Windows 7 – Serwis informacyjny https://windows7.pl Windows7.pl - Serwis informacyjny Mon, 22 Jul 2019 13:04:31 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.2 Windows Defender zmieni swoją nazwę.. https://windows7.pl/aktualnosci/windows-defender-zmieni-swoja-nazwe.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-defender-zmieni-swoja-nazwe.html#respond Mon, 22 Jul 2019 13:04:30 +0000 https://windows7.pl/?p=18488 Wygląda na to, że Microsoft nie chce, by jego usługi kojarzyły się wyłącznie z systemem Windows. Dowodem na to ma być zmiana, która zagości na początku przyszłego roku w kwietniowej aktualizacji „dziesiątki”. Chodzi o tytułowe przekształcenie usługi Windows Defender

Tak więc od momentu wdrożenia powyżej wspomnianego update’u, fabrycznie zainstalowany „antywirus” nosić będzie miano Microsoft Defender. Nie wiadomo na ten moment czy ta symboliczna zmiana obejmie także poprzednie systemy koncernu (Windows 7 oraz Windows 8.1).

Dlaczego gigant z Redmond decyduje się na tego typu zabiegi? Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest oczywiście przystosowanie się do polityki multiplatformowej. Spółka chce używać nazwy „Microsoft” w stosunku do usług i narzędzi dostępnych na wielu platformach, a nazwy „Windows” w momencie, kiedy program występuje jedynie dla tożsamego systemu operacyjnego.

Wielce prawdopodobne jest więc to, że Microsoft Defender zostanie już niedługo przeniesiony na inne platformy. Do tego wydarzenia nam jednak nieco pozostało, ponieważ zmiana powinna nastąpić oficjalnie dopiero w momencie premiery Windows 10 April 2020 Update. Z doświadczenia wiemy, że przez taki okres wiele może się zmienić.

Źródło: Ghacks.net, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-defender-zmieni-swoja-nazwe.html/feed 0
Windows 10 May 2019 Update pojawi się z “automatu” na komputerach, na których nadal pracuje Windows 10 1803 https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2019-update-pojawi-sie-z-automatu-na-komputerach-na-ktorych-nadal-pracuje-windows-10-1803.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2019-update-pojawi-sie-z-automatu-na-komputerach-na-ktorych-nadal-pracuje-windows-10-1803.html#respond Wed, 17 Jul 2019 13:41:18 +0000 https://windows7.pl/?p=18485 Gdy Microsoft ogłaszał, że aktualizacja Windows 10 May 2019 Update dostępna jest już dla wszystkich komputerów, wielu użytkowników skarżyło się, że najnowsza łatka się u nich nie pojawiła. Opublikowaliśmy z tego powodu nawet poradnik, w którym tłumaczyliśmy jak wymusić aktualizację za pomocą narzędzia Asystenta aktualizacji systemu Windows 10. Okazuje się, że patch nie był dostępny dla użytkowników Windowsa 10 bez poprzedniej dużej aktualizacji.

Dopiero teraz Microsoft postanowił automatycznie aktualizować komputery, na których wciąż znajduje się system Windows 10 1803 w wersjach Home lub Pro. Do tej pory użytkownicy OSu z aktualizacją z kwietnia ubiegłego roku nie mogli doczekać się zmian – teraz są one konieczne ze względu na zbliżający się powoli, acz nieubłaganie, koniec wsparcia dla tej rewizji oprogramowania. O swojej decyzji Microsoft poinformował za pośrednictwem Twittera.

W oświadczeniu firmy z Redmond czytamy:“W związku z tym, że w dalszym ciągu bardzo dużo urządzeń korzysta z poprawki April 2018 Update, dla której wsparcie zakończymy 12 listopada 2019 roku, zdecydowaliśmy się rozpocząć proces aktualizacji już teraz. Pozwoli to zagwarantować, że wszyscy użytkownicy otrzymają nowe oprogramowanie na czas”.

Użytkownicy Windowsa 10 1803 w trakcie aktualizacji do wersji 1903 “ominą” aktualizację o numerze 1809. Oczywiście jej składniki zostaną zainstalowane przy okazji.

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcecie, aby Wasz system został automatycznie zaktualizowany, możecie odłożyć aktualizację w czasie o maksymalnie 35 dni.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2019-update-pojawi-sie-z-automatu-na-komputerach-na-ktorych-nadal-pracuje-windows-10-1803.html/feed 0
Koniec wsparcia dla Windows 7 zbliża się nieubłaganie, mimo to cieszy się on dużą popularnością https://windows7.pl/polecamy/koniec-wsparcia-dla-windows-7-zbliza-sie-nieublaganie-mimo-to-cieszy-sie-on-spora-popularnoscia.html https://windows7.pl/polecamy/koniec-wsparcia-dla-windows-7-zbliza-sie-nieublaganie-mimo-to-cieszy-sie-on-spora-popularnoscia.html#respond Tue, 16 Jul 2019 16:05:09 +0000 https://windows7.pl/?p=18482 Windows 10 stale staje się coraz popularniejszy, ale mimo to spora część użytkowników Windowsa nadal korzysta z Windowsa 7. Co więcej, wygląda na to, że wielu z nich nie przerzuci się na nowszą wersję systemu do stycznia 2020 roku, czyli terminu, po którym Windows 7 przestanie być wspierany aktualizacjami poprawiającymi bezpieczeństwo. Pokazują to nowo przeprowadzone badania.

Badania firmy Kollective ujawniają, że już 96 procent przedsiębiorstw porzuciło poprzednie edycje Windowsa na rzecz Windowsa 10. Wiele z pozostałych może jednak nie zdążyć z dokonaniem tego do stycznia 2020 roku. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele, a jedna z nich to problemy z kompatybilnością, z którymi firmy mogą mieć do czynienia w przypadku zmiany systemu operacyjnego.

Przejście na nowego Windowsa jest problematyczne również ze względu na charakterystykę Windowsa 10. Otóż, ten jako „ostatni system Windows”, który ma być „usługą”, co miesiąc otrzymuje aktualizacje naprawiające błędy, ważące do 1 GB, i co pół roku duże aktualizacje wprowadzające wiele zmian oraz nowe funkcje, ważące nawet do 5GB. To stanowi duże wyzwanie dla informatyków przedsiębiorstw, którzy dotychczas musieli martwić się takimi aktualizacjami dużo rzadziej i zamiast nich raz na kilka lat instalować nową odsłonę Windowsa.

Ten nowy model – ‘Windows jako Usługa’ – wiąże się z unikatowym zestawem wyzwań. Miesięczne aktualizacje i poprawki błędów zwykle mają mniej niż 1 GB, a półroczne aktualizacje wprowadzające nowe funkcje nawet do 5GB. Ze względu na zwiększoną częstotliwość i rozmiar tych aktualizacji zespoły informatyczne będą miały ograniczony czas na testowanie i dystrybucję.”, czytamy w publikacji omawiającej wspomniane badania.

Nie bez powodu badania ujawniły zatem, że 79% organizacji nie instaluje aktualizacji natychmiastowo. 53% przedsiębiorstw czeka przynajmniej miesiąc przed rozpowszechnieniem najnowszego patcha w całej firmie, mimo że ten może zawierać łatkę kluczową dla bezpieczeństwa. Ciężko to sobie wyobrazić w dobie wszechobecnych cyberataków.

Do uśmiercenia systemu Windows 7 zostało zaledwie sześć miesięcy. Ten będzie objęty wsparciem technicznym jeszcze tylko do 14 stycznia 2020 roku. Po tym czasie system przestanie otrzymywać bezpłatne aktualizacje, również te związane z bezpieczeństwem, przez co stanie się on podatny na ataki hakerów. Do 2023 roku Microsoft jest w stanie zaoferować wsparcie, ale wyłącznie odpłatne, z którego skorzystają wyłącznie firmy.

Mimo kończącego się wsparcia Windows 7 posiada 35,38 % udziału na rynku – korzystają z niego nadal nie tylko niektóre przedsiębiorstwa, ale również użytkownicy domowi. Dla porównania, udział Windowsa 10 na rynku wynosi 45,79 %. Jeśli ten nadal jest zainstalowany na waszym komputerze, radzimy Wam jak najszybciej przerzucić się na wspieraną edycję Windowsa – 8.1 lub 10. 

Źródło: Kollective, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/polecamy/koniec-wsparcia-dla-windows-7-zbliza-sie-nieublaganie-mimo-to-cieszy-sie-on-spora-popularnoscia.html/feed 0
Windows 7 może stanowić niemały problem dla bezpieczeństwa USA https://windows7.pl/aktualnosci/windows-7-moze-stanowic-niemaly-problem-dla-bezpieczenstwa-usa.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-7-moze-stanowic-niemaly-problem-dla-bezpieczenstwa-usa.html#respond Tue, 16 Jul 2019 11:03:02 +0000 https://windows7.pl/?p=18479 Jeśli myślicie, że Stany Zjednoczone zmagają się jedynie z technologicznymi zagrożeniami z “zewnątrz”, to jesteście w błędzie. Sporo ostatnio mówi się na temat wielkiej blokady nałożonej przez Amerykanów na chińskie firmy, na czym ucierpiało między innymi Huawei. Okazuje się jednak, że zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego USA stanowi także oprogramowanie Microsoftu.

Amerykański rząd obawia się, że system Windows 7 może stanowić niemały problem dla bezpieczeństwa wyborów prezydenckich w 2020 roku. Już w zeszłym roku postulowano konieczność zakupu nowoczesnych komputerów, które w przyszłym roku obsługiwały będą wybory. AP donosi, że do tej pory zaledwie 60% pecetów zostało zmodernizowanych. Niestety, z niewyjaśnionych przyczyn na większości z nich wciąż nie zaktualizowano oprogramowania. 

Raport przygotowany przez agencję Associated Press wskazuje, że spośród 10 000 komputerów obsługujących wybory w stanie Pensylwania, większość wykorzystuje system operacyjny Windows 7… lub starszy. Wskazuje się, że także kilka innych stanów znajduje się w podobnej sytuacji. Odpowiednie maszyny są niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa wyborów, bowiem to właśnie na nich odbywa się między innymi liczenie głosów.

System Windows 7 utraci oficjalne wsparcie firmy Microsoft już 14 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że Microsoft nie będzie wydawał już na ten OS nowych, darmowych aktualizacji bezpieczeństwa. Ewentualne luki w oprogramowaniu z pewnością zechcą wykorzystać hakerzy działający na szkodę “Wuja Sama”. W oświadczeniu dla AP przedstawiciele firmy z Redmond przypomnieli, że firma zapewnia przedłużone wsparcie systemu – odpłatnie, do 2023 roku. To jednak nie satysfakcjonuje w pełni osób postulujących konieczność modernizacji sprzętu.

Wielkie zaniepokojenie budzi to, czy na komputerach uda się zainstalować na czas odpowiednio zabezpieczone oprogramowanie wyborcze, jeśli na komputerach nowszy Windows 10 pojawi się na ostatnią chwilę. 

Amerykanie wcześniej ustalili, że Rosja wpłynęła w pewnym stopniu na wynik wyborów prezydenckich w 2016 roku. Już teraz rząd amerykański informuje o tym, że Chiny i Rosja będą próbowały wpłynąć także na wybory, które odbędą się już za rok.

Źródło: AP Exclusive, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-7-moze-stanowic-niemaly-problem-dla-bezpieczenstwa-usa.html/feed 0
Tych plików i folderów lepiej nie usuwać z Windowsa https://windows7.pl/polecamy/tych-plikow-i-folderow-lepiej-nie-usuwac-z-windowsa.html https://windows7.pl/polecamy/tych-plikow-i-folderow-lepiej-nie-usuwac-z-windowsa.html#respond Mon, 15 Jul 2019 15:18:19 +0000 https://windows7.pl/?p=18475 Tak jak każdy system operacyjny, system Windows posiada pewne pliki i foldery, które odpowiadają za jego sprawne funkcjonowanie. Dlatego, usunięcie czy chociażby zmodyfikowanie nawet jednego z nich może po prostu źle się skończyć – utratą danych bądź ich uszkodzeniem, niestabilnością systemu czy słynnym „BSoD”. W takim wypadku jedynym ratunkiem może być reinstalacja Windowsa.

W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć Wam pliki i foldery, których nie powinniście z Windowsa usuwać – są to elementy, których podczas sprzątania dysku lepiej nie ruszać.

1. Foldery Program Files i Pliki programów (x86)

Program Files to folder, w którym domyślnie instalowane są wszystkie aplikacje (chyba że wybierzemy inne miejsce instalacji). Dlatego zawiera on wiele plików, bez których te programy nie byłyby w stanie działać. Usunięcie go wiązałoby się zatem z negatywnym wpływem na pracę aplikacji (o ile nadal można by było je uruchomić) oraz utratą danych.

Systemy operacyjne w wersji 64-bitowej, które znajdują się obecnie na większości komputerów, posiadają dodatkowo folder Pliki programów (x86). Tam domyślnie instalowane są z kolei wszystkie programy 32-bitowe. Usunięcie folderu Pliki programów (x86) wiąże się z takim samym ryzykiem jak usunięcie folderu Program files. 32-bitowa wersja Windowsa go nie posiada, ponieważ nie mogą być na niej instalowane 64-bitowe aplikacje. 

Należy pamiętać, aby nigdy nie pozbywać się programów z komputera, usuwając ich poszczególne foldery z folderów Program files czy Pliki programów (x86). W ten sposób nie usuwamy programu z dysku całkowicie, a jedynie częściowo, co może spowodować niestabilność systemu. Deinstalacji aplikacji powinno dokonywać się poprzez Panel kontrolny bądź z pomocą przeznaczonych do tego celu programów.

2. Folder System32

Folder System32 zawiera wiele rodzajów plików, ale najwięcej znajdziemy w nim plików DLL i EXE. Pliki DLL (Dynamic Link Library) to pliki bibliotek współdzielonych, które używane są przez programy systemu Windows – i te wbudowane w system operacyjny, jak i te instalowane przez inne firmy. Pliki EXE reprezentują z kolei różne narzędzia systemu Windows, takie jak Menedżer zadań. W tym samym folderze przechowywane są również systemowe pliki rejestru oraz pliki SYS powiązane ze sterownikami sprzętowymi.

Niech Was nie zmyli nazwa folderu, bowiem nie wskazuje ona na to, że w 64-bitowej wersji systemu jest on bezużyteczny. Wręcz przeciwnie, jego usunięcie doprowadzi do konieczności ponownej instalacji Windowsa.

3. Folder WinSxS

Folder WinSxS (skrót od Windows Side-By-Side) jest odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów dotyczących kompatybilności ze starszymi wersjami Windowsa. Jeżeli jakiś program zainstalowany na Waszym komputerze musi korzystać ze starszej wersji danego pliku bibliotek współdzielonych (DLL), tę starszą wersję znajdzie właśnie w tym folderze. Usuwając folder WinSxS spowodujecie zatem problemy z kompatybilnością aplikacji.

Folder WinSxS / Źródło: Instalki.pl

4. Folder Windows

Folder Windows to kolejny folder, którego zawartości nie powinniście ruszać. Zawiera on wiele plików i podfolderów odpowiadających za sprawne działanie systemu. Niektóre z tych podfolderów to wspomniany już System32 oraz WinSxS. W związku z tym, usunięcie go czy nawet niewinna modyfikacja mogą oznaczać konieczność ponownej instalacji systemu.

5. Folder System Volume Information

System Volume Information to chroniony folder, który można znaleźć na każdym dysku w komputerze. Jeżeli dysk podzielony jest na partycje, posiada go każda partycja. Zawiera on ważne dane systemowe dotyczące partycji, w której się znajduje, a także punkty przywracania systemu. Jeżeli folder usuniecie, system utraci zdolność tworzenia punktów przywracania – wówczas, jak w poprzednich przypadkach, pomoże jedynie reinstalacja Windowsa.

Gdy nie potraficie dostrzec tego folderu na swoim komputerze, nie martwcie się. Domyślnie jest on ukryty, i to nie bez powodu. W końcu, jeśli go nie widać, nie kusi grzebanie w nim, nieprawdaż?

6. Plik Pagefile.sys

Pagefile.sys to plik, który jest elementem tak zwanej Pamięci Wirtualnej. Jest on wykorzystywany przez menedżera pamięci do zwalniania pamięci fizycznej (RAM) – najczęściej gdy pamięci fizycznej jest zbyt mało. Poza tym, znajduje on zastosowanie podczas wystąpienia „Blue Screena” – wówczas używany jest do zapisu pamięci. System będzie w stanie bez tego pliku funkcjonować, ale jego usunięcie może wywołać różnego rodzaju problemy. Bez jego obecności, w momencie wykorzystania całej pamięci RAM poprzez otworzenie wielu programów, niektóre programy mogą się wyłączać lub wyświetlać błędy. Poza tym, niektóre gry czy programy mogą się wówczas w ogóle nie uruchamiać.

Pagefile.sys / Źródło: Instalki.pl

7. Plik Swapfile.sys

Swapfile.sys to kolejny plik który jest elementem Pamięci Wirtualnej. Ten związany jest jednak bezpośrednio z aplikacjami z Microsoft Store, podczas gdy Pagefile.sys odpowiada za pozostałe programy. Niemniej jednak, jest on równie ważny dla sprawnego wykorzystania pamięci RAM i działania komputera, a więc odradzamy usuwanie go.

Źródło: Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/polecamy/tych-plikow-i-folderow-lepiej-nie-usuwac-z-windowsa.html/feed 0
Zakaz korzystania z Office 365 w niemieckich szkołach.. https://windows7.pl/aktualnosci/zakaz-korzystania-z-office-365-w-niemieckich-szkolach.html https://windows7.pl/aktualnosci/zakaz-korzystania-z-office-365-w-niemieckich-szkolach.html#respond Fri, 12 Jul 2019 14:27:10 +0000 https://windows7.pl/?p=18470 Jak powszechnie wiadomo, informacja w dzisiejszych czasach jest niezwykle cennym towarem. Świadomi tego są Niemcy, którzy uważają, że oprogramowanie Microsoftu może szpiegować niemieckich uczniów

Niemiecki kraj związkowy Hesja zakazał korzystania z pakietu biurowego Office 365 we wszystkich tamtejszych szkołach. Użytkowanie go w placówkach oświatowych jest od teraz nielegalne, a powodem są kwestie związane z bezpieczeństwem. Jeden z komisarzy poinformował, że oprogramowanie przechowuje wrażliwe dane dotyczące uczniów i nauczycieli, “do których dostęp uzyskać mogą urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych”.

Nie myślcie sobie, że zakaz korzystania z Office 365 to decyzja nagła i niespodziewana. W Niemczech od kilku lat trwa debata na temat tego, czy placówki oświatowe i instytucje rządowe powinny korzystać z jakiegokolwiek oprogramowania Microsoftu. Chodzi między innymi o dane telemetryczne, które aplikacje wysyłają automatycznie na serwery umieszczone w Stanach Zjednoczonych.

Co ciekawe, Microsoft zainwestował wcześniej miliony euro w niemiecką chmurę, która sprawiła, że Hesja zezwoliła na wykorzystanie w szkołach w 2017 roku Office 365. Dane zostawały bowiem w obrębie Niemiec. W sierpniu 2018 roku Microsoft podjął decyzję o jej wyłączeniu, więc dane dzieci i nauczycieli znów znalazły się za wielką wodą.

Rok temu Holendrzy dowiedli, że dane telemetryczne mogą zawierać w zasadzie wszystko – od sposobów korzystania z danej aplikacji, po tworzone w jej obrębie projekty. Oczywiście stoi to w sprzeczności z unijnym Ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (GDPR).

Niemiecki Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji wyraził ostatnio spore zaniepokojenie danymi telemetrycznymi, jakie wysyła na amerykańskie serwery system Windows. Być może wkrótce będzie on następnym programem “na cenzurowanym”.

Prawda jest taka, że żyjemy w rzeczywistości, w której wszyscy podsłuchują wszystkich. Czy faktycznie komukolwiek robi różnicę to, czy do jego danych mają dostęp Chińczycy, czy Amerykanie? Problemem wydaje się to, że mają do nich dostęp osoby, które wcale nie otrzymały do tego niczyjej autoryzacji.

Źródło: ZDNet via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/zakaz-korzystania-z-office-365-w-niemieckich-szkolach.html/feed 0
Microsoft zataja dodatkową zawartość poprawki https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-zataja-dodatkowa-zawartosc-poprawki.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-zataja-dodatkowa-zawartosc-poprawki.html#respond Thu, 11 Jul 2019 15:04:53 +0000 https://windows7.pl/?p=18466 Kwestia szpiegowania użytkowników to temat, który w odniesieniu do systemu Windows powraca niczym bumerang. Tym razem jest o nim głośno za sprawą najnowszej aktualizacji dla wciąż popularnego Windowsa 7, która miała zawierać wyłącznie poprawki bezpieczeństwa. Tymczasem…

Obserwatorzy zwrócili uwagę na to, że oprócz kilku łatek związanych ze stabilnością działania systemu, paczka z 9 lipca o nazwie kodowej KB4507456 zawierała także element o nazwie Compatibility Appraiser KB2952664. Zadaniem tego narzędzia diagnostycznego jest identyfikowanie przyczyn, które uniemożliwiają aktualizację systemu Windows 7 do Windows 10.

Zaniepokojenie budzi fakt, że Microsoft w dzienniku zmian dotyczącym poprawki KB4507456 nie wspomina słowem o żadnym narzędziu telemetrycznym. Co więcej, dostarczanie aktualizacji bezpieczeństwa razem z generalnymi poprawkami stoi w sprzeczności do podjętej przez Microsoft trzy lata temu decyzji o rozdzieleniu tychże.

Microsoft zrobił wyjątek we wrześniu ubiegłego roku, jednakże informował wcześniej o planowanej zawartości aktualizacji “mieszanej”, która również wprowadzała nowe funkcje związane z telemetrią. Dlaczego tym razem Microsoft nie poinformował w odpowiedni sposób o dodatkowej zawartości aktualizacji?

Miejcie na uwadze to, że jeśli nie wyłączyliście jeszcze telemetrii w systemie Windows 10, to regularnie dostarczacie gigantowi z Redmond solidnej porcji danych dotyczących Waszych poczynań.

Źródło: Instalki.pl, ZDNet

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-zataja-dodatkowa-zawartosc-poprawki.html/feed 0
Windows 10: logowanie za pomocą hasła może przejść do lamusa https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-logowanie-za-pomoca-hasla-moze-przejsc-do-lamusa.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-logowanie-za-pomoca-hasla-moze-przejsc-do-lamusa.html#respond Thu, 11 Jul 2019 11:25:37 +0000 https://windows7.pl/?p=18463 O tym, że Microsoft planuje odejść można było usłyszeć już jakiś czas temu. Teraz jednak można zobaczyć jak spółka chce wdrożyć swój pomysł w praktyce – wszystko za sprawą nowej testowej wersji systemu Windows 10 udostępnionej w ramach Fast Ring Insiders. Przyjrzyjmy się sprawie bliżej.

Użytkownicy zauważyli, że w ustawieniach pojawił się nowy przełącznik nazwany po angielsku „Make you device passwordless”. Po kliknięciu w niego (a jakżeby inaczej) zniknie możliwość logowania się za pomocą hasła do Windowsa 10 – pozostanie jedynie opcja „wejścia” przy użyciu systemu rozpoznawania twarzy Windows Hello, czytnika linii papilarnych, kodu PIN lub fizycznego klucza bezpieczeństwa.

Koniec z hasłami / Źródło: Microsoft

Nowość jest dostępna jedynie dla wąskiego grona odbiorców, lecz całkiem niedługo trafi zapewne do obszerniejszej rzeszy konsumentów. Jak wynika z powyższego rzutu ekranu, Microsoft nie usuwa całkowicie systemu haseł, więc jego zwolennicy nie mają jeszcze powodów do obaw. Aktualizacja pozwala sądzić jednak, że firma dąży do pozbycia się potrzeby wpisywania ciągu liter i cyfr na rzecz prostszych i skuteczniejszych metod.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-logowanie-za-pomoca-hasla-moze-przejsc-do-lamusa.html/feed 0
Windows 10 April 2020 Update dostępny dla “Insider’ów” https://windows7.pl/polecamy/windows-10-april-2020-update-dostepny-dla-insiderow.html https://windows7.pl/polecamy/windows-10-april-2020-update-dostepny-dla-insiderow.html#respond Wed, 10 Jul 2019 13:26:14 +0000 https://windows7.pl/?p=18460 Wielu użytkowników Windows 10 dopiero co zainstalowało na swoich komputerach aktualizację Windows 10 May 2019 Update. Istnieje grupa osób, które z różnych powodów wciąż jej nie mają – z myślą o nich został przygotowany ten poradnik. Tymczasem, Microsoft w ramach programu Insider udostępnił już aktualizację systemu, którą większość z Was pobierze dopiero za rok.

Gigant z Redmond udostępnił obrazy ISO dla kompilacji Windows 10 20H1 po tym, jak niedawno podał szczegóły na temat poprzedzającej ją aktualizacji 19H2. Windows 10 build 18932, czyli Windows 10 April 2020 Update przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników i testerów, którzy z różnych powodów już teraz chcą uzyskać wgląd w to, co Microsoft przygotowuje dla nich na przyszły rok.

Najnowsza wersja systemu przeznaczona dla Insiderów zawiera na tę chwilę wyłącznie wybrane nowości – kolejne wdrażane będą na przestrzeni kolejnych miesięcy. Już teraz rzucają się w oczy usprawnienia w zakresie systemu notyfikacji, ulepszenia ułatwień dostępu – w tym zaawansowana kontrola wzrokiem – a także nowe funkcje w zakresie aplikacji Twój Telefon

Jeśli zdecydujecie się pobrać któryś z plików ISO, zwróćcie uwagę, że udostępniono aż trzy ich wersje. Oprócz standardowej na witrynie Microsoftu widnieje jeszcze Windows 10 Insider Preview Enterprise i Windows 10 Insider Preview Home China. Pamiętajcie, że aby uzyskać do nich dostęp, musicie zapisać się do programu Insider. Można to zrobić w tym miejscu.

Ostateczna wersja aktualizacji Windows 10 20H1 zostanie wydana najprawdopodobniej na wiosnę 2020 roku, w okolicach marca.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/polecamy/windows-10-april-2020-update-dostepny-dla-insiderow.html/feed 0
Xbox przeznaczony wyłącznie do streamingu gier, czyli konkurencja dla Google Stadia? https://windows7.pl/aktualnosci/xbox-przeznaczony-wylacznie-do-streamingu-gier-czyli-konkurencja-dla-google-stadia.html https://windows7.pl/aktualnosci/xbox-przeznaczony-wylacznie-do-streamingu-gier-czyli-konkurencja-dla-google-stadia.html#respond Mon, 08 Jul 2019 12:02:10 +0000 https://windows7.pl/?p=18458 „Ale jak to, przecież to wiadomo od dawna!” – zapewne niejedna osoba pomyślała w podobny sposób przed kliknięciem w ten artykuł. Informacje o tym, jakoby Microsoft pracował równocześnie nad dwoma urządzeniami pojawiła się już dosyć dawno. Na targach E3 zapowiedziano jednak tylko jeden sprzęt, a Phil Spencer (szef Xboxa) potwierdził, że w drodze jest wyłącznie Project Scarlett. O drugiej konsoli więc niby postanowiono zapomnieć.

Najnowsze plotki pozwalają sądzić jednak, iż jest nieco inaczej. Według Brada Samsa, Microsoft rzeczywiście pracuje nad Xboxem przeznaczonym wyłącznie do streamingu gier – mężczyzna powołuje się przy tym na anonimowe źródła. Wykorzystujące technologię Project xCloud urządzenie ma zostać wycenione na około 80 albo 100 dolarów.

Będzie to tańsza opcja dla tych, którym nie widzi się wydawać kilku tysięcy na Scarlett, a przy tym mających bardzo dobre połączenie z siecią. Konsola ta stanowić ma konkurencję dla Google Stadia i swoją ceną skusić graczy do rzucenia przychylnym okiem na „technologię przyszłości”.

Sprzęt bezpośrednio połączy się z xCloud i zapewni podstawowe elementy rozgrywki – dzięki temu opóźnienie ma zostać zredukowane do minimum. Urządzenie samo w sobie to – według Samsa – „konsola o naprawdę małej mocy, zaprojektowane wyłącznie do nawiązania połączenia z usługą strumieniową”

Twórca internetowy podkreśla, że do wszystkich informacji przez niego podanych należy podchodzić z dystansem. Nie wiadomo czy nowa konsola zostanie wydana na rynek na równi z Project Scarlett i czy… w ogóle trafi do sklepów. Jak to zawsze w przypadku plotek bywa – należy poczekać na więcej informacji prosto od Microsoftu.

Źródło: Instalki.pl / YouTube

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/xbox-przeznaczony-wylacznie-do-streamingu-gier-czyli-konkurencja-dla-google-stadia.html/feed 0
Ten mały błąd powoduje, że Windows 10 długo się wyłącza.. https://windows7.pl/aktualnosci/ten-maly-blad-powoduje-ze-windows-10-dlugo-sie-wylacza.html https://windows7.pl/aktualnosci/ten-maly-blad-powoduje-ze-windows-10-dlugo-sie-wylacza.html#respond Wed, 26 Jun 2019 13:04:18 +0000 https://windows7.pl/?p=18455 Firma Microsoft informuje o kolejnym błędzie w systemie Windows 10. Nowa luka nie jest na szczęście niebezpieczna, ale może frustrować osoby korzystające z urządzeń za pośrednictwem portów USB Typu C.

Bez względu na to, czy do USB Typu C podepniecie jakiegoś rodzaju hub USB, pendrive’a, czy też kabel ładujący urządzenie – w Waszym systemie dwa kluczowe procesy działały będą znacznie wolniej. Mowa to o funkcji usypiania oraz wyłączania systemu. Wyłączanie komputera może trwać nawet 2 minuty.

Philips Froese z Microsoftu winnym wskazuje oprogramowanie. Chodzi o USB Type-C Connector System Software Interface (UCSI), które w Windowsie 10 (1809 – aktualizacja z października 2018 roku) jest w stanie opóźnić wyżej wymienione procesy nawet o 60 sekund. 

Firma Microsoft jednocześnie zaznacza, że błąd nie wpływa negatywnie na działanie złącza USB Typu C. Programiści pracują już na stosowną poprawką, ale nie wiemy kiedy zostanie ona udostępniona. 

Źródło: Microsoft

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/ten-maly-blad-powoduje-ze-windows-10-dlugo-sie-wylacza.html/feed 0
Użytkownicy laptopów marki Dell mogą być zagrożeni z powodu nieaktualnego narzędzia SupportAssist https://windows7.pl/aktualnosci/uzytkownicy-laptopow-marki-dell-moga-byc-zagrozeni-z-powodu-nieaktualnego-narzedzia-supportassist.html https://windows7.pl/aktualnosci/uzytkownicy-laptopow-marki-dell-moga-byc-zagrozeni-z-powodu-nieaktualnego-narzedzia-supportassist.html#respond Tue, 25 Jun 2019 11:10:28 +0000 https://windows7.pl/?p=18450 Bloatware instalowane na smartfonach i laptopach wielokrotnie już było przyczyną poważnych kłopotów dla producentów sprzętu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o niezadowolenie użytkowników wynikające z faktu preinstalowania na ich urządzeniach śmieciowych aplikacji. Dodatkowe programy okazywały się czasem źródłem kłopotów związanych z bezpieczeństwem. Tak jest i tym razem.

Jeśli jesteście posiadaczami laptopa marki Dell, to właśnie nadszedł czas, aby zaktualizować swój system. Ba, nawet jeśli nie korzystacie z notebooka tego producenta, to również istnieją obawy, że jesteście narażeni na zagrożenie wykryte przez ekspertów ds. bezpieczeństwa z SafeBreach Labs.

Badacze z SafeBreach Labs wykryli kolejną dziurę w narzędziu SupportAssist, które jest preinstalowane na większości laptopów Dell. Za jego pośrednictwem cyberprzestępcy mogą umieścić na komputerze ofiary szkodliwy kod, który pozwala na przejęcie urządzenia.

Hakerzy mogą podmienić pliki .dll ładowane w trakcie skanowania diagnostycznego na takie, które zawierają malware. Firma Dell potwierdziła już istnienie podatności i wydała poprawkę, która została bez większego rozgłosu udostępniona w zeszłym miesiącu. Ta nie została jednak zainstalowana automatycznie na komputerach. 

Źródło: SafeBreach Labs

Skąd obawy o problemy w komputerach innych, niż te produkcji Della?

Otóż wrażliwy na ataki moduł z apki SupportAssist występuje także w innej odmianie w aplikacji PC-Doctor Toolbox. Ta z kolei wchodzi w skład narzędzi innych producentów – Corsair ONE Diagnostics, Corsair Diagnostics, Staples EasyTech Diagnostics, Tobii I-Series Diagnostic Tool, Tobii Dynavox Diagnostic Tool i innych.

Poprawkę oprogramowania ściągnąć można pod tym adresem dla komputerów domowych (Dell SupportAssist for Home PCs version 3.2.2) oraz w tym miejscu – w przypadku komputerów biznesowych (Dell SupportAssist for Business PCs version 2.0.1).
Pełny, szczegółowy opis wrażliwości znajdziecie pod tym adresem.

Źródło: SafeBreach Labs, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/uzytkownicy-laptopow-marki-dell-moga-byc-zagrozeni-z-powodu-nieaktualnego-narzedzia-supportassist.html/feed 0
Windows Terminal Preview dostępny dla Windows 10 https://windows7.pl/aktualnosci/windows-terminal-preview-dostepny-dla-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-terminal-preview-dostepny-dla-windows-10.html#respond Mon, 24 Jun 2019 09:52:45 +0000 https://windows7.pl/?p=18444 Firma Microsoft udostępniła dziś jedną ze swoich najnowszych aplikacji – Windows Terminal. Zaprezentowane w trakcie Microsoft Build 2019 narzędzie wzbudziło spore zainteresowanie zwłaszcza u zaawansowanych użytkowników. To niezwykle wygodne rozwiązanie, stworzone przede wszystkim z myślą o programistach.

Do tej pory Windows Terminal dostępny był jedynie w postaci kodu na GitHubie. Teraz, Microsoft oferuje także instalator wersji Preview, który można pobrać np. z tego miejsca.

Windows Terminal (Preview) / Źródło: Microsoft

Windows Terminal można śmiało nazwać nowoczesną i rozbudowaną wersją wiersza poleceń. W jednej aplikacji Microsoft zintegrował nie tylko tę funkcję – z jej poziomu można uzyskać dostęp także do PowerShell i Windows Subsystem for Linux (WSL). Program wspiera zakładki, a nawet personalizowalne tła.

Windows Terminal (Preview) / Źródło: Microsoft

Praktyczne narzędzie wspiera pełne renderowanie tekstu oparte na GPU (DirectX) i jest w stanie wyświetlać emoji. 

Windows Terminal w stabilnej wersji, zostanie udostępniony zimą bieżącego roku pod nazwą Windows Terminal 1.0.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-terminal-preview-dostepny-dla-windows-10.html/feed 0
Przeglądarka Edge Chromium dostępna dla Windows 7 oraz 8 https://windows7.pl/polecamy/przegladarka-edge-chromium-dostepna-dla-windows-7-oraz-8.html https://windows7.pl/polecamy/przegladarka-edge-chromium-dostepna-dla-windows-7-oraz-8.html#respond Fri, 21 Jun 2019 09:44:29 +0000 https://windows7.pl/?p=18440 Microsoft Edge Chromium obejmuje swoim zasięgiem coraz obszerniejszą liczbę platform. Jeszcze nie tak dawno w sieci ukazała się informacja dotycząca debiutu tejże przeglądarki na system macOS oraz ewentualnej premierze na systemach z rodziny Linux. Teraz przyszedł czas na „wzmocnienie” własnego podwórka.

Do tej pory nowa przeglądarka od giganta z Redmond była nieco ograniczona jeśli chodzi o dostępność dla systemu operacyjnego Windows. Korzystać z niej mogli jedynie użytkownicy „dziesiątki”, a osoby przywiązane do starszych OS’ów cały czas czekały na swoją kolej. Mamy dobrą wiadomość..

Edge Chromium dla Windows 7 / Źródło: Microsoft

Firma wypuściła bowiem na rynek Microsoft Edge w kanale Canary dla Windows 7, Windows 8 oraz Windows 8.1. Jest to wersja, która otrzymuje codzienne aktualizacje, jednak posiada sporo wad i Microsoft nie gwarantuje jej stabilnego działania. Mimo to niewątpliwie mamy do czynienia z pozytywną wiadomością i dowodem, że Microsoft rzeczywiście planuje ekspansję na prawie wszystkie platformy.

Microsoft Edge to oczywiście niszowa przeglądarka i raczej popularnością nie przegoni kolosa w postaci Chrome, ale kto wie – w świecie technologii praktycznie wszystko jest możliwe. Teraz pozostaje czekać, aż firmy zrezygnują z systemów kompatybilnych z Internet Explorer, by Microsoft wreszcie zdecydował się na pozbycie się ten archaicznej przeglądarki i zastąpił ją tytułowym programem. Kilka dni temu informowaliśmy Was, iż koncern na razie nie chce tego uczynić.

Źródło: blog.windows.com, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/polecamy/przegladarka-edge-chromium-dostepna-dla-windows-7-oraz-8.html/feed 0
Windows 10 – gry w które zagracie oczami.. pod pewnym warunkiem https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-gry-w-ktore-zagracie-oczami-pod-pewnym-warunkiem.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-gry-w-ktore-zagracie-oczami-pod-pewnym-warunkiem.html#respond Wed, 19 Jun 2019 17:43:48 +0000 https://windows7.pl/?p=18436 Jeżeli posiadacie w swoim domu tak zwany eye tracker, czyli urządzenie śledzące ruchy gałek ocznych, koniecznie podłączcie je do Waszych komputerów i wypróbujcie nowe gry od Microsoftu. Firma wydała właśnie cztery tytuły stworzone z myślą o tym sprzęcie. Powstały one nie tylko jako nowe źródło rozgrywki, ale również jako narzędzie, które ma w przystępny sposób pozwolić na zapoznanie się ze stosunkowo nową metodą sterowania grami, aplikacjami czy samym systemem Windows.

Gry opublikowane przez Microsoft to produkcje bardzo proste, należące do gatunku gier logicznych. Wszystkie są sygnowane nazwą Eyes First, która wyraźnie wskazuje na metodę sterowania stojącą w nich na pierwszym miejscu. To nie oznacza jednak, że w omawianych tytułach nie można bawić się, używając myszy czy ekranu dotykowego. Można, ale najlepsze doświadczenia zagwarantuje sterowanie wzrokiem.

Pierwsza z gier wydanych przez Microsoft to Eyes First – Tile Slide. W niej należy używać ruchu swoich gałek ocznych do układania kafelków w odpowiedniej kolejności.

Druga gra to Eyes First – Double Up. Polega ona na łączeniu kafelków z liczbami, aż uzyskamy liczbę 2048.

W trzeciej produkcji, Eyes First – Maze, musimy wykorzystać kontrolę wzorku, aby pomóc pieskowi w wydostaniu się z labiryntu.

Ostatnia gra, Eyes First – Match Two, polega na odnajdywaniu pasujących do siebie par kart wśród kart ułożonych rewersem do góry.

Aby wypróbować powyższe gry, należy posiadać system Windows 10 zaktualizowany przynajmniej do wersji 1803 (April 2018 Update). Póki co nie są one dostępne w polskim Microsoft Store, ale wystarczy zmienić ustawienie regionu w systemie operacyjnym na Stany Zjednoczone, aby móc je pobrać i zainstalować.

Jak dokonać zmiany regionu w systemie Windows 10? Wystarczy otworzyć menu Start, przejść do Ustawień, następnie do zakładki Czas i Język, a potem do zakładki Region. Tam, pod napisem „Kraj lub region”, wybieramy z listy Stany Zjednoczone. Okno pozwalające na zmianę regionu można otworzyć również, wpisując w wyszukiwarce systemowej wyrażenie „region”.

Ustawienia – Region

Źródło: Microsoft, YouTube, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-gry-w-ktore-zagracie-oczami-pod-pewnym-warunkiem.html/feed 0
Poprawka zbiorcza KB4494441 dla Windows 10 może powodować “problemy z Bluetooth” https://windows7.pl/aktualnosci/poprawka-zbiorcza-kb4494441-dla-windows-10-moze-powodowac-problemy-z-bluetooth.html https://windows7.pl/aktualnosci/poprawka-zbiorcza-kb4494441-dla-windows-10-moze-powodowac-problemy-z-bluetooth.html#respond Tue, 18 Jun 2019 11:18:08 +0000 https://windows7.pl/?p=18433 Kolejny irytujący błąd nawiedził pewne grono użytkowników systemu Windows 10. Jak zawsze, problem nie dotyczy absolutnie wszystkich użytkowników, więc jeśli napiszecie u mnie działa, nie zmieni to faktu, że nie u wszystkich działa. Niestety.

Poprawka zbiorcza KB4494441 dla Windowsa 10 w wersji 1809 (October 2018 Update) została opublikowana jeszcze 14 maja i przyniosła liczne poprawki zabezpieczeń. Niestety, Microsoft poinformował właśnie, że aktualizacja może być powodem kłopotów z poprawnym sparowaniem urządzeń poprzez łączność Bluetooth. Te mogą dotykać także użytkowników Windows Server 2019 i Windows 10 Enterprise LTSC 2019.

Problemami dotknięte są przede wszystkim urządzenia z modułem Realtek Bluetooth. Czasem komputer nie jest w stanie wykryć urządzenia z modułem łączności bezprzewodowej, a czasem nie jest w stanie się z nim połączyć.

Microsoft pracuje już nad poprawką, która powinna zostać udostępniona pod koniec czerwca. Być może gigant z Redmond udostępni ją już w przyszłym tygodniu, przy okazji publikacji nowej aktualizacji zbiorczej.

Jeśli korzystacie już z Windows 10 (1903) to problem Was z pewnością nie dotyczy. Jeśli nie zainstalowaliście jeszcze Windows 10 May 2019 Update i łatka nie jest dostępna z jakiegoś powodu z poziomu Windows Update, w tym miejscu podpowiadamy jak wymusić instalację. Działa w każdym przypadku!

Źródło: Microsoft, via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/poprawka-zbiorcza-kb4494441-dla-windows-10-moze-powodowac-problemy-z-bluetooth.html/feed 0