Windows 7 – Serwis informacyjny https://windows7.pl Windows7.pl - Serwis informacyjny Sun, 27 Sep 2020 11:23:49 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.1 Microsoft nie spoczywa na laurach – przeglądarka Edge ma być jeszcze wydajniejsza https://windows7.pl/aktualnosci/przegladarka-microsoft-edge-wydajniejsza.html https://windows7.pl/aktualnosci/przegladarka-microsoft-edge-wydajniejsza.html#respond Sun, 27 Sep 2020 11:19:46 +0000 https://windows7.pl/?p=19582 Microsoft sukcesywnie wprowadza nowości do przeglądarki Edge. Przydatne funkcje, nienaganna szybkość działania – te elementy sprawiają, że usługa giganta staje się coraz popularniejsza

The post Microsoft nie spoczywa na laurach - przeglądarka Edge ma być jeszcze wydajniejsza first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Microsoft sukcesywnie wprowadza nowości do przeglądarki Edge. Przydatne funkcje, nienaganna szybkość działania – te elementy sprawiają, że usługa giganta staje się coraz popularniejsza na rynku. Przyznaje to sam deweloper w najnowszym oświadczeniu.

Koncern postanowił przedstawić cztery elementy składające się na “definicję wydajności”. Mowa tu o prędkości, reakcji na akcje użytkownika, użycie zasobów oraz rozmiar. W każdym z tych obszarów zostały już wprowadzone liczne usprawnienia mające wpływ na wygodę korzystania z przeglądarki.

Microsoft Edge jeszcze szybszy

W przypadku “prędkości” skupiono się na zaimplementowaniu Profile-Guided Optimizations (PGO) – techniki optymalizacji wykorzystującej profilowanie w celu zwiększenia wydajności działania danego programu. Dodatkowo wprowadzono Link-Time Optimizations (LTO), co przyspieszyło ogólną szybkość przeglądarki o 13 %.

Microsoft nie omieszkał wspomnieć o ulepszeniach pozwalających na zwiększenie płynności użytkowania. Mowa tu o przyspieszonej reakcji na przewijanie kółkiem myszy czy wciskanie klawiszy na klawiaturze. Od kwietnia zaszło sporo zmian w tym obszarze.

Microsoft Edge z mniejszym zużyciem zasobów

W przeciągu ostatnich miesięcy miała też być widoczna wyraźna poprawa w obrębie zużywanej ilości pamięci i procesora. Testy wewnętrzne przeprowadzone przez koncern wykazały redukcję tych wskaźników o 27 %. Oczywiście Microsoft zapowiada kolejne usprawnienia. Tyczy się to również rozmiaru samej przeglądarki Edge. Ta miała zmniejszyć się o połowę w ciągu ostatniego roku, co podobno “także spodobało się użytkownikom”.

Gigant z Moutain View jest pewny siebie. Oświadczenie zostało bowiem zakończone słowami “dopiero zaczynamy“. W przeciągu kilku najbliższych miesięcy pojawić mają się „ekscytujące ogłoszenia”. Microsoft więc ma w zanadrzu kilka interesujących funkcji, które – miejmy nadzieję – rozwiną Edge’a w dobrą stronę.

Przeglądarkę Microsoft Edge dla systemu Windows można pobrać m.in. tutaj.

Źródło i foto: Microsoft via Instalki

The post Microsoft nie spoczywa na laurach - przeglądarka Edge ma być jeszcze wydajniejsza first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/przegladarka-microsoft-edge-wydajniejsza.html/feed 0
Usługa OneDrive bogatsza o kilka przydatnych rozwiązań https://windows7.pl/aktualnosci/onedrive-przydatne-rozwiazania-nowosci.html https://windows7.pl/aktualnosci/onedrive-przydatne-rozwiazania-nowosci.html#respond Fri, 25 Sep 2020 14:14:41 +0000 https://windows7.pl/?p=19573 Podczas wydarzenia Microsoft Ignite dowiedzieliśmy się nieco o planie rozwoju poszczególnych usług koncernu. Okazuje się, że szczególnie zadowoleni mogą być użytkownicy usługi OneDrive. Ta

The post Usługa OneDrive bogatsza o kilka przydatnych rozwiązań first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Podczas wydarzenia Microsoft Ignite dowiedzieliśmy się nieco o planie rozwoju poszczególnych usług koncernu. Okazuje się, że szczególnie zadowoleni mogą być użytkownicy usługi OneDrive. Ta bowiem już niedługo wzbogaci się o naprawdę interesujące nowości.

Nowości w OneDrive

Na blogu firmy wyczytać możemy chociażby o próbie zmaksymalizowania wydajności internetowego wariantu chmury. Ta ładować ma się szybciej nawet o połowę i zapewniać odbiorcom jeszcze większą elastyczność i możliwość personalizacji.

Tryb ciemny

Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie trybu ciemnego, który zadebiutuje już pod koniec bieżącego miesiąca. Ta decyzja wpłynąć ma nie tylko na komfort użytkowania, ale także poprawę żywotności baterii laptopów.

Tryb ciemny - OneDrive
Tryb ciemny w OneDrive / Źródło: Microsoft

Tworzenie skrótów

Microsoft prawdopodobnie w końcu zdał sobie sprawę z tego, że użytkownicy lubią wygodę i porządek. Tak przynajmniej wynika z rozszerzenia funkcji „Dodaj skrót do Moich plików”. Teraz można utworzyć skrót udostępnionego nam pliku lub folderu. W ten sposób nie trzeba będzie specjalnie przechodzić do sekcji „Udostępnione dla mnie”, by odnaleźć interesującą nas treść. Najważniejsze pliki można bez problemu przypisać do głównej zakładki, a nawet je synchronizować, by otwierać je z dowolnego urządzenia.

Dodawanie skrótów w OneDrive
Dodawanie skrótów w OneDrive / Źródło: Microsoft

Usprawniona mobilna wersja aplikacji

Usprawnieniu uległa również mobilna wersja OneDrive. Chodzi między innymi o dodanie sekcji Home, która ma stanowić ostoję dla plików offline. Będzie to swoiste centrum dowodzenia, gdzie znajdą się ostatnio przesłane dokumenty, udostępnione biblioteki czy właśnie zapisane treści w trybie offline. Microsoft poinformował, że funkcja początkowo trafi wyłącznie na urządzenia z systemem iOS, lecz „wkrótce” jej zasięg zostanie rozszerzony również na telefony z Androidem.

OneDrive Home na iOS
OneDrive Home na iOS / Źródło: Microsoft

OneDrive na Surface Duo

Nie mogła rzecz jasna zabraknąć obsługi OneDrive na Surface Duo, czyli dwuekranową nowość od Microsoftu. Chmura ma być w pełni zintegrowana ze specyfiką urządzenia. Użytkownicy otrzymają więc chociażby specjalne usprawnienia zwiększające wielozadaniowość (funkcja przeciągania i upuszczania).

Udostępnianie w ramach ekosystemu Microsoftu

Poza tym, OneDrive wzbogaci się o liczne nowinki dla osób korzystających z ekosystemu Microsoftu. Zadowoleni będą użytkownicy Teams’a – link kierujący do danego pliku z chmury otrzymają opcję personalizacji tak, by np. tylko wybrani odbiorcy mogli edytować jego treść.

Udostępnianie linków na Teams
OneDrive – udostępnianie linków na Microsoft Teams / Źródło: Microsoft

Wprowadzona zostanie także opcja „Przenoś i udostępniaj”, która ma pomóc szczególnie zespołom wykonującym przeróżne zadania. Administrator otrzyma opcję przeniesienia wybranych plików z dowolnego folderu OneDrive do np. pracowniczej biblioteki w SharePoint.

OneDrive - "Przenoś i udostępniaj"
OneDrive – funkcja “Przenoś i udostępniaj” / Źródło: Microsoft

Dodatkowo Microsoft zapewnia o implementacji dodatkowych funkcji zabezpieczeń i poprawek w zakresie istniejących już opcji. Kiedy powyżej wspomniane udogodnienia trafią do OneDrive? Trudno powiedzieć. Niektóre z nich powinny być już dostępne, a w przypadku pozostałych data debiutu nie jest sprecyzowana. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: Microsoft via Instalki

The post Usługa OneDrive bogatsza o kilka przydatnych rozwiązań first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/onedrive-przydatne-rozwiazania-nowosci.html/feed 0
Microsoft Office 2022 – sprzedaż na zasadach subskrypcji lub licencji wieczystej https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-office-2022-subskrypcja-licencja-wieczysta.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-office-2022-subskrypcja-licencja-wieczysta.html#respond Thu, 24 Sep 2020 12:47:11 +0000 https://windows7.pl/?p=19570 Niecałe dwa lata temu Microsoft wprowadził pakiet Office 2019 do sprzedaży. W przypadku wersji Office Home & Student 2019, Gigant z Redmond nie zrezygnował

The post Microsoft Office 2022 - sprzedaż na zasadach subskrypcji lub licencji wieczystej first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Niecałe dwa lata temu Microsoft wprowadził pakiet Office 2019 do sprzedaży. W przypadku wersji Office Home & Student 2019, Gigant z Redmond nie zrezygnował z oferowania licencji wieczystej. Oznaczało to, iż użytkownicy nie byli zmuszani do płacenia miesięcznego abonamentu, co nie ukrywajmy – staje się powoli normą.

Office 2022 również bez abonamentu

Koncern przemianował jednak zestaw na Microsoft 365 i zaczęto spekulować o skupieniu się na subskrypcji i usunięciu opcji nabycia pakietu „na zawsze”. Oficjalna decyzja nie została nigdy podjęta, a firma nieustannie podkreślała o „ciągłym badaniu rynku w tym zakresie”.

Z najnowszego oświadczenia wynika, że ludzie wciąż chcą kupować aplikacje biurowe w formie „na własność”. Na stronie Microsoftu wyczytać możemy o planowanym udostępnieniu nowej wersji pakietu dla systemów Windows oraz Mac. Mówi się, iż nazywać się one będzie Office 2022.

Przy tym wszystkim należy zwrócić również uwagę na ceny. Jednorazowo za dostęp do Office 2019 (dla klienta indywidualnego) trzeba uiścić opłatę w wysokości 639,99 złotych. Otrzymujemy wtedy nieograniczoną swobodę w korzystaniu z Worda, Excela oraz PowerPointa. W przypadku abonamentu możemy zdecydować się na subskrypcję roczną (299,99 zł) lub miesięczną (29,99 zł). Plusem w tym przypadku jest dostęp do OneNote, Outlook, Access oraz Publisher. Oferta wygląda więc dosyć obiecująco – podobna oferta zostanie z pewnością zaprezentowana w przypadku Office 2022.

Microsoft 365 vs Office Home & Student
Microsoft 365 Personal vs Office Home & Student 2019 / Źródło: Instalki.pl

Niewątpliwie mamy do czynienia ze świetną informacją dla wszystkich tych osób, które nie są przekonane do formy abonamentu i comiesięcznego płacenia za dostęp do Worda czy Excela. Szczegółów na razie brak – warto więc oczekiwać na kolejne informacje od giganta.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

The post Microsoft Office 2022 - sprzedaż na zasadach subskrypcji lub licencji wieczystej first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-office-2022-subskrypcja-licencja-wieczysta.html/feed 0
Aktywacja nowości z Windows 10 20H2 (przedpremierowo) https://windows7.pl/aktualnosci/jak-aktywowac-funkcje-windows-10-20h2-przed-premiera.html https://windows7.pl/aktualnosci/jak-aktywowac-funkcje-windows-10-20h2-przed-premiera.html#respond Wed, 23 Sep 2020 13:00:50 +0000 https://windows7.pl/?p=19560 Windows 10 October 2020 Update jest już ukończony i jeśli macie na swoim komputerze zainstalowaną aktualizację majową (Windows 10 2004), możecie skorzystać z

The post Aktywacja nowości z Windows 10 20H2 (przedpremierowo) first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Windows 10 October 2020 Update jest już ukończony i jeśli macie na swoim komputerze zainstalowaną aktualizację majową (Windows 10 2004), możecie skorzystać z poniższego poradnika, w którym przedstawiono sposób aktywacji wszystkich najważniejszych funkcji z nowej aktualizacji 20H2 – przedpremierowo.

Łatwa aktywacja nowości z kolejnej aktualizacji jest bardzo prosta, bowiem łatka 20H2 będzie jedynie poprawką aktywacyjną. Wszystkie niezbędne składniki były dostarczane na komputery użytkowników Windowsa 10 poprzez poprawki wydawane od czasu premiery Windows 10 May 2020 Update.

Jak odblokować funkcje Windows 10 20H2?

Przede wszystkim, należy zainstalować Windows 10 2004. Aktualizacja majowa najprawdopodobniej czeka na Ciebie w Windows Update, o ile do tej pory jej nie zainstalowałeś.

Uwaga: trik wymaga edytowania rejestru systemu Windows 10. Jeśli boicie się dokonywać takich zmian, lepiej odpuście. Sposób działa i jest skuteczny, jednakże warto mieć na uwadze to, że postępujecie na własną odpowiedzialność.

1. Otwórz Ustawienia np. prawy klik na Menu Start -> Ustawienia -> System -> Informacje i sprawdź, czy na pewno korzystasz z Buildu 19041.450 lub nowszego.
2. Otwórz Notatnik.
3. Do Notatnika wklej poniższy kod:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FeatureManagement\Overrides\0\2093230218]
"EnabledState"=dword:00000002
"EnabledStateOptions"=dword:00000000

4. Zapisz niniejszy plik jako plik o rozszerzeniu “wszystkie pliki” i dowolnej nazwie na Pulpicie swojego komputera.
5. Kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i zmień jego nazwę poprzez dopisek .reg na końcu nazwy pliku. Potwierdź działanie klawiszem Enter.
6. Kliknij na zapisany plik i potwierdź dodanie wpisu do rejestru.
7. Zrestartuj komputer.

Gratulacje, właśnie odblokowałeś nowe Menu Start z ikonami Fluent Design i zupełnie nowym tłem.

Menu Start Windows 10
Dotychczasowe Menu Start / Źródło: Instalki.pl
Nowe Menu Start
Nowe Menu Start po aktywacji / Źródło: mat. własny

Odblokuj Alt+Tab w Microsoft Edge

Jedną z nowości w Windows 10 20H2 jest możliwość przełączania się pomiędzy kartami w przeglądarce internetowej Microsoft Edge przy pomocy kombinacji klawiszy Alt+Tab. Aby włączyć tę funkcję:

1. Otwórz Ustawienia -> System.
2. Wybierz “Obsługa wielu zadań”.
3. W sekcji Alt + Tab wybierz interesującą Cię opcję.

Od teraz karty Edge Chromium będą wyświetlane pośród pozycji w menu aktywowanym kombinacją Alt+Tab.

Obsługa wielu zadań Windows 10 / Źródło: Instalki.pl

Aby cofnąć wprowadzone do Rejestru zmiany, wystarczy usunąć klucz “0” spod adresu:

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FeatureManagement\Overrides\0

Źródło: Instalki.pl

The post Aktywacja nowości z Windows 10 20H2 (przedpremierowo) first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/jak-aktywowac-funkcje-windows-10-20h2-przed-premiera.html/feed 0
Microsoft zastępuje poprawkę, która mogła “spowalniać” Windows 10 https://windows7.pl/aktualnosci/kb4559309-spadek-plynnosci-dzialania-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/kb4559309-spadek-plynnosci-dzialania-windows-10.html#respond Mon, 21 Sep 2020 13:54:38 +0000 https://windows7.pl/?p=19558 Microsoft bardzo często przyznaje się do błędów w aktualizacjach systemu Windows 10. Tym razem Gigant z Redmond wycofał istotną aktualizację o numerze KB4559309.

The post Microsoft zastępuje poprawkę, która mogła "spowalniać" Windows 10 first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Microsoft bardzo często przyznaje się do błędów w aktualizacjach systemu Windows 10. Tym razem Gigant z Redmond wycofał istotną aktualizację o numerze KB4559309. Powód? Potrafiła sprawić, że system Windows 10 działał fatalnie.

KB4559309 zastąpiona przez KB4576754

Nowa przeglądarka Microsoft Edge z silnikiem Chromium była przez jakiś czas narzędziem opcjonalnym. W czerwcu firma podjęła jednak decyzję o tym, ze nowy Microsoft Edge zainstaluje się samoczynnie za pośrednictwem Windows Update. Niestety, automatycznie udostępniany patch KB4559309, zawierający Edge’a, stał się dla niektórych przyczyną poważnych problemów.

“Windows po zainstalowaniu poprawki KB4559309 uruchamia się dłużej niż do tej pory. Wydłużona jest także procedura logowania”, pisał jeden z użytkowników w Centrum Opinii.

Nie był w swojej krytyce odosobniony, bowiem na forach pomocy technicznej Microsoftu pojawiało się więcej głosów związanych ze spadkiem płynności działania systemu, a Microsoft w końcu potwierdził, że coś jest na rzeczy. Wnikliwa analiza kodu KB4559309 przyniosła pożądany dla użytkowników Windowsa 10 efekt.

Nowy Microsoft Edge
Microsoft Edge z silnikiem Chromium / Źródło: Microsoft

Microsoft poinformował, że aktualizacja KB4559309 została właśnie zastąpiona przez poprawkę o numerze KB4576754. Przy okazji, zastępuje ona także patche KB4541301 i KB4541302, w których programiści korporacji wykryli inne drobne błędy. Od momentu wydania łatki KB4576754, problemy z wydajnością najwyraźniej ustały, bowiem internauci nie zgłaszali co do niej żadnych uwag. KB4576754 instaluje się samoczynnie.

O zasadności instalowania przeglądarki Microsoft Edge z silnikiem Chromium niechaj świadczy wiele pozytywnych opinii na jej temat. Jeśli do tej pory jej nie używaliście, może warto dać jej szansę?

Źródło: Microsoft via Instalki

The post Microsoft zastępuje poprawkę, która mogła "spowalniać" Windows 10 first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/kb4559309-spadek-plynnosci-dzialania-windows-10.html/feed 0
Microsoft zamierza konkretniej informować, dlaczego dla danego urządzenia aktualizacja nie jest dostępna https://windows7.pl/aktualnosci/dlaczego-dla-danego-urzadzenia-aktualizacja-windows-10-nie-jest-dostepna.html https://windows7.pl/aktualnosci/dlaczego-dla-danego-urzadzenia-aktualizacja-windows-10-nie-jest-dostepna.html#respond Tue, 15 Sep 2020 13:18:32 +0000 https://windows7.pl/?p=19553 Ostatnia duża aktualizacja systemu Windows 10 – aktualizacja o numerze 2004 (znana też jako May 2020 Update), wciąż jest stopniowo udostępniana kolejnym użytkownikom. Tak, aktualizacja

The post Microsoft zamierza konkretniej informować, dlaczego dla danego urządzenia aktualizacja nie jest dostępna first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Ostatnia duża aktualizacja systemu Windows 10 – aktualizacja o numerze 2004 (znana też jako May 2020 Update), wciąż jest stopniowo udostępniana kolejnym użytkownikom. Tak, aktualizacja trafia na następne komputery falami, i to nie bez powodu. Jeżeli z dotychczasowych testów wynika, że w przypadku danej konfiguracji sprzętowej aktualizacja może wywołać szereg błędów, ta jest w usłudze Windows Update blokowana.

Co się dzieję, gdy na jakimś komputerze nowa aktualizacja systemu nie jest oferowana? Wówczas jego użytkownik widzi w usłudze Windows Update wiadomość informującą o tym, iż omawiana aktualizacja jest udostępniana zgodnym urządzeniom, ale jego urządzenie „nie jest do końca z nią zgodne”. Trzeba przyznać, że nie jest to wiadomość zbyt szczegółowa. Na tej stronie Microsoft pozwala sprawdzić, jakie problemy wciąż nie pozwalają na instalację poszczególnych aktualizacji na niektórych urządzeniach, ale żadna z wymienionych komplikacji nie jest przypisana do konkretnego urządzenia czy konfiguracji sprzętowej. Poza tym, lista podobno nie wymienia wszystkich komplikacji uniemożliwiających instalację nowej wersji systemu. Na szczęście wygląda na to, że wkrótce może się to zmienić.

Windows Update
Obecnie Microsoft nie informuje (szczegółowo) o tym, dlaczego dla konkretnego urządzenia nowa aktualizacja nie jest dostępna / Źródło: Instalki.pl

Windows 10 – szczegółowe informacje o blokadach aktualizacji

Niedobór informacji na temat czynników, które blokują dostęp do aktualizacji systemu w usłudze Windows Update jest szczególnie problematyczne dla tych osób, które stanowią pieczę nad całymi szeregami komputerów – administratorów systemów informatycznych w firmach i przeróżnych instytucjach. Zgodnie z doniesieniami Mary Jo Foley z serwisu ZDNet, Microsoft zamierza ich pracę ułatwić.

Podobno gigant z Redmond chce rozprawić się z kwestią „blokad aktualizacji” systemu Windows 10 na dwa sposoby. Po pierwsze, w przyszłości firma ma skupić się na testowaniu większej liczby kombinacji sprzętowych i sterowników. Poza tym, ma ona sięgnąć po algorytmy sztucznej inteligencji i nauczania maszynowego, by być w stanie wykrywać potencjalne problemy szybciej – najlepiej jeszcze przed udostępnieniem nowej aktualizacji.

Po drugie, Microsoft podobno zamierza zacząć udostępniać użytkownikom, w tym administratorom IT, bardziej szczegółowe informacje na temat „blokad aktualizacji”. Póki co nie wiadomo, w jaki sposób ten zamiar zostanie zrealizowany. Być może takie informacje zaczną pojawiać się w usłudze Windows Update.

Rzecz jasna, póki co do powyższych doniesień należy podchodzić sceptycznie. Z niecierpliwością czekamy na ich potwierdzenie przez Microsoft.

Źródło: ZDNet via Instalki.pl

The post Microsoft zamierza konkretniej informować, dlaczego dla danego urządzenia aktualizacja nie jest dostępna first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/dlaczego-dla-danego-urzadzenia-aktualizacja-windows-10-nie-jest-dostepna.html/feed 0
Kolejna wersja Windows’a 10 zostanie bez wsparcia? https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-1903-bez-wsparcia.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-1903-bez-wsparcia.html#respond Mon, 14 Sep 2020 12:42:47 +0000 https://windows7.pl/?p=19545 Chociaż ostatnia duża aktualizacja systemu Windows 10, aktualizacja do wersji o numerze 2004, zadebiutowała już w maju, ta wciąż nie jest dostępna dla użytkowników

The post Kolejna wersja Windows'a 10 zostanie bez wsparcia? first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Chociaż ostatnia duża aktualizacja systemu Windows 10, aktualizacja do wersji o numerze 2004, zadebiutowała już w maju, ta wciąż nie jest dostępna dla użytkowników wszystkich komputerów w usłudze Windows Update. Microsoft nie wyjawił, kiedy ostatecznie ta sytuacja się zmieni, ale wygląda na to, że już wkrótce. Wskazuje na to kilka poszlak, w tym informacja o planowanym zakończeniu wsparcia dla jednych ze starszych wersji systemu.

O jaką wersję systemu chodzi? Jeszcze w tym roku Microsoft planuje zakończenie wsparcia dla systemu Windows 10 w wersji 1903. Zakończenie wsparcia dotyczy edycji Home, Pro, Pro Education, Pro for Workstations, Enterprise, Education oraz IoT Enterpise.

Windows 10 1903 bez łatek bezpieczeństwa

Windows 10 w wersji 1903 ma utracić wsparcie już 8 grudnia. Z czym to się wiąże? Po tym dniu po prostu nie otrzyma on już żadnych poprawek związanych z bezpieczeństwem.

„Te edycje po 8 grudnia 2020 roku przestaną otrzymywać aktualizacje związane z bezpieczeństwem. Klienci, którzy skontaktują się z Microsoftem po tym terminie, zostaną poinstruowani, by zaktualizować swoje urządzenie do najnowszej wersji systemu Windows 10, która będzie dalej wspierana.”, wyjaśnia Microsoft.

Windows 10 Update
Aktualizacja systemu Windows 10 2004 jest stopniowo udostępniana w usłudze Windows Update / Źródło: Instalki.pl

Skoro Windows 10 1903 ma odejść w zapomnienie już za 3 miesiące, udostępnienie aktualizacji o numerze 2004 wszystkim użytkownikom musi być jednym z priorytetów Microsoftu. To powiedziawszy, póki co użytkownicy systemu Windows 10 w wersji 1903 mogą jeszcze zaktualizować go przez Windows Update do wersji 1909 (która zadebiutowała po wersji 1903 i bezpośrednio przed wersją 2004). Z resztą, korzystając z narzędzia Media Creation Tool każdy może zaktualizować swój system do wersji 2004 ręcznie.

Windows 10 – co dalej?

Dotychczas Windows 10 otrzymywał dwie duże aktualizacje w roku – jedną wiosną i jedną jesienią. Przynajmniej na razie Microsoft powinien przy tym harmonogramie pozostać. Jeszcze w tym roku zadebiutować ma bowiem aktualizacja o nazwie kodowej 20H2. Istnieje prawdopodobieństwo, że już kolejna duża aktualizacja – 21H1, nie zadebiutuje wiosną 2021 roku, a dopiero jesienią. Podobno ma to związek z opóźnieniem premiery Windowsa 10X.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

The post Kolejna wersja Windows'a 10 zostanie bez wsparcia? first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-1903-bez-wsparcia.html/feed 0
Po aktualizacji Windows 10 mogą pojawić się problemy z trybem uśpienia https://windows7.pl/aktualnosci/aktualizacja-windows-10-problem-tryb-uspienia.html https://windows7.pl/aktualnosci/aktualizacja-windows-10-problem-tryb-uspienia.html#respond Wed, 09 Sep 2020 15:27:16 +0000 https://windows7.pl/?p=19541 Prawdopodobnie żadna aktualizacja (jakiegokolwiek oprogramowania) nie jest idealna – co do tego nie ma raczej wątpliwości. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy

The post Po aktualizacji Windows 10 mogą pojawić się problemy z trybem uśpienia first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Prawdopodobnie żadna aktualizacja (jakiegokolwiek oprogramowania) nie jest idealna – co do tego nie ma raczej wątpliwości. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy przy wdrożeniu prawie każdej łatki występują błędy wpływające na funkcjonowanie systemu operacyjnego. Tak jest od dłuższego czasu w przypadku Windowsa 10.

Windows 10 z zepsutym trybem uśpienia

W maju pojawił się update powodujący usterkę trybu uśpienia. Ta została naprawiona w kompilacji KB4568831. Okazuje się jednak, że błąd zaczął pojawiać się ponownie po opcjonalnej wrześniowej aktualizacji. Na czym dokładnie polega?

Użytkownicy donoszą, iż kliknięcie przycisku „Uśpij” powoduje u nich jedynie wyłączenie ekranu, a nie całego komputera. Niektórym urządzenie co prawda „zasypia”, ale tylko po to, by za kilka minut ponownie się wybudzić.

Wszystkiemu winny jest proces “MoUSO Core Worker Process”. Powoduje on niechciane wybudzenia z zainstalowanym systemem Windows 10 w wersji 2004 i opcjonalną aktualizacją oczekującą na instalację.

Tryb uśpienia – naprawa

Przede wszystkim warto uniemożliwić systemowi przeprowadzanie instalacji w nieparzystych godzinach. Jeśli to nie pomoże, trzeba uciec się do nieco radykalniejszych środków. W wyszukiwarce Windowsa 10 wpisujemyServices.msc“. W aplikacji „Usługi” wyszukujemy „Windows Update”. Zaznaczamy rejestr i wybieramy przycisk „Stop”.

Usługi Windows 10 / Źródło: Instalki.pl

Powtarzamy akcję, lecz tym razem wciskamy Start” i “Uruchom ponownie“. Teraz pozostaje przejść do ustawień Windows Update, wyszukać dostępne aktualizacje, zainstalować je i uruchomić ponownie urządzenie.

To rozwiązanie być może nie zadziała permanentnie, lecz z pewnością tymczasowo oszczędzi nerwów osobom, które borykają się z wyżej opisanym problemem. Microsoft do tej pory nie wydał oświadczenia dotyczącego próby naprawy błędu. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: Windows Latest via Instalki.pl

The post Po aktualizacji Windows 10 mogą pojawić się problemy z trybem uśpienia first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/aktualizacja-windows-10-problem-tryb-uspienia.html/feed 0
BSOD w Windows 10? Nowe sterowniki Intela mają rozwiązać ten problem https://windows7.pl/aktualnosci/bsod-windows-10-sterowniki-intel-rozwiazanie-problemu.html https://windows7.pl/aktualnosci/bsod-windows-10-sterowniki-intel-rozwiazanie-problemu.html#respond Tue, 08 Sep 2020 13:36:12 +0000 https://windows7.pl/?p=19538 Niebieski ekran w Windows 10 pojawia się cyklicznie u coraz większej liczby osób. BSOD występuje często ze względu na problem ze sterownikami firmy

The post BSOD w Windows 10? Nowe sterowniki Intela mają rozwiązać ten problem first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Niebieski ekran w Windows 10 pojawia się cyklicznie u coraz większej liczby osób. BSOD występuje często ze względu na problem ze sterownikami firmy Intel, przeznaczonymi dla modułów Wi-Fi oraz Bluetooth w komputerach osobistych. Te nie lubią się z aktualizacją Windows 10 May 2020 Update (Windows 10 2004), która instalowana jest na kolejnych PCtach. Poprawki z początku sierpnia nie rozwiązały niestety usterek w każdym przypadku. Teraz udostępniono nowsze łatki.

BSOD w Windows 10 – rozwiązanie problemu

Sterowniki Intel Wi-Fi dla Windows 10 potrafią wywoływać niebieskie ekrany śmierci w najmniej spodziewanych momentach. Są one wyświetlane najczęściej wszystkim podczas odtwarzania wideo, w trakcie łączenia się z publicznymi hotspotami i przy okazji korzystania z natywnej funkcji udostępniania internetu w Windows 10. Najnowsze sterowniki dystrybuowane przez firmę Intel mają zażegnać wszelkie kłopoty.

Paczka Intel Windows 10 Wi-Fi drivers 21.120.0 zawiera sterowniki dla następujących układów:

  • 21.120.0.9 dla AX201/AX200/9560/9260/9462/9461 (tylko wersja 64-bit)
  • 20.70.18.2 dla 8265/8260 (tylko wersja 64-bit)
  • 19.51.30.1 dla 7265(Rev. D)/3165/3168

Najnowsze sterowniki Intel dla układów Wi-Fi i Bluetooth można pobrać za pośrednictwem m.in. bezpłatnego oprogramowania Intel Driver & Support Assistant

Źródło: Intel, Instalki

The post BSOD w Windows 10? Nowe sterowniki Intela mają rozwiązać ten problem first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/bsod-windows-10-sterowniki-intel-rozwiazanie-problemu.html/feed 0
Pisanie głosowe w Windows 10 na horyzoncie https://windows7.pl/aktualnosci/pisanie-glosowe-windows-10-nowosci.html https://windows7.pl/aktualnosci/pisanie-glosowe-windows-10-nowosci.html#respond Mon, 07 Sep 2020 15:30:24 +0000 https://windows7.pl/?p=19531 Microsoft postanowił zabrać się za ulepszanie funkcji pozwalających na “wyrażanie siebie”. Wszystko zaczęło się około trzech lat temu, kiedy to do Windowsa 10

The post Pisanie głosowe w Windows 10 na horyzoncie first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Microsoft postanowił zabrać się za ulepszanie funkcji pozwalających na “wyrażanie siebie”. Wszystko zaczęło się około trzech lat temu, kiedy to do Windowsa 10 wprowadzono opcję pisania nie tylko literami i cyframi, ale także emotikonami. Od tamtego czasu całość uległa znacznej poprawie, lecz jak twierdzi koncern – “to dopiero początek”.

Wyszukiwanie GIF-ów

Kompilacja 20206 ma być tego dowodem. Zdecydowano się na uaktualnienie ekranu wyboru emoji i innych znaków do Fluent Design. Dzięki temu okno prezentuje się nowocześniej i – co najważniejsze – zgodnie z resztą oprogramowania. Jak możemy wyczytać na blogu giganta z Redmond, poprawiona została także dokładność wyszukiwania emoji w obsługiwanych językach. Do tej pory element ten nieco szwankował.

Co ciekawe, od teraz istnieje możliwość wyszukiwania animowanych GIF-ów. W jaki sposób? W identyczny co emotikony – poprzez wciśnięcie kombinacji przycisków Windows + [.] lub Windows + [;]. Wtedy na ekranie pojawi się selektor, który pozwoli na szybkie znalezienie reakcji na np. wiadomość znajomego. Algorytm ma być cały czas uaktualniany w oparciu o najnowsze trendy i popularne hashtagi.

Nowy selektor emoji i GIF-ów
Nowy selektor emoji oraz GIF-ów / Źródło: Microsoft

Jak można zobaczyć na powyższej grafice, dotychczas niezbyt efektywny selektor wzbogacił się również o sekcję Schowek. Oczywiście nadal można aktywować go za pomocą Windows + V, lecz najprawdopodobniej Microsoft chciał stworzyć swoiste centrum komunikacyjne i nie zmuszać użytkowników do używania wielu skrótów.

Pisanie głosowe

To nie wszystko. Koncern zaprezentował również pisanie głosowe, czyli ulepszoną wersję dotychczasowego dyktowania. Funkcja umożliwiać ma „bezproblemowe pisanie głosem wszędzie tam, gdzie na komputerze znajduje się pole tekstowe”. Tutaj także mamy do czynienia z dostosowaniem nowości do Fluent Design.

Pisanie głosowe (ekran)
Ekran pisania głosowego / Źródło: Microsoft

Oprócz tego pisanie głosem oferować będzie automatyczną interpunkcję oraz podobno „niezawodne” wykrywanie mowy. Niestety na razie polski język nie jest wspierany – miejmy nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

Pisanie głosowe Windows 10
Wspierane komendy przy pisaniu głosowym / Źródło: Microsoft

Odświeżona klawiatura ekranowa

Usprawnieniu ulegnie także klawiatura ekranowa, która wzbogaci się o możliwość wybrania emoji oraz GIF-ów. Postarano się rzecz jasna o unowocześnienie poprzez przystosowanie do Fluent Design.

klawiatura ekranowa
Odświeżony wygląd klawiatury ekranowej / Źródło: Microsoft

Microsoft nie podaje konkretnie harmonogramu debiutu funkcji w stabilnej wersji systemu Windows 10.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

The post Pisanie głosowe w Windows 10 na horyzoncie first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/pisanie-glosowe-windows-10-nowosci.html/feed 0
W Microsoft Teams pojawią się kolejne przydatne funkcje https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-teams-przydatne-funkcje.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-teams-przydatne-funkcje.html#respond Thu, 03 Sep 2020 13:16:20 +0000 https://windows7.pl/?p=19526 To niesamowite, jak bardzo w ciągu kilku ostatnich miesięcy zmienił się Microsoft Teams, jeden z największych rywali Zooma. Program otrzymał chociażby możliwość ustawienia

The post W Microsoft Teams pojawią się kolejne przydatne funkcje first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
To niesamowite, jak bardzo w ciągu kilku ostatnich miesięcy zmienił się Microsoft Teams, jeden z największych rywali Zooma. Program otrzymał chociażby możliwość ustawienia własnego tła w połączeniach wideo, ikonę podniesienia ręki i wiele innych nowych funkcji. Teraz gigant z Redmond zapowiedział nowości, które trafią do niego w niedalekiej przyszłości oraz omówił te, które zadebiutowały ostatnio. Poniżej najistotniejsze z nich.

Spotlight – funkcja mile widziana przez wszystkich

Obecnie dla wielu użytkowników Teams problematyczny jest fakt, iż kontrolę nad tym, co jest widoczne na głównym ekranie wideokonferencji, może mieć każdy jej uczestnik, a nie wyłącznie organizator bądź osoby, którym udzielił odpowiedniej zgody. Szczególnie irytujące jest to dla nauczycieli oraz nauczycieli akademickich. Na szczęście, jak zapowiada Microsoft, za kilka miesięcy w aplikacji ma pojawić się funkcja Spotlight, która pozwoli organizatorowi spotkania zablokować jego zapis wideo jako główny widok dla wszystkich uczestników.

Funkcja Spotlight umożliwi organizatorowi spotkania zablokować swój zapis wideo jako główny ekran dla wszystkich uczestników / Źródło: Microsoft

Udogodnienia dla użytkowników bez dostępu do Microsoft Stream

Niestety, w tej chwili nie wszyscy użytkownicy mogą nagrywać spotkania w Microsoft Teams. Dotyczy to klientów, których dane z programu przechowywane są na terenie kraju, w którym przebywają, o ile w tym kraju nie jest dostępna usługa Microsoft Stream. Aplikacja ma otrzymać jednak nowe ustawienie administratora, która ma pozwolić owe ograniczenie ominąć. Po skorzystaniu z niego rejestrowane spotkania będą zapisywane w centrum danych najbliższym dla regionu.

Scalanie połączeń

Jak przypomina Microsoft, od niedawna użytkownicy Teams mogą cieszyć się już nową funkcją łączenia konferencji. Tak, jeśli użytkownicy sobie tego życzą, mogą scalić kilka połączeń w jedno. Dotyczy to połączeń VOIP oraz PSTN.

Dokładniejszy wskaźnik statusu

Ostatnio Microsoft Teams otrzymał również funkcję, dzięki której łatwiej jest śledzić, co robią użytkownicy z naszej listy kontaktów. Teraz, jeśli inna osoba przestanie być dostępna, ponieważ zacznie uczestniczyć w spotkaniu, inni natychmiast to zauważą.

Usprawnień co nie lada

Rzecz jasna, na tym nowości w Microsoft Teams się nie kończą. Zmian doczekał się też Teams w wersji edukacyjnej, a także w wersji dla rządu USA. Poza tym, aplikacja otrzymała nowe funkcje dla deweloperów.

Warto wspomnieć też, że we wpisie na swoim blogu Microsoft zapowiedział dodatkowo nowe certyfikowane urządzenie dla Teams oraz Azure – Avocor AVW-655. Przedstawił on również nowe proponowane przez HP i Logitecha zestawy sprzętu dla usługi Microsoft Teams Rooms.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

The post W Microsoft Teams pojawią się kolejne przydatne funkcje first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-teams-przydatne-funkcje.html/feed 0
Majowa aktualizacja Windows 10 (2004) może powodować problemy z łącznością LTE https://windows7.pl/aktualnosci/aktualizacja-windows-10-2004-problemy-z-lte.html https://windows7.pl/aktualnosci/aktualizacja-windows-10-2004-problemy-z-lte.html#respond Wed, 02 Sep 2020 15:11:24 +0000 https://windows7.pl/?p=19524 Premiera Windows 10 May 2020 Update nie obyła się bez przeszkód. Dość powiedzieć, że ze względu na usterki występujące w przypadku niektórych konfiguracji

The post Majowa aktualizacja Windows 10 (2004) może powodować problemy z łącznością LTE first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Premiera Windows 10 May 2020 Update nie obyła się bez przeszkód. Dość powiedzieć, że ze względu na usterki występujące w przypadku niektórych konfiguracji komputerów, aktualizacja majowa wciąż nie została udostępniona wszystkim użytkownikom systemu Windows. Microsoft wstrzymał ją właśnie dla kolejnej grupy osób – zarzewiem kłopotów jest bug związany z połączeniami przy wykorzystaniu danych pakietowych.

Windows 10 – problemy z modemami LTE

Microsoft informuje, że w wyniku błędu w aktualizacji majowej niektóre modemy LTE nie są w stanie łączyć się z Internetem. Kłopoty dotyczą rzecz jasna sprzętu mobilnego, który oferuje użytkownikom możliwość skorzystania z karty SIM oraz danych pakietowych.

“Po wybudzeniu urządzenia ze stanu uśpienia lub hibernacji, niektóre modemy WWAN LTE mogą sygnalizować brak łączności ikoną NCSI (Network Connectivity Status Indicator) w strefie powiadomień i mieć problemy z połączeniem z siecią” – tłumaczy firma w swoim komunikacie.

Jeśli korzystacie z laptopa z łącznością LTE, nie zalecamy aktualizować Windowsa 10 do wersji 2004. Microsoft wprawdzie zastosował blokadę poprawki dla konfiguracji, na których mogą pojawiać się błędy, ale z pewnością znajdą się osoby pragnące zaktualizować soft z pominięciem Windows Update.

“Rekomendujemy, aby nie aktualizować manualnie systemu Windows 10 przy wykorzystaniu narzędzia Media Creation Tool do czasu, w którym naprawimy błąd”.

LTE nie działa w Windows 10 – rozwiązanie problemu

Tymczasowym rozwiązaniem problemu jest włączenie trybu “lotniczego” w komputerze, a następnie jego wyłączenie. Błąd będzie występował co jakiś czas, więc niezbędnym będzie ponawianie tego działania. Niestety, aktualizacji majowej nie da się usunąć w taki sposób, w jaki usuwa się pomniejsze poprawki.

Microsoft obiecał naprawić glitch mniej więcej w połowie września, najpewniej przy okazji Patch Tuesday, przypadającego na 14 września.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

The post Majowa aktualizacja Windows 10 (2004) może powodować problemy z łącznością LTE first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/aktualizacja-windows-10-2004-problemy-z-lte.html/feed 0
Co wiemy o nowym API DirectStorage w Windows 10? https://windows7.pl/aktualnosci/nowe-api-directstorage-w-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/nowe-api-directstorage-w-windows-10.html#respond Wed, 02 Sep 2020 13:44:39 +0000 https://windows7.pl/?p=19522 Microsoft kontynuuje swoją misję dostosowywania systemu Windows 10 pod kątem potrzeb graczy. Wprawdzie debiut Trybu Gry w majowej aktualizacji nie wypadł najlepiej –

The post Co wiemy o nowym API DirectStorage w Windows 10? first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Microsoft kontynuuje swoją misję dostosowywania systemu Windows 10 pod kątem potrzeb graczy. Wprawdzie debiut Trybu Gry w majowej aktualizacji nie wypadł najlepiej – miłośnicy wirtualnej rozgrywki donosili o różnych problemach, ale być może tym razem wszystko skończy się lepiej. Gigant z Redmond zachwala swoje nowe API Windows 10 o nazwie DirectStorage oraz korzyści z niego płynące.

API DirectStorage w Windows 10

Znany amerykański producent przekonuje, że API DirectStorage przyniesie multum korzyści graczom. Najważniejszą z nich jest odczuwalne skrócenie czasu ładowania się gier oraz poziomów. Oczywiście istnieje drobny haczyk. Novum zaprojektowano z myślą o komputerach osobistych korzystających z nośników SSD NVMe. Posiadacze dysków mechanicznych oraz SSD ze złączem SATA niestety obejdą się smakiem.

Gracze z dyskami NVMe uruchamiający tytuły współpracujące z DirectStorage mają doświadczyć “nowej jakości rozgrywki”. Firma deklarując to sugeruje wprost, że deweloperzy gier dzięki nowej technologii będą w stanie implementować tekstury o niespotykanej wcześniej wysokiej rozdzielczości, które sprawnie doczytywane będą na bieżąco. Co więcej, DirectStorage ma w znaczącym stopniu redukować obciążenie procesora, eliminując dotychczasowe bottlenecki.

Wiemy, że z API korzystać będą mogły również konsole.

Deweloperzy otrzymają dostęp do nowego API w przyszłym roku. Wtedy też firma udostępni więcej szczegółowych informacji o swojej technologii. Osoby zainteresowane tematem powinny udać się pod ten adres, gdzie Andrew Yeung z Microsoftu opisał novum nieco szerzej.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

The post Co wiemy o nowym API DirectStorage w Windows 10? first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/nowe-api-directstorage-w-windows-10.html/feed 0
Te nowości mogą pojawić się wraz z aktualizacją Windows 10 21H1 https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-21h1-nowosci.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-21h1-nowosci.html#respond Tue, 01 Sep 2020 14:55:17 +0000 https://windows7.pl/?p=19515 Wkrótce, bo już jesienią tego roku, Windows 10 otrzyma następną dużą aktualizację – tę o nazwie kodowej 20H2. Później, bo wiosną 2021 roku,

The post Te nowości mogą pojawić się wraz z aktualizacją Windows 10 21H1 first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Wkrótce, bo już jesienią tego roku, Windows 10 otrzyma następną dużą aktualizację – tę o nazwie kodowej 20H2. Później, bo wiosną 2021 roku, system operacyjny może doczekać się następnej takiej aktualizacji – 21H1. Sprawdźcie, jakie funkcje wówczas ma szanse zyskać oprogramowanie Microsoftu.

Niestety, istnieje prawdopodobieństwo, że aktualizacja 21H1 pojawi się nie wiosną, a dopiero jesienią przyszłego roku. Donosi o tym Windows Latest, twierdząc, że ma mieć to związek z opóźnieniem premiery Windowsa 10X. Te informacje nie zostały jednak jeszcze potwierdzone przez Microsoft, zatem należy patrzeć na nie z przymrużeniem oka. Tymczasem warto na aktualizacje 21H1 czekać, ponieważ może wprowadzić wiele ciekawych nowości.

Zmiany opisane poniżej wybrani użytkownicy mieli okazję przetestować w wersjach demonstracyjnych “dziesiątki”, a dokładniej mówiąc w wersjach demonstracyjnych Windowsa 10 Iron. Choć Iron to nazwa kodowa dla aktualizacji Windows 10 21H1, nie ma pewności, czy ostatecznie wymienione funkcje pojawią się w niej, czy dopiero później.

Rekomendacje względem nieużywanych aplikacji

Od przyszłego roku utrzymywanie porządku w systemie Windows 10 powinno być nieco łatwiejsze. Ten będzie bowiem zalecać usuwanie konkretnych programów, plików czy danych w celu zwolnienia miejsca na dysku. Mowa o programach, plikach i danych używanych oczywiście dosyć rzadko. Listę tego typu rekomendacji będzie można znaleźć w ustawieniach dotyczących pamięci.

Rekomendowanie deinstalacji nieużywanych programów / Źródło: Windows Latest

Archiwizowanie aplikacji

Windows 10 ułatwi utrzymywanie porządku na komputerze również poprzez tak zwaną archiwizację aplikacji. Będzie to funkcja, za sprawą której system ma sam, automatycznie kasować nieużywane programy z dysków, zachowując jednocześnie kluczowe dane użytkownika oraz wprowadzone ustawienia. Ma być ona włączona domyślnie, ale będzie można ją z łatwością wyłączyć w menu Aplikacje i funkcje.

Wraz z aktualizacją 21H1 pojawi się możliwość archiwizowania aplikacji / Źródło: Windows Latest

Łatwiejsze zarządzanie dyskami

Za sprawą aktualizacji 21H1 bardziej intuicyjne ma stać się zarządzanie dyskami i ich partycjami. W opcjach dotyczących pamięci, w Ustawieniach systemu (Ustawienia -> System -> Pamięć) będziemy mogli nie tylko zobaczyć jakie typy plików zajmują ile miejsca na konkretnym dysku, ale również zmienić nazwę dysku, jego literę czy usunąć lub dodać partycje. Nie będzie trzeba zatem przechodzić w tym celu do Panelu sterowania, który powoli odchodzi w niepamięć.

Zarządzanie dyskami / Źródło: Windows Latest

Zmiany związane z dźwiękiem

W Windows 10 21H1 czytelniejsze będą ustawienia związane z urządzeniami dźwiękowymi. Konkretnie, na liście tych urządzeń ma pojawić się informacja, które z nich jest urządzeniem domyślnym. Poza tym, klasyczny mikser głośności zyska odnośnik przenoszący użytkowników do ustawień Preferencji głośności i urządzeń aplikacji.

Zarządzanie urządzeniami dźwiękowymi / Źródło: Windows Latest

Inne nowości

Na tym zmiany, które w przyszłym roku czekają Windowsa 10, się nie kończą. Aktualizacja 21H1 ma wprowadzić też nową kolumnę do Menedżera zadań – kolumnę pokazującą architekturę konkretnego procesu (x64, x86, xARM64), opcję bezpośredniej konfiguracji DNS z aplikacji Ustawienia oraz wbudowany protokół DOH (DNS-over-HTTPS), wykluczający potrzebę konfigurowania jego ustawień dla każdej z przeglądarek.

Źródło: Windows Latest, via Instalki

The post Te nowości mogą pojawić się wraz z aktualizacją Windows 10 21H1 first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-21h1-nowosci.html/feed 0
Problemy na laptopach Lenovo po aktualizacji [KB4566782] systemu Windows 10 https://windows7.pl/aktualnosci/problemy-laptopy-lenovo-aktualizacja-kb4566782-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/problemy-laptopy-lenovo-aktualizacja-kb4566782-windows-10.html#respond Mon, 31 Aug 2020 15:21:38 +0000 https://windows7.pl/?p=19511 Okazuje się, że niedawno udostępniona przez Microsoft poprawka, oznaczona numerem KB4566782 wchodzi w konflikt z BIOSem niektórych laptopów Lenovo. Użytkownicy notebooków z cenionej

The post Problemy na laptopach Lenovo po aktualizacji [KB4566782] systemu Windows 10 first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Okazuje się, że niedawno udostępniona przez Microsoft poprawka, oznaczona numerem KB4566782 wchodzi w konflikt z BIOSem niektórych laptopów Lenovo. Użytkownicy notebooków z cenionej serii ThinkPad donoszą o notorycznych niebieskich ekranach śmierci (BSOD). Producent podzielił się już sposobem na obejście problemu, który dotyka również rosnącej grupy posiadaczy sprzętu innych marek.

SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Według kanadyjskiego oddziału Lenovo, KB4566782 może prowadzić do następujących problemów:

  • BSOD w trakcie uruchamiania urządzenia
  • BSOD przy korzystaniu z apki Lenovo Vantage
  • BSOD w trakcie skanowania systemu za pomocą programu Windows Defender
  • niestabilnego działania Windows Hello, Intel Management Engine oraz IT Camera

Użytkownicy laptopów często na ekranie widzą komunikat SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED związany z plikiem Idiagio.sys.

BSOD w Windows 10 / Źródło: Lenovo Support

Jak wyeliminować BSOD po instalacji poprawki KB4566782?

Lenovo wydało oficjalne oświadczenie w odniesieniu do licznych awarii związanych sierpniową aktualizacją KB4566782, sugerując że kłopoty powoduje jedno z ustawień biometrii w BIOSie. Mowa o Enhanced Windows Biometric Security w menu Bezpieczeństwo (Security) -> Wirtualizacja (Virtualization). Według Lenovo, oprogramowanie Microsoftu w Windows 10 nie obsługuje jeszcze tej funkcji, w związku z czym można ją po prostu wyłączyć. Takie działanie ma pomóc zażegnać wszelkie kłopoty.

Internauci informują, że po zainstalowaniu łatki mają problemy z wydajnością swoich urządzeń w trakcie rozruchu oraz niebieskimi ekranami, którym towarzyszy automatyczny restart komputera. Osobom, którym nie pomaga wyłączenie funkcji wirtualizacji, zalecamy odinstalowanie aktualizacji.

Jak odinstalować aktualizację Windows 10?

Aby pozbyć się niechcianej poprawki, należy nacisnąć na ikonę menu Start, a następnie wybrać “Ustawienia”, “Aktualizacja i zabezpieczenia”, “Wyświetl historię aktualizacji” i “Odinstaluj aktualizacje”. Na liście znajdź poprawkę o właściwym dla swojej wersji systemu numerze, kliknąć na nią i wybierać “Odinstaluj”.

Źródło: Lenovo via Instalki.pl

The post Problemy na laptopach Lenovo po aktualizacji [KB4566782] systemu Windows 10 first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/problemy-laptopy-lenovo-aktualizacja-kb4566782-windows-10.html/feed 0
Automatyczna defragmentacja może mieć wpływ na żywotność dysków SSD https://windows7.pl/aktualnosci/automatyczna-defragmentacja-dyski-ssd-windows-10-2004.html https://windows7.pl/aktualnosci/automatyczna-defragmentacja-dyski-ssd-windows-10-2004.html#respond Mon, 31 Aug 2020 12:08:44 +0000 https://windows7.pl/?p=19508 Jak się okazuje, majowa aktualizacja Windowsa 10 przyniosła nie tylko szereg nowości, ale także kilka poważnych problemów. Microsoft szybko zdał sobie z nich

The post Automatyczna defragmentacja może mieć wpływ na żywotność dysków SSD first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
Jak się okazuje, majowa aktualizacja Windowsa 10 przyniosła nie tylko szereg nowości, ale także kilka poważnych problemów. Microsoft szybko zdał sobie z nich sprawę i wygląda na to, że już niedługo będziemy mieli do czynienia z wdrożeniem poprawki, która ma docelowo je naprawić. Jeden z błędów był nad wyraz poważny.

Wpływał on bowiem niekorzystnie na żywotność dysków SSD. Biorąc pod uwagę nieustannie rosnącą popularność tychże nośników – problem dotyczył (i w sumie nadal dotyczy) sporej liczby urządzeń.

Automatyczna optymalizacja dysków..

W systemie Windows 10 znajduje się narzędzie Optymalizacja dysków służące m.in. do defragmentacji posiadanych dysków. Pewien czas temu zostało ono stosownie udoskonalone po to, by jeszcze lepiej optymalizować dyski SSD. Ponowna aktualizacja nastąpiła wraz ze wdrożeniem update’u oznaczonego numerem 2004.

Optymalizowanie dysków / Źródło: Instalki.pl

Jeśli użytkownik miał włączoną automatyczną defragmentację dysku, to błąd sprawiał, że aktywowała się ona zbyt często (nawet podczas każdorazowego uruchamiania komputera). Wskutek czego żywotność SSD regularnie spadała. Warto więc sprawdzić czy pozwalacie systemowi na samoistne przeprowadzanie procesu defragmentacji.

Poprawka została już wdrożona w wersji Insider, a dokładniej w kompilacji 19042.487. Już niedługo powinno rozpocząć się jej publiczna implementacja.

Źródło: TechSpot via Instalki.pl

The post Automatyczna defragmentacja może mieć wpływ na żywotność dysków SSD first appeared on Windows 7 - Serwis informacyjny.

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/automatyczna-defragmentacja-dyski-ssd-windows-10-2004.html/feed 0