Windows 7 – Serwis informacyjny https://windows7.pl Windows7.pl - Serwis informacyjny Thu, 21 Mar 2019 11:28:20 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.1 Wraz z aktualizacją dla Windows 7 pojawia się informacja o nadchodzącym zakończeniu wsparcia dla tego systemu operacyjnego https://windows7.pl/aktualnosci/wraz-z-aktualizacja-dla-windows-7-pojawia-sie-informacja-o-nadchodzacym-zakonczeniu-wsparcia-dla-tego-systemu-operacyjnego.html https://windows7.pl/aktualnosci/wraz-z-aktualizacja-dla-windows-7-pojawia-sie-informacja-o-nadchodzacym-zakonczeniu-wsparcia-dla-tego-systemu-operacyjnego.html#respond Thu, 21 Mar 2019 11:28:19 +0000 https://windows7.pl/?p=18107 Microsoft wkłada sporo pracy w promowanie swojego najnowszego systemu, Windowsa 10. Firma chce, aby możliwie jak najwięcej użytkowników korzystało z jego najnowszej wersji oprogramowania, porzucając poprzednie – przede wszystkim kultowego, 10-letniego Windowsa 7. System ten bowiem traci niedługo wsparcie, ale dzięki swoim zaletom nadal jest wykorzystywany przez naprawdę wiele osób.

Kolejnym pomysłem na przekonanie użytkowników jest informacja. Nowo wdrożona aktualizacja ostrzega bowiem użytkowników, że firma przestanie dostarczać aktualizacje zabezpieczeń dla tego 10-letniego OS wraz z dniem 14 stycznia 2020. Pierwsze wyłączenia powiadomienia może być nieco uciążliwe, jednak wyłączenie otrzymywania przyszłych jest możliwe i niezbyt skomplikowane.

Wiadomość na pewno dotrze do szerokiego grona odbiorców. Użytkowników korzystających z Windowsa 7 jest niewiele mniej niż 40% (Windows 10 ma udział w rynku poziomie między 40, a 41%) i zdecydowana większość z nich pobiera aktualizacje na swój PC. Rzecz jasna nie wszyscy zaktualizują system operacyjny nawet mając taką ochotę – niektórzy korzystają jeszcze z urządzeń, na których poczciwa siódemka będzie sprawdzać się lepiej. Jeszcze inni pracują na sprzęcie firmowym, za którego update’y odpowiada pracodawca i nie mają za dużo do powiedzenia w tej kwestii.

Oczywiście przesiadka na nowszą wersję OS ma swoje plusy. I pomijając już oczywiste kwestie bezpieczeństwa – system ten będzie jeszcze bardziej wspierany przez Microsoft, a coraz mniej deweloperów swoje aplikacje będzie oferować na Windowsie 7 – już teraz spora część oprogramowania wymaga Windowsa 8, 8.1, bądź 10 do prawidłowego działania. Czy to jednak coś zmienia? Zapewne niewiele. Jeśli ktoś korzysta z systemu już 10 lat i mimo tego, że od premiery dziesiątki minęły już 4, nadal nie zdecydował się na niego przesiąść, to raczej nieprędko to zrobi. Najprawdopodobniej zmusi go do tego zmiana sprzętu..

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/wraz-z-aktualizacja-dla-windows-7-pojawia-sie-informacja-o-nadchodzacym-zakonczeniu-wsparcia-dla-tego-systemu-operacyjnego.html/feed 0
Problemy z Windows Defender oraz Microsoft Security Essentials po instalacji aktualizacji… https://windows7.pl/aktualnosci/problemy-z-windows-defender-oraz-microsoft-security-essentials-po-instalacji-aktualizacji.html https://windows7.pl/aktualnosci/problemy-z-windows-defender-oraz-microsoft-security-essentials-po-instalacji-aktualizacji.html#respond Wed, 20 Mar 2019 13:37:57 +0000 https://windows7.pl/?p=18103 Wielu użytkowników Windowsa dobrze wie, że jeśli świadomie używają komputera, to wystarczający poziom bezpieczeństwa zapewnią im wbudowane Windows Defender czy Microsoft Security Essentials. Co jednak, jeśli najnowsza aktualizacja systemu sprawi, że przestaną one działać?

Dokładnie taka przykra niespodzianka spotkała użytkowników systemów Windows 7 oraz 8.1. Zauważyli oni, że ochrona komputera w czasie rzeczywistym została wyłączona bez ich wiedzy i widzą nieaktualne definicje wirusów. Nie wykryto żadnych problemów wśród użytkowników Windowsa 10 – czyżby tym razem dziesiątka nie miała problemów z aktualizacją? 🙂

Problem wywołany został nowymi definicjami wirusów dla Defendera i MSE, oznaczonymi numerem 1.289.1521.0. Po jej wgraniu narzędzia zaczęły także zgłaszać taki oto problem przy próbie skanowania:

MSE bład

Microsoft przyznał, że problem faktycznie występował, ale został już zażegnany i wszystko powinno działać prawidłowo. Nie podał jednak informacji na temat tego czy problemy z usługami Windows Server Update Services z 18 marca również występowały z tego samego powodu.

styczniu 2020 roku Microsoft oficjalnie zakończy wsparcie Windowsa 7.

Źródło: ZDNet via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/problemy-z-windows-defender-oraz-microsoft-security-essentials-po-instalacji-aktualizacji.html/feed 0
Pakiet CorelDRAW dedykowany systemowi Windows 10 pojawił się w Microsoft Store. Pobierz i przetestuj https://windows7.pl/aktualnosci/pakiet-coreldraw-dedykowany-systemowi-windows-10-pojawil-sie-w-microsoft-store-pobierz-i-przetestuj.html https://windows7.pl/aktualnosci/pakiet-coreldraw-dedykowany-systemowi-windows-10-pojawil-sie-w-microsoft-store-pobierz-i-przetestuj.html#respond Tue, 19 Mar 2019 12:30:50 +0000 https://windows7.pl/?p=18098 Microsoft Store na Windowsie 10 jest sklepem z aplikacjami, z którego możemy pobrać, bądź kupić wiele przydatnych programów. Jednak dla użytkowników systemów innych niż Windows 10 S (na którym instalować możemy tylko oprogramowanie ze Sklepu Microsoft) nadal nie jest to codzienność. Po latach przyzwyczajenia wciąż wielu użytkowników woli pobrać plik instalacyjny za pomocą przeglądarki. Jednak fascynaci grafiki komputerowej mają teraz dobry powód, żeby zajrzeć do MS Store.

Corel wypuścił bowiem dedykowaną wersję swojego oprogramowania CorelDRAW specjalnie dla systemu operacyjnego firmy z Redmond. Aplikacja CorelDRAW Microsoft Store Edition dostępna jest w ramach subskrypcji. Oznacza to, że musisz uiścić opłatę za miesięczną, bądź roczną licencję na oprogramowanie, aby móc w pełni korzystać ze wszystkich wbudowanych funkcji.

Jednak użytkownicy posiadający Windowsa 10 mogą skorzystać z jednego tygodnia darmowego użytkowania. Pozwoli to sprawdzić możliwości programu i podjąć decyzję o ewentualnym wykupieniu subskrypcji. W każdej chwili można zrezygnować z okresu próbnego bez żadnych kosztów.


CorelDRAW Microsoft Store Edition

“Dzięki subskrypcji użytkownicy korzystający z pakietu CorelDRAW mają zawsze dostęp do najnowszych funkcji i uzyskują pewność, że program będzie na bieżąco aktualizowany do wymagań najnowszych platform, urządzeń i technologii. Przez cały okres ważności subskrypcji można korzystać z oprogramowania, zapisywać i eksportować wyniki pracy.
Twoja karta kredytowa zostanie obciążona kosztami subskrypcji za pośrednictwem konta Microsoft. Subskrypcja zostanie automatycznie odnowiona, chyba że na przynajmniej 24 godziny przed terminem jej zakończenia wyłączysz opcję automatycznego odnowienia. Po dokonaniu zakupu możesz zarządzać subskrypcjami w sekcji ustawień konta.” – czytamy w opisie aplikacji na Microsoft Store.

Program wymaga aktualizacji Windows 10 z kwietnia ubiegłego roku, bądź nowszej. Oznacza to, że Twoja wersja systemu musi nosić oznaczenie 1803 lub 1809. Posiadacze Windowsa 10 Fall Creators Update niestety nie będą w stanie zainstalować nowej edycji Corela.

Ceny subskrypcji CorelDRAW Microsoft Store Edition wynoszą 92,49 zł w przypadku jednego miesiąca i 899,99 zł w planie rocznym (średnio 74,99 zł za jeden miesiąc).

CorelDRAW – cena subskrypcji

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/pakiet-coreldraw-dedykowany-systemowi-windows-10-pojawil-sie-w-microsoft-store-pobierz-i-przetestuj.html/feed 0
Windows Defender Application Guard w formie rozszerzenia dla Chrome i Firefoksa https://windows7.pl/aktualnosci/windows-defender-application-guard-w-formie-rozszerzenia-dla-chrome-i-firefoksa.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-defender-application-guard-w-formie-rozszerzenia-dla-chrome-i-firefoksa.html#respond Mon, 18 Mar 2019 12:31:47 +0000 https://windows7.pl/?p=18095 Przeglądając sieć, naprawdę łatwo jest trafić w jej nieco mroczniejsze rejony, pełne niebezpiecznych witryn. Niektóre będą próbowały wyciągnąć od nas pieniądze, inne wyrzucą na naszym ekranie miliony okienek z reklamami, a jeszcze inne mogą (chociażby przy pomocy wtyczki flash) próbować zainfekować nasz komputer. Microsoft postanowił pomóc w walce z niebezpiecznymi witrynami i udostępnił specjalną funkcję w Edge, która teraz zmierza także na ChromeFirefoksa.

Windows Defender Application Guard otwiera potencjalnie niebezpiecznie aplikacje w odizolowanym wirtualnym kontenerze. Jest to rozwiązanie przeznaczone do użytku na firmowych komputerach. Do tej pory funkcja działała w przeglądarce Microsoft Edge, jednak teraz pojawia się w formie rozszerzenia dla Google Chrome i Mozilla Firefox. Nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z korzystania z przeglądarki giganta z Redmond.

Windows Defender Application Guard

Jeśli rozszerzenie wykryje potencjalnie niebezpieczny link, zostanie on otwarty w odizolowanej sesji właśnie w Edge. Każdy link otwarty w oknie domyślnej przeglądarki Windowsa zostanie jednak otwarty już w naszym pierwszorzędnym programie – o ile Windows Defender uzna go za godny zaufania.

Aby skorzystać z funkcji należy pobrać aplikację towarzyszącą Windows Defender oraz odpowiednie rozszerzenie.  Dodatkowo wymagane jest członkostwo w programie Windows Insider, ponieważ funkcja ta jest wciąż w fazie testów. Po ich zakończeniu, powinna ona trafić do szerszego grona odbiorców.

Źródło: Windows Insider Program

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-defender-application-guard-w-formie-rozszerzenia-dla-chrome-i-firefoksa.html/feed 0
Wireless Display umożliwi przesyłanie treści z PC na Xbox One. Gracze zacierają ręce? https://windows7.pl/aktualnosci/wireless-display-umozliwi-przesylanie-tresci-z-pc-na-xbox-one.html https://windows7.pl/aktualnosci/wireless-display-umozliwi-przesylanie-tresci-z-pc-na-xbox-one.html#respond Fri, 15 Mar 2019 12:25:08 +0000 https://windows7.pl/?p=18089 Najczęściej w wyborze platformy do gier pomagają nam oferowane tytuły. Niektóre gry są dostępne bowiem tylko na Xbox, inne tylko na PlayStation, a jeszcze inne tylko na PC. I tak fani Forzy Horizon czy Gears of War nie kupią PC do grania, a wyjadacze serii Civilization nie kupią Xboksa. To się jednak może powoli zmieniać. Dzięki Project xCloud, gry z konsoli Microsoftu będą mogły być uruchomione na dowolnym innym urządzeniu, a najnowsza aktualizacja aplikacji Wireless Display umożliwi grę w tytuły z PC na naszym Xboksie One.

Do tej pory aplikacja Wireless Display nazywała się Connect on Windows i oferowała przesyłanie treści między komputerem z Windowsem, a Microsoft Surface Hub. Był to więc dość niszowy twór. Firma z Redmond postanowiła jednak to zmienić i wraz z nazwą Wireless Display, obsługą kontrolera od konsoli i możliwością przesyłania treści również na Xboksa One sprawiła, że aplikacja ta może znaleźć ogromne grono fanów.

Dzięki przesyłaniu treści na konsole, będziemy mogli uruchomić na niej dowolną grę ze Steama czy Epic Games. Po podłączeniu bezprzewodowego kontrolera do komputera, będziemy mogli poczuć się, jakbyśmy faktycznie grali na Xboksie. Oczywiście nowy mechanizm nie ogranicza się tylko do gier – możemy przesyłać na Xboksa także treści z przeglądarkiprezentacje czy wideo (z wyjątkiem chronionych treści, na przykład Netfliksa). Istnieje kilka rodzajów opóźnień przesyłania w zależności od tego, co chcemy streamować – specjalne ustawienie specjalnie do gier ma zagwarantować wystarczająco niską latencję, aby móc bez problemu bawić się w ulubionych tytułach.

Warto zauważyć, że aplikacja nie obsługuje klawiatury i myszy, więc nie będzie można grać na konsoli przy pomocy tych akcesoriów. Oczywiście Microsoft wprowadził ich obsługę przez samą konsolę, nie można więc wykluczyć dodania takiej możliwości w przyszłości.

Takie rozwiązanie na obecną chwilę jest najlepszym sposobem, aby móc grać w ulubione pecetowe tytuły na konsoli. Eliminuje również konieczność ponownego zakupu tej samej gry na różnych platformach. Z drugiej strony może niekorzystnie wpłynąć na sprzedaż gier na Xboksa. Czy Wireless Display odniesie sukces i będzie usprawniane przez giganta z Redmond? Czas pokaże.

Aplikację Wireless Display można pobrać z Microsoft Store – dostępna jest ona pod tym adresem.

Źródło: The Verge via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/wireless-display-umozliwi-przesylanie-tresci-z-pc-na-xbox-one.html/feed 0
Pierwsza gra pod Windows 7 korzysta z możliwości DirectX 12! https://windows7.pl/aktualnosci/pierwsza-gra-na-windows-7-korzysta-z-mozliwosci-directx-12.html https://windows7.pl/aktualnosci/pierwsza-gra-na-windows-7-korzysta-z-mozliwosci-directx-12.html#respond Wed, 13 Mar 2019 16:14:56 +0000 https://windows7.pl/?p=18085 Windows 7 w przyszłym roku oficjalnie ma stracić wsparcie, jednak spora część użytkowników nadal pozostaje na tym systemie i nie ma zamiaru się przesiadać na nowszą wersję. Jednak mimo końca wsparcia, gracze nadal mogą się cieszyć dodatkowymi opcjami na tym dziesięcioletnim OSie

W 2015 roku wraz z premierą Windowsa 10, na rynek trafił DirectX 12. Dzięki obsłudze wielowątkowości przez interfejs API, gracze mogli zyskać jeszcze więcej FPS w swoich ulubionych tytułach. Użytkownicy Windowsa 7 niestety musieli zadowolić się poprzednią wersją z numerkiem 11. A przynajmniej do teraz. 

Blizzard ogłosił właśnie, że World of Warcraft: Battle for Azeroth na Windowsie 7 oferuje wsparcie DirectX 12. Jest to pierwsza gra na ten OS, która po 4 latach od premiery dwunastki może skorzystać z jej możliwości. 

Microsoft ogłosił również, że w przyszłości jeszcze większa liczba gier może otrzymać DirectX 12. Oczywiście zaznacza przy tym, że gracze powinni przesiąść się na nowszego Windowsa 10:

“jeśli cieszysz się ze swoich ulubionych gier z DirectX 12 na Windowsie, to powinieneś sprawdzić jak działają one z DirectX w systemie Windows 10!”.

Według danych Net Applications, Windows 7 pomimo 10 lat od premiery i braku możliwości zakupienia go na nowych komputerach, dalej posiada 38,4% udziału w rynku, lekko przegrywając z dziesiątką, która notuje udział na poziomie40,3%. Nie ma więc najmniejszych wątpliwości, że nawet jeśli część użytkowników przesiądzie się na Windowsa 10, to OS z 2009 roku może bez problemu zostać na swoim miejscu – wyprzedzając Windowsa 8.1, który pozostaje daleko z tyłu z wynikiem 4,37% udziału.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/pierwsza-gra-na-windows-7-korzysta-z-mozliwosci-directx-12.html/feed 0
Project xCloud – czy tak będzie wyglądał gaming przyszłości? https://windows7.pl/aktualnosci/project-xcloud-czy-tak-bedzie-wygladal-gaming-przyszlosci.html https://windows7.pl/aktualnosci/project-xcloud-czy-tak-bedzie-wygladal-gaming-przyszlosci.html#respond Wed, 13 Mar 2019 15:47:26 +0000 https://windows7.pl/?p=18081 O Project xCloud wiadomo już od dłuższego czasu, lecz tak naprawdę do tej pory dostawaliśmy tylko skrawki oficjalnych informacji. Głównym założeniem usługi jest oczywiście granie “on the devices you want, whenever you want” – to hasło powtarzane jest przez przedstawicieli Xboxa przy każdej możliwej okazji i chyba najtrafniej opisuje wizję nowoczesnego grania z perspektywy Microsoftu.

Na zeszłorocznym E3 dowiedzieliśmy się, że publiczne testy Project xCloud mają ruszyć już w 2019 roku i wczoraj dostaliśmy potwierdzenie tych słów. Kareem Choudhry, dyrektor całego projektu, podczas najnowszego Inside Xbox opowiedział nieco o nadchodzących planach związanych z graniem w chmurze i po raz kolejny zaznaczył, że tak właśnie będzie wyglądać gaming przyszłości.

Przede wszystkim jednak zaprezentowano gameplay “na żywo” z gry Forza Horizon 4 na komórce. Trzeba przyznać, że całość wygląda naprawdę ciekawie, a sama rozgrywka jest płynna, lecz wystarczy jedynie chwila uwagi, aby zauważyć, iż gameplay został prawdopodobnie nagrany już wcześniej. Akcja na ekranie telefonu ewidentnie nie jest zsynchronizowana z poruszaniem gałką przez prowadzącą. Być może to tylko przypuszczenia, lecz w komentarzach pod poniższym materiałem również znajdują się podobne głosy.

Tak czy inaczej, wizja Microsoftu i jego plany są naprawdę ambitne i świetnie, że firma próbuje dynamicznie rozwijać branżę gier wideo. W oficjalnej notce zamieszczonej na stronie Xboksa można wyczytać jednak, że “tylko dodajemy więcej sposobów grania w gry z naszej konsoli. Uwielbiamy zabawę poprzez podłączenie sprzętu do telewizora 4K z pełną obsługą HDR – jest i będzie to fantastyczny sposób na granie. Chcemy jednak, aby użytkownicy mieli możliwość decyzji na czym i gdzie chcą grać”.

Ten fragment ukazuje świadomość firmy, że na odejście od tradycyjnej zabawy z grami wideo jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Osobiście nie wyobrażam sobie, gdyby na rynku pozostały jedynie sprzęty pozwalające na grę streamingową. Trzeba mieć jednak na uwadze, że Xbox będzie cały czas szedł w stronę właśnie rozwoju przedsięwzięć pokroju Project xCloud i jest to w zasadzie świetny pomysł – dobrze jednak żeby nie działo się to kosztem osób preferujących zabawę przy “normalnej” konsoli.

Testy Project xCloud mają odbyć się w tym roku, lecz Xbox nie mówi nic więcej oprócz “będziemy w kontakcie”. Warto więc śledzić najnowsze aktualizacje związane z nowym projektem, aby nie przegapić ewentualnej rejestracji na owe testy. 

Źródło: Xbox, Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/project-xcloud-czy-tak-bedzie-wygladal-gaming-przyszlosci.html/feed 0
Całkowity mirroring smartfona, czyli aplikacje z Androida na PC z Windows 10 https://windows7.pl/aktualnosci/screen-mirroring-czyli-aplikacje-z-androida-na-pc-z-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/screen-mirroring-czyli-aplikacje-z-androida-na-pc-z-windows-10.html#respond Wed, 13 Mar 2019 14:08:44 +0000 https://windows7.pl/?p=18074 Aplikacja Twój Telefon na komputery z systemem Windows 10 pozwala na wysyłanie i odbieranie SMS na naszym telefonie z poziomu systemu na PC, a także na przeglądanie niektórych zdjęć. W październiku, w trakcie premiery nowego urządzenia Surface, Microsoft zapowiedział całkowity mirroring naszego smartfona na komputerze, co pozwoliłoby na przykład wyświetlić snapa i odpisać na wiadomości w różnych aplikacjach bez odchodzenia od komputera. Wygląda na to, że funkcja ta pojawi się już wkrótce.

Oczywiście w pierwszej kolejności trafi ona do testerów. Już w tym tygodniu uczestnicy programu Windows Insider będą mogli skorzystać z nowych funkcji Twojego Telefonu, ale oczywiście po spełnieniu szeregu warunków. Wymagany będzie przede wszystkim komputer z Windowsem 10 w wersji przynajmniej 1803, który obsługuje Bluetooth Low Energy. Kolejnym wymaganym sprzętem jest smartfon z Androidem 7.0, lub nowszym.

Screen mirroring beta / Źródło: Microsoft

W obecnej chwili jedynymi wspieranymi urządzeniami są Samsung Galaxy S8, S8+, S9 i S9+. Jedynym kompatybilnym komputerem od Microsoftu jest natomiast Surface Go, jednak lista (zarówno smartfonów, jak i PC) ma się stopniowo wydłużać.

Screen mirroring beta / Źródło: Microsoft

Screen mirroring to sprytny sposób na przeniesienie aplikacji mobilnych na PC, razem z całym Androidem. Może to być na tyle skuteczne, że wygryzie z rynku dotychczasowe programy próbujące emulować Androida (jak na przykład Bluestacks), a także rozwiązania pokroju Dell Mobile Connect. Jeżeli testy nowej funkcji Twojego Telefonu pójdą po myśli Microsoftu, to zapewne postara się on jak najszybciej rozszerzyć ją na kolejne urządzenia.

Źródło: Microsoft, Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/screen-mirroring-czyli-aplikacje-z-androida-na-pc-z-windows-10.html/feed 0
“Stare” rozwiązanie w nowym “opakowaniu”, czyli sposób na problemy z aktualizacjami Windows 10 https://windows7.pl/aktualnosci/stare-rozwiazanie-w-nowym-opakowaniu-czyli-sposob-na-problemy-z-aktualizacjami-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/stare-rozwiazanie-w-nowym-opakowaniu-czyli-sposob-na-problemy-z-aktualizacjami-windows-10.html#respond Tue, 12 Mar 2019 15:15:26 +0000 https://windows7.pl/?p=18072 Windows 10 na co dzień działa naprawdę przyzwoicie. Najczęściej problemy pojawiają przy jego aktualizacji (pomijając kwestię tego, że spora część użytkowników nie rozróżnia comiesięcznych drobnych łatek, od ogromnych aktualizacji całego systemu). W najgorszym przypadku może ona sprawić, że komputer nie będzie w stanie w ogóle się uruchomić, co w wielu przypadkach może być sporą przeszkodą.

Sposobem na to jest automatyczne przywrócenie systemu do stanu sprzed próby aktualizacji – Windows zrobi to samoczynnie w wypadku wykrycia jakiejś awarii. Problemem może być jednak fakt, że usługa Windows Update będzie próbować ponownej instalacji łatki. Zapobiec ma temu wprowadzenie 30-dniowego okresu ochronnego, w czasie którego narzędzie automatycznej aktualizacji uniemożliwi instalację nowszej wersji oprogramowania.

Po tym czasie Microsoft powinien wykryć i wyeliminować problem powodujący awarię systemu. „Aby mieć pewność, że urządzenie może się uruchomić i kontynuować pracę zgodnie z oczekiwaniami, system Windows zapobiegnie automatycznej instalacji problematycznych aktualizacji przez następne 30 dni. Dzięki temu Microsoft i nasi partnerzy będą mogli zbadać awarię i rozwiązać wszelkie problemy. Po 30 dniach system Windows ponownie spróbuje zainstalować aktualizację ” – mówi firma.

Możemy jedynie czekać na wprowadzenie funkcji w życie i mieć nadzieję, że faktycznie zapobiegnie ona problemom.

Źródło: Microsoft, Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/stare-rozwiazanie-w-nowym-opakowaniu-czyli-sposob-na-problemy-z-aktualizacjami-windows-10.html/feed 0
Microsoft udostępnia trzy nowe motywy dla Windows 10 https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-trzy-nowe-motywy-dla-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-trzy-nowe-motywy-dla-windows-10.html#respond Tue, 12 Mar 2019 12:42:43 +0000 https://windows7.pl/?p=18066 Microsoft co jakiś czas udostępnia użytkownikom Windowsa 10 kolejne motywy, które pozwolą zmienić wygląd ich PC. Często składają się one nie tylko z wysokiej rozdzielczości tapet, ale również charakteryzują się zmienionymi elementami systemu, takimi jak na przykład menu start. Tym razem w ramach bezpłatnej licencji dostaliśmy od giganta z Redmond trzy motywy.

Po wejściu do sklepu Microsoft możemy pobrać każdy z motywów:

Pi Day

Pi Day

An African Safari

An African Safari

Smiling Creatures

Smiling Creatures

Po pobraniu należy wejść w opcje personalizacji naszego systemu, wybrać Motywy i wybrać interesujący nas wygląd.

Co prawda nie są to tak rozbudowane motywy jak w Windowsie 7, gdzie zmieniane były także kursor myszy czy domyślne dźwięki systemu, nadal jednak są ciekawą zmianą i zapewne przypadną do gustu wielu użytkownikom.

Motywy to nie jedyny element wizualny, nad jakim pracuje Microsoft. Windows 10 otrzymał już ciemny tryb, a w najbliższej aktualizacji 19H1, której możemy spodziewać się w przyszłym miesiącu, najprawdopodobniej otrzymamy jaśniejszy wygląd naszego systemu. 

Źródło: Microsoft, Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-trzy-nowe-motywy-dla-windows-10.html/feed 0
Google zaleca użytkownikom Windows 7 aktualizację do “dziesiątki” https://windows7.pl/polecamy/google-zaleca-uzytkownikom-windows-7-aktualizacje-do-dziesiatki.html https://windows7.pl/polecamy/google-zaleca-uzytkownikom-windows-7-aktualizacje-do-dziesiatki.html#respond Tue, 12 Mar 2019 10:05:56 +0000 https://windows7.pl/?p=18064 Google postanowiło postawić sprawę jasno: firma zaleca wszystkim użytkownikom korzystającym z systemu Windows 7 aktualizację do najnowszego wydania oprogramowania oznaczonego liczbą 10. Wszystko to przez lukę bezpieczeństwa, która dzięki podatności jądra pozwala na szybką eskalację lokalnych uprawnień na poziomie całego systemu operacyjnego. Sprawa została pierwotnie wykryta w lutym 2019 roku i opiera się o dwa błędy.

Pierwszy błąd był powiązany z przeglądarką Google Chrome, jednak sama podatność została naprawiona. Drugi związany jest z jądrem systemu Windows 7 i do tej pory nie został zaadresowany ani załatany przez Microsoft. Luka znajduje się bezpośrednio w sterowniku win32k.sys i może być wykorzystana do stworzenia izolowanego obszaru w samym systemie. Co ciekawe, system Windows 10 jest wolny od tego błędu oraz nie posiada podobnej podatności.

Na ten moment opisywaną lukę da się wykorzystać jedynie w systemie Windows 7 – inne oprogramowanie Microsoftu pozostaje bezpieczne. Sprawa dotyczy głównie 32 bitowych wersji oprogramowania. Google twierdzi, iż błąd został zgłoszony amerykańskiemu gigantowi i ma on obecnie pracować nad poprawką.

Warto przypomnieć, iż Windows 7 przestaje być oficjalnie wspieranym systemem – aby otrzymywać aktualizacje należy zapłacić. Z takiej opcji korzysta wielu klientów korporacyjnych oraz duże firmy, dla których przesiadka na nowszą wersję Windowsa stanowi spore, logistyczne wyzwanie. Zaprezentowany w 2009 roku system przestanie otrzymywać oficjalne łatki bezpieczeństwa już w styczniu 2020 roku.

Użytkownicy korzystający z Windows 7 nie mogą zrobić obecnie nic innego, jak czekać na oficjalną poprawkę bezpośrednio od producenta. Microsoft nie podał żadnej przybliżonej daty ani terminu, w której będziemy mogli się jej spodziewać.  Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: Softpedia via Instalki

]]>
https://windows7.pl/polecamy/google-zaleca-uzytkownikom-windows-7-aktualizacje-do-dziesiatki.html/feed 0
Windows 10 – nowy update, nowy problem https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-nowy-update-nowy-problem-kb4482887.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-nowy-update-nowy-problem-kb4482887.html#respond Mon, 11 Mar 2019 09:46:14 +0000 https://windows7.pl/?p=18062 Microsoft nie ma dobrej passy jeśli chodzi o Windows 10 – firma wypuściła sporo wadliwych aktualizacji, a w ubiegłym roku temat październikowego oprogramowania i jego błędów ciągnął się za amerykańskim producentem aż do końca 2018 roku. Zaledwie kilka dni po marcowej aktualizacji zbiorczej dla Windows 10 użytkownicy znów zgłaszają błędy. Sprawa jest związana z updatem oznaczonym jako KB4482887 – poprawka ma powodować problemy z wydajnością podczas korzystania z systemu, jak również sypie błędami podczas wirtualnej rozgrywki. 

Podczas korzystania z komputera w tradycyjny sposób oraz używając go do pracy, Windows 10 po aktualizacji powoduje problemy z wydajnością: użytkownicy skarżą się na krótkie zawieszanie się systemu oraz brak responsywności jeśli chodzi chociażby o sterowanie myszą. W grach ma być znacznie gorzej.

W starszych grach takich, jak Call of Duty 4 czy Call of Duty: Modern Warfare 2 gracze odnotowują zawieszanie się produkcji podczas poruszania myszą. Spadek wydajności został zanotowany również w tytułach Desitny 2 oraz Apex Legends. O ile wcześniej wszystkie gry działały w płynności powyżej 60 klatek na sekundę, tak po zbiorczych poprawkach KB4482887 sytuacja uległa znacznej zmianie.

Microsoft na całe szczęście wie już o tym problemie i stara się go rozwiązać na bieżąco. Firma zaktualizowała stronę poświęconą nowej poprawce i można faktycznie przeczytać tam, iż zainstalowanie nowej wersji oprogramowania może spowodować kłopoty z wydajnością karty graficznej oraz z samym komputerem.

Jak poradzić sobie z całą sytuacją? Według Microsoftu wystarczy jedynie odinstalować wadliwą poprawkę i przywrócić komputer do poprzedniego stanu. Warto wspomnieć, iż aktualizacja KB4482887 wnosi do systemu Windows 10 technikę Retpotline od Google, która ma przełożyć się na wzrost wydajności oprogramowania do takiej jaką mogliśmy obserwować przed wykryciem luki w zabezpieczeniach procesorów Intela – Spectre v2.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na rozwiązanie ze strony Microsoftu.

Źródło: iTHardware via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-nowy-update-nowy-problem-kb4482887.html/feed 0
Windows 10 jest już zainstalowany na ponad 800 milionach urządzeń https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-jest-juz-zainstalowany-na-ponad-800-milionach-urzadzen.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-jest-juz-zainstalowany-na-ponad-800-milionach-urzadzen.html#respond Fri, 08 Mar 2019 12:39:32 +0000 https://windows7.pl/?p=18058 Windows 10 mimo zdarzających się problemów z aktualizacjami jest OSem dobrze działającym i dopracowanym. Oferuje odpowiednią wydajność w grach i programach, nie wyrzuca słynnego blue screena, jest rozwijany i naprawdę przyjemny dla użytkownika (może pomijając kwestię słynnych aktualizacji). Dodatkowo okazuje się, że system Microsoftu najszybciej się rozrasta.

Pół roku temu Microsoft chwalił się 700 milionami urządzeń z Windowsem 10. Od tamtego czasu przybyło mu już dodatkowe 100 milionów, co oznacza, że system jest już w 80% swojej drogi do miliarda, która (przy utrzymaniu obecnego tempa) zakończy się za około rok.

Ambicje Microsoftu, który chciał zdobyć miliard w ciągu 3 lat pogrzebał koniec Windows Phone. Firma pokładała spore nadzieje w swoim systemie mobilnym, ale rynek szybko je zweryfikował pokazując, że nawet taki gigant z Redmond będzie mieć pod górkę w starciu z Androidem i iOS

Przy poprzednich doniesieniach o ilości urządzeń, ogłoszono wzrost o 200 milionów w ciągu 16 miesięcy. Oznacza to średnio 8 miesięcy na 100 milionów. Teraz proces przyspieszył do 6 miesięcy, a na horyzoncie widnieje koniec wsparcia Windowsa 7. Możemy więc spodziewać się jeszcze większej liczby użytkowników, którzy przeniosą się na najnowszą platformę. Daje to Microsoftowi nadzieję na zdobycie miliarda urządzeń jeszcze przed 5 urodzinami systemu (które mają miejsce w lipcu 2020).

Oczywiście Windows 10 i tak już jest najprawdopodobniej (zależnie od źródła danych) najpopularniejszym systemem (zwłaszcza wśród graczy), a także najszybciej zdobywającym popularność OSem od Microsoftu. Na pewno nie można mu więc zaprzeczyć sukcesu i tytułu jednego z najlepszych systemów operacyjnych od wielu lat.

Źródło: Microsoft, Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-jest-juz-zainstalowany-na-ponad-800-milionach-urzadzen.html/feed 0
Tańszy Xbox bez napędu Blu-ray to kwestia tygodni? https://windows7.pl/aktualnosci/tanszy-xbox-bez-napedu-blu-ray-to-kwestia-tygodni.html https://windows7.pl/aktualnosci/tanszy-xbox-bez-napedu-blu-ray-to-kwestia-tygodni.html#respond Wed, 06 Mar 2019 13:03:49 +0000 https://windows7.pl/?p=18053 Microsoft bardzo chciałby, aby gracze przeszli w pełni na dystrybucję cyfrową. Od dłuższego czasu mówi się o Xboksie bez napędu Blu-ray, który byłby przeznaczony dla graczy zaopatrujących się jedynie w cyfrowe edycje gier. Miałby on kosztować nawet 100 dolarów (ok. 380 zł) mniej niż zwykła wersja. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, pierwsza taka edycja może pojawić się już za chwilę.

Nowa konsola miałaby nie różnić się specyfikacją od dotychczasowych (chociaż większy dysk byłby plusem), a nazwana zostanie po prostu Xbox One S All-Digital Edition. Nowe plotki mówią, że ma ona trafić do sklepów na całym świecie już w maju, a zamówienia przedpremierowe składać będzie można w kwietniu – za nieco ponad miesiąc.

Prawdopodobnie konsola ta ma być testem. Microsoft chce sprawdzić ilu graczy jest w stanie przenieść się na wersje cyfrowe, jeszcze przed wyjściem nowej generacji konsol. Dane te mogłyby wpłynąć na projektowanie i wycenianie nowych Xboksów.


Model koncepcyjny Xboksa bez napędu Blu-ray / Źródło: Windows Central

Rzecz jasna chodzi tu głównie o pieniądze. W interesie giganta z Redmond leży, aby gracze porzucili pudełka. Cyfrowe gry dostarczane są głównie poprzez Microsoft Store. W przypadku odejścia od pudełek (dystrybuowanych przez różne firmy) stałby się on swoistym Steamem dla Xboksa i przyniósł dodatkowy dochód z każdej gry. Jednak o całkowitym wyeliminowaniu płyt nie ma jeszcze co myśleć. Nadal są one świetnym rozwiązaniem dla osób z wolniejszym łączem czy limitami transmisji danych (głównie w sieci LTE) i dość łatwo odczuć to nawet w naszym kraju.

Drugą grupą, która raczej nie zgodzi się na usunięcie napędu są fani filmów. Spora część posiadaczy nowych konsol wykorzystuje je zarówno do grania, jak i odtwarzania filmów z płyt Blu-ray. Gdyby nowe konsole nie posiadały wejścia na płyty, musieliby oni zostać na starszym sprzęcie, albo kupować dodatkowo odtwarzacz Blu-ray.

Źródło, zdjęcia: Windows Central via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/tanszy-xbox-bez-napedu-blu-ray-to-kwestia-tygodni.html/feed 0
Tak wygląda nowy Edge, czyli przeglądarka Microsoft’u na zrzutach ekranu https://windows7.pl/aktualnosci/najnowsze-zrzuty-ekranu-nowego-edgea-pojawily-sie-w-sieci.html https://windows7.pl/aktualnosci/najnowsze-zrzuty-ekranu-nowego-edgea-pojawily-sie-w-sieci.html#respond Wed, 06 Mar 2019 11:04:53 +0000 https://windows7.pl/?p=18043 Informacja, że Microsoft przyznaje się do porażki swojej przeglądarki i postanawia wykorzystać konkurencyjny silnik Chromium, odbiła się naprawdę szerokim echem. Lecz do tej pory informacji na temat Edge 2.0 mieliśmy jak na lekarstwo. Do dziś, bo choć nowa wersja przeglądarki jest nadal w trakcie wewnętrznych testów, to redaktorom portalu Neowin udało się zdobyć zrzuty ekranu przedstawiające nowego Edge’a.

Interfejs Microsoft Edge / Źródło: Neowin

Patrząc na te screeny, można dojść do jednego wniosku – Edge naprawdę będzie bratem bliźniakiem Chrome. Przynajmniej tak to wygląda na obecnym etapie testów. Interfejs przeglądarki wygląda naprawdę znajomo, choć jest również kilka widocznych różnic. Pasek adresu, karty i rozszerzenia – to wszystko wygląda praktycznie tak samo, jak w Chrome. Choć domyślną wyszukiwarką jest, a jakżeby inaczej… Microsoft Bing.

Ustawienia Microsoft Edge / Źródło: Neowin

Szczególnie interesująco wygląda menu rozszerzeń. Microsoft zobowiązał się, że będzie to jedna z kluczowych funkcji nowego Edge, który dzięki nowemu silnikowi ma wspierać rozszerzenia dla Google Chrome. Tym samym Microsoft pozbędzie się jednej z największych wad oryginalnego Edge. Domyślnie to wsparcie nie będzie aktywne, lecz będziemy mogli je włączyć ręcznie w ustawieniach przeglądarki. 

Rozszerzenia Microsoft Edge / Źródło: Neowin

Czy właśnie tak będzie wyglądać nowy Edge w ostateczności? O tym przesądzać nie można. Każdy będzie mógł się o tym przekonać samodzielnie, jak tylko Microsoft rozpocznie otwarte testy. Jest to pierwsze spojrzenie na Edge 2.0 i do czasu premiery przeglądarka może przejść jeszcze wiele metamorfoz.

Czy Microsoft postanowi zbliżyć się do dawnego konkurenta, a teraz w pewnym sensie sojusznika i Edge stanie się po prostu nową wersją Chrome? Czy może gigant powróci ostatecznie do korzeni i postanowi zostawić dotychczasowy design. Czas pokaże, a na razie wiemy jedno – to porozumienie przynosi obopólne korzyści, czego przykładem jest coraz lepsza integracja Google Chrome z systemem Windows 10.

Źródło: Neowin via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/najnowsze-zrzuty-ekranu-nowego-edgea-pojawily-sie-w-sieci.html/feed 0
Funkcja przenoszenia drukowanych tabel do Microsoft Excel dostępna na urządzeniach z Androidem https://windows7.pl/aktualnosci/funkcja-przenoszenia-drukowanych-tabel-do-microsoft-excel-dostepna-na-urzadzeniach-z-androidem.html https://windows7.pl/aktualnosci/funkcja-przenoszenia-drukowanych-tabel-do-microsoft-excel-dostepna-na-urzadzeniach-z-androidem.html#respond Mon, 04 Mar 2019 16:29:05 +0000 https://windows7.pl/?p=18040 Gigantowi z Redmond wreszcie udało się „nauczyć” sztuczną inteligencję przenoszenia drukowanych tabel do programu Microsoft Excel w wersji na Androida. Technologia przenoszenia skanów tekstu na edytowalny tekst to w zasadzie żadna nowość, lecz tabelki stanowią nieco bardziej zaawansowaną formułę.

Co ciekawe, tytułowa funkcja zadebiutowała już… we wrześniu 2018 roku. Wtedy jednak dostępna była jedynie dla użytkowników posiadających wersję pakietu Office w wersji Insider. Teraz nareszcie zostaje ona udostępniona publicznie jako ogólnodostępna funkcjonalność w ramach lutowej aktualizacji usługi Microsoft 365.
„Wstaw dane z obrazu”, bo tak nazywa się wprowadzona nowość, na pewno spodoba się osobom, które mają na co dzień do czynienia z dużą ilością „papierkowej” roboty. Teraz w prosty sposób mogą przekonwertować tekst drukowany na wersję elektroniczną i tym samym zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Na razie funkcja obecna jest jedynie na urządzeniach z systemem Android – data premiery na iOS nie została jeszcze podana, ale Microsoft planuje ją udostępnić już niebawem.

Źródło: Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/funkcja-przenoszenia-drukowanych-tabel-do-microsoft-excel-dostepna-na-urzadzeniach-z-androidem.html/feed 0