak Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2 i Windows Server 2008. Problem sprawia system wstępnego uwierzytelniania, które poddaje się wirusowi bez działania ze strony użytkownika. Wystarczy, że cyberprzestępca zgłosi odpowiednie żądanie poprzez protokół Remote Desktop Services.

Simon Pope z Microsoftu ostrzega, że szkodliwe oprogramowanie za sprawą luki może w stanie rozprzestrzeniać się automatycznie pomiędzy komputerami podatnymi na atak. Ta sama właściwość exploitu charakteryzowała również groźnego malware WannaCry z 2017 roku, który szalał w ponad 100 państwach na całym świecie. Jednocześnie, przedstawiciele giganta z Redmond podali, że nie zaobserwowali, aby ktokolwiek do tej pory wykorzystał wykryty exploit.

Użytkownicy Windowsa XP i Server 2003 poprawkę muszą pobrać ręcznie, z katalogu aktualizacji Microsoftu. Osoby korzystające z nowszych wersji systemów otrzymają stosowną łatkę poprzez system automatycznych aktualizacji. 

Zastanawiacie się zapewne co z użytkownikami systemów Windows 8 i 10? Możecie spać spokojnie, bowiem nowszych systemów operacyjnych luka nie dotyczy.

Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie dla Windows XP w kwietniu 2014 roku. Później, drodze wyjątku, udostępniono jeszcze łatkę bezpieczeństwa mającą chronić użytkowników przed wirusem WannaCry. Najnowsza poprawka to kolejny taki przypadek.

Według najnowszych danych NetMarketShare, z Windowsa XP wciąż korzysta 2.46% wszystkich użytkowników komputerów osobistych. Windows XP jest systemem działającym zwłaszcza na starszych komputerach – w wielu firmach oraz placówkach edukacyjnych.

Źródło: Microsoft, NetMarketShare, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-aktualizacje-bezpieczenstwa-dla-windows-xp.html/feed 0
Zestaw narzędzi PowerToys znany z Windows 95 pojawia się w “dziesiątce” https://windows7.pl/aktualnosci/zestaw-narzedzi-powertoys-znany-z-windows-95-pojawia-sie-w-dziesiatce.html https://windows7.pl/aktualnosci/zestaw-narzedzi-powertoys-znany-z-windows-95-pojawia-sie-w-dziesiatce.html#respond Tue, 14 May 2019 13:30:09 +0000 https://windows7.pl/?p=18329 Microsoft przywraca do działania zestaw narzędzi PowerToys, które rekordy popularności wśród “kumatych” i “wtajemniczonych” biły za czasów Windowsa 95. Ponad dwie dekady temu z Tweak UI zaawansowani użytkownicy korzystali między innymi celem poprawienia działania systemu. Teraz funkcja porzucona wraz z premierą Windowsa XP wraca w postaci kodu na licencji MIT, jednej z najbardziej liberalnych licencji oprogramowania otwartoźródłowego.

Oryginalne PowerToys były niewielkimi aplikacjami, z których programiści mogli korzystać za darmo i na własne ryzyko. Za ich pomocą można było tworzyć skróty do wiersza poleceń w zadanym folderze, używać menadżera pulpitów wirtualnych, czy też eksperymentować z ukrytymi funkcjami systemu, które pomijano w informacjach o danym wydaniu systemu.
Narzędzia PowerToys dla Windows 10 trafią w formie kodu źródłowego do serwisu GitHub jeszcze tego lata. Początkowo firma Microsoft udostępni wyłącznie dwa narzędzia, z czasem zwiększając ich zasób.

Pierwszym z drobnych dodatków systemowych ma być MTND, czyli widżet tworzenia nowego, zmaksymalizowanego pulpitu wirtualnego – rozwiązanie na wzór tego, które znamy z komputerów Mac. Opcja utworzenia pulpitu będzie pojawiała się po przytrzymaniu kursora nad ikoną maksymalizacji okna systemowego.

MTND / Źródło: Microsoft na GitHub

Drugi „ułatwiacz” to ściąga z najpopularniejszymi skrótami klawiszowymi dostępnymi w aktywnym w danym momencie oknie. Do jej aktywowania wystarczyło będzie przytrzymać przycisk “Windows” przez co najmniej dwie sekundy.

Lista najpopularniejszych skrótów klawiszowych / Źródło: Microsoft na GitHub

Microsoft będzie na bieżąco badać zainteresowanie dodawaniem kolejnych funkcji do nowego PowerTools. Już teraz na liście opublikowanej na GitHub znajduje się dziesięć propozycji, na które głosować mogą użytkownicy tego serwisu. Większość pozycji na liście to gadżety, które mogą okazać się przydatne dla wielu użytkowników, choćby wbudowane narzędzie do masowej zmiany nazwy plików lub widżet szybkiej zmiany rozdzielczości.
Wiele z rozwiązań dostępnych w Windowsie 95 wyłącznie dla użytkowników zaawansowanych umieszczono w Windows 10 domyślnie. Gigant z Redmond liczy także na kreatywność programistów, rozwijanie kodu i tworzenie propozycji własnych ciekawych rozwiązań. 

Warto pamiętać, że Microsoft w marcu udostępnił na GitHubie kod źródłowy aplikacji kalkulatora. Społeczność zaprezentowała już 30 rozwiązań, które producent obiecał zrealizować. Pierwszym jest stworzenie interfejsu graficznego pozwalającego użytkownikowi tworzyć wykresy na podstawie wyliczeń dokonywanych w kalkulatorze.

Źródło: GitHub, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/zestaw-narzedzi-powertoys-znany-z-windows-95-pojawia-sie-w-dziesiatce.html/feed 0
Tryb czytania będzie dostępny również w przeglądarce Edge Chromium https://windows7.pl/aktualnosci/tryb-czytania-bedzie-rowniez-dostepny-w-przegladarce-edge-chromium.html https://windows7.pl/aktualnosci/tryb-czytania-bedzie-rowniez-dostepny-w-przegladarce-edge-chromium.html#respond Mon, 13 May 2019 13:24:51 +0000 https://windows7.pl/?p=18324 Niewiele funkcji przeglądarek internetowych jest tak powszechnie cenionych, jak specjalne tryby czytania. Tryb taki dla użytkowników przeglądarek tworzonych dla systemów Windows do tej pory dostępny był wyłącznie w mniej popularnych aplikacjach pokroju Microsoft Edge oraz Mozilla Firefox. Gdy w połowie zeszłego miesiąca Reading Mode zawitał do Chrome Canary, czyli rozwojowej wersji przeglądarki Google, wiele osób odczytało to jako dobrą wróżbę dla szerzej zakrojonych zmian. Słusznie.

Firma Microsoft w najnowszej wersji przeglądarki Microsoft Edge bazującej na silniku Chromium również dodała tryb czytania. Pojawił się on w wersji rozwojowej Canary 76.0.155.0 (aktualizowanej codziennie), a wkrótce trafi także do wersji Dev (aktualizowanej cotygodniowo). Do tej pory rozwiązanie można było aktywować wyłącznie z poziomu ekranu flag. Od teraz tryb czytania aktywowany i deaktywowany jest poprzez kliknięcie w dedykowany przycisk przy pasku adresu.

Co daje Reader Mode, zwany też trybem czytania? Po jego aktywowaniu strona internetowa konwertowana jest do widoku minimalistycznego, w którym dominuje tekst, a usuwane są reklamy i wszelkie inne “rozpraszacze”. Jeśli macie do przeczytania długi artykuł i chcecie skupić się przede wszystkim na przyswajaniu treści czytanych, zmiana na “tryb readera” będzie strzałem w dziesiątkę.

Tryb czytania w Edge Chromium

Microsoft Edge to przeglądarka budowana w oparciu o open source’owy silnik Chromium. Nowa aplikacja pozwala użytkownikom korzystać z rozszerzeń publikowanych zarówno w Chrome Web Store, jak i sklepie z aplikacjami od Microsoftu.

Jeśli korzystacie z Google Chrome, to musicie wiedzieć, że tryb czytania zawita także i do tej przeglądarki. Jeśli nie możecie się już doczekać jego wdrożenia, możecie uzyskać podobny efekt dzięki odpowiednim wtyczkom dostępnym w Chrome Web Store, na przykład Just Read.

Reader Mode można włączyć także w najnowszej wersji Google Chrome Canary, wpisując w pasku adresu:

chrome://flags/#enable-reader-mode

a następnie zmieniając wartość przy wpisie:

Enable Reader Mode na Enabled.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/tryb-czytania-bedzie-rowniez-dostepny-w-przegladarce-edge-chromium.html/feed 0
Logowanie do Windows 10 i usług bez hasła – Microsoft coraz bliżej tej idei https://windows7.pl/aktualnosci/logowanie-do-windows-10-i-uslug-bez-hasla-microsoft-coraz-blizej-tej-idei.html https://windows7.pl/aktualnosci/logowanie-do-windows-10-i-uslug-bez-hasla-microsoft-coraz-blizej-tej-idei.html#respond Fri, 10 May 2019 12:35:52 +0000 https://windows7.pl/?p=18320 Doczekaliśmy się. Microsoftowi w swojej krucjacie wymierzonej przeciwko stosowaniu haseł nareszcie udało się otrzymać certyfikację FIDO2 dla usługi Windows Hello. Jest to gwarancja odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa biometrycznej metody logowania, która umożliwia wykorzystanie zamiast hasła tekstowego i nazwy użytkownika odcisku palca lub technologii rozpoznawania twarzy. 

Certyfikacja nadawana przez FIDO Alliance dotyczy najnowszej wersji systemu Windows 10 (1903). Chodzi tu aktualizację May 2019 Update, która pod koniec maja bieżącego roku zostanie udostępniona użytkownikom systemu rozwijanego przez giganta z Redmond. Wszystkie urządzenia, które sprzedawane będą z preinstalowanym systemem Windows 10 w najnowszej wersji otrzymają odpowiednie oznaczenia, potwierdzające certyfikację FIDO. 

“Nikt nie lubi haseł, może poza hakerami” – powiedziała Yogesh Mehta odpowiedzialna za zabezpieczenia w dywizji Azure Core OS należącej do Microsoftu. “Nie lubimy haseł, bo musimy je zapamiętywać. W rezultacie często tworzone są hasła proste do zapamiętania i… odgadnięcia. Przez to cyberprzestępcy mają ułatwione zadanie”.

Co w praktyce oznacza certyfikacja FIDO2 dla ponad 800 milionów użytkowników systemu Windows 10? Po zainstalowaniu aktualizacji będzie mogli logować się za pomocą odcisku palca i systemu rozpoznawania twarzy nie tylko do systemu Windows, ale także większości usług.

Logowanie bez konieczności podawania nazwy użytkownika i hasła będzie również możliwe w przypadku wszystkich kont internetowych wspierających Windows Hello. Zmiany dotyczą zarówno urządzeń mobilnych, jak i stacjonarnych. Wdrożenie logowania przez Windows Hello do konkretnych usług, stron i aplikacji leżało będzie oczywiście po stronie ich deweloperów. 

Przypominamy, że od listopada ubiegłego roku użytkownicy Windows Hello mogli logować się bez haseł do swojego konta Microsoft. 

Już wkrótce zaobserwujemy wielki odwrót od systemu haseł, w przypadku coraz większej liczby usług. Google Chrome, Microsoft Edge i Mozilla Firefox już teraz oferują wsparcie dla standardu WebAuthn/Web Authentication WC3, który umożliwia logowanie się na stronach i w aplikacjach przy wykorzystaniu nowoczesnego systemu uwierzytelniana. Mowa tutaj nie tylko o biometrii, ale także zabezpieczeniach hardware’owych. Czy deweloperzy będą woleli korzystać z Windows Hello? Czas pokaże. 

Certyfikat FIDO2 udało się wcześniej uzyskać systemowi operacyjnemu Android, o czym informowano podczas tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie. Dzięki temu użytkownicy urządzeń z systemem operacyjnym Google zamiast klasycznych haseł mogą wykorzystywać do logowania także odciski palców. 

Źródło: FIDO Alliance via Instalki.pl / Grafika: Microsoft

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/logowanie-do-windows-10-i-uslug-bez-hasla-microsoft-coraz-blizej-tej-idei.html/feed 0
4 tygodnie darmowego dostępu do Xbox Game Pass za 4 puszki Monster Energy https://windows7.pl/aktualnosci/4-tygodnie-darmowego-dostepu-do-xbox-game-pass-za-4-puszki-monster-energy.html https://windows7.pl/aktualnosci/4-tygodnie-darmowego-dostepu-do-xbox-game-pass-za-4-puszki-monster-energy.html#respond Thu, 09 May 2019 09:11:48 +0000 https://windows7.pl/?p=18316 Microsoft poinformował o podjęciu współpracy z marką Monster Energy i sklepami sieci Żabka.

W ramach promocji trzech marek, klienci, którzy kupią napoje energetyczne Monster Energy w dowolnym punkcie sieci Żabka, otrzymają dostęp do usługi Xbox Game Pass

Aby odebrać abonament Xbox Game Pass wystarczy, w okresie od 8 do 21 maja, kupić w sklepach sieci Żabka 4 puszki napojów Monster Energy i zachować paragon, a znajdujący się na nim kod zarejestrować na stronie monstergaming.pl. Na adres mailowy podany w zgłoszeniu zostanie dostarczony jednorazowy kod umożliwiający korzystanie z usługi Xbox Game Pass przez 4 tygodnie. Co ważne, kody promocyjne można łączyć ze sobą, oraz z już aktywnym abonamentem.

Promocja Monster Energy, Żabki i Xbox Game Pass

Xbox Game Pass umożliwia dostęp do ponad 100 gier na konsole Xbox One oraz tytułów Xbox Play Anywhere dostepnych na komputerach PC z systemem Windows 10, w ramach jednego abonamentu, w stałej cenie.

W katalogu Game Pass dostępne są pełne wersje gier światowych marek, takich jak Mortal Kombat, Tomb Raider, Fallout czy DOOM, jak również wydawnictwa Xbox Game Studios, dostępne w usłudze w dniu premiery rynkowej, w tym Forza Horizon 4 czy Crackdown 3, oraz zaplanowane na 2019 r. Gears 5.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/4-tygodnie-darmowego-dostepu-do-xbox-game-pass-za-4-puszki-monster-energy.html/feed 0
Minecraft Classic pojawił się w przeglądarce.. https://windows7.pl/aktualnosci/minecraft-classic-pojawil-sie-w-przegladarce.html https://windows7.pl/aktualnosci/minecraft-classic-pojawil-sie-w-przegladarce.html#respond Wed, 08 May 2019 15:25:33 +0000 https://windows7.pl/?p=18312 Aby uczcić zbliżającą się dziesiątą rocznicę kultowej gry, Mojang udostępnił Minecraft Classic – oryginalną wersję gry z 2009 roku. 

Co ciekawe, gra nie została zmieniona i zawiera oryginalny kod, a oznacza to, że została ona udostępniona wraz z błędami. Tytuł oferuje dość spartański interfejs, ma też niezwykle ograniczoną liczbę 32 bloków oraz zawiera wspomniane już problemy techniczne. 

Aby zagrać w Minecraft Classic w przeglądarce wystarczy przejść pod ten adres.

Minecraft Classic w przeglądarce

Od 2009 roku Minecraft przeszedł olbrzymią metamorfozę, a gra trafiła na miliony komputerów, konsol i smartfonów na całym świecie. Najnowsze plany twórców zakładają stworzenie specjalnej wersji mobilnej wspierającej rozszerzoną rzeczywistość – więcej na ten temat można przeczytać tutaj, a o samym projekcie dowiemy się więcej już 17 maja.

Źródło: Mojang, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/minecraft-classic-pojawil-sie-w-przegladarce.html/feed 0
Czy Minecraft doczeka się trybu rozszerzonej rzeczywistości? https://windows7.pl/aktualnosci/czy-minecraft-doczeka-sie-trybu-rozszerzonej-rzeczywistosci.html https://windows7.pl/aktualnosci/czy-minecraft-doczeka-sie-trybu-rozszerzonej-rzeczywistosci.html#respond Tue, 07 May 2019 15:34:23 +0000 https://windows7.pl/?p=18307 Minecraft to produkcja, która już od lat łączy miliony młodszych i starszych graczy na całym świecie. Ukazała się ona praktycznie na większości współczesnych platform, a jej popularność od momentu premiery, prawie że nie ulega zmianie. Microsoft chce oczywiście ten fakt jak najlepiej wykorzystać, czego dowodem może być zapowiedź nowego projektu dotyczącego tego sześciennego uniwersum.

Wczoraj rozpoczęło się wydarzenie Build 2019, na którym firma prezentuje nadchodzące technologiczne nowinki. Jedną z nich jest mały przedsmak nadchodzącej gry Minecraft na urządzenia mobilne wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość. Na ukazanym materiale możemy zobaczyć dyrektora kreatywnego Minecrafta (Saxx Persson) siedzącego na ławce przed Washington Convention Center, gdzie trwa właśnie wspomniana konferencja giganta. 

Odchodząc zostawił telefon, a przechodzień, który go znalazł, zobaczył włączonego Minecrafta w trybie AR. Nie jest oczywiście do końca pewne z czym tak naprawdę mamy tutaj do czynienia, ale wszystko wskazuje na to, że Microsoft pracuje nad nową grą wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość.

Nie wiadomo czy produkcja będzie działać na podobnych zasadach, co chociażby Pokemon Go, lecz nie da się ukryć, że miło by było zobaczyć na rynku kolejną grę wykorzystującą potencjał technologii AR. Wszystkiego dowiemy się już 17 maja – wtedy bowiem Microsoft ma oficjalnie przedstawić szczegóły projektu.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/czy-minecraft-doczeka-sie-trybu-rozszerzonej-rzeczywistosci.html/feed 0
Przeglądarka Edge Chromium dla MacOS została zaprezentowana https://windows7.pl/aktualnosci/przegladarka-edge-chromium-dla-macos-zostala-zaprezentowana.html https://windows7.pl/aktualnosci/przegladarka-edge-chromium-dla-macos-zostala-zaprezentowana.html#respond Tue, 07 May 2019 14:45:22 +0000 https://windows7.pl/?p=18304 Podczas konferencji Microsoft Build 2019, która rozpoczęła się wczoraj w Seattle, zaprezentowano długo wyczekiwaną przeglądarkę Edge bazującą na silniku Chromium dla systemu MacOS.

O tym, że Microsoft pracuje nad wersją nowej przeglądarki dla komputerów Mac dowiedzieliśmy już w grudniu ubiegłego roku kiedy to firma ogłosiła dość zaskakującą decyzję o porzuceniu własnego rozwiązania na rzecz open-source’owego Chromium.

Podczas gdy użytkownicy Windows 10 mogą testować Microsoft Edge Insider już od kilku tygodni, wersja na MacOS dopiero teraz ujrzała światło dzienne. Niestety nie oznacza to, że przeglądarka dostępna jest do pobrania, ale zespół odpowiedzialny za rozwój projektu planuje udostępnić ją już wkrótce.

Możliwości Microsoft Edge dla MacOS mają być zbliżone do tego co znamy z komputerów Windows. Pozostaje zatem czekać, aż Microsoft udostępni pierwszą wersję testową. 

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/przegladarka-edge-chromium-dla-macos-zostala-zaprezentowana.html/feed 0
Zaokrąglone narożniki pojawią się w Windows 10? https://windows7.pl/aktualnosci/zaokraglone-narozniki-pojawia-sie-w-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/zaokraglone-narozniki-pojawia-sie-w-windows-10.html#respond Sat, 04 May 2019 12:11:52 +0000 https://windows7.pl/?p=18300 Zaokrąglone narożniki są w dzisiejszych czasach nową modą wśród deweloperów. Na okrągłe kształty stawia macOS, a także Google ze swoim Material Design. Nie powinno więc dziwić, że prędzej czy później ochota na taki wygląd przyjdzie również Microsoftowi. 

Zac Bowden, starszy redaktor serwisu Windows Central podzielił się z użytkownikami screenshotem z nowej aplikacji wyszukiwania w Windowsie. Uwagę przykuwają lekko zaokrąglone narożniki okna. Do tej pory system Windows nie oferował takiego designu – okna były po prostu prostokątne.

Nowy wygląd ma trafić do systemu operacyjnego dopiero w aktualizacji 20H1, czyli pierwszym większym updacie Windowsa 10 w 2020 roku. 

Źródło: Twitter, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/zaokraglone-narozniki-pojawia-sie-w-windows-10.html/feed 0
Oferta Games with Gold na maj 2019 https://windows7.pl/aktualnosci/oferta-games-with-gold-na-maj-2019.html https://windows7.pl/aktualnosci/oferta-games-with-gold-na-maj-2019.html#respond Thu, 02 May 2019 14:42:39 +0000 https://windows7.pl/?p=18297 Microsoft każdego miesiąca rozdaje osobom opłacającym abonament Xbox Live Gold kilka darmowych produkcji. Niekiedy oferta przygotowana przez giganta z Redmond potrafi być naprawdę interesująca, lecz czasami mamy do czynienia ze sporym rozczarowaniem. Jak jest tym razem?

Firma zaprezentowała spis produkcji, które znajdą się w Games with Gold w tym miesiącu. Mowa o tytułach takich jak:

  • Marooners (Xbox One) – do pobrania od 1 do 31 maja
  • The Gold Club 2019 (Xbox One) – do pobrania od 16 maja do 15 czerwca
  • Earth Defense Force: Incect Armageddon (Xbox One i Xbox 360) – do pobrania od 1 do 15 maja
  • Comic Jumper (Xbox One i Xbox 360) – do pobrania od 16 do 31 maja
Oferta Game With Gold – Maj 2019

Trzeba przyznać, że maj bieżącego roku raczej nie prezentuje się zbyt okazale i gracze raczej nie będą pozytywnie zaskoczeniu propozycją Microsoftu. Miejmy nadzieję, że Xbox Live Gold w kolejnych miesiącach będzie dużo lepszy.

Być może Microsoft szykuje się na uruchomienie usługi Xbox Game Pass Ultimate, która w naszym kraju ma kosztować 54,99 złotych miesięcznie. Więcej na ten temat można przeczytać w tym miejscu.

Źródło: Microsoft

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/oferta-games-with-gold-na-maj-2019.html/feed 0
Która z poszczególnych aktualizacji Windows 10 jest najpopularniejsza? https://windows7.pl/aktualnosci/ktora-z-poszczegolnych-aktualizacji-windows-10-jest-najpopularniejsza.html https://windows7.pl/aktualnosci/ktora-z-poszczegolnych-aktualizacji-windows-10-jest-najpopularniejsza.html#respond Tue, 30 Apr 2019 14:16:57 +0000 https://windows7.pl/?p=18294 Microsoft obecnie skupia swoje siły aby system Windows 10 co najmniej dwa razy do roku otrzymywał duże aktualizacje. W 2018 roku udało się dotrzymać tego cyklu bowiem udostępniono April 2018 Update (wersja 1803) i October 2018 Update (wersja 1809). Z najnowszych badań wynika jednak, że przyjęcie październikowej aktualizacji trudno nazwać sukcesem. 

Oczywiście należy pamiętać, że aktualizacja z końcówki 2018 roku powodowała problemy (m. in. usuwanie plików), ale nie można mieć pewności czy to właśnie zła sława odwodzi użytkowników od jej instalacji. Być może to sam Microsoft ograniczył jej dystrybucję zdając sobie sprawę z zakresu problemów jakie powoduje. 

Korzystając z 5000 aplikacji znajdujących się w Microsoft Store, AdDuplex przeprowadził badanie obejmujące około 100 000 komputerów. Ustalono, że ​​63,2% użytkowników korzysta z systemu Windows 10 April 2018 Update (wersja 1803), a październikową aktualizację (wersja 1809) zainstalowano na 29,3% komputerów (wzrost o 3% w stosunku do marca bieżącego roku). 3,5% użytkowników korzysta z aktualizacji Creators Update z początku 2017 roku, natomiast Fall Creators Update (wersja 1709) zainstalowano na 3,3% badanych maszyn.


Udział w rynku poszczególnych wersji systemu Windows 10 / Źródło: Bleeping Computer

Już w maju na komputery z Windows 10 trafi kolejna duża aktualizacja: May 2019 Update. W tym miejscu opisaliśmy w jaki sposób można przetestować ją wcześniej.

Źródło: BleepingComputer, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/ktora-z-poszczegolnych-aktualizacji-windows-10-jest-najpopularniejsza.html/feed 0
Następna aktualizacja Windows 7 i 8.1 nie naprawi problemu z antywirusami? https://windows7.pl/aktualnosci/nastepna-aktualizacja-windows-7-i-8-1-nie-naprawi-problemu-z-antywirusami.html https://windows7.pl/aktualnosci/nastepna-aktualizacja-windows-7-i-8-1-nie-naprawi-problemu-z-antywirusami.html#respond Tue, 30 Apr 2019 13:26:57 +0000 https://windows7.pl/?p=18291 Microsoft opublikował zapowiedź comiesięcznych aktualizacji dla systemów Windows 7 i 8.1, które zostaną udostępnione w maju. Sporym zaskoczeniem jest fakt, że w liście zmian nie znajdziemy wzmianki na temat rozwiązania problemów, które pojawiły się wraz z kwietniową aktualizacją. 

Poprawki udostępnione na początku bieżącego miesiąca okazały się dla wielu użytkowników prawdziwą zmorą. Na urządzeniach z systemem Windows 7/8.1 i zainstalowanym oprogramowaniem antywirusowym wybranych producentów (m. in. Sophos, Avira, ArcaBit, Avast i McAfee) występują poważne błędy, w niektórych przypadkach po zainstalowaniu łatek nie można nawet uruchomić maszyny. 

ArcaBit i Avast udostępnili już stosowne poprawki podczas gdy inne firmy wciąż współpracują z Microsoftem nad wyeliminowaniem irytujących błędów. Ratunkiem dla pozostałych użytkowników może okazać się usunięcie ostatnich aktualizacji. 

Wciąż nie wiadomo kiedy sami producenci lub Microsoft udostępnią stosowne aktualizacje. Wiele wskazuje jednak na to, że po instalacji majowych pakietów, problemy mogą nadal występować. 

Źródło: Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/nastepna-aktualizacja-windows-7-i-8-1-nie-naprawi-problemu-z-antywirusami.html/feed 0
Microsoft Outlook zainstalowany na 100 mln urządzeń z Androidem oraz iOS https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-outlook-zainstalowany-na-100-mln-urzadzen-z-androidem-oraz-ios.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-outlook-zainstalowany-na-100-mln-urzadzen-z-androidem-oraz-ios.html#respond Mon, 29 Apr 2019 12:18:23 +0000 https://windows7.pl/?p=18286 Ostatnimi czasy Microsoft Outlook może kojarzyć się nieco negatywnie. Nie tak dawno temu wyszło na jaw bowiem, że hakerzy przez trzy miesiące mieli dostęp do kont użytkowników właśnie tego klienta pocztowego. Mogli oni mieć wgląd nawet w zawartość wiadomości e-mail.

Teraz jednak pozwólcie, że to niechlubne wydarzenie choć na chwilę odsuniemy na bok i zajmiemy się nieco bardziej pozytywną sprawą. Chodzi oczywiście o przekroczenie magicznego progu 100 milionów użytkowników korzystających z mobilnej aplikacji poczty Microsoft Outlook na platformę Android oraz iOS. 

Trzeba przyznać, że jest to imponujący wynik i z pewnością nie jedyny sukces Microsoftu w ostatnim czasie. Firma opublikowała bowiem raport finansowy za pierwszy kwartał 2019 roku – wynika z nich, że gigant może poszczycić się przychodami większymi o 14 procent względem analogicznego okresu 2018 roku.

Microsoft stara się teraz jeszcze dynamiczniej rozwijać swoje usługi i jak widać, nieźle mu to wychodzi. Niedługo przecież swoją premierę będzie miała przeglądarka Microsoft Edge oparta o silnik Chromium, która zapowiada się naprawdę interesująco.

Źródło: Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-outlook-zainstalowany-na-100-mln-urzadzen-z-androidem-oraz-ios.html/feed 0
Microsoft Edge Chromium szybciej pojawi się na MacOS niż na Windows 7? https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-edge-chromium-szybciej-pojawi-sie-na-macos-niz-na-windows-7.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-edge-chromium-szybciej-pojawi-sie-na-macos-niz-na-windows-7.html#respond Sun, 28 Apr 2019 10:38:37 +0000 https://windows7.pl/?p=18283 Microsoft Edge na silniku Chromium ciągle otrzymuje nowe funkcje, zmiany i usprawnienia. Jest tylko jeden mankament: wszystko to wędruje do użytkowników Windowsa 10. Co jednak z posiadaczami starszych systemów operacyjnych od Google czy nawet Maków? Kiedy fani jabłka dostaną swojego Edge Chromium? Prawdopodobnie już niedługo.

Jedyną informacją na temat wersji nowej przeglądarki giganta z Redmond przeznaczonej dla systemów innych niż Windows 10 było “Będą. Już są w drodze“. Nie podano nawet orientacyjnej daty debiutu wczesnej wersji Edge’a. Jednak wygląda na to, że jesteśmy już blisko…

W trakcie próby instalacji nowej przeglądarki w systemie Windows Server 2016, na ekranie wyskoczył komunikat informujący o braku obsługi platformy.

O nie! Platforma nie jest obsługiwana!” – czytamy w monicie – “Niektóre funkcje mogą nie działać, ponieważ urządzenie korzysta z systemu operacyjnego, który nie jest obecnie obsługiwany przez kompilacje Microsoft Edge Insider. Na razie oficjalnie wspieramy Windows 10 w wersji 1709 i nowszej oraz macOS w wersji 10.12 i wyższe”.

Być może jest to przypadkowa zapowiedź rychłego uruchomienia wersji podglądowej Edge Chromium na komputery Apple. Dlaczego jednak Apple, a nie starsze systemy? Ze względu na to, jak bardzo użytkownicy potrzebują przeglądarki. Wsparcie Windowsa 7 kończy się już wkrótce, a Windows 8.1 ma naprawdę mały udział w rynku. Nie mogąc skupić się na kilku projektach równolegle, deweloperzy aplikacji wybrali ten, który powinien być najczęściej (według nich) wykorzystywany. 

Oczywiście nie jest to żadna pewna informacja. Podejrzewamy jednak, że wersja testowa dla komputerów z macOS pojawi się już niebawem.

Źródło: WindowsUnited.de, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-edge-chromium-szybciej-pojawi-sie-na-macos-niz-na-windows-7.html/feed 0
Windows 10 May 2019 Update – poznaliśmy wymaganą ilość wolnego miejsca na dysku https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2019-update-poznalismy-wymagana-ilosc-wolnego-miejsca-na-dysku.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2019-update-poznalismy-wymagana-ilosc-wolnego-miejsca-na-dysku.html#respond Sat, 27 Apr 2019 11:20:43 +0000 https://windows7.pl/?p=18280 Tegoroczna wiosenna aktualizacja Windowsa 10 będzie naprawdę wyjątkowa. Nie dość, że pojawi się w maju (prawdopodobnie pod koniec), czyli całkiem późno, to jeszcze pierwszy raz od dawna zwiększy wymaganą ilość miejsca na dysku. Nie ma się jednak czym martwić, gdyż zapewne i tak nikomu nie powinno sprawić to kłopotu (co najwyżej usunięcie kilku plików w przypadku zapełnionego dysku może okazać się problematyczne).

Ile miejsca konkretnie potrzeba po aktualizacji do wersji 1903? W wymaganiach minimalnych odkrytych przez serwis Pureinfotech, Microsoft podaje, że potrzebne będą 32 GB (dla wersji 32-bit, jak i 64-bit). Oznacza to dwukrotny wzrost zapotrzebowania dla OS x86 i dodatkowe 12GB (wcześniej wymagane było 20GB) dla x64.

Oczywiście urządzeń z dyskiem 32 GB jest jak na lekarstwo, a tych oferujących jeszcze mniejszą pojemność praktycznie już nie ma w sprzedaży. Obawy o problemy z aktualizacją nie powinny być w tym przypadku zasadne. A jeśli tak… to chyba pora na wymianę sprzętu.

Warto również pamiętać, aby regularnie robić porządki na dysku i usuwać zbędne pliki.

Źródło: Pureinfotech via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2019-update-poznalismy-wymagana-ilosc-wolnego-miejsca-na-dysku.html/feed 0
Windows 10 May 2019 Update jest blokowany na komputerach z powodu..”USB” https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2019-update-jest-blokowany-na-komputerach-z-powodu-usb.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2019-update-jest-blokowany-na-komputerach-z-powodu-usb.html#respond Fri, 26 Apr 2019 11:37:34 +0000 https://windows7.pl/?p=18276 Już w przyszłym miesiącu użytkownicy Windowsa 10 dostaną siódmą dużą aktualizację systemową. Nazwana ona została May 2019 Update. I chociaż zwykli ludzie muszą jeszcze poczekać, to testerzy otrzymali najnowszą wersję już jakiś czas temu. Jednak nie wszyscy będą mogli zaktualizować swój OS. Jeżeli korzystacie z pamięci masowej USB, bądź kart pamięci (np. poprzez wbudowany czytnik), to system operacyjny nie pozwoli zainstalować nowej wersji oprogramowania.

Powodem dla którego Microsoft blokuje update w takich sytuacjach jest problem z niewłaściwym przypisaniem do dysku. Problem występuje bowiem z przypisaniem odpowiedniej litery do sprzętów USB i kart pamięci po instalacji. Jeżeli spróbujemy z włożonym w port na przykład pendrive’m zaktualizować system, prawdopodobnie wyskoczy poniższe ostrzeżenie:

Informacja dot. upgrade’u / Źródło: Microsoft

Jednak nie taki diabeł straszny jakim go malują. Zapewne część użytkowników pomyślała już o tym, że wystarczy przecież odłączyć urządzenia USB i karty… I właśnie takie jest rozwiązanie. Sam Microsoft zaleca taką czynność, przed ponownym uruchomieniem aktualizacji.

Problem obejmuje pamięci USB, zewnętrzne dyski twarde USB i karty SD. 

Gigant z Redmond ma jednak nadzieję naprawić ten błąd jeszcze przed wydaniem aktualizacji, dzięki czemu każdy będzie mógł bez żadnego problemu zaktualizować swojego Windowsa 10.

Źródło: ZDNet

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2019-update-jest-blokowany-na-komputerach-z-powodu-usb.html/feed 0