Trzy wersje Windows 10 pozostały bez wsparcia

Windows 10

Jak zapowiadano, tak zrobiono. Aż trzy popularne wersje systemu Windows 10 utraciły wsparcie z dniem 11 maja. Oznacza to, że osoby wciąż z nich korzystające nie będą otrzymywały aktualizacji i powinny niezwłocznie zaktualizować swoje systemy ze względów bezpieczeństwa. Jedno z wydań użytkowane jest przez co dziewiątego użytkownika Windows 10.

Te wersje Windows 10 straciły wsparcie

Wsparcie zostało zakończone dla następujących wersji OS’u.

  • Windows 10 1909
  • Windows 10 1809
  • Windows 10 1803

Według najnowszych, kwietniowych danych udostępnianych przez AdDuplex, z wydania 1909 wciąż korzysta 11,1% użytkowników Windows 10. Znacznie lepiej wygląda sytuacja w przypadku wersji 1809 (1%) oraz 1803 (1,4%). Wymienione tu warianty systemu operacyjnego Microsoftu otrzymały majowe poprawki bezpieczeństwa, będące zarazem ostatnimi.

Udziały Windows 10 - kwiecień 2021
Udziały poszczególnych wersji systemu Windows 10 w kwietniu 2021 roku. / Źródło: AdDuplex

“Po 11 maja 2021 r. te wydania nie będą już otrzymywać comiesięcznych aktualizacji zabezpieczeń i jakości, które zawierają ochronę przed najnowszymi zagrożeniami. Aby nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń i jakości, firma Microsoft zaleca aktualizację do najnowszej wersji systemu Windows 10” – czytamy w oficjalnym komunikacie. Najnowszym wydaniem jest Windows 10 21H1, który pojawia się w Windows Update na rosnącej liczbie urządzeń.

Jak sprawdzić wersję Windows 10?

Jeśli nie jesteś pewny, jaka wersja Windows 10 jest zainstalowana na Twoim komputerze, istnieje łatwy sposób, aby to zweryfikować. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na Menu Start i wybrać System. Następnie z listy po lewej wybrać Informacje i odczytać po prawej wersję w sekcji Specyfikacja systemu Windows.

Windows 10 - sprawdzanie wersji
Sprawdzanie wersji Windows 10. / Źródło: Instalki.pl

Alternatywnie, można skorzystać z wyszukiwarki (lupa obok Menu Start), wpisać winver i nacisnąć Enter.

System zaktualizujesz za pomocą menu Aktualizacja i zabezpieczenia w menu Ustawienia (widoczne po kliknięciu PPM na Menu Start).

Źródło: Instalki.pl, AdDuplex

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *