Tak prezentuje się Windows 10X

Windows 10X

System Windows 10X został zapowiedziany jeszcze w 2019 roku i ze względu na opóźnienia prac związane z epidemią zadebiutuje dopiero na wiosnę bieżącego roku. Microsoft informował w połowie grudnia ubiegłego roku, że oprogramowanie zostało ukończone, a w sieci pojawił się Windows 10X Emulator Image. Zanim OS zadebiutuje na pierwszych laptopach, warto rzucić okiem na wygląd najnowszej wersji RTM, która kilka dni temu wyciekła do sieci.

Windows 10X – konfiguracja

Pierwszą rzeczą po uruchomieniu systemu Windows 10X będzie zalogowanie się do konta Microsoftu. Jeśli użytkownik jeszcze takowego nie posiada, to będzie mógł je od razu utworzyć. Niestety w Windows 10X konto Microsoft jest wymagane, a użytkownicy nie mogą konfigurować konta lokalnego.

Konfiguracja Windows 10X
Konfiguracja Windows 10X / Źródło: Windows Insider

Po zalogowaniu się do systemu, w oczy rzuca się pasek zadań w trzech różnych rozmiarach do wyboru: mały, średni i duży.

Windows 10X – wygląd

Odpowiedź Microsoftu na Chrome OS od strony interfejsu wygląda zupełnie inaczej niż system Windows 10. Oprogramowanie nie obsługuje aplikacji desktopowych, priorytetyzując rozwiązania webowe. Kompilacja, która wyciekła do sieci pokazuje, jak łatwo instalować progresywne aplikacje internetowe z poziomu przeglądarki Microsoft Edge i przypiąć je do paska zadań. Potwierdza również, że system Windows 10X będzie ograniczony do nich i aplikacji z Microsoft Store – przynajmniej w momencie debiutu, a Microsoft dopiero później będzie pracował nad obsługą kontenerów Win32.

Pasek zadań to uproszczona wersja zwykłego paska systemu znanego z Windows 10, z przyciskami Start, Edge i Widok zadań umieszonymi centralnie. Otwarcie Menu Start powoduje wyświetlenie launchera, w którym można wyszukiwać aplikacje, pliki lub strony internetowe. Ustawienia są podobne do tych, które znamy z “dziesiątki”, podczas gdy Eksplorator to dość skromne środowisko, które ogranicza użytkownika do przeglądania kilku lokalnych folderów i zawartości OneDrive.

Na powyższym wideo widać, że wszystkie aplikacje działają w Windows 10X w trybie pełnoekranowym.

Warto zauważyć, że firma Microsoft usunęła również zasobnik systemowy z paska zadań, a Centrum Akcji może być używane do zmiany głośności dźwięku i jasności ekranu. Regulacja głośności i jasności znajduje się u góry, a szybkie ustawienia Bluetooth, Wi-Fi i zasilania znajdują się pośrodku. Można je dostosować do własnych preferencji, klikając prawym przyciskiem myszy ich ikony.

Centrum Akcji w Windows 10X
Centrum Akcji w Windows 10X / Źródło: Windows Insider

Cały interfejs użytkownika został przeprojektowany od podstaw, a firma Microsoft stworzyła jeden spójny język projektowania i zastosowała go w obrębie całego systemu operacyjnego. Znajdziecie tu zatrzęsienie zaokrąglonych rogów, choć wciąż mniej niż w mac OS.

Live tiles (“żywe kafelki”) zniknęły z Menu Start. To przypomina z kolei Microsoft Launcher na Androida… Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie dopasowywać jego elementy.

Menu Start w Windows 10X
Menu Start w Windows 10X / Źródło: Windows Insider

Windows 10X – alternatywa dla Chrome OS?

Windows 10X zadebiutuje na niedrogich laptopach, sprzętach z dwoma ekranami oraz urządzeniach z ekranami dotykowymi. Czy faktycznie będzie alternatywą dla Chrome OS? Przekonamy się, jak tylko poznamy ceny urządzeń z Windows 10X. Niewątpliwą zaletą rozwiązań z oprogramowaniem Google stanowi fakt, iż są stosunkowo tanie.

Źródło: YouTube, Windows Latest via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *