Na horyzoncie kolejne zmiany w wyglądzie Windows 10

Windows 10 pulpit

Jeszcze w tym roku będziemy świadkami wielkiej rewolucji interfejsu w systemie Windows 10. Wraz z planowaną na przełom października i listopada aktualizacją Sun Valley nastąpią zmiany w zakresie w zasadzie wszystkich najważniejszych elementów UI. Do Windows 10 trafią nowe ikony, zadebiutuje zmodyfikowane Centrum Akcji, rogi okienek zostaną zaokrąglone, a listy z opcjami będą w estetyczny sposób “lewitowały“. Najnowszy wyciek przedstawia to, czego można spodziewać się po Windows 10 21H1.

Interfejs użytkownika Windows 10 – nowości

Pomimo iż rozwój systemu Windows 10X został najprawdopodobniej wstrzymany na dobre, to niektóre prezentowane w nim pomysły na design interfejsu użytkownika zostaną wykorzystane w aktualizacji 21H1. Wygląda na to, że Microsoft rozpoczął już teraz testowanie niektórych funkcji UI z Windows 10X dla Centrum Akcji w Windows 10 w wersjach preview. Zrzuty ekranu z wersji zapoznawczej pokazują, że interfejs Centrum Akcji nadal prezentuje się znajomo, jednakże wprowadzono w nim kilka ulepszeń znanych, kojarzonych wcześniej wyłącznie z Windows 10X.

Nowe Centrum Akcji - Windows 10
Nowe Centrum Akcji w Windows 10. / Źródło: Windows Latest

Nowością na przykład jest nowy “chwytak” (ikona do wysuwania i chowania szybkich akcji), który został po raz pierwszy wprowadzony w systemie Windows 10X. Na urządzeniach z ekranami dotykowymi użytkownicy będą mogli przesuwać palcem od dolnej krawędzi ku górze ekranu, aby otworzyć szybkie ustawienia Centrum akcji, jak pokazano na poniższym GIF-ie. Analogiczna sytuacja miała miejsce w Windows 10X.

Nowy "chwytak" - Windows 10
Nowy “chwytak”, czyli ikona do wysuwania i chowania szybkich akcji / Źródło: Windows Latest

To, co widzicie powyżej nie jest jeszcze dostępne powszechnie dla członków programu Windows Insider. Modyfikacje ukryte są za eksperymentalnymi flagami. Na sposób ich aktywacji wpadły osoby ze znajomością zaawansowanej obsługi debugowania w Visual Studio, którzy przyjrzeli się flagom dla WindowsShellExperienceHost.exe.

Inną nowością dostępną po aktywowaniu flag w nowych buildach są lewitujące listy (już z zaokrąglonymi rogami). Zostaną one prawdopodobnie wdrożone także w obrębie Centrum Akcji.

Lewitujące listy -  Windows 10
Lewitujące listy z zaokrąglonymi rogami / Źródło: Windows Latest

Wcześniej w swoim poście na blogu dla programistów firma Microsoft przypadkowo opublikowała zrzut ekranu okna dialogowego jednej z aplikacji systemu Windows z zaokrąglonymi narożnikami.

Okno dialogowe
Okno dialogowe / Źródło: Microsoft

Teraz pozostaje nam czekać na konferencję Build 2021, na której z pewnością zostanie zaprezentowana garść spośród wszystkich usprawnień.

Źródło: Instalki, Windows Latest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *