Windows 7 – Serwis informacyjny https://windows7.pl Windows7.pl - Serwis informacyjny Fri, 03 Jul 2020 14:24:18 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.2 Windows 10 z nowym interfejsem https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-nowy-interfejs-menu-start.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-nowy-interfejs-menu-start.html#respond Fri, 03 Jul 2020 13:57:07 +0000 https://windows7.pl/?p=19392 Niektórzy użytkownicy systemu Windows 10 od dłuższego czasu ze sporym wytęsknieniem wypatrują aktualizacji, która wniosłaby powiew świeżości do tego oprogramowania. Tak się składa, że Microsoft opublikował nowy build Windowsa 10 dla Insiderów, w którym wprowadza garść drobnych, aczkolwiek wartych uwagi zmian.

Nowe Menu Start

Poniższa animacja w doskonały sposób obrazuje różnice pomiędzy obecnym a nowym, udostępnionym już testerom interfejsem.

Menu Start – obecnie i po zmianach / Źródło: Microsoft

Co dokładnie się zmieniło? Nowością są choćby przeprojektowane kafelki z wyśrodkowanymi ikonami Fluent Design. Ich tło dopasowano kolorystycznie do reszty przestrzeni Menu Start. Zmiany nie ominęły listy “Ostatnio dodane”, na której ikony tracą w końcu nieestetyczne ramki. Oceńcie sami.

Zmiany funkcji Alt+Tab

Nie wiem jak często używacie kombinacji Alt+Tab do przełączania się pomiędzy okienkami, ale musicie wiedzieć, że i tutaj nadchodzą zmiany. Od najnowszego build Preview systemu Windows 10, wszystkie zakładki otwarte w przeglądarce Microsoft Edge będą wyświetlane w widoku Alt+Tab, a nie tylko aplikacja jako taka.

Nowy widok interfejsu Alt+Tab / Źródło: Microsoft

Bardziej spersonalizowany pasek zadań

Tej zmiany nie odczujecie, o ile nie postanowicie utworzyć sobie nowego konta w obrębie systemu. Widok domyślny będzie spersonalizowany w inny sposób dla osób z podpiętym kontem Xbox Live, a w jeszcze inny dla użytkowników aplikacji Twój telefon. Przykłady można zobaczyć poniżej.

Personalizowane paski zadań / Źródło: Microsoft

Jak szybko niniejsze zmiany trafią do stabilnej wersji Windows 10? Menu Start pojawi się w nim prawdopodobnie dopiero w 2021 roku. Czy pozostałe funkcje trafią w ogóle do stabilnego buildu? Trudno powiedzieć, bowiem Microsoft często serwuje Insiderom nowinki, które po jakimś czasie porzuca. Czas pokaże jak będzie w tym przypadku.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-nowy-interfejs-menu-start.html/feed 0
Narzędzia PowerToys w wersji 0.19 zostały wydane https://windows7.pl/aktualnosci/narzedzia-powertoys-w-wersji-0-19.html https://windows7.pl/aktualnosci/narzedzia-powertoys-w-wersji-0-19.html#respond Wed, 01 Jul 2020 14:08:24 +0000 https://windows7.pl/?p=19389 Microsoft PowerToys to zestaw praktycznych mininarzędzi ułatwiających personalizację i zarządzanie systemem Windows 10. Dzięki nim można łatwo zmieniać rozmiar wielu zdjęć na raz, poznać wszystkie ciekawe skróty klawiszowe, czy też jeszcze wygodniej wyszukiwać i uruchamiać aplikacje. Aplikacja Microsoftu doczekała się właśnie kolejnej dużej aktualizacji, oznaczonej numerem 0.19.

PowerToys 0.19 to ponad 100 poprawek

Programiści odpowiedzialny za rozwój PowerToys poinformowali na GitHubie, że najnowsza wersja lubianego programu wprowadza ponad 100 poprawek związanych z drobnymi błędami oraz bezpieczeństwem. Najważniejsze korekty wprowadzono w menadżerze skrótów, który pozwala od teraz poprawnie zmieniać działanie skrótu Alt + Tab i Win + Spacja oraz PowerToys Run, wyświetlającym w końcu poprawnie wszystkie ikony.

W PowerToys 0.19 usunięto również irytujący błąd, który nie pozwalał usunąć aplikacji z poziomu Panelu Sterowania i sekcji “Programy i funkcje”.

“Naszym głównym celem w wydaniu 0.19 były poprawki związane z jakością i stabilnością działania programu. Dokonaliśmy ok. 100 drobnych zmian we wszystkich narzędziach wchodzących w skład pakietu. Poprawiliśmy nieco działanie instalatora, które zostanie dodatkowo usprawnione w wersji 0.20. W tej wersji po raz ostatni podczas aktualizacji doświadczycie efektu migania Eksploratora Windows. W wersji 0.20 instalacja .NET Core zadziała znacznie płynniej”, czytamy w komunikacie.

Program PowerToys w najnowszej wersji można pobrać np. z tego miejsca.

Źródło: GitHub via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/narzedzia-powertoys-w-wersji-0-19.html/feed 0
Microsoft udostępnia narzędzie do odzyskiwania plików https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-narzedzie-odzyskiwanie-plikow-windows-file-recovery.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-narzedzie-odzyskiwanie-plikow-windows-file-recovery.html#respond Tue, 30 Jun 2020 13:22:19 +0000 https://windows7.pl/?p=19383 Problem utraconych danych jest zmorą posiadaczy komputerów osobistych. Jak trudno jest odzyskać przypadkiem skasowane pliki wie każdy, kto kiedyś podejmował taką próbę. Aplikacje do odzyskiwania plików przeważnie działają średnio, często są płatne, a usługi odzyskiwania danych nierzadko są bardzo drogie. Po wielu latach swą pomocną dłoń w stronę wszystkich nieszczęśników postanowiła w końcu wyciągnąć firma Microsoft, tworząc oficjalny program dla odzyskiwania plików dla Windows 10.

Odzyskiwanie skasowanych plików?

Windows File Recovery pozwala odzyskiwać przypadkowo (i celowo) usunięte pliki z dowolnego dysku twardego lub dysku SSD. Chcesz odzyskać dane z pendrive’a lub karty pamięci? Również będziesz mógł zrobić to za pomocą tego programu. Windows File Recovery obsługuje systemy plików FAT, NTFS, ReFS i exFAT, także powinien działać poprawnie w absolutnej większości przypadków.

Interfejs programu do odzyskiwania danych od Microsoftu / Źródło: Microsoft

Działająca w oparciu o wiersz poleceń aplikacja jest w stanie odzyskać zdjęcia, dokumenty, materiały wideo i inne typy plików. Atutem narzędzia jest jego prostota obsługi, na którą wcale nie musi wskazywać minimalistyczny interfejs wynikający z wykorzystywanego mechanizmu odzyskiwania.

Microsoft w swoim programie udostępnia na start trzy rodzaje odzyskiwania danych oznaczone jako: default, segment oraz signature. Firma zaleca korzystanie z trybu default w przypadku komputerów z systemem Windows na dyskach HDD oraz SSD i zewnętrznych dyskach twardych. Jeśli pożądany plik został z kolei usunięty jakiś czas temu, wtedy też użytkownicy mogą skorzystać z opcji segment i signature, która w nieco inny sposób będzie odpowiedzialna za odzyskiwanie danych.

Aplikacja do odzyskiwania danych od Microsoftu wymaga systemu Windows 10 w wersji 19041 lub nowszej.

Program Windows File Recovery można pobrać np. w tym miejscu.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-narzedzie-odzyskiwanie-plikow-windows-file-recovery.html/feed 0
Sprawdź tytułu gier zoptymalizowanych dla Xbox Series X https://windows7.pl/aktualnosci/lista-gier-zoptymalizowanych-dla-xbox-series-x.html https://windows7.pl/aktualnosci/lista-gier-zoptymalizowanych-dla-xbox-series-x.html#respond Fri, 26 Jun 2020 13:56:44 +0000 https://windows7.pl/?p=19379 Microsoft przedstawił szczegóły techniczne programu Zoptymalizowane dla Xbox Series X oraz różne funkcje technologiczne konsoli, z których twórcy mogą skorzystać, tworząc gry zaprojektowane dla następnej generacji gier na Xbox Series X. Oznaczenie to wskazuje, że gra wykorzystuje pełną moc nowego urządzenia.

Gry zoptymalizowane dla Xbox Series X mogą korzystać z szeregu innowacji możliwych na konsoli nowej generacji, jak eliminowanie czasów wczytywania gry dzięki architekturze Xbox Velocity, ulepszonej grafiki i przyspieszanego sprzętowo raytracingu DirectX obsługiwanego przez niestandardowy procesor graficzny nowej generacji, po bardziej stabilne i często wyższe framerate’y, nawet do 120 klatek na sekundę.

Xbox Series X / Źródło: Microsoft

Zoptymalizowane dla Xbox Series X

Tytuły z plakietką Zoptymalizowane dla Xbox Series X mogą obejmować zupełnie nowe gry przygotowane specjalnie dla Xbox Series X, takie jak Halo Infinite, lub wcześniej wydane tytuły, w których deweloper ulepszył swój tytuł wykorzystaj moc i funkcje, jakie oferuje Xbox Series X, takie jak Gears 5.

Poniżej znajduje się lista tytułów zoptymalizowanych pod kątem Xbox Series X. Kolejne tytuły będą dołączać do programu poprzedzając premierę Series X:

 • Assassin’s Creed Valhalla
 • Bright Memory Infinite
 • Call of the Sea
 • Chivalry 2
 • Chorus
 • Cyberpunk 2077
 • Destiny 2
 • DiRT 5
 • Gears 5
 • Halo Infinite
 • Hitman 3
 • Madden NFL 21
 • Marvel’s Avengers
 • Outriders
 • Scarlet Nexus
 • Scorn
 • Second Extinction
 • The Ascent
 • The Medium
 • Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2
 • Yakuza: Like a Dragon

Źródło: Xbox via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/lista-gier-zoptymalizowanych-dla-xbox-series-x.html/feed 0
Windows 10: błąd w programie Poczta, powoduje usuwanie wysłanych wiadomości z Gmail’a https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-blad-poczta-usuwanie-wiadomosci-gmail.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-blad-poczta-usuwanie-wiadomosci-gmail.html#respond Thu, 25 Jun 2020 15:01:23 +0000 https://windows7.pl/?p=19375 Na forum wsparcia technicznego Microsoftu użytkownicy poczty Gmail korzystający z systemowych aplikacji donoszą o znikających wiadomościach. Błąd występujący w narzędziach Poczta i Kalendarz wydaje się prowadzić do automatycznego czyszczenia skrzynek nadawczych z uprzednio wysłanych treści.

Bug w Poczcie i Kalendarzu po aktualizacji “dziesiątki”

Problem związany jest najpewniej bezpośrednio z aktualizacją z 28 maja, która w przypadku programu Poczta w wersji 16005.12827.20200.0 popsuła integrację z wzmiankowaną pocztą Google. Internauci informują też, że podobne problemy dotyczą najnowszej wersji Kalendarza. W obu przypadkach maile z połączonych z aplikacjami skrzynek Gmail kasowane są z folderu Wysłane.

“Zauważyłem, że kiedy odpowiadam na e-maile, wysyłany e-mail znika i nie można go znaleźć w wysłanych elementach, skrzynce nadawczej, koszu, spamie ani w żadnym innym miejscu. Skasowanej wiadomości e-mail nie można również znaleźć w webowym Gmailu wyświetlanym w przeglądarce internetowej. Wygląda na to, że maile są automatycznie usuwane i kasowane z serwera”, pisze jeden z poszkodowanych. Inni podają, że maile przenoszoną są do Spamu i da się je odzyskać z poziomu przeglądarki.

Aplikacja Poczta w Windows 10 / Źródło: Instalki.pl

Usterkę zgłoszono już Microsoftowi poprzez Centrum Opinii, ale pracownicy firmy nie odnieśli się jeszcze do sprawy.

Winowajcą jest bug w wymienionych wyżej programach, który zmienia ustawienia Gmaila. Aby pozbyć się usterki najlepszym sposobem wydaje się usunięcie konta Gmail z aplikacji Poczta i ponowne, manualne dodanie go jako “innego konta POP/IMAP” przy wykorzystaniu ustawień poczty Gmail publikowanych w tym miejscu.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-blad-poczta-usuwanie-wiadomosci-gmail.html/feed 0
Po aktualizacji Windows 10 Outlook może przestać działać https://windows7.pl/aktualnosci/outlook-blad-windows-10-2005-aktualizacja.html https://windows7.pl/aktualnosci/outlook-blad-windows-10-2005-aktualizacja.html#respond Wed, 24 Jun 2020 13:08:35 +0000 https://windows7.pl/?p=19367 Outlook przestał działać? Okazuje się, że firma Microsoft jedną z najnowszych aktualizacji systemu Windows 10 zepsuła jeden z najpopularniejszych domyślnych programów w Windowsie. Klient poczty od kilku już dni na wielu komputerach generuje błąd, którego trudno jest się pozbyć.

Winna aktualizacja Windows 10 2005

Poprawka Windows 10 2005 build 12827.20268 wydana została jako uzupełnienie dla majowej aktualizacji oznaczonej numerem 2004. Niektóre osoby po jej zainstalowaniu i uruchomieniu programu Outlook widzą komunikat o treści (tu w języku angielskim): 

“Something is wrong with one of your data files and Outlook needs to close. Outlook might be able to fix your file. Click OK to run the Inbox Repair Tool.”

Próba uruchomienia programu naprawczego również kończy się fiaskiem.

Przedstawiciele pomocy technicznej Microsoftu nie są pewni tego, co dokładnie jest sprawcą zamieszania. Ba, nie wiadomo nawet czy należało będzie wydać stosowną poprawkę dla Windowsa, czy może samego Outlooka. Wygląda jednak na to, że Outlook działa już poprawnie w wersji beta programu udostępnionej w ramach programu Insider pod numerem 13004.10000.

Jak naprawić Outlook’a?

Microsoft opublikował tymczasowe rozwiązanie problemu, które niestety wymaga edycji rejestru systemowego. Jeśli Outlook wyświetla u Ciebie poniższy błąd, możesz spróbować postępować zgodnie z tą instrukcją:

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na menu Start i wybierz z listy “Uruchom”.

2. Wpisz regedit i potwierdź przyciskiem OK.

3. Z menu po lewej stronie przejdź do lokalizacji HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Office\16.0\Outlook\PST

4. Z PST usuń dwa klucze widoczne na poniższym zrzucie ekranu i zrestartuj program Outlook.

Te dwa klucz rejestru należy usunąć, aby Outlook zaczął działać poprawnie / Źródło: Microsoft

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/outlook-blad-windows-10-2005-aktualizacja.html/feed 0
Te zmiany prawdopodobnie pojawią się wraz z aktualizacją Windows 10 21H1 https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-21h1-zmiany-i-nowosci.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-21h1-zmiany-i-nowosci.html#respond Tue, 23 Jun 2020 15:10:44 +0000 https://windows7.pl/?p=19361 Jak zauważyła część użytkowników testowej wersji “dziesiątki”, system wzbogaci się już niedługo o dosyć interesujące zmiany w interfejsie. Te prezentują się naprawdę ciekawie i mogą spodobać się konsumentom. Czego możemy się więc spodziewać w aktualizacji Windows 10 21H1?

Odświeżony regulator głośności

Nie ma co ukrywać – obecny w Windows 10 regulator głośności woła o pomstę do nieba. Jest zbyt uproszczony i nie wygląda zbyt nowocześnie. Na szczęście niedługo ten stan rzeczy ulegnie zmianie. Microsoft pracuje bowiem nad przystosowaniem elementu do Fluent Design. Oprócz „upiększenia” głównej części funkcji, użytkownicy z poziomu regulatora będą mogli sterować także odtwarzaną przez np. Spotify muzyką.

Odświeżony regulator głośności / Źródło: Windows Latest

Zmniejszone pole wyszukiwania

Microsoft prawdopodobnie doszedł do wniosku, że “duże” pole wyszukiwania nie prezentuje się najlepiej i widać, że pracuje nad jego pomniejszeniem. Wygląd oraz podstawowa funkcja nie ulegnie zmianie – mówimy o poprawce czysto kosmetycznej. Cieszy ona jednak oko.

Zmienione pole wyszukiwania / Źródło: Windows Latest

Nowe centrum powiadomień

Ta zmiana trafi najpierw do Windows 10X. Centrum powiadomień zostanie gruntownie przeprojektowane, co doprowadzi do jego uproszczenia i unowocześnienia. Znaleźć tam będzie można nie tylko najważniejsze skróty, ale też zgrupowane powiadomienia.

Nowe centrum powiadomień / Źródło: Windows Latest

Jak odkryto w kodzie wczesnych kompilacji, nowość trafi również do Windows 10. Jest ona jednak na tak wczesnym etapie rozwoju, że nie wiemy nic o jej finalnym wyglądzie, a co dopiero o przybliżonej dacie premiery.

Wcześniej za to zostanie wprowadzony znak „x” przy powiadomieniach push o np. zaktualizowanych aplikacjach. Dzięki temu zamykanie notyfikacji będzie wygodniejsze.

Powiadomienia push/ Źródło: Windows Latest

Nadchodzące nowości mogą się podobać, a co najważniejsze, mogą okazać się przydatne. Trudno jednak określić, kiedy dokładnie zobaczą je wszyscy użytkownicy Windowsa 10.

Źródło: Windows Latest via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-21h1-zmiany-i-nowosci.html/feed 0
Windows 7 otrzymuje aktualizację https://windows7.pl/aktualnosci/windows-7-aktualizacja-kb4567409.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-7-aktualizacja-kb4567409.html#respond Tue, 23 Jun 2020 12:45:10 +0000 https://windows7.pl/?p=19358 Oficjalne, bezpłatne wsparcie dla Windowsa 7 zakończyło się 14 stycznia bieżącego roku. System Microsoftu miał nie otrzymywać już żadnych poprawek, ale wygląda na to, że może się to zmienić. Tak właśnie stało teraz, gdy udostępniono na niego aplikację rozpowszechnianą równolegle także na Windows 8 oraz Windows 8.1.

Microsoft Edge na Windows 7

Gigantowi z Redmond zależy na tym, aby nowa przeglądarka Edge wykorzystująca silnik Chromium pojawiła się jak najszybciej na jak największej liczbie urządzeń. Wyrazem tego jest nie tylko zastąpienie nią wcześniejszej przeglądarki dostarczanej z Windowsem 10, ale również zainstalowanie jej na starszych platformach. Aktualizacja KB4567409 instaluje nowego Edge’a na komputerach użytkowników systemu Windows 8.1 i Windows 7.

Poprawka KB4567409 na stronie wsparcia Microsoftu nosi nazwę “Aktualizacja nowej przeglądarki Microsoft Edge dla systemu Windows 7 z dodatkiem SP1 i systemu Windows 8.1”. W tym też miejscu widnieje informacja o tym, że aktualizacja przeznaczona jest wyłącznie dla użytkowników indywidualnych i nie otrzymają jej klienci biznesowi. Firma przypomina, że Edge na Windows 7 ułatwia ochronę urządzenia w sieci Web, ale urządzenia działające pod kontrolą tego OSu nadal są narażone na zagrożenia bezpieczeństwa ze względu na fakt, iż system nie jest już wspierany.

Aby zainstalować Microsoft Edge na Windows 7 należy:

 • mieć zainstalowaną aktualizację SHA-2 (KB4474419) z 23 września 2019 lub nowszą aktualizację SHA-2, a następnie ponownie uruchomić urządzenie przed zastosowaniem aktualizacji
 • zaktualizować SSU za pomocą instalacji KB4490628 z 12 marca 2019 r. lub nowszą aktualizacją SSU.

Co ważne, nowy Edge nie zastąpi Internet Explorera i nie stanie się automatycznie domyślną przeglądarką w żadnym ze starszych systemów. Jeśli nadal korzystacie z Windowsa 7 lub Windowsa 8/8.1 i nie chcecie nowej przeglądarki internetowej, program możecie odinstalować z poziomu panelu sterowania.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-7-aktualizacja-kb4567409.html/feed 0
Problemy z funkcją “Miejsca do magazynowania” po majowej aktualizacji https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2020-update-miejsca-do-magazynowania-problem.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2020-update-miejsca-do-magazynowania-problem.html#respond Thu, 18 Jun 2020 14:09:21 +0000 https://windows7.pl/?p=19349 Microsoft ma niestety dosyć duży problem z niezawodnością Windows 10. Po raz kolejny gigant przyznał się do błędów wynikających z instalacji majowej aktualizacji “dziesiątki”. May 2020 Update może powodować szereg problemów, a jeden z nich dotyczy funkcji Miejsca do magazynowania (Storage Spaces).

Miejsca do magazynowania
Miejsca do magazynowania / Źródło: Instalki.pl

Microsoft potwierdził występowanie problemu, który dotyczy niektórych komputerów z zainstalowanym majowym Update’m. Aktualizacja ta powoduje, że niektóre komputery tracą dostęp do Miejsca do magazynowania. Ponadto niektóre konfiguracje powodują, że powyższy obszar wyświetlany jest jako niesformatowana surowa partycja w Menedżerze dysków.

Istnieje sposób, aby “naprawić” problem

Na tę chwilę nie jest znane żadne skuteczne rozwiązanie tego problemu, ale Microsoft już pracuje nad jego znalezieniem. Znane są za to sposoby, na ominięcie tego błędu. Można oznaczyć partycję Storage Spaces jako partycję “tylko do odczytu”. Aby to zrobić należy:

Windows PowerShell
Windows PowerShell / Źródło: Instalki.pl
 1. W wyszukiwarce obok przycisku Start wpisać: powershell, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy na pozycję Windows PowerShell i wybrać Uruchom jako administrator.
 2. Po wyświetleniu monitu w oknie dialogowym Kontrola dostępu użytkownika dla programu Windows Powershell wybrać opcję tak.
 3. W oknie dialogowym PowerShell wpisać następujące polecenie i nacisnąć klawisz enter: get-virtualdisk | ? WriteCacheSize -gt 0 | get-disk | set-disk -IsReadOnly $ true
 4. Miejsca do magazynowania są teraz ustawione jako tylko do odczytu, co oznacza, że ​​nie będzie można zapisywać w nich plików. Powinny być jednak widoczne.

Wiele urządzeń, wiele konfiguracji

Aktywnych komputerów z Windows 10 jest obecnie około miliarda i liczba ta stale rośnie, a różnych, nadal wspieranych modeli urządzeń z Windows 10 są dziesiątki tysięcy.. jeśli nie więcej. To wiele konfiguracji kart graficznych, płyt głównych, procesorów, pamięć RAM i peryferiów. Zadbanie o to, żeby aktualizacja działa niezawodnie na każdej z dostępnych konfiguracji, jak widać jest praktycznie niemożliwe do osiągnięcia.

Źródło: Windows Central via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2020-update-miejsca-do-magazynowania-problem.html/feed 0
Microsoft prezentuje zmiany w programie Windows Insider https://windows7.pl/aktualnosci/zmiany-w-office-windows-insider.html https://windows7.pl/aktualnosci/zmiany-w-office-windows-insider.html#respond Wed, 17 Jun 2020 14:56:12 +0000 https://windows7.pl/?p=19344 Microsoft doprowadził wreszcie do porządku swój program testów Windows Insider. Przynajmniej od strony organizacyjnej, bo z funkcjonalną stroną to już różnie bywa. W ramach przypomnienia wyjaśnię – program Windows Insider był podzielony na kilka kręgów (Rings):

 • Fast Ring (krąg Szybkich aktualizacji. Częstsze, ale mniej stabilne aktualizacje),
 • Slow Ring (krąg Wolnych aktualizacji. Pojawiają się rzadziej, ale są bardziej stabilne),
 • Release Preview Ring (krąg zawierający wersje praktycznie gotowe do udostępnienia),
 • Skip Ahead, który ostatnio został wchłonięty przez Fast Ring i gdzie pojawiały się kompilacje kolejnej wersji Windows 10. Niestabilne, ale ciekawe.

Nie brzmi to zbyt jasno, prawda? Na szczęście Microsoft wreszcie się zreflektował i postanowił uprościć całą sprawę. Może nie jest to wielka rewolucja od strony funkcjonalnej, ale program testów Windows Insider zyskał teraz na przejrzystości, a jego organizacja jest prostsza w zrozumieniu. Teraz testy Windows 10 przebiegać będą w trzech kanałach:

Kanały testów systemu Windows 10 / Źródło: Microsoft

Dev Channel

To jest odpowiednik kręgów Skip Ahead oraz Fast Ring. Przeznaczony raczej dla zaawansowanych użytkowników. Będą pojawiać się tutaj kompilacje w najwcześniejszej fazie rozwojowej zawierające najnowszy, wciąż rozwijany kod. Build’y udostępniane w tym kanale mogą być niestabilne i wymagać doszlifowania.

Te kompilacje nie są dopasowane do konkretnej wersji systemu Windows 10. Nowe funkcje i ulepszenia systemu operacyjnego w tym kanale pojawią się w przyszłych wydaniach systemu Windows 10 i mogą zostać udostępnione jako pełne aktualizacje lub w ramach aktualizacji zbiorczych. Krótko mówiąc, tutaj testujemy funkcje, a nie konkretne aktualizacje.

Beta Channel

To odpowiednik Slow Ring, który będzie najlepszy dla mniej zaawansowanych użytkowników, ciekawych zmian, jakie trafią do Windows 10 i chcących partycypować w rozwoju systemu Microsoftu. W ramach kanału Beta testerzy sprawdzą kompilacje, które będą powiązane z konkretnym nadchodzącym wydaniem, jak na przykład 20H1.

Release Preview Channel

Podobnie jak w kręgu Release Preview, w tym kanale testerzy będą otrzymywać praktycznie gotowe aktualizacje jeszcze przed ich premierą. Instalacja tych kompilacji jest bezpieczna, a aktualizacje powinny być w miarę stabilne.

Testy Office oraz Windows 10 / Źródło: Microsoft

Połączenie testów z Office Insider

Ponadto Microsoft postanowił niejako połączyć testy systemu Windows 10 oraz pakietu Office. Do tej pory testy Office były zorganizowane zupełnie inaczej niż systemu Windows. Teraz testy przebiegają w ramach takich samych kanałów.

Powyższe zmiany, to zdecydowanie zmiany na lepsze, chociaż można odnieść wrażenie, że są one tylko kosmetyczne. Niestety w dalszym ciągu aktualizacje są przyczyną przeróżnych błędów pojawiających się w systemie Windows 10. Przykładem niech będzie czerwcowy Update, który może stwarzać problemy podczas drukowania.

Z drugiej strony warto sobie zdawać sprawę, iż zadbanie o niezawodność OS’u, który zainstalowany jest już miliardzie urządzeń na całym świecie, to naprawdę nie lada wyzwanie.

Źródło: blogs.widows.com, via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/zmiany-w-office-windows-insider.html/feed 0
Aktualizacja Windows 10 może powodować problem z drukarkami https://windows7.pl/aktualnosci/aktualizacja-windows-10-problem-z-drukarka.html https://windows7.pl/aktualnosci/aktualizacja-windows-10-problem-z-drukarka.html#comments Mon, 15 Jun 2020 13:24:51 +0000 https://windows7.pl/?p=19341 Najnowsze aktualizacja przeznaczone dla systemu Windows 10 powodują problemy na sprzętach użytkowników. Największym i najbardziej uciążliwym z nich jest kłopot z drukowaniem – w niektórych przypadkach Windows 10 wręcz uniemożliwia wykonanie wspomnianej czynności. Aktualizacje, które powodują problemy w systemie były wdrażane od 9 czerwca bieżącego roku i zostały oznaczone numerami:

 • 2020 – KB4557957 (dla systemu w wersji Build 19041.329)
 • 2020 – KB4560960 (Build 18362.900 i 18363.900)
 • 2020 – KB4561608 (Build 17763.1282)

Po instalacji wyżej wymienionych aktualizacji, w serwisie Reddit, na Bleeping Computer oraz forach Microsoftu zaroiło się od raportów użytkowników, którzy zgłaszają problemy z drukowaniem. Kłopot dotyczy drukarek od firm takich, jak HP, Canon, Panasonic, Brother oraz Ricoh – czyli jakby nie patrzeć czołówki do zastosowań korporacyjnych, jak również domowych. Niektórzy użytkownicy zgłaszali także, iż po instalacji aktualizacji drukowanie plików PDF stało się niemożliwe.

Amerykańska firma opublikowała oświadczenie, w którym przyznaje, iż wie o całym problemie i wskazuje, że powyższe aktualizacje faktycznie mogą powodować błąd podczas drukowania w Windows 10.

“Po zainstalowaniu niniejszych aktualizacji niektóre drukarki mogą przestać drukować. Bufor wydruku może generować błąd lub nieoczekiwanie zamykać się podczas próby drukowania, a drukarka nie będzie działać zgodnie z przeznaczeniem. Mogą również wystąpić problemy z aplikacjami, z których zleca się polecenie wydruku. Mogą występować błędy tych aplikacji lub aplikacje mogą być nieoczekiwanie zamykane”, czytamy.

Microsoft pracuje nad poprawką

Microsoft obecnie zajmuje się tworzeniem łatki, która powinna rozwiązać problem. Na razie użytkownicy, u których pojawiają się opisywane błędy, mają dwa rozwiązania: wymienić sterownik drukarki lub odinstalować czerwcowe aktualizacje dla Windows 10. Osoby, które wybiorą drugą ze wspomnianych opcji musza jednak pamiętać, że wśród aktualizacji znajdują się ważne poprawki bezpieczeństwa.

Jak odinstalować aktualizację dla Windows 10?

Aby pozbyć się niechcianej poprawki należy nacisnąć na ikonę menu Start, a następnie wybrać “Ustawienia”“Aktualizacja i zabezpieczenia”, “Wyświetl historię aktualizacji” i “Odinstaluj aktualizacje”. Na liście wystarczy znaleźć poprawkę o właściwym dla danej wersji systemu numerze, kliknąć na nią i wybierać “Odinstaluj”.

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, aktualizacja zawiera ważne poprawki bezpieczeństwa.

Źródło: Microsoft via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/aktualizacja-windows-10-problem-z-drukarka.html/feed 1
Windows 10 May 2020 Update gryzie się ze sprzętem od Lenovo https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2020-update-gryzie-sie-z-lenovo.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2020-update-gryzie-sie-z-lenovo.html#respond Fri, 12 Jun 2020 13:17:58 +0000 https://windows7.pl/?p=19339 Problemy z aktualizacją majową Windows 10, ciąg dalszy. Przyszedł czas na niepokojące wieści dla posiadaczy laptopów Lenovo. Chiński producent wraz z Microsoftem potwierdzili pojawiające się błędy w przypadku niektórych urządzeń po zainstalowaniu Windows 10 (2004).

Problemy z laptopami Lenovo

Użytkownicy laptopów Lenovo uskarżają się przede wszystkich na występowanie niebieskich ekranów śmierci (BSOD). Ten chyba najbardziej irytujący z błędów Windowsa pojawia się przy wybudzaniu notebooków ze stanu uśpienia lub hibernacji.

Kolejny poważny mankament dotyczy touchpadów w urządzeniach Lenovo ThinkPad. Usterki powstają w sterowniku Synaptics ThinkPad UltraNav i wiążą się z awarią płytek dotykowych, którym towarzyszy komunikat o treści “Failed to load Apoint.DLL, Alps Pointing device application has stopped”. W tym wypadku Lenovo ma już solucję: wystarczy zaktualizować sterownik urządzenia wskazującego z poziomu menadżera urządzeń.

U pewnej grupy osób pojawiły się problemy z ostrzeżeniami pojawiającymi się przy partycjach objętych działaniem narzędzia do szyfrowania BitLocker. Aby zażegnać kwestię wyświetlającej się ikony należy wyłączyć funkcję BitLocker w systemie lub wyłączyć i włączyć ją ponownie.

Dość kuriozalna usterka związana jest z laptopami Lenovo ThinkPad X1 Tablet 3. generacji, w których przestał działać klawisz F11. Na tą niedogodność nie ma obecnie żadnego rozwiązania, a Lenovo ma je przedstawić jeszcze w tym miesiącu.

Rozwiązanie problemu?

Złe wieści w związku z zaistniałą sytuacją polegają na tym, że problemów jest całkiem sporo, a dobre takie, że da się ich relatywnie łatwo pozbyć. Obie firmy pracują już wprawdzie nad stosownymi poprawkami i naprawieniem swojego oprogramowania, ale nie musicie pozostawać w tym przypadku bierni. Jeśli również u Was pojawiają się usterki, to może warto odinstalować majową aktualizację z Windows Update i przywrócić Windows 10 do jednej z wcześniejszych wersji.

Źródło: Lenovo via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-may-2020-update-gryzie-sie-z-lenovo.html/feed 0
Microsoft Teams z możliwością zastosowania własnego tła https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-teams-wlasne-tlo.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-teams-wlasne-tlo.html#respond Wed, 10 Jun 2020 13:29:38 +0000 https://windows7.pl/?p=19334 Z racji kolosalnego zainteresowania programami umożliwiającymi naukę i pracę zdalną, deweloperzy odpowiedzialni za najpopularniejsze aplikacje tego rodzaju rozwijają je w imponującym tempie. Ekipa zajmująca się aplikacją Microsoft Teams również nie próżnuje. Dziś donosimy o kolejnej innowacji w produkcie dostarczanym przez obóz giganta z Redmond.

Jak zmienić tło w Microsoft Teams na własne?

Do tej pory użytkownicy Microsoft Teams korzystający z kamer wideo mogli zastąpić znajdujące się za nimi otoczenie wyłącznie za pomocą jednego z obrazów przygotowanych uprzednio przez producenta oprogramowania. Osoby stawiające na Zooma od dłuższego czasu miały natomiast możliwość zastosowania także swojego własnego tła. Od dziś takiego działania mogą podjąć się też internauci użytkujący aplikację Microsoftu.

Aby wgrać spersonalizowany obraz tła do Microsoft Teams należy przed rozpoczęciem wideokonferencji (lub w jej trakcie) otworzyć menu “…” i wybrać opcję “Pokaż efekty tła”. Następnie w otwartej sekcji “Ustawienia tła” powinno się wybrać opcję “Dodaj nowy” i wybrać grafikę z dysku swojego komputera.

Zmiana tła: Microsoft Teams
Zmiana tła w Microsoft Teams / Źródło: Instalki.pl
Ustawienie tła: Microsoft Teams [2]
Ustawienie tła w Microsoft Teams / Źródło: Instalki.pl

Źródło: Instalki.pl, Microsoft

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-teams-wlasne-tlo.html/feed 0
Microsoft Edge Chromium na każdym Windowsie 10? https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-edge-chromium-windows-10-update.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-edge-chromium-windows-10-update.html#respond Thu, 04 Jun 2020 15:29:45 +0000 https://windows7.pl/?p=19329 Gigant z Redmond chce coraz mocniej promować swoją nową wersję przeglądarki Microsoft Edge. EdgeHTML zastąpiony przez Chromium ma być krokiem w celu lepszej kompatybilności, którą cieszy się Chrome i przeglądarki oparte na jego silniku, a także zachętą dla użytkowników. Na początku roku firma wydała finalną stabilną wersję na Windowsa 7, 8 i 10. Jednak jej instalacja była opcjonalna i w pełni manualna.

Stary Edge zastępowany nowym

Właśnie to się dzieje, przynajmniej w Windows 10. Zamiast pobierania instalatora i przechodzenia przez cały proces “świadomie”, koncern postawił na włączenie nowego Microsoft Edge do Windows Update. Wcześniej firma przetestowała ten mechanizm u użytkowników Windows Insiders z kręgu Release Preview.

Microsoft Edge w polecanych
Microsoft Edge w polecanych / Źródło: Instalki.pl

Na chwilę obecną update dostępny jest w regularnym kanale aktualizacji i to nie tylko dla posiadaczy najnowszej kompilacji systemu. Na stronach pomocy Microsoft można wyczytać odniesienia do Windowsa 10 2004, ale też 1909, 1903, 1809 i 1803. Nie jest to łatka, która zostaje udostępniona w jednym momencie, a stopniowo.

Microsoft Edge w polecanych

Przykładowo szukając w systemie Windows 10 Opery, Firefox’a czy chociażby Google Chrome, można natknąć się na sekcję “Polecane” i pozycję zachęcającą nas do pobrania instalatora nowego Microsoft Edge opartego na Chromium. Jeśli mamy już zainstalowaną najnowszą przeglądarkę od Microsoftu, to w tym przypadku otrzymamy zachętę do jej uruchomienia.

Microsoft Edge widoczny pod hasłem “internet explorer” / Źródło: Instalki.pl

To wszystko oznacza, ze Microsoftowi bardzo zależy na przesiadce użytkowników na nową edycję ich firmowego narzędzia do przeglądania stron internetowych. Mimo pewnych niedociągnięć, aplikacja ma wiele pozytywów względem starego rozwiązania, choć ciężko jest zakładać, że tym samym użytkownicy Windowsa 10 masowo zaczną przerzucać się na ulepszonego Edge’a. Prawdopodobnie ci, którzy już korzystają ze starszej wersji siłą rzeczy przesiądą się na nową. W końcu w normalny sposób nie da się zatrzymać obu wydań i stary Edge (nie licząc częściowej obecności jako zaszyty w systemie komponent) zniknie wraz z aktualizacją.

Cóż, trzy przeglądarki Microsoftu w “dziesiątce” (Internet Explorer wciąż jest obecny) byłyby już lekką przesadą.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-edge-chromium-windows-10-update.html/feed 0
W “dziesiątce” pojawia się informacja o braku kompatybilności z aktualizacjami https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-informacja-kompatybilnosc-aktualizacje.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-informacja-kompatybilnosc-aktualizacje.html#respond Mon, 01 Jun 2020 13:54:40 +0000 https://windows7.pl/?p=19326 Takiej funkcjonalności z pewnością brakowało wielu użytkownikom systemu Windows 10. Aktualizacja majowa Windowsa 10 została już udostępniana. Obyło się w tym przypadku bez niespodzianki i pierwsze błędy w May 2020 Update zostały również potwierdzone. Gigant z Redmond w niektórych przypadkach z ich powodu wstrzymał dystrybucję.

Brak dostępnej aktualizacji – komunikat

Do tej pory witryna Windows Update była bardzo oszczędna w informacje w sytuacji, w której jakaś aktualizacja nie była udostępniana danemu użytkownikowi, pomimo że niemal wszyscy wkoło mogli już z niej korzystać. Microsoft wprowadził drobną zmianę w postaci komunikatu o braku pełnej kompatybilności danej konfiguracji z nowym zestawem poprawek. W przypadku aktualizacji majowej Windows 10 2004 niektórzy zobaczą monit o treści:

“Aktualizacja systemu Windows 10 z maja 2020 r. już wkrótce. Ta aktualizacja jest udostępniana zgodnym urządzeniom, ale Twoje urządzenie nie jest do końca na nią gotowe. Gdy urządzenie będzie gotowe, zobaczysz aktualizację dostępną na tej stronie. W tej chwili nie są wymagane żadne działania.”

Nowy komunikat w Windows Update. / Źródło: Instalki.pl

W takim wypadku lepiej uzbroić się w cierpliwość, o ile oczywiście chcecie mieć gwarancję tego, że po zainstalowaniu łatki wszystkie funkcje systemu operacyjnego będą działały jak należy. Niecierpliwi mogą zastosować którąś z prezentowanych metod, wymuszających wdrożenie update’u, ale nie zalecamy takiego postępowania, zwłaszcza początkującym użytkownikom.

Źródło: Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-informacja-kompatybilnosc-aktualizacje.html/feed 0
Ta wersja systemu Windows 10 jest nadal najpopularniejsza https://windows7.pl/aktualnosci/to-jest-obecnie-najpopularniejsza-wersja-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/to-jest-obecnie-najpopularniejsza-wersja-windows-10.html#respond Fri, 29 May 2020 14:01:22 +0000 https://windows7.pl/?p=19323 Wielu użytkowników doczekało się już majowej aktualizacji systemu Windows 10, a osoby, u których nie pojawiła się ona automatycznie, mogą spróbować ją wymusić. Użytkownicy systemu Microsoftu dzielą się na entuzjastów pragnących instalować poprawki od razu po ich udostępnieniu oraz tych, którzy odwlekają ich wdrażanie tak długo, jak tylko mogą. Wygląda na to, że druga grupa stanowi globalnie grupę większościową.

Windows 10 May 2020 Update zwany jest także Windowsem 10 2004, czyli następcą Windowsa 10 1909. Najnowsze dane zaprezentowane przez AdDuplex sugerują, że Windows 10 2004 nieprędko stanie się najpopularniejszą wersją systemu rozwijanego przez giganta z Redmond.

Najpopularniejsza wersja Windowsa 10 to wciąż Windows 10 1903, z którego korzysta 48,2% wszystkich komputerów. Ubiegłoroczna aktualizacja majowa znacząco przewyższą popularnością Windowsa 10 1909, wydanego w listopadzie 2019 roku. Nowsza wersja zainstalowana jest na komputerach osobistych 36,4% osób. Zaledwie co jedenasty użytkownik Windowsa 10 wciąż tkwi na edycji 1809, a mniej więcej co trzydziesty uparcie użytkuje Windowsa 10 1803. Windows 1709 obecny jest na ok. 1,1% PCtów.

Windows 10 udziały poszczególnych wersji
Udziały poszczególnych wersji Windowsa 10 wśród użytkowników tego systemu. | Źródło: AdDuplex

Windows 10 1909 nie przynosił wielu istotnych zmian, co może być jedną z wielu przyczyn jego relatywnie niewielkiej adopcji. Zmiany w Windows 10 2004 są całkiem interesujące i może się okazać, że nowa łatka szybko zyska popularność większą od poprzedniej.

Źródło: AdDuplex, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/to-jest-obecnie-najpopularniejsza-wersja-windows-10.html/feed 0