Windows 7 – Serwis informacyjny https://windows7.pl Windows7.pl - Serwis informacyjny Mon, 20 Jan 2020 15:53:25 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 Internet Explorer posiada groźną lukę. Microsoft pracuje nad łatką.. https://windows7.pl/aktualnosci/internet-explorer-posiada-grozna-luke-microsoft-pracuje-nad-latka.html https://windows7.pl/aktualnosci/internet-explorer-posiada-grozna-luke-microsoft-pracuje-nad-latka.html#respond Mon, 20 Jan 2020 15:53:25 +0000 https://windows7.pl/?p=18950 Kolejne firmy i agencje zajmujące się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem ostrzegają przed najnowszą z luk wykrytą w przeglądarce internetowej Internet Explorer. Podatność typu zero-day dotyczy aplikacji w wersjach na wszystkie wspierane systemy operacyjne Microsoftu oraz Windowsa 7, który wsparcie utracił 14 stycznia 2020 roku. Microsoft jest świadom tego, że luka jest już wykorzystywana przez cyberprzestępców, ale nie spieszy się z wydaniem stosownej poprawki.

Lukę o identyfikatorze CVE-2020-0674 znaleziono w sposobie, w jaki Internet Explorer zarządza pamięcią. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać podatność celem uruchomienia szkodliwego kodu na komputerze ofiary – wystarczy, że użytkownik będący celem ataku otworzy szkodliwą stronę internetową z poziomu linku wysłanego pocztą elektroniczną lub widniejącego w wyszukiwarce internetowej.

“Luka w zabezpieczeniach umożliwiająca zdalne wykonanie kodu polega na tym, że silnik skryptowy obsługuje obiekty w pamięci w programie Internet Explorer. Luka ta może uszkodzić pamięć w taki sposób, że osoba atakująca może wykonać dowolny kod w odniesieniu do bieżącego użytkownika. Cyberprzestępca, któremu uda się wykorzystać tę lukę, może uzyskać takie same uprawnienia, jak bieżący użytkownik. Jeśli użytkownik jest zalogowany z uprawnieniami administratora, osoba atakująca, której uda się wykorzystać lukę, może przejąć kontrolę nad systemem, którego dotyczy luka. napastnik może następnie zainstalować programy; przeglądać, zmieniać lub usuwać dane, a nawet utworzyć nowe konta z pełnymi prawami użytkownika”, podaje Microsoft.

Firma Microsoft w odpowiedzi na pytanie nadesłane przez serwis TechCrunch poinformowała, że jest świadoma występowania “ograniczonej liczby skutecznych ataków, które wykorzystują lukę” i “pracuje już nad stosowną poprawką”. Wiele jednak wskazuje na to, że łatka zostanie udostępniona dopiero 11 lutego, przy okazji udostępniania zwyczajowych zbiorczych poprawek bezpieczeństwa w drugi wtorek miesiąca. Nie wiadomo czy Internet Explorer dla Windowsa 7 zostanie spatchowany. Jeśli korzystacie z tego systemu i Internet Explorera, lepiej czym prędzej zainstalujcie nowego Microsoft Edge’a.

Wszystko wskazuje na to, że jest to identyczna luka jak ta, którą Mozilla załatała już w połowie zeszłego tygodnia w przeglądarce internetowej Firefox. Z przeglądarki Mozilli korzysta obecnie nawet 9% internautów, podczas gdy z leciwego Internet Explorera mniej niż 1%. Nie oznacza to jednak, że Microsoft nie powinien działać w takich kwestiach znacznie sprawniej.

Źródło: Instalki.pl, US-CERT, CVE

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/internet-explorer-posiada-grozna-luke-microsoft-pracuje-nad-latka.html/feed 0
Jak zmienić język w przeglądarce Microsoft Edge (Chromium)? https://windows7.pl/aktualnosci/jak-zmienic-jezyk-w-przegladarce-microsoft-edge-chromium.html https://windows7.pl/aktualnosci/jak-zmienic-jezyk-w-przegladarce-microsoft-edge-chromium.html#respond Sat, 18 Jan 2020 12:08:40 +0000 https://windows7.pl/?p=18939 Nowy Microsoft Edge nie jest jeszcze udostępniany za pośrednictwem witryny Windows Update, ale wkrótce będzie i zastąpi na Waszym komputerze wysłużonego Edge’a korzystającego z przestarzałego już silnika przeglądania. Wielu z Was zdecydowało się pobrać Microsoft Edge z Chromium na własną rękę najprawdopodobniej korzystacie z niej w języku polskim. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy Edge zainstaluje się domyślnie w innym języku? Mamy na to rozwiązanie.

Użytkownicy z całego świata donoszą, że nowy Microsoft Edge potrafi zainstalować się w języku niezgodnym z językiem ich systemu. To zachowanie niepożądane, bowiem wersja językowa przeglądarki dobierana jest właśnie na podstawie OSu. Microsoft potwierdza to na stronie wsparcia technicznego. Istnieją trzy wyjścia z sytuacji.

Jak zmienić język w nowym Microsoft Edge?

Jeśli chcecie ustawić język polski, a przeglądarka zainstaluje się w języku angielskim, to sprawa jest prosta. Klikacie w “…”, a następnie

 Settings -> Languages -> Preferred languages -> Add languages

 i tam dodajecie język polski. Co to jednak w sytuacji, gdy korzystacie z komputera, na którym Edge postanowił zainstalować się w innym języku?

Najprostszą z metod jest wklejenie do paska przeglądarki adresu:

edge://settings/languages

To wystarczy, aby przejść do sekcji zmiany języka i dodać język polski.

Alternatywnie, należy zerknąć na poniższe zrzuty ekranu i zobaczyć gdzie klikać. Posłużymy się przykładem języka amharskiego. Prawdopodobnie żaden z Was nigdy nie zobaczy na oczy tego języka, ale znajomemu z laptopem Xiaomi Microsoft Edge postanowił pobrać się w języku chińskim. Problem jest więc realny.

Źródło: Instalki.pl

Nie wiem jak Wy, ale wielu użytkowników dało szansę nowej przeglądarce Microsoftu. Dysponuje ona wachlarzem dosyć ciekawych funkcji i warto ją wypróbować. Import zakładek i haseł z Chrome lub Firefox’a trwa dosłownie chwilę, a nowe rozwiązanie Microsoftu działa bardzo sprawnie.

Źródło: Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/jak-zmienic-jezyk-w-przegladarce-microsoft-edge-chromium.html/feed 0
Gry z Xbox’a na Androidzie? Tak, dzięki Xbox Game Streaming https://windows7.pl/aktualnosci/gry-z-xboxa-na-androidzie-tak-dzieki-xbox-game-streaming.html https://windows7.pl/aktualnosci/gry-z-xboxa-na-androidzie-tak-dzieki-xbox-game-streaming.html#respond Fri, 17 Jan 2020 16:26:43 +0000 https://windows7.pl/?p=18934 Microsoft ogłosił otwarcie programu testowego usługi Xbox Console Streaming we wszystkich krajach. Oznacza to, że użytkownicy posiadający Xbox One mogą przesyła gry na telefon z systemem Android lub tablet wykorzystując do tego sieć Wi-Fi lub sieć komórkową.

Xbox Console Streaming to nowa usługa systemowa dostępna na konsolach Xbox One, dzięki której gracze mogą wybrać, kiedy i gdzie grają na urządzeniach, które już posiadają. Gry zainstalowane na konsoli Xbox One, w tym tytuły dostępne w abonamencie Xbox Game Pass, można uruchomić na telefonie komórkowym lub tablecie z systemem Android, przesyłając je bezpośrednio z konsoli domowej. Program testowy jest dostępny dla wszystkich użytkowników konsol Xbox One, zarejestrowanych w programie Xbox Insider.

Xbox Game Pass

Aby wziąć udział w fazie testowej usługi Xbox Console Streaming należy dołączyć do programu Xbox Insider i zarejestrować konsolę Xbox One w programie testowym, w dowolnym kręgu testerskim. Niezbędny będzie również telefon lub tablet z systemem Android 6.0 lub nowszym, kontroler Xbox One obsługujący łączność Bluetooth i konto Microsoft powiązane z profilem Xbox oraz szerokopasmowe łącze internetowe.

Osoby zainteresowane usługą powinny pobrać na urządzenie przenośne bezpłatną aplikację Xbox Game Streaming (Preview) np. z tego miejsca.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/gry-z-xboxa-na-androidzie-tak-dzieki-xbox-game-streaming.html/feed 0
Długo wyczekiwana funkcja pojawi się w kalkulatorze dla Windows 10 https://windows7.pl/aktualnosci/dlugo-oczekiwana-funkcja-pojawi-sie-w-kalkulatorze-dla-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/dlugo-oczekiwana-funkcja-pojawi-sie-w-kalkulatorze-dla-windows-10.html#respond Fri, 17 Jan 2020 14:38:43 +0000 https://windows7.pl/?p=18925 Osoby korzystające sporadycznie z kalkulatora w systemie Windows 10 zapewne oglądają go zawsze w trybie Standardowym. Bardziej obyci z oprogramowaniem użytkownicy wiedzą, że kalkulator ma także wiele innych przydatnych “widoków” – w tym choćby naukowy, programisty i pomagający obliczać daty. Do tego dochodzą różnorakie konwertery pomagające przeliczać różne jednostki i waluty. W Windows 10 2004 pojawi się jednak zupełnie nowa funkcjonalność, na którą niektórzy czekali od lat. Mowa o trybie graficznym z obsługą wykresów.

Brandon LeBlanc z Windows Insider program potwierdza, że jedna z najbardziej wyczekiwanych i najczęściej “upvote’owanych” w Centrum Opinii funkcji pojawi się w systemowym kalkulatorze wraz z aktualizacją o nazwie kodowej 20H1, na wiosnę tego roku.

“Dodanie obsługi wykresów to jedno z najważniejszych usprawnień zgłaszanych nam w Centrum Opinii. Cieszymy się, że już wkrótce będziemy mogli udostępnić tę funkcję naszym użytkownikom. Możliwości tworzenia wykresów są również niezbędne dla studentów, którzy pracują z algebrę liniową. Dzięki tej funkcji mamy nadzieję umożliwić uczniom skuteczniejszą naukę matematyki poprzez lepsze zrozumienie pewnych pojęć”, czytamy.

Począwszy od nadchodzącej aktualizacji, będziecie mogli zaprezentować jedno lub więcej równań na wykresie dla łatwiejszego ich porównania. Dostępne będą również dodatkowe opcje dostosowania stylu linii i okna wyświetlania wykresu. Ponadto, nowy tryb wykresów obsłuży również równania ze zmiennymi.

“Jeśli wprowadzisz równanie ze zmienną drugorzędną (np. Y = mx + b), będziesz w stanie łatwo modyfikować te zmienne, aby szybko zrozumieć, jak zmiany w równaniu wpływają na wykres”, tłumaczy LeBlanc.

Zmian w kalkulatorze spodziewajcie się na przełomie kwietnia i maja tego roku. To zaledwie jedna z wielu zmian jakie wprowadza aktualizacja Windows 10 2004. Większość została przedstawiona w tym miejscu.

Źródło: Tenforums, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/dlugo-oczekiwana-funkcja-pojawi-sie-w-kalkulatorze-dla-windows-10.html/feed 0
Nowy Edge Chromium został udostępniony. Czy jest wart uwagi? https://windows7.pl/aktualnosci/nowy-edge-chromium-zostal-udostepniony-czy-jest-wart-uwagi.html https://windows7.pl/aktualnosci/nowy-edge-chromium-zostal-udostepniony-czy-jest-wart-uwagi.html#respond Wed, 15 Jan 2020 14:00:32 +0000 https://windows7.pl/?p=18922 Musieliśmy wszyscy naprawdę długo czekać, ale w końcu nadszedł ten dzień. Właśnie dziś, 15 stycznia, Microsoft oficjalnie udostępnia swoją nową przeglądarkę internetową. Microsoft Edge od teraz korzysta z silnika Chromium, który zastępuje leciwy już EdgeHTML. Microsoft Edge Chromium począwszy od dziś instalowany będzie automatycznie na wszystkich komputerach z systemem Windows 10 i zastąpi starszą wersję aplikacji. Użytkownicy biznesowi mogą skorzystać ze specjalnego blokera uniemożliwiającego tę aktualizację. Prawdopodobnie z powodzeniem skorzysta z niego każdy z Was. Pytanie brzmi: dlaczego mielibyście chcieć to zrobić?

Nowy Edge Chromium jest nie tylko szybszy i krótko mówiąc: nowocześniejszy od swojego poprzednika. Wiele osób ucieszy się na wieść o tym, że przeglądarka Microsoftu otrzymuje wsparcie dla rozszerzeń znanych z Chrome, czy też profili użytkowników. Być może te nowości sprawią, że z rozwiązania proponowanego przez giganta z Redmond korzystało będzie więcej niż obecne 2,3% wszystkich internautów.

Jednocześnie pod uwagę brać należy fakt, że Edge Chromium nie szokuje innowacjami i wiele z jego funkcji od dawna dostępnych jest w aplikacjach Chrome, Vivaldi, czy też w Operze. Ba, wielu z Was w produkcie Microsoftu znajdzie sporo braków. Mimo to program prezentuje się schludnie i zaskakuje miłym dla oka interfejsem, dobrze korelując z szatą graficzną Windowsa 10.

Microsoft Edge Chromium możecie pobrać ręcznie np. z tego miejsca. Gdy zainstalujecie program, wszystkie skojarzenia z poprzednią wersją przeglądarki internetowej zostaną usunięte, a w systemie w każdym miejscu zagości pobrane novum.

Warto pamiętać o tym, że Microsoft Edge Chromium zostanie udostępniony także posiadaczom Windowsa 7, w którym to systemie zastąpi on przeglądarkę Internet Explorer 11.

Źródło: Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/nowy-edge-chromium-zostal-udostepniony-czy-jest-wart-uwagi.html/feed 0
Groźna luka w Windows 10 odkryta przez NSA została załatana https://windows7.pl/aktualnosci/grozna-luka-w-windows-10-odkryta-przez-nsa-zostala-zalatana.html https://windows7.pl/aktualnosci/grozna-luka-w-windows-10-odkryta-przez-nsa-zostala-zalatana.html#respond Wed, 15 Jan 2020 10:33:22 +0000 https://windows7.pl/?p=18919 Wczoraj w sieci pojawiły się informacje o bardzo groźnej luce występującej we wszystkich systemach Windows. Zastanawiano się czy Microsoft zdąży przygotować stosowną łatkę przed udostępnieniem poprawek zbiorczych z okazji Patch Tuesday. Na szczęście się udało. Podatność na atak wykryta przez NSA została załatana we wszystkich wersjach Windowsa 10. Wbrew wcześniejszym doniesieniom nie dotyczy ona rzekomo Windowsa 7.

“Wyjątkowo przerażająca luka” związana jest ze sposobem w jaki Windows CprytoAPI (Crypt32.dll) weryfikuje certyfikaty Elliptic Curve Cryptography (ECC). Pomyślny exploit buga, pozwala cyberprzestępcy przeprowadzić atak typu man-in-the-middle i odszyfrować wszelkie wrażliwe informacje znajdujące się na komputerze ofiary. Metodę działania exploitu wyjaśnia Microsoft.

“Osoba atakująca może wykorzystać tę lukę, używając sfałszowanego certyfikatu podpisu kodu, w celu podpisania złośliwego pliku wykonywalnego, sprawiając wrażenie, że plik pochodzi z zaufanego, wiarygodnego źródła. Użytkownik nie ma możliwości wiedzieć, że plik jest złośliwy, ponieważ podpis cyfrowy wydaje się pochodzić od zaufanego dostawcy”, czytamy.

Podatność ma status “istotnej”, ale Microsoft nie informuje o jakichkolwiek atakach przeprowadzonych za jej pomocą.

Jeśli korzystacie z systemu Windows, koniecznie sprawdźcie Windows Update w poszukiwaniu poprawek zbiorczych za ten miesiąc (o ile te nie zainstalowały się już u Was automatycznie).

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/grozna-luka-w-windows-10-odkryta-przez-nsa-zostala-zalatana.html/feed 0
Microsoft Launcher 6.0 wnosi sporo zmian.. https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-launcher-6-0-wnosi-sporo-zmian.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-launcher-6-0-wnosi-sporo-zmian.html#respond Tue, 14 Jan 2020 12:44:03 +0000 https://windows7.pl/?p=18914 Windows na smartfonach prędko się nie pojawi, ale jeśli chcielibyście na swoim urządzeniu zobaczyć interfejs zbliżony do tego z urządzeń Microsoftu, to macie taką możliwość. Wszystko za sprawą aplikacji Microsoft Launcher, która jest jednym z najlepszych launcherów stworzonych na system Android. Nowy Microsoft Launcher 6.0 przynosi mnóstwo pożytecznych zmian w interfejsie i jest już ogólnodostępny w wersji preview.

Microsoft Launcher 6.0 to największa jak do tej pory aktualizacja lubianego launchera. Jego interfejs został przeprojektowany w taki sposób, aby od strony wizualnej i funkcjonalnej dać użytkownikom namiastkę tego, co oferowało będzie im oprogramowanie rozwijane z myślą o Surface Duo. W launcherze od Microsoftu znajdziecie mnóstwo nowych widżetów, ikon (także adaptacyjnych), a nawet tryb panoramiczny.

Microsoft Launcher 6.0

Zmiany nie ominęły sekcji listy aplikacji, docku i interfejsu wyszukiwarki. Nowością są spore zmiany w trybach jasnym i ciemnym, a Microsoft zapewnia także o jeszcze lepszej wydajności swojego rozwiązania. Novum jest także karuzela tapet Bing w tle pobieranych z sieci lub możliwość wykorzystania własnych fotografii. Niezmiennie można programować gesty pozwalające uruchamiać poszczególne apki, zmieniać kolory tła, czy też korzystać z funkcji tworzenia skrótów na pulpicie do przeróżnych funkcji urządzenia.

Microsoft Launcher 6.0 Calendar

Ważne: w przeciwieństwie do poprzednich wersji beta Microsoft Launchera, wariant preview figuruje jako osobna pozycja w sklepie Google Play. Jeśli więc do tej pory korzystaliście na przykład z Microsoft Launchera 5.5, będziecie musieli pobrać apkę od nowa – nie wystarczy aktualizacja. Jednocześnie miejcie świadomość tego, że Microsoft przestrzega przed drobnymi bugami, które mogą wciąż występować w nowej, testowej wersji narzędzia.

Microsoft Launcher 6.0 w wersji preview można pobrać przechodząc pod ten adres.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-launcher-6-0-wnosi-sporo-zmian.html/feed 0
Brytyjskie służby ostrzegają przed korzystaniem m.in. z bankowości elektronicznej na komputerach z zainstalowanym Windows 7 https://windows7.pl/aktualnosci/brytyjskie-sluzby-ostrzegaja-przed-korzystaniem-z-bankowosci-elektronicznej-na-windows-7.html https://windows7.pl/aktualnosci/brytyjskie-sluzby-ostrzegaja-przed-korzystaniem-z-bankowosci-elektronicznej-na-windows-7.html#respond Tue, 14 Jan 2020 11:33:50 +0000 https://windows7.pl/?p=18911 Na dziś właśnie przypada ostatni dzień bezpłatnego wsparcia technicznego, jakim firma Microsoft do tej pory obejmowała debiutujący w 2009 roku system Windows 7. Osoby, które wciąż nie zdecydowały się na upgrade swojego OSu do Windowsa 10 i nie wybrały dla niego żadnej innej alternatywy muszą liczyć się z czyhającymi na nie potencjalnymi niebezpieczeństwami. Przed tymi ostrzega nie tylko gigant z Redmond, ale nawet służby specjalne.

Ostrzeżenie przed systemem Windows 7 wystosowała brytyjska służba specjalna Government Communications Headquarters. Jej przedstawiciele mówią wprost: “chcesz być bezpieczny? Porzuć Windowsa 7.” Brytyjscy eksperci ds. bezpieczeństwa technologicznego przestrzegają przed korzystaniem z tego systemu w sytuacji, w której jest on używany do bankowości elektronicznej oraz obsługi poczty e-mail. Głosom tym towarzyszy opinia wystawiona oprogramowaniu Microsoftu przez organizację rządową National Cyber Security Centre.

“NCSC zachęca ludzi korzystających z urządzeń z systemem Windows 7 do wybierania wciąż wspieranych systemów, które pozwolą im nadal otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa. Zachęcamy osoby korzystające z Windowsa 7 po upływie terminu zakończenia wsparcia do przeniesienia poufnych danych na urządzenia z aktualnym, bezpiecznym systemem.”, czytamy.

Zamiłowanie do Windowsa 7 jest w środowisku użytkowników komputerów osobistych nadal duże. Premiera Windowsa 7 nastąpiła po premierze kiepsko przyjętej Visty, w związku z czym dla wielu osób system ten był lekiem na całe “zło”, które swego czasu zgotowała im Vista i jawił się niemalże jako system idealny. Przyzwyczajenia trudno jest zmienić. Obecnie z Windowsa 7 wciąż korzysta nawet ok. 26% użytkowników komputerów. Przy Windowsie XP obstaje ok. 1,3% PCtów.

Pomimo ostrzeżeń kierowanych z różnych stron, użytkownicy Windowsa 7 twierdzą, że “oprogramowanie nie stanie się z dnia na dzień niebezpieczne”. Wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa zapewne polemizowałoby z tym stwierdzeniem.

Jeśli pragniecie pozostać przy Windowsie 7, nie zapomnijcie o instalacji aktualnego oprogramowania antywirusowego np. w postaci Internet Security. Przypominamy, że systemowy antywirus o nazwie Microsoft Security Essentials od dziś również nie będzie wspierany.

Źródło: Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/brytyjskie-sluzby-ostrzegaja-przed-korzystaniem-z-bankowosci-elektronicznej-na-windows-7.html/feed 0
Pierwszy w tym roku Patch Tuesday już jutro. Które wersje Windows 10 będą objęte aktualizacją? https://windows7.pl/aktualnosci/pierwszy-w-tym-roku-patch-tuesday-juz-jutro-ktore-wersje-windows-10-beda-objete-aktualizacja.html https://windows7.pl/aktualnosci/pierwszy-w-tym-roku-patch-tuesday-juz-jutro-ktore-wersje-windows-10-beda-objete-aktualizacja.html#respond Mon, 13 Jan 2020 14:09:28 +0000 https://windows7.pl/?p=18909 Zerknijcie do kalendarza i odczytajcie jutrzejszą datę. Wiecie co się z nią wiąże? Nie, nie chodzi mi tutaj o koniec wsparcia dla Windowsa 7, a rzecz związaną z Windowsem 10. To właśnie na 14 stycznia przypada drugi wtorek miesiąca, czyli dzień, w którym zwyczajowo ukazuje się aktualizacja zbiorcza dla najnowszego systemu Microsoftu. To będą pierwsze łatki wydane w tym roku, które oprócz garści poprawek mogą zwiastować także mniejsze lub większe problemy.

Pierwszy “Patch Tuesday” w 2020 roku przyniesie zestaw poprawek bezpieczeństwa oraz innych łatek usuwających do tej pory wykryte nieprawidłowości. Na aktualizację mogą liczyć niemal wszystkie wersje systemu Windows 10, wraz z najnowszym Windowsem 10 (1909) z listopada ubiegłego roku.

Użytkownicy systemów Windows 10 w wersjach Home i Pro otrzymają aktualizację tylko wtedy, jeśli korzystają z wersji 1809 (z października 2018 roku) lub nowszej. Microsoft swoim wsparciem obejmuje wprawdzie starsze edycje OSu, ale tylko w przypadku SKU Enterprise oraz Education.

Oczywiście pomimo ryzyka wystąpienia drobnych nieprawidłowości, Microsoft sugeruje niezwłoczne zainstalowanie jutrzejszych poprawek, od razu gdy te pojawią się w kanale aktualizacji. Jeśli zainstalujecie jutro poprawkę zbiorczą i napotkacie na jakieś problemy – dajcie nam znać.

Źródło: Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/pierwszy-w-tym-roku-patch-tuesday-juz-jutro-ktore-wersje-windows-10-beda-objete-aktualizacja.html/feed 0
Od jutra Windows 7 nie będzie otrzymywał aktualizacji https://windows7.pl/aktualnosci/od-jutra-windows-7-nie-bedzie-otrzymywal-aktualizacji.html https://windows7.pl/aktualnosci/od-jutra-windows-7-nie-bedzie-otrzymywal-aktualizacji.html#respond Mon, 13 Jan 2020 12:45:25 +0000 https://windows7.pl/?p=18907 Jeszcze wcale nie tak dawno ostatni dzień wsparcia dla systemu Windows 7 był rzeczą bardzo odległą. Tak bardzo odległą, że nikt nie zdawał się przejmować się tym, że z nastaniem 14 stycznia 2020 roku jego komputer z tym OSem stanie się potencjalnie niebezpieczny. Od jutra Microsoft nie będzie wydawał żadnych bezpłatnych aktualizacji tego systemu. Część użytkowników tego oprogramowania nie robi sobie z tego absolutnie nic.

Według grudniowych danych przekazywanych przez NetMarketShare, Windows 7 wciąż jest drugim najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Korzysta z niego aż 26,64% wszystkich użytkowników komputerów, co na tle Windowsa 10 z 54,62-procentowym udziałem wydaje się wynikiem niezwykle okazałym. Co interesujące, dane te wcale nie zmieniały się mocno na przestrzeni ostatnich miesięcy i wydaje się, że większość osób i firm, które miały porzucić Windowsa 7 i skorzystać z jakiejś alternatywy już to zrobiło. Na platformie Steam w grudniu “siódemka” zaliczyła nawet wzrost popularności o 14,5%, ale była to zasługa Chińczyków.

Użytkownicy korzystający z Windowsa 7 wystawiają się na ataki hakerów, którzy mogą wykorzystywać niezałatane luki w systemie. Oczywiście brak poprawek nie oznacza tego, że na pewno wydarzy się coś złego, ale ryzyko takiego zdarzenia z każdym dniem rośnie. Problem będą mieli przede wszystkim użytkownicy niezbyt obeznani z technologią i zagrożeniami dzisiejszego wirtualnego świata, którym nie pomoże już wbudowany w system antywirus. Microsoft Security Essentials 14 stycznia również przestanie być aktualizowany.

Wydaje się, że popularność Windows 7 spadnie nieco na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy. Wiele osób ostatecznie skusi się na zaktualizowanie systemu do Windows 10. Z pewnością drogą taką pójdzie wiele firm, dla których przesiadka na nowsze oprogramowanie stanowi po prostu proces bardzo czasochłonny. Dość powiedzieć, że kiedyś użytkownicy PCtów nie chcieli rezygnować z Windowsa XP. Teraz system ten ma zaledwie 1,16% udziału w rynku.

Dalej korzystacie z Windowsa 7, czy jutro przesiadacie się na coś nowszego?

Źródło: Instalki.pl, NetMarketShare

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/od-jutra-windows-7-nie-bedzie-otrzymywal-aktualizacji.html/feed 0
Google Chrome dla Windows 7 będzie wspierany przez kolejne 1,5 roku https://windows7.pl/aktualnosci/google-chrome-dla-windows-7-bedzie-wspierany-przez-kolejne-15-roku.html https://windows7.pl/aktualnosci/google-chrome-dla-windows-7-bedzie-wspierany-przez-kolejne-15-roku.html#respond Sat, 11 Jan 2020 12:44:58 +0000 https://windows7.pl/?p=18904 Już za kilka dni (14 stycznia) Microsoft zakończy wsparcie dla systemu Windows 7. Począwszy od przyszłej środy żaden prywatny użytkownik nie otrzyma aktualizacji wnoszącej nowości lub poprawki błędów. Jeszcze na chwilę odetchnąć mogą korporacje oraz osoby decydujące się na użycie programu BypassESU, o którym pisaliśmy w tym miejscu.

Jeśli widmo korzystania z niewspieranego oprogramowania Was nie przeraża i nadal planujecie używać Windowsa 7, to warto wiedzieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze – przygotujcie się na pełnoekranowe powiadomienia, którymi Microsoft będzie zachęcał Was do przejścia na nowszy i stabilniejszy system. Po drugie – Google Chrome pozostaje jeszcze ze wsparciem dla „siódemki”.

Takie oświadczenie wydał właśnie gigant z Moutain View. Okazuje się, że Google planuje udostępniać aktualizacje do przeglądarki jeszcze przez półtora roku, a dokładniej do 15 lipca 2021 roku. Termin ten może w przyszłości ulec jednak zmianie – warto mieć to na uwadze.

Jeśli macie możliwość aktualizacji systemu do Windows 10, to raczej powinniście się na taki ruch zdecydować. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcecie czy musicie pozostać przy Windows 7 to przypominamy, że Microsoft Security Essentials również przestanie być aktualizowany. Pamiętajcie w takim razie o instalacji oprogramowania antywirusowego np. w postaci Internet Security.

Źródło: Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/google-chrome-dla-windows-7-bedzie-wspierany-przez-kolejne-15-roku.html/feed 0
Windows 10 (20H1) z kolejnymi usprawnieniami https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-20h1-z-kolejnymi-usprawnieniami.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-20h1-z-kolejnymi-usprawnieniami.html#respond Fri, 10 Jan 2020 15:30:03 +0000 https://windows7.pl/?p=18900 Wszyscy wiemy doskonale, że Windows 10 nie jest systemem idealnym. Microsoft nie ustaje jednak w wysiłkach, aby swoje oprogramowanie uczynić lepszym, czego wyrazem są publikowane cyklicznie aktualizacje. Pierwszą znaczącą poprawką w tym roku będzie Windows 10 2004, znany także pod nazwą Windows 10 20H1. Łatce tej poświęciliśmy nieco uwagi, gdy została ona udostępniona członkom programu Insider. Od tamtego czasu trafiło do niej wiele usprawnień.

Windows Search z nowym algorytmem

Novum, o którym nie mówiło się zbyt wiele wcześniej jest między innymi nowy algorytm indeksujący dla usługi Windows Search. Będzie działał on efektywniej, w mniejszym stopniu wpływając na obciążenie procesora i dysku twardego. Przełoży się to na odczuwalną poprawę działania komputerów – zwłaszcza tych, których moc obliczeniowa nie jest za duża. Liczymy na to, że zbyt wysokie zużycie CPU i dysku w Windows 10 odejdzie w niepamięć.

Do tej pory Microsoft proponował funkcję Windows Search do skanowania folderów z dokumentami, zdjęciami, filmami wideo i zawartości pulpitu. Skanowanie rozszerzone (Enchanced) wprowadzone w majowej aktualizacji Windows 10 pozwoliło rozszerzyć jej działanie na wszystkie foldery poza wykorzystywanymi przez system Windows, jak na przykład System 32. Obciążenie dysku i procesora rosło często w sposób znaczący. Teraz problem ten ma zostać rozwiązany.

Windows Search

Gigant z Redmond obiecuje, ze nowy algorytm wykryje moment, w którym zużycie procesora lub dysku twardego wzrośnie i w taki sposób spowolni funkcję wyszukiwania, aby użytkownik komputera nie odczuwał żadnych spadków wydajności pracy. Proces indeksowania zostanie zatrzymany lub moc obliczeniowa wykorzystywana na jego działanie zmniejszona, gdy zużycie CPU przekroczy 80% lub wykorzystanie dysku przekroczy 70%. Usługa będzie domyślnie wyłączana w Trybie Gry lub w sytuacji, w której stan naładowania baterii w laptopie spadnie poniżej 50%.

Windows 10 Build 19541 w Fast Ring

Członkowie kręgu Fast Ring testują już wersję systemu, w której zasobniku pojawiła się nowa ikona lokalizacji oraz pojawiły się usprawnienia w Menadżerze zadań. Ikonę lokalizacji w postaci okręgu zastąpił symbol zbliżony do stosowanego w Androidzie i iOS. W Menadżerze zadań pojawiła się z kolei możliwość sprawdzenia “architektury” każdego z procesów, dostępna z poziomu menu aktywowanego prawym przyciskiem myszy, po kliknięciu w wybrany proces.

Nowości w Windows 10 2004 (20H1) będzie znacznie więcej. O najważniejszych z nich można dowiedzieć się czytając ten wpis.

