Windows 7 – Serwis informacyjny https://windows7.pl Windows7.pl - Serwis informacyjny Wed, 08 Apr 2020 11:47:01 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4 W wirtualnym dysku OneDrive zagoszczą przydatne funkcje https://windows7.pl/aktualnosci/w-wirtualnym-dysku-onedrive-zagoszcza-przydatne-funkcje.html https://windows7.pl/aktualnosci/w-wirtualnym-dysku-onedrive-zagoszcza-przydatne-funkcje.html#respond Wed, 08 Apr 2020 11:45:56 +0000 https://windows7.pl/?p=19169 Pracownicy Microsoftu odpowiedzialni za rozwój chmury OneDrive nie próżnują. W sieci ukazało się krótkie podsumowanie funkcji, które wkrótce zagoszczą w popularnym dysku wirtualnym, użytkowanym przez miliony osób z całego świata. Do produkcji pośród wielu drobiazgów trafiły cztery główne zmiany.

Konwersacje na karcie pliku

Pierwszą z nowości będzie wgląd do konwersacji toczonych w obrębie danego pliku już na liście drzewa plików. Wystarczy najechać kursorem na interesujący nas współdzielony plik, aby wyświetliły się ostatnie rozmowy z nim związane – w formie podglądu.

Inteligentne zarządzanie wysyłanymi plikami

W systemie Windows 10 pliki będą mogły być wysyłane na dysk OneDrive z prędkością dostosowaną do możliwości i bieżącego obciążenia łącza. Proces ten zostanie w pełni zautomatyzowany, a pieczę nad nim sprawował będzie protokół LEDBAT (Low Extra Delay Background Transport). Dzięki niemu dane przesyłane w tle nie będą spowalniały sieci w sposób, który utrudniałby użytkownikowi danego urządzenia wygodną pracę.

Tryb ciemny na Androidzie

Aplikacja OneDrive na Androida przejdzie przemianę stylistyczną. Poprzedzona wprowadzeniem Fluent Design aktualizacja przełoży się na mniejsze zmęczenie oczu i wydłuży ponoć czas pracy urządzeń na baterii.

PDFy i skany uwzględnione w widoku “ostatnie”

Zmiany nie ominęły także widoku ostatnio edytowanych i wgrywanych na dysk plików w aplikacji na Androida. Od teraz na szczycie listy wyświetlone będą przeskanowane dokumenty i ostatnio przeglądane pliki PDF. Funkcja ta jest już obecna w aplikacji OneDrive na iOS.

OneDrive na Android

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/w-wirtualnym-dysku-onedrive-zagoszcza-przydatne-funkcje.html/feed 0
Problemy z aktualizacją Windowsa 10 [KB4541335] https://windows7.pl/aktualnosci/problemy-z-aktualizacja-kb4541335-dla-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/problemy-z-aktualizacja-kb4541335-dla-windows-10.html#respond Mon, 06 Apr 2020 14:41:06 +0000 https://windows7.pl/?p=19164 Firma Microsoft udostępniła aktualizację KB4541335 dla Windows 10 już jakiś czas temu. Wiecie zapewne, że łatki od Microsoftu instalują się na różnych komputerach w swoim tempie. Użytkownicy systemu Microsoftu donoszą, że łatka mająca usunąć bugi w “dziesiątce” w wersjach 1909 i 1903 spowodowała niestabilną pracę systemu w trakcie uruchamiania wymagających gier i aplikacji. Co więcej, zmorą dla wielu są teraz niebieskie ekrany śmierci (BSOD), którym towarzyszy złowieszczy komunikat “whea_uncorrectable_error”.

Pewna grupa osób donosi także na forach pomocy technicznej Microsoftu o zbyt dużym zużyciu procesora oraz braku responsywności ze strony niektórych elementów interfejsu systemu.

Na problemy tym razem jest rozwiązanie, ale nie dostarcza go Microsoft. Wystarczy po prostu tymczasowo odinstalować poprawkę.

Jak usunąć aktualizację Windows 10?

Jeśli zainstalowaliście opcjonalną łatkę i chcecie się jej pozbyć, naciśnijcie na przycisk Menu Start, a następnie wybierzcie:

“Ustawienia” -> “Aktualizacja i zabezpieczenia” ->“Wyświetl historię aktualizacji” -> “Odinstaluj aktualizacje”.

Źródło: Windows Latest, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/problemy-z-aktualizacja-kb4541335-dla-windows-10.html/feed 0
Office 365 zmienia się w Microsoft 365. Jakie nowości czekają na subskrybentów? https://windows7.pl/aktualnosci/office-365-zmienia-sie-w-microsoft-365-jakie-nowosci-czekaja-na-subskrybentow.html https://windows7.pl/aktualnosci/office-365-zmienia-sie-w-microsoft-365-jakie-nowosci-czekaja-na-subskrybentow.html#respond Fri, 03 Apr 2020 14:31:57 +0000 https://windows7.pl/?p=19159 Stało się to, czego spodziewaliśmy się od dłuższego czasu. Marka Microsoft 365 kojarzona do tej pory głównie z rynkiem komercyjnym, z końcem marca 2020 została udostępniona również użytkownikom indywidualnym. Zastępuje ona jednocześnie obecną od 2011 roku usługę subskrypcyjną Office 365. Jak sam Microsoft to określił, jest to duży krok w rozwoju tej usługi i jego wielka ewolucja.

Co zawiera Microsoft 365?

Zasadniczo Microsoft 365 zawiera to samo co Office 365, czyli między innymi pakiet Office i przestrzeń dyskową OneDrive. Jednak wraz ze zmianą nazwy na Microsoft 365 do pakietu dołączają też nowe inteligentne usługi. Mają one sprawić, że to wszelkie ułatwienia znane klientom komercyjnym, będą wspierać nas indywidualnie w naszym życiu prywatnym i rodzinnym.

Najważniejsza dwa nowe elementy Microsoft 365 to konsumencka wersja Teams oraz aplikacja Bezpieczeństwo rodziny. Dzięki tym dwóm aplikacjom kontakt z rodziną i znajomymi będzie o wiele łatwiejszy i bezpieczniejszy. Możliwości Microsoft Teams za bardzo przedstawiać nie trzeba – to wszechstronna usługa do współpracy w ramach zespołów. Tym razem tym zespołem nie będą nasi współpracownicy, ale rodzina i przyjaciele.

Microsoft 365

Tymczasem Bezpieczeństwo rodziny, jak sama nazwa wskazuje, pozwoli zwiększyć kontrolę nad tym, co nasze dzieci robią na telefonie, tablecie lub konsoli Xbox oraz jak wiele czasu spędzają przy tych urządzeniach. Ponadto będziemy mieć wgląd w lokalizację naszych pociech oraz będziemy otrzymywać powiadomienia w momencie, gdy nasze dziecko opuści dom lub na przykład szkołę.

To jednak nie wszystko. Wraz ze zmianą szyldu, do pakietu Microsoft 365 trafiają też nowe inteligentne rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji. Redaktor Microsoft to automatyczna korekta wyniesiona na następny poziom dzięki zastosowaniu SI. Nie tylko proponuje korekty błędów gramatycznych i ortograficznych, ale również poprawę stylistyki. Redaktor trafi również do przeglądarki Edge Chromium i Google Chrome jako specjalna wtyczka.

Ponadto w PowerPoint pojawiła się nowa opcja Pomysłów, które w inteligentny sposób pomogą nam zaprojektować idealną prezentację. Analizując wpisywaną przez nas treść slajdu, PowerPoint sam zaproponuje najtrafniejszą kompozycję. Uzyskamy też dostęp do bogatej biblioteki obrazów, które możemy wykorzystać w naszej prezentacji wprost z poziomu aplikacji.

Natomiast Excel zyskał nowe typy danych, które są “bardziej życiowe”. Możemy zwykły tekst zmienić w typ danych taki jak na przykład owoc, warzywo czy inny jadalny produkt, a Excel od razu poda nam ich wartości odżywcze, bazując na danych z Wolfram Aflpha. To tylko przykład, bo możliwości jest o wiele, wiele więcej.

Pomimo wielkiego rebrandingu ceny pakietu pozostają na tym samym poziomie co do tej pory. Użytkownicy, którzy do tej pory byli aktywnymi subskrybentami usługi Office 365, teraz stają się automatycznie posiadaczami pakietu Microsoft 365.

Patrząc na te zmiany, można dojść do wniosku, że Microsoft zaczyna powoli kompletować swój spójny ekosystem. Jeszcze w tym roku gigant z Redmond szykuje się na wielki powrót na rynek mobilny za sprawą Surface Neo z Windows 10X i Surface Duo z Androidem. Mają to być urządzenia wynoszące produktywność na następny level i ekosystem usług musi być na ten moment w pełni gotowy, bo będzie tutaj odrywać kluczową rolę.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/office-365-zmienia-sie-w-microsoft-365-jakie-nowosci-czekaja-na-subskrybentow.html/feed 0
Microsoft zmienia swoje plany odnośnie aktualizacji Edge Chromium https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-zmienia-swoje-plany-odnosnie-aktualizacji-edge-chromium.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-zmienia-swoje-plany-odnosnie-aktualizacji-edge-chromium.html#respond Wed, 01 Apr 2020 14:59:34 +0000 https://windows7.pl/?p=19156 Niedawno Google wprowadziło poważne zmiany w harmonogramie aktualizacji dla swojej przeglądarki – Chrome. Podczas gdy już 7 kwietnia debiutu doczeka się stabilna wersja Chrome 81, aktualizacja o numerze 82 zostanie całkowicie pominięta. Funkcje, które ta miała wprowadzić, pojawią się dopiero w Chrome 83, premierę którego zaplanowano na połowę maja.

Teraz podobną decyzję o rezygnacji z jednej z dużej aktualizacji Microsoft podjął względem Edge’a Chromium, bazującym na tym samym silniku co Google Chrome. Ta przeglądarka także nie otrzyma wersji 82. Poza tym, podobnie jak w przypadku przeglądarki Google, Edge Chromium 81 zadebiutuje na początku kwietnia, a 83 w połowie maja.

„W następstwie zmian wprowadzonych w harmonogramie programu Chromium, dostosowujemy nasze plany względem przyszłych wersji przeglądarki Microsoft Edge i anulujemy aktualizację o numerze 82. Microsoft Edge 81 zadebiutuje w kanale stabilnym na początku kwietnia, a Microsoft Edge 83 wcześniej niż zgodnie z naszymi pierwotnymi zamiarami, w połowie maja.”, czytamy w oświadczeniu Microsoftu.

Przypominamy, że poza wymienionymi dużymi aktualizacjami w najbliższej przyszłości Edge Chromium otrzyma poprawki związane z bezpieczeństwem, jeśli tylko zajdzie potrzeba ich wprowadzenia. Kanały Canary, Dev i Beta będą natomiast aktualizowane w takim tempie, jak wcześniej.

Pewnie już wkrótce poznamy więcej szczegółów na temat Edge’a Chromium 81 i 83, zwłaszcza że premiera pierwszej z nowych wersji przeglądarki jest tuż za rogiem. Zatem, nie pozostaje nam nic innego, jak na nie czekać.

Źródło: Blogs Windows via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-zmienia-swoje-plany-odnosnie-aktualizacji-edge-chromium.html/feed 0
PowerToys 0.16 zostały udostępnione https://windows7.pl/aktualnosci/powertoys-0-16-zostaly-udostepnione.html https://windows7.pl/aktualnosci/powertoys-0-16-zostaly-udostepnione.html#respond Wed, 01 Apr 2020 12:37:45 +0000 https://windows7.pl/?p=19152 Oprogramowanie PowerToys dla systemu Windows 10 aktualizowane jest w iście imponującym tempie. Ledwo z początkiem marca pojawiła się wersja 0.15, w której dopracowano m.in. mikroaplikację FancyZones, a już światło dzienne ujrzała nowa wersja aplikacji PowerToys o numerze 0.16. Wprowadzono w niej aż dwa bardzo praktyczne narzędzia. Do dotychczas dostępnych już małych apek dołączają teraz Image Resizer oraz Windows Walker.

Szybka zmiana rozmiaru zdjęć i grafik w Windows 10 z Image Resizer

Pierwsze z nich jest dokładnie tym, na co wskazuje nazwa. Image Resizer to rozszerzenie Windows Shell, które integrowane jest z systemem w taki sposób, że umożliwia łatwą i szybką zmianę rozmiaru wielu plików graficznych po ich zaznaczeniu i wywołaniu menu kontekstowego. Koniec z koniecznością stosowania dodatkowych programów. Teraz zmiana rozdzielczości zdjęcia lub innej grafiki jest znacznie przyjemniejsza.

Ustawienia PowerToys 0.16
Ustawienia PowerToys 0.16. | Źródło: Instalki.pl

Window Walker, czyli alternatywa dla interfejsu zmiany okien

Window Walker służyć ma jako alternatywa dla interfejsu przełączania się pomiędzy aktywnymi oknami, wywoływanego poprzez kombinację klawiszy Alt + Tab. Za sprawą Window Walker przełączyć się można na inny działający program poprzez wpisanie jego nazwy w okienku wyszukiwania. W trakcie pracy na wielu aktywnych oknach powinno to zajmować mniej czasu, niż przeskakiwanie pomiędzy nimi za pośrednictwem Alt + Tab.

“Naszym głównym założeniem w trakcie opracowania aktualizacji 0.16 było dodanie nowych funkcji oraz dążenie do poprawienia jakości i stabilności pracy już istniejących. Pracujemy też nad znalezieniem sposobu na automatyczną aktualizację PowerToys i mamy na to dobry plan. Chcemy podziękować społeczności za szybkie zidentyfikowanie kilku błędów w PowerToys 0.15 i umożliwienie nam szybkiego wydania wersji 0.15.1 i 0.15.2”, czytamy w komunikacie Microsoftu.

Jeśli tego jeszcze nie wiecie, PowerToys to mikronarzędzia systemowe, które pamiętają jeszcze czasy Windowsa 95 i Windowsa XP. Od jakiegoś czasu są dostępne także dla “zwykłych śmiertelników”, w postaci niewielkiego (3,7 MB) programu dla systemu Windows 10. Warto go zainstalować, by przekonać się jak bardzo są funkcjonalne.

Dla zainteresowanych; PowerToys w wersji 0.16 można pobrać np. tutaj.

Źródło: Instalki.pl, GitHub

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/powertoys-0-16-zostaly-udostepnione.html/feed 0
Te funkcje (raczej) pojawią się w przeglądarce Edge Chromium https://windows7.pl/aktualnosci/te-funkcje-raczej-pojawia-sie-w-przegladarce-edge-chromium.html https://windows7.pl/aktualnosci/te-funkcje-raczej-pojawia-sie-w-przegladarce-edge-chromium.html#respond Tue, 31 Mar 2020 14:03:27 +0000 https://windows7.pl/?p=19145 Prawdopodobnie przez dłuższy czas nie pojawi się żadna duża aktualizacja dla stabilnej wersji Edge’a Chromium, to jednak Microsoft nie mógł się powstrzymać przed zaprezentowaniem nowości, które to mają zagościć w przeglądarce Edge Chromium.

Nowy sposób wyświetlania kart

Najlepiej zapowiadającym się dodatkiem do przeglądarki Microsoftu wydaje się możliwość wyświetlania kart ze stronami internetowymi nie jedna obok drugiej, nad paskiem z adresem wyświetlanej strony, a po lewej stronie przeglądarki, w formie listy. To rozwiązanie nietypowe, ale brzmiące intrygująco. Największą przydatnością zapewne będzie cieszyć się wśród użytkowników, którzy regularnie otwierają w przeglądarce więcej niż kilka kart. Wyświetlanie ich w formie listy ułatwi ich organizację oraz sprawi, że trudniej będzie przez przypadek zamknąć niewłaściwą kartę.

Pionowe wyświetlanie kart – Edge Chromium

Inteligentne kopiowanie

Kolejną funkcją planowaną przez Microsoft dla Edge’a Chromium jest tak zwane Inteligentne Kopiowanie (ang. Smart Copy). Ma ono ułatwiać kopiowanie treści ze stron internetowych i przenoszenie wklejanie ich do dokumentów. Smart Copy ma zachowywać formatowanie tych treści, w tym wszelkie obrazy lub łącza.

Inteligentne Kopiowanie – Edge Chromium

Monitorowanie haseł

Inna zapowiedziana nowość, Password Monitor, ma powiadamiać użytkowników przeglądarki o tym, gdy tylko hasła i inne wrażliwe informacje zapisane w jej menedżerze haseł staną się częścią jakiekolwiek wycieku danych, na przykład spowodowanego atakiem hakerów. W ustawieniach Edge’a Chromium ma być wyświetlana lista przejętych haseł, przekierowująca użytkowników do serwisów, w których powinni zmienić hasło. Firefox i Chrome oferują podobne narzędzia.

Password Monitor – Edge Chromium

Wszystkie wymienione powyżej funkcje mają najpierw trafić do kanałów Insider (Beta, Dev i Canary) przeglądarki Edge Chromium – wyświetlanie kart w formie listy oraz Password Monitor w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a Smart Copy w następnym miesiącu. Microsoft nie zapowiedział, kiedy możemy spodziewać się ich w wydaniu stabilnym.

Kolekcje

W ostatnim wpisie na swoim blogu Microsoft przypomniał też o funkcjach, które zapowiedział dla Edge’a Chromium wcześniej. Jedną z nich są tak zwane Kolekcje, które w desktopowej wersji przeglądarki są dostępne w kanałach Insider, a której, jak wiemy od dzisiaj, wkrótce mają trafić do wersji stabilnej. Co więcej, na wiosnę powinny pojawić się na urządzeniach mobilnych. Kolekcje pozwalają na łatwe zbieranie informacji z różnych stron internetowych, organizowanie ich czy eksportowanie ich do plików.

InPrivate

Wkrótce do wersji stabilnej Edge’a Chromium ma trafić również tryb InPrivate. Dzięki korzystaniu z przeglądarki w tym trybie po zakończeniu sesji przeglądania, automatycznie mają być usuwane historia odwiedzanych stron, ciasteczka i inne dane.

Tryb InPrivate – Edge Chromium

Więcej na temat planów Microsoftu wobec Edge’a Chromium możecie przeczytać na blogu w tym miejscu. Na jakie z zapowiedzianych funkcji czekacie najbardziej?

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/te-funkcje-raczej-pojawia-sie-w-przegladarce-edge-chromium.html/feed 0
Microsoft udostępnia pasek z newsami dla Windows 10 https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-pasek-z-newsami-dla-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-pasek-z-newsami-dla-windows-10.html#respond Mon, 30 Mar 2020 10:18:54 +0000 https://windows7.pl/?p=19137 Microsoft udostępnił w swoim sklepie z aplikacjami zupełnie nowe narzędzie, które może Was zainteresować. Nosi ono nazwę News Bar i jest dokładnie tym, o czym teraz najpewniej myślicie. Program niedostępny jeszcze w naszym kraju jest tak naprawdę dodatkowym paskiem zadań, który w przejrzysty sposób, na pulpicie systemowym, wyświetla najnowsze wiadomości z całego świata.

“News Bar zawiera najnowsze wiadomości z sieci Microsoft News, pochodzących od ponad 4500 najbardziej cenionych marek dziennikarskich na świecie. Możesz go skonfigurować w taki sposób, aby dostarczał ci aktualnych informacji o twoich ulubionych treściach przez cały dzień”, czytamy w opisie apki w Microsoft Store.

“Pasek wiadomości działa tak samo jak pasek zadań systemu Windows. Jest widoczny wtedy, kiedy go potrzebujesz, w tym miejscu, w którym go chcesz i wygląda tak, jak sobie tego życzysz. Możesz dostosować jego wygląd w menu ustawień, aby dopasować go do swoich preferencji. Jeśli nie chcesz, by News Bar odwracał Twoją uwagę, możesz go zminimalizować w dowolnej chwili, a później szybko przywołać z powrotem”, głosi komunikat.

Jak widać na zamieszczonych tutaj zrzutach ekranu, pasek może przybierać różne formy i znajdować się przy dowolnej krawędzi ekranu.

Aby zainstalować nowy pasek wiadomości wymagane jest korzystanie z systemu Windows 10 w wersji 1803 lub nowszej – oczywiście zrobicie to, gdy tylko zostanie udostępniony w Polsce. Aplikacja jest darmowa i zoptymalizowana pod kątem urządzeń z ekranami dotykowymi. Można ją wygodnie obsługiwać na komputerze 2w1 lub na tablecie.

Źródło: Microsoft Store, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-udostepnia-pasek-z-newsami-dla-windows-10.html/feed 0
Windows 10 “w starszym wydaniu” cieszy się nadal popularnością https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-w-starszym-wydaniu-cieszy-sie-nadal-popularnoscia.html https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-w-starszym-wydaniu-cieszy-sie-nadal-popularnoscia.html#respond Fri, 27 Mar 2020 13:24:07 +0000 https://windows7.pl/?p=19128 Według danych dostarczonych przez AdDuplex najpopularniejszą obecnie wersją systemu Windows 10 jest Windows 10 1903, czyli wariant dostarczany jako aktualizacja majowa w 2019 roku. Wersja ta zainstalowana jest na 50,7% komputerów działających pod kontrolą tego OSu. Wyniki najnowszego obecnie Windowsa 10 1909 poprawiają się z miesiąca na miesiąc, ale w tym momencie korzysta z niego tylko 28,2% osób.

Co dziewiąta osoba ma na swoim komputerze zainstalowany Windows 10 1809, który debiutował jeszcze w 2018 roku. 5,5% osób użytkuje Windowsa 10 1803, a 1,4% Windowsa 1709. Lwia część takiego oprogramowania może znajdować się na różnego rodzaju komputerach użytkowników biznesowych, w różnorakich korporacjach…

Źródło: AdDuplex

Ciekawostką jest to, że użycie wszystkich starych wersji systemu Windows 10 nieco wzrosło od zeszłego miesiąca. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że ludzie w izolacji zaczęli używać w swoich domach komputerów, które dawno już nie były aktualizowane.

Pomimo wielu “kłopotliwych upadate’ów“, które co jakiś czas serwowane są użytkownikom przez giganta z Redmond, zachęcamy jednak do aktualizowania systemu i korzystania z jego nowszych (wspieranych jeszcze) wersji.

Źródło: AdDuplex, Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/windows-10-w-starszym-wydaniu-cieszy-sie-nadal-popularnoscia.html/feed 0
Czy panel sterowania zniknie z Windows 10? https://windows7.pl/aktualnosci/czy-panel-sterowania-zniknie-z-windows-10.html https://windows7.pl/aktualnosci/czy-panel-sterowania-zniknie-z-windows-10.html#respond Thu, 26 Mar 2020 15:46:35 +0000 https://windows7.pl/?p=19125 Nie od dziś wiadomo, że Microsoft zamierza usunąć z systemu Windows 10 bardzo dobrze znany użytkownikom panel sterowania i zastąpić go nowymi opcjami w aplikacji Ustawienia. Teraz wygląda jednak na to, że gigant z Redmond jest coraz bliżej realizacji tego pomysłu. Świadczą o tym trzy poniższe opcje, które odkryto w poglądowej wersji oprogramowania. Mianowicie:

  • HideSystemControlPanel,
  • SystemControlPanelFileExplorerRedirect
  • SystemControlPanelHotkeyRedirect

Doszukano się ich w ostatnim poglądowym buildzie Windows 10. Mowa o buildzie oznaczonym numerem 19587. W nim te funkcje są jeszcze nieaktywne, ale inaczej może być w przypadku buildów, do których dostęp mają tylko pracownicy Microsoftu. W nich panel sterowania może być już wyłączony.

Póki co nie wiadomo, w jakiej aktualizacji systemu Windows 10 przedstawione zmiany mogą zostać wprowadzone. Nie zmienia to jednak faktu, że prędzej czy później Microsoft pozbędzie się panelu sterowania. Wydaje się, że to tylko kwestia czasu.

Panel sterowania

Przypominamy, że niedawno Microsoft postanowił zawiesić część aktualizacji dla Windows 10. Do odwołania w ramach Windows Update będą pojawiały się wyłącznie nowości wydawane z okazji Patch Tuesday – w drugi wtorek każdego miesiąca. Niemniej, sytuacja ta nie powinna wpłynąć na termin publikacji aktualizacji Windows 10 20H1. Jest to tak zwany “feature update”, a o przekładaniu tychże w czasie firma nie informuje, przynajmniej na razie.

Źródło: Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/czy-panel-sterowania-zniknie-z-windows-10.html/feed 0
Microsoft rezygnuje z udostępniania opcjonalnych poprawek Windowsa https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-rezygnuje-z-udostepniania-opcjonalnych-poprawek-windowsa.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-rezygnuje-z-udostepniania-opcjonalnych-poprawek-windowsa.html#respond Wed, 25 Mar 2020 12:45:18 +0000 https://windows7.pl/?p=19122 Przedstawiciele firmy Microsoft są świadomi tego, że aktualizacje ich oprogramowania potrafią wywoływać liczne problemy. W kontekście tego oraz pandemii koronawirusa, która torpeduje skutecznie efektywność pracy korporacji podjęto właśnie trudną decyzję o zawieszeniu części aktualizacji dla Windows 10. Aż do odwołania nie będą udostępniane zbiorcze poprawki opcjonalne.

Microsoft deklaruje, że pracownicy swój czas poświęcą na doskonalenie wyłącznie poprawek związanych z bezpieczeństwem. Oznacza to ni mniej, ni więcej to, że aż do odwołania w ramach Windows Update pojawiały się będą wyłącznie nowości wydawane z okazji Patch Tuesday – w drugi wtorek każdego miesiąca.

“Analizowaliśmy panującą obecnie na świecie sytuację i mamy pełną świadomość tego, jak wpływa ona na naszych konsumentów. W odpowiedzi na zaistniałe problemy skupimy swoje wysiłki w pełni na aktualizacjach bezpieczeństwa. Począwszy od maja 2020 roku zawieszamy publikowanie wszystkich opcjonalnych aktualizacji nie związanych z bezpieczeństwem (C i D) dla wszystkich wersji Windowsa – konsumenckich i serwerowych, od Windows Server 2008 SP2, aż po Windows 10 1909”, czytamy w komunikacie.

“Comiesięczne poprawki bezpieczeństwa (B – Update Tuesday) publikowane będą bez zmian, aby zapewnić bezpieczeństwo klientom indywidualnym i biznesowym”, informuje producent.

Sytuacja nie powinna wpłynąć na termin publikacji aktualizacji Windows 10 20H1. Jest to tak zwany “feature update”, a o przekładaniu tychże w czasie firma nie informuje, przynajmniej na razie.

Interesującym w odniesieniu do panującej obecnie sytuacji na świecie jest to, że Gigant z Redmond już teraz informuje o zawieszeniu aktualizacji począwszy od maja tego roku. Czyżby firma nastawiała się na to, że koronawirus sparaliżuje świat na znacznie dłuższy okres, niż jest to prognozowane?

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-rezygnuje-z-udostepniania-opcjonalnych-poprawek-windowsa.html/feed 0
Microsoft informuje o istnieniu groźnego exploit’u zero-day https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-informuje-o-istnieniu-groznego-exploitu-zero-day.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-informuje-o-istnieniu-groznego-exploitu-zero-day.html#respond Tue, 24 Mar 2020 14:32:35 +0000 https://windows7.pl/?p=19118 Microsoft wystosował dziś ważny komunikat związany z bezpieczeństwem, a sprawa jest poważna. Gigant z Redmond informuje o istnieniu groźnego exploitu zero-day w Adobe Type Manager Library (atmdf.dll), który jest już wykorzystywany przez cyberprzestępców. Firma podaje, że odnotowała na razie “niewielką liczbę ataków”, na “ściśle określone cele”.

Narażeni na niebezpieczeństwo są użytkownicy wszystkich obecnie wspieranych systemów Windows oraz Windows Server. Co gorsza, luka dotyczy także systemu Windows 7, który oficjalne wsparcie utracił z dniem 14 stycznia 2020 roku i który w ramach bezpłatnego wsparcia stosownej aktualizacji bezpieczeństwa może nie otrzymać.

Dwie luki w zabezpieczeniach dotyczące zdalnego wykonywania kodu występują w systemie Windows, gdy Adobe Type Manager Library niepoprawnie obsługuje specjalnie spreparowaną czcionkę multi-master – Adobe Type 1 w formacie PostScript. Osoba atakująca może wykorzystać luki na wiele sposobów, na przykład przekonując użytkownika do otwarcia specjalnie spreparowanego dokumentu lub przeglądania go w folderze w widoku “Zawartość” (Preview Pane).

Istnieje kilka metod na uniknięcie ataku, które powinny zastosować firmy i osoby fizyczne, które obawiają się, że mogą znaleźć się na celowniku cyberprzestępców:

  • zmiana nazwy pliku atmfd.dll
  • wyłączenie usługi WebClient
  • wyłączenie funkcji Preview Pane (Zawartość) i Details Pane (Szczegóły) w Eksploratorze Windows

Szczegółowe informacje na temat powyższych metod znajdują się w tym miejscu.

Microsoft pracuje obecnie nad poprawką, ale jej wydania nie należy się spodziewać przed 14 kwietnia, kiedy to udostępnione zostaną poprawki zbiorcze z okazji Patch Tuesday.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-informuje-o-istnieniu-groznego-exploitu-zero-day.html/feed 0
Microsoft wstrzymuje aktualizację przeglądarki Edge Chromium https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-wstrzymuje-aktualizacje-przegladarki-edge-chromium.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-wstrzymuje-aktualizacje-przegladarki-edge-chromium.html#respond Mon, 23 Mar 2020 14:25:41 +0000 https://windows7.pl/?p=19112 W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 gigant z Redmond ogłosił wczoraj, iż aktualizacje dla przeglądarki Edge Chromium zostają tymczasowo zawieszone. Niemniej, dotyczy to wyłącznie stabilnego wydania przeglądarki. W wydaniach Canary, Dev oraz Beta aktualizacje wciąż będą się pojawiać. Poza tym, tak samo jak Google Chrome, stabilny Edge Chromium będzie otrzymywał niezbędne poprawki związane z bezpieczeństwem.

„W świetle bieżących okoliczności zespół pracujący nad Edgem wstrzyma aktualizację stabilnej wersji przeglądarki do tej o numerze 81, zgodnej z Projektem Chromium. Zobowiązujemy się jednak do stałego poprawiania bezpieczeństwa i stabilności Edge’a 80. Kolejnymi informacjami na ten temat podzielimy się jeszcze w tym tygodniu.”, czytamy na Twitterze w poście deweloperów przeglądarki Microsoftu.

Trudna, ale dobra decyzja

Decyzja o wstrzymaniu większości aktualizacji dla przeglądarki jest dobrą decyzją. W ten sposób Microsoft nieco ułatwi życie deweloperów, dla których w tej chwili reagowanie na jakiekolwiek problemy związane z wypuszczaniem nowych aktualizacji może być utrudnione ze względu na konieczność pracy zdalnej.

Edge Chromium

Microsoft nie ogłosił, kiedy zamierza powrócić do regularnego cyklu wydawania aktualizacji dla swojej przeglądarki. Biorąc pod uwagę sytuację na świecie można śmiało założyć, że Gigant w tej chwili nie jest w stanie nic w tej kwestii zaplanować. Wygląda więc na to, że przez długi czas będziemy musieli zadowolić się bieżącą wersją Edge’a Chromium.

Źródło: Microsoft, via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-wstrzymuje-aktualizacje-przegladarki-edge-chromium.html/feed 0
Z okazji trzecich urodzin Microsoft Teams otrzyma kilka przydatnych funkcji https://windows7.pl/aktualnosci/z-okazji-trzecich-urodzin-microsoft-teams-otrzyma-kilka-przydatnych-funkcji.html https://windows7.pl/aktualnosci/z-okazji-trzecich-urodzin-microsoft-teams-otrzyma-kilka-przydatnych-funkcji.html#respond Fri, 20 Mar 2020 15:50:45 +0000 https://windows7.pl/?p=19108 Microsoft Teams, zaawansowany komunikator internetowy do rozmów grupowych w tym tygodniu obchodzi swoje trzecie urodziny. Z tej okazji Microsoft zapowiedział funkcje, w które w najbliższej przyszłości zamierza go wzbogacić. Wygląda na to, że jest na co czekać.

Pierwszą z nowych funkcji, która ma pojawić się w Microsoft Teams, jest automatyczne tłumienie hałasów w tle, bazujące na sztucznej inteligencji. Dzięki niej powinniście być słyszani nawet jeśli postanowicie dyskretnie sięgnąć ręką do paczki chipsów czy w przypadku, gdy towarzyszyć Wam będą głośne zwierzęta i dzieci.

Kolejna świeża funkcja może okazać się niesamowicie przydatna podczas spotkań, w których będzie uczestniczyć wiele osób. Po kliknięciu w odpowiednią ikonę, program ma zasygnalizować innym rozmówcom, że macie coś ważnego do powiedzenia, niczym podniesienie ręki.

Microsoft Teams ma otrzymać też tryb offline przeznaczony głównie do czytania wiadomości na czacie i odpisywania na nie w momencie, gdy połączenie internetowe nie jest dostępne. Poza tym aplikacja pozwoli między innymi na otwieranie rozmów z poszczególnymi użytkownikami w oddzielnych oknach, ułatwiając przełączanie się między konwersacjami.

Wszystkie wymienione i kilka innych nowości ma pojawić się w Microsoft Teams najpóźniej w tym roku. Microsoft nie sprecyzował, czy wszystkie te funkcje pojawią się w jednej dużej aktualizacji, czy też będą wprowadzane stopniowo.

Jako że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmusiła mnóstwo osób z całego świata do pracy w domu, liczba użytkowników Microsoft Teams w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła. Podczas gdy jeszcze w listopadzie ubiegłego roku wynosiła 20 milionów, teraz wynosi aż 44 miliony. Serwery usługi zostały tak przytłoczone, że w poniedziałek w Europie przez kilka godzin nie można było z niej skorzystać.

Przypominamy, że od kilku dni Microsoft wszystkim użytkownikom za darmo udostępnia półroczne licencje Microsoft Teams.

Źródło: Microsoft via Instalki

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/z-okazji-trzecich-urodzin-microsoft-teams-otrzyma-kilka-przydatnych-funkcji.html/feed 0
DirectX 12 Ultimate połączy kilka istotnych technologii https://windows7.pl/aktualnosci/directx-12-ultimate-polaczy-kilka-istotnych-technologii.html https://windows7.pl/aktualnosci/directx-12-ultimate-polaczy-kilka-istotnych-technologii.html#respond Fri, 20 Mar 2020 13:26:14 +0000 https://windows7.pl/?p=19105 Xbox Series X to może być swego rodzaju pomostem łączącym tak odległe platformy, jakimi do tej pory były konsole i PC. Ważną częścią tych wielkich zmian będzie nowa odsłona biblioteki DirectX 12 Ultimate. Nie jest to jakiś wielki skok rozwojowy, a raczej sposób łączenia kilku istniejących technologii, które będą aktywnie wykorzystywane zarówno na konsolach dziewiątej generacji, jak i na PC.

W skład pakietu Ultimate wchodzą takie technologie jak Raytracing 1.1, Variable Rate Shading, Mesh Shaders oraz Sampler Feedback. Powinno to znacznie ułatwić proces optymalizacji gier na różne platformy – konsole oraz komputery z kartami Nvidia oraz AMD. Oczywiście jednocześnie niezmienna pozostaje obsługa starszych konfiguracji.

Przeciętnemu użytkownikowi raczej niewiele to wszystko mówi. Gry na pewno zyskają na wizualnych walorach oraz płynności. Jednak prawdziwą rewolucję odczują tutaj deweloperzy gier, dla których tworzenie i optymalizacja gier będzie teraz o wiele prostszym zadaniem.

DirectX 12 Ultimate będzie obsługiwać karty Nvidia RTX oraz AMD Radeon bazujące na architekturze RDNA 2. Oczywiście tajemnicą nie jest, że nowa biblioteka będzie odgrywać ważną rolę w konsoli Xbox Series X. Microsoft już od jakiegoś czasu konsekwentnie podąża drogą jednoczenia, a nie dzielenia.

Phil Spencer jasno stwierdził: “Ważne jest to, że po prostu gramy. Niezależnie od rodzaju sprzętu, jaki mamy akurat pod ręką”. Poza tym gigant, w ramach tego szerzenia dostępności do gier, chce też ułatwić sam proces tworzenia gier zarówno na PC jak i na Xboksa. Są to dwie platformy, na których bardzo aktywnie działa, w przeciwieństwie do Sony czy Nintendo.

Źródło: Instalki.pl, YouTube

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/directx-12-ultimate-polaczy-kilka-istotnych-technologii.html/feed 0
Microsoft prezentuje dedykowany kontroler do Xbox Series X https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-prezentuje-dedykowany-kontroler-do-xbox-series-x.html https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-prezentuje-dedykowany-kontroler-do-xbox-series-x.html#respond Tue, 17 Mar 2020 16:09:00 +0000 https://windows7.pl/?p=19098 Gracze oczekujący nowej konsoli od Microsoftu zapewne są niezwykle szczęśliwi. Gigant z Redmond ujawnił wczoraj pełną specyfikację techniczną Xbox Series X. Część plotek się potwierdziła, a inne zostały zanegowane.

Jak powszechnie wiadomo, wygodny kontroler to akcesorium wręcz niezbędne do przyjemnej gry na konsoli. Pady tworzone przez Microsoft od lat zachwalane są przez miliony użytkowników na całym świecie. Nic więc dziwnego, że koncern stara się z każdą nową konsolą je udoskonalać. Nie inaczej jest w przypadku dedykowanego kontrolera do Xboksa Series X.

Źródło: Microsoft

Sama bryła nie uległa większym zmianom. Poprawki widać jednak na froncie pada. Microsoft postanowił pójść śladem Sony i dodać dedykowany przycisk umożliwiający udostępnienie nagrania lub zrzutu ekranu. Dodatkowo zmieniony został D-pad, który jest – według zapewnień projektantów – „precyzyjnie dostrojony pod niemalże każdy kciuk”.

Źródło: Microsoft

Dla wygody zaokrąglono także bumpery oraz zmniejszono przerwę między tylnymi przyciskami. Ma to zwiększyć komfort u osób z małymi dłońmi i nie odbierać go użytkownikom z większymi palcami. Nie można nie wspomnieć również o funkcji Dynamic Latency Imput, która ma na celu zmniejszenie opóźnienia pomiędzy wciskaniem klawisza na kontrolerze, a akcją na telewizorze.

Źródło: Microsoft

Źródło: Xbox.com via Instalki.pl

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/microsoft-prezentuje-dedykowany-kontroler-do-xbox-series-x.html/feed 0
Poznaliśmy oficjalną specyfikację techniczną konsoli Xbox Series X https://windows7.pl/aktualnosci/poznalismy-oficjalna-specyfikacje-techniczna-konsoli-xbox-series-x.html https://windows7.pl/aktualnosci/poznalismy-oficjalna-specyfikacje-techniczna-konsoli-xbox-series-x.html#respond Mon, 16 Mar 2020 16:43:29 +0000 https://windows7.pl/?p=19088 Wydarzyło się właśnie coś, na co czekali wszyscy miłośnicy konsol z całego świata. Na popularnym wśród wielbicieli technologii i gier wideo kanale Digital Foundry na YouTube zagościł materiał ujawniający w zasadzie wszystkie najważniejsze informacje na temat Xbox Series X – nowej konsoli Microsoftu. Informacje należy traktować jako oficjalne, bowiem są efektem 1,5 dniowej wizyty dziennikarzy na kampusie Microsoftu z Redmond. Potwierdziła je już także w swoim komunikacje prasowym firma Microsoft.

Xbox Series X – oficjalna specyfikacja (finalna)

Na swoim materiale wideo dziennikarze Digital Foundry podzielili się między innymi oficjalną, ostateczną specyfikacją konsoli. Widzimy, że urządzenie o wymiarach 30,1 x 15,1 x 15,1 cm będzie ważyło ok. 4,4 kg, czyli będzie nieco cięższe od poprzednika.

O odpowiednio wysoką moc obliczeniową zadba 8-rdzeniowy zmodyfikowany układ AMD Zen 2 o taktowaniu 3,8 GHz. Moc obliczeniowa GPU wynosi 12 TFLOPS – dokładnie dwa razy więcej, niż w przypadku Xboxa One X. Karta wyposażona będzie w 52 CU. Modyfikowany rdzeń RDNA 2 pracował będzie z taktowaniem 1825 MHz. Całości obrazu konfiguracji dopełnia 16 GB pamięci GDDR6 oraz dysk NVMe SSD o pojemności 1 TB.

Na specyfikacji widzimy, że napęd optyczny pozwoli odtwarzać płyty 4K UHD Blu-ray. Pod konsolę będzie można podpiąć zewnętrzny magazyn danych za pośrednictwem portu USB 3.2. Co więcej, możliwe będzie zwiększenie przestrzeni na pliki dzięki “karcie rozszerzeń” o pojemności do 1 TB.

Xbox Series X – specyfikacja

Przedstawiciele Digital Foundry mieli okazję nie tylko rozłożyć konsolę na części pierwsze, ale także przyjrzeć się temu jak wyglądają uruchamiane na niej gry. W przypadku Gears 5 Xbox Series X wyświetlał nawet 50% więcej efektów cząsteczkowych niż pozwalały na to komputery osobiste w ustawieniach Ultra. W wyższej rozdzielczości wyświetlane były tekstury i wolumetryczna mgła. Film wprowadzający działał w 4K w płynnych 60 klatkach na sekundę.

Xbox Series X Gears 5

Gra Gears 5 na prezentacji działała w 100 klatkach na sekundę, a docelowo ma osiągać nawet 120 kl./s. – raczej w rozdzielczości Full HD.

“Podczas gdy Xbox Series X zapewni znaczny wzrost wydajności GPU i będzie nadal na nowo definiować i rozwijać grafikę dzięki nowym możliwościom, takim jak sprzętowe przyspieszanie raytracingu, nie wierzymy, że ta generacja konsol będzie definiowana wyłącznie przez grafikę lub rozdzielczość”, powiedział Jason Ronald, dyrektor ds. zarządzania produktem.

Imponująco wyglądają możliwości, jakie daje dysk SSD w konsoli. W trakcie demonstracji okazało się, że gra uruchamiała się nawet 4 razy szybciej (8,5 sekundy) niż w przypadku Xboxa One X (35,3 sekundy).

Microsoft przyłożył się też do zmniejszenia opóźnień nie tylko w kwestii przesyłania sygnału z kontrolera do konsoli, ale także z konsoli na telewizor za sprawą techniki Dynamic Latency Input.

Dynamic Latency Input

Zmian, innowacji i ciekawostek jest mnóstwo – wszystkie zobaczycie na poniższym nagraniu.

Źródło: YouTube, Instalki.plMicrosoft

]]>
https://windows7.pl/aktualnosci/poznalismy-oficjalna-specyfikacje-techniczna-konsoli-xbox-series-x.html/feed 0