BOX - jedna z wersji sprzedaży sprzętu lub oprogramowania komputerowego. Jest to wersja pudełkowa, zwana także "pełną". Produkty w wersji BOX wyposażone są najczęściej w tekturowe opakowanie (stąd angielska nazwa), dodatkowe okablowanie oraz oprogramowanie, a także często aplikacje multimedialne i gry. Jest to najdroższa ze sprzedawanych masowo wersji.
W odróżnieniu od wersji OEM, oprogramowanie BOX może być zainstalowane na dowolnym komputerze posiadanym przez użytkownika tego oprogramowania. W odróżnieniu od oprogramowania OEM które jest przypisane do urządzenia na którym jest zainstalowane, oprogramowanie BOX można wielokrotnie przenosić pomiędzy komputerami – jest przypisane do użytkownika. Ciekawostką jest, że Microsoft Office w BOX jeden użytkownik może używać go na komputerze i dodatkowo na notebooku – w ten sposób jeżeli osoba używa dwóch maszyn taniej będzie kupić jedną wersję zamiast dwóch wersji OEM.
OEM - Original Equipment Manufacturer, w skrócie OEM (dosłownie Oryginalny Producent Sprzętu) - organizacja sprzedająca pod własną marką produkty wytworzone przez inne firmy. Termin jest mylący, gdyż OEM nie jest wytwórcą, lecz sprzedawcą sprzętu dla użytkownika końcowego, choć zdarza się niekiedy, że jest jego projektantem.
Typowym przykładem produktu OEM jest system operacyjny MS Windows, a także oprogramowanie biurowe dla firm, jak Microsoft Office lub dla biura domowego, jak Microsoft Works. Firma sprzedaje swój produkt bez obsługi technicznej firmom produkującym sprzęt komputerowy w bardzo niskich cenach, firmy te same muszą zapewnić obsługę techniczną produktu.
Innym przykładem ze świata komputerów może być produkcja płyt głównych dla światowych potentatów w produkcji komputerów. Tak wyprodukowane płyty mimo iż mają logo swojego producenta, mają inne oznaczenia niż produkowane przez nie te same płyty główne w tzw. "wersjach pudełkowych". Producent nie dostarcza do nich żadnej pomocy technicznej aktualizacji, sterowników i opieki serwisowej, natomiast należy się w tym zakresie kontaktować wyłącznie ze sprzedawcą czyli w tym przypadku producentem całego zestawu komputerowego
W większości przypadków OEM nie dodaje wartości do wyposażenia, a jedynie znakuje je własnym logo. Nazwa OEM jest umieszczana na urządzeniach przez wytwórcę, na mocy zawartej umowy. Niekiedy OEM dodaje wartość do produktu, łącząc np. sprzęt i oprogramowanie w gotowe systemy (zobacz też: Value Added Reseller).
Istnieją liczne firmy specjalizujące się w produkcji na rzecz OEM i nigdy nie sprzedające produktów pod własną marką - są to tzw. producenci kontraktowi. Niektóre firmy zajmują się zarówno produkcją, jak i działalnością typu OEM.
Nazwa OEM jest też stosowana w odniesieniu do producentów komputerów osobistych, gdy sprzedają je razem z oprogramowaniem będącym standardowym wyposażeniem. Oprogramowanie OEM jest nierozerwalnie połączone z komputerem (lub jego częścią), na którym jest ono zainstalowane. Nie wolno go przenosić na inne komputery oraz odsprzedawać.
OEM w praktyce oznacza produkt sprzedawany przez firmę nie będącą jego producentem. Pociąga to także przeniesienie zobowiązań producenckich wynikających z tytułu rękojmi i gwarancji na sprzedawcę. To oznacza że sprzedawca zobowiązany jest zapewnić serwis gwarancyjny, pomoc techniczną oraz zwrot kosztów za produkt oddany, który sprzedaje, a którego nie produkował.
Zwrot produktów OEM jest utrudniony. Oprogramowania OEM nie można oddać do pierwotnego producenta, a tylko do producenta zestawu komputerowego. Często okazuje się, że oprogramowanie to nie ma określonej wartości, na podstawie której należna byłaby refundacja kosztów produktu, a jedyny przypadek zwrotu kosztów zakupu w przypadku zwrotu mógłby mieć miejsce przy zwrocie całości zestawu
Retail jest wersją handlową - przygotowaną przez producenta dla końcowych użytkowników. Poza opakowaniem i niezbędnymi sterownikami znajdują się w niej zwykle dodatkowe pakiety oprogramowania, mające często znaczną wartość (np. do kart graficznych w wersji retail producenci dokładają darmowe gry lub programy graficzne). Wersje pudełkowe są jednak również z tego powodu nieco droższe od wersji OEM.
Zalety: Oprogramowanie OEM jest znacznie tańsze od oprogramowania typu BOX.
Wady: Przypisanie oprogramowania do jednego komputera lub jego części. Uniemożliwia to ponowną instalację oprogramowania na nowszym sprzęcie zakupionym przez użytkownika tego oprogramowania.