Źródło: Instalki.pl, Microsoft

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-20h1-z-kolejnymi-usprawnieniami.html/feed 0
Nvidia zapowiedziała zakończenie wsparcia m.in. dla Windows 7 https://windows7.pl/aktualnosci/nvidia-zapowiedziala-zakonczenie-wsparcia-m-in-dla-windows-7.html https://windows7.pl/aktualnosci/nvidia-zapowiedziala-zakonczenie-wsparcia-m-in-dla-windows-7.html#respond Wed, 08 Jan 2020 13:49:45 +0000 https://windows7.pl/?p=18894 Oficjalne bezpłatne wsparcie Microsoftu dla systemu Windows 7 kończy się z dniem 14 stycznia tego roku. Nie każdy użytkownik tego OSu zdaje sobie sprawę z tego, że brak aktualizacji bezpieczeństwa dla systemu oraz koniec skutecznej ochrony ze strony oprogramowania antywirusowego Microsoft Security Essentials to tylko dwa problemy, z którymi będzie musiał się zmierzyć. Również wybrani producenci oprogramowania zapowiedzieli już porzucenie wsparcia dla Windowsa 7. Jedną z takich firm jest Nvidia, która idzie nawet o krok dalej i rezygnuje ze wspierania nowszych systemów.

14 stycznia 2020 roku Nvidia przestanie aktualizować sterowniki graficzne dla profesjonalnych kart graficznych Quadro w wersjach na “przestarzałe” systemy operacyjne. Oznacza to, że producent nie będzie więcej udostępniał łatek dla bugów oraz poprawek bezpieczeństwa. Mowa tu o systemach:

  • Windows 7
  • Windows 8
  • Windows 8.1
  • Windows Server 2008
  • Windows Server 2008 R2

Dla wielu sporym zaskoczeniem może być obecność Windowsa 8 i 8.1 na liście, ale firma Nvidia jest przekonana o słuszności swoich działań. Wszystkie kolejne aktualizacje sterowników dla układów graficznych Quadro będą tworzone wyłącznie z myślą o systemie Windows 10.

O swój los powinni zacząć obawiać się także gracze korzystający z kart Nvidia GeForce GTX i RTX. Wprawdzie “zieloni” nie zapowiedzieli jeszcze zakończenia wsparcia dla sterowników graficznych w wersji konsumenckiej, ale będzie to kolejny naturalny krok w stronę ulepszania rozwiązań tworzonych z myślą o nowszym oprogramowaniu.

Źródło: Instalki.pl, NVIDIA

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/nvidia-zapowiedziala-zakonczenie-wsparcia-m-in-dla-windows-7.html/feed 0
Po 14 stycznia w Windows 7 “zagoszczą” powiadomienia w trybie pełnoekranowym https://windows7.pl/aktualnosci/po-14-stycznia-w-windows-7-zagoszcza-powiadomienia-w-trybie-pelnoekranowym.html https://windows7.pl/aktualnosci/po-14-stycznia-w-windows-7-zagoszcza-powiadomienia-w-trybie-pelnoekranowym.html#respond Tue, 07 Jan 2020 13:04:01 +0000 https://windows7.pl/?p=18889 Nie tak dawno pisaliśmy, że 14 stycznia bieżącego roku Windows 7 utraci wsparcie Microsoftu i nie otrzyma (przynajmniej za darmo) poprawek związanych z bezpieczeństwem. Brak wsparcia dla oprogramowania po tak długim czasie od premiery jest rzeczą naturalną.

Zapewne wiecie, że korzystając z próbnej wersji Windowsa 10 musicie liczyć się z komunikatem wyświetlanym w prawym dolnym rogu ekranu, informującym o konieczności aktywacji systemu. Podobny komunikat pojawi się w Windowsie 7 już 15 stycznia i będzie on ostrzeżeniem o ryzyku wiążącym się z korzystaniem z nienależycie zabezpieczonego systemu. Microsoft podaje, że komunikat występował będzie jedynie w trybie pełnoekranowym wraz z możliwością jego zamknięcia, jednakże przedstawiciele giganta nie informują, czy ten będzie pojawiał się cyklicznie.

Na stronie wsparcia technicznego Windowsa 7 dotyczącej aktualizacji o numerze KB4530692 można przeczytać:

“Począwszy od 15 stycznia 2020 r. będzie wyświetlane powiadomienie w trybie pełnoekranowym zawierające opis ryzyka kontynuacji korzystania z systemu Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1 po 14 stycznia 2020 r. Powiadomienie pozostanie na ekranie, dopóki nie nastąpi z nim interakcja użytkownika. To powiadomienie będzie wyświetlane wyłącznie w następujących wersjach systemu Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1: Starter, Home Basic, Home Premium, Professional (bez ESU), Ultimate.”

Jednocześnie firma donosi, że powiadomienie nie będzie wyświetlane na komputerach przyłączonych do domeny lub komputerach w trybie kiosku.

Miejmy nadzieję, że za kilka miesięcy powiadomienie nadal będzie odwołalne, bez względu na liczbę osób, która pod wpływem komunikatu przeszła na Windows 10.

Jeśli macie możliwość upgrade’u systemu do Windows 10, to raczej powinniście się na taki ruch zdecydować. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcecie (lub musicie) pozostać przy “siódemce” pamiętajcie, że Microsoft Security Essentials również przestanie być aktualizowany.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/po-14-stycznia-w-windows-7-zagoszcza-powiadomienia-w-trybie-pelnoekranowym.html/feed 0
19 najładniejszych tapet 2019 roku od Microsoftu https://windows7.pl/aktualnosci/19-najladniejszych-tapet-2019-roku-od-microsoftu.html https://windows7.pl/aktualnosci/19-najladniejszych-tapet-2019-roku-od-microsoftu.html#respond Mon, 06 Jan 2020 12:12:41 +0000 https://windows7.pl/?p=18883 Użytkownicy Windows 10 nie mogą narzekać na ilość motywów czy paczek z tapetami. W sklepie Microsoftu cyklicznie pojawiają się nowe materiały w wysokiej jakości, które można pobrać zupełnie za darmo. W grudniu pojawił się całkiem przyjemny, zimowy pakiet premium, wcześniej udostępniono trzy motywy zawierające m. in. zdjęcia National Geographic.

Tym razem w Microsoft Store pojawił się pakiet o nazwie “Best of Wallpapers 2019 Exclusive” zawierający 19 najlepszych tapet 4K z 2019 roku. Przybliżony rozmiar wszystkich grafik to 19,09 MB.

Best of Wallpapers 2019
Best of Wallpapers 2019 Exclusive

Technologiczny gigant informuje, że dziękuje użytkownikom Windows 10, którzy mogą teraz umieścić na swoim pulpicie 19 najlepszych tapet z 2019 roku w jakości 4K. Firma zaznacza jednak, że zdjęcia nie mogą być wykorzystywane w innych celach.

Aby pobrać paczkę darmowych tapet należy przejść do sklepu Microsoft Store i kliknąć Pobierz. Po zainstalowaniu pakietu, wystarczy użyć przycisku Zastosuj. Przypominamy, że zmiana tapet dostępna jest z poziomu ustawie systemu Windows (zakładka Kompozycje).

Kompozycje Windows 10

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/19-najladniejszych-tapet-2019-roku-od-microsoftu.html/feed 0
Tych funkcji brakuje nam w Windows 10.. https://windows7.pl/aktualnosci/funkcje-ktorych-brakuje-w-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/funkcje-ktorych-brakuje-w-windows-10.html#respond Sun, 05 Jan 2020 11:16:43 +0000 https://windows7.pl/?p=18878 Firma Microsoft nieustannie dodaje nowości do Windowsa 10 przy okazji kolejnych jego aktualizacji. Niestety, pomimo naprawdę wielu różnych innowacji w systemie tym wciąż brakuje kilku funkcji, które powinny znajdować się w nim już w momencie premiery. Założę się, że wielu z Was braki mogłoby wymieniać godzinami. Nam brakuje dosłownie kilku rozwiązań…

Natywne wsparcie dla archiwów .7z, .rar

Instalujecie system Windows 10, pobieracie skompresowany plik i o ile nie jest to archiwum spakowane w formacie .zip, musicie zainstalować w systemie program, który poradzi sobie z jego rozpakowaniem. No jasne, wystarczy pobrać darmową aplikację pokroju 7zip i mieć ten problem z głowy. Po co jednak mnożyć aplikacje w systemie, skoro Microsoft mógłby znaleźć rozwiązanie tej sytuacji wprowadzając natywną obsługę dwóch innych popularnych formatów, bez konieczności doinstalowywania kolejnych narzędzi?

Oprogramowanie czyszczące “śmieci”

Jasne, w systemie Windows 10 znajduje się narzędzie o nazwie “Oczyszczanie dysku”, ale powiedzmy sobie szczerze, że nie jest to wybitny program, który w sposób spektakularny oczyszczałby poszczególne partycje z różnorakich “śmieci”. Nie jest to też program ani nowoczesny, ani specjalnie wygodny – każdą partycję trzeba tu czyścić osobno. W Windowsie 10 dobrze by było znaleźć „proste” rozwiązanie rodem ze smartfonów z Androidem.

Początkujący użytkownicy mogliby kliknąć po prostu magiczny przycisk, a z ich komputera usuwane byłyby rzeczy, które zajmują niepotrzebnie miejsce od lat. Użytkownicy bardziej zaawansowani powinni mieć możliwość określania dodatkowych kryteriów – na wzór tych z CCleanera. Skoro Microsoft jakiś czas temu przestrzegał przed korzystaniem z powyższego narzędzia, to może w końcu zaproponowałby dla niego sensowną alternatywę?

Animowane pulpity i większa personalizacja

Możliwości personalizacji Windowsa 10 w zakresie kwestii wizualnych powinny być znacznie większe. Jasne, tapety Microsoftu w 4K są bardzo ładne, ale możliwości oferowane przez funkcje motywów są doprawdy niewielkie. Motywy to nic innego jak większe paczki tapet. Możliwość zwiększania kolorystyki okienek systemowych? Wciąż mało! Dlaczego użytkownicy pragnący unowocześnić wygląd systemu muszą korzystać z dodatkowego oprogramowania? Dlaczego animowane tapety i naprawdę złożone motywy zmieniające Windows 10 do poznania nie są rzeczą obecną domyślnie w systemie?

Niektórzy z Was powiedzą, że wymienione wyżej funkcje to drobnostki. Być może. Jednak lista braków byłaby znacznie dłuższa, gdybyśmy stworzyli ją wspólnie. Trzeba sobie zdawać sprawę, że Windows 10 nie jest systemem idealnym i niestety posiada pewne niedociągnięcia.

Napiszcie jakie funkcje chcielibyście zobaczyć w “dziesiątce”…

Źródło: Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/funkcje-ktorych-brakuje-w-windows-10.html/feed 0