Windows 7 vs xp
Windows 7
Choć do premiery finalnej wersji systemu Windows 7 jeszcze daleka droga, w oparciu o udostępnioną przez producenta publiczną wersję beta można stwierdzić, w których aspektach OS ten będzie się różnił od poprzednika. Przede wszystkim, w "siódemce" znajdziemy odmieniony pasek zadań. Przycisk menu Start jest okrągły tak jak w Viście, ale już uruchomione zadania wizualizowane są przez duże ikonki. Jeśli chodzi o kontrowersyjny mechanizm User Account Control, to w Windows 7 został on dopracowany - domyślne jest ustawienie, w którym zewnętrzne programy wywołują alerty systemu, natomiast elementy Windows - już nie. Ponadto tutaj gadżety można przyklejać w różnych miejscach Pulpitu, nawet bez paska (w Viście gadżety można było uruchomić tylko z Paskiem bocznym). Windows 7 beta 1 ma podobne wymagania, jak Vista - system będzie poprawnie działał na komputerach, które radzą sobie z Vistą.
Windows 7 to najnowsza edycja systemu operacyjnego firmy Microsoft. Jest on następcą systemu Windows Vista. W wersji RTM, system zostanie udostępniony najprawdopodobniej w roku 2010.
Nowy Windows dostępny będzie najprawdopodobniej w trzech wersjach, dla różnych użytkowników:
* Windows 7 Home Premium Edition – wersja przeznaczona do użytkowania w domu,
* Windows 7 Professional Edition – wersja przeznaczona dla użytkowników biznesowych (zastępująca wersję "Business" systemu Windows Vista)
* Windows 7 Ultimate Edition – najbardziej rozbudowana wersja systemu zawierająca wszystkie funkcje dostępne w systemie Windows
Według Microsoft nowy system operacyjny ma być stabilny i szybki, powinien: działać wydajnie i bezproblemowo, a w przypadku znalezienia nieprawidłowości w działaniu bez większej ingerencji użytkownika naprawić je, radzić sobie ze sprzętem i sterownikami do niego, być przyjazny dla użytkownika. W przypadku wykrycia luk, powinien automatycznie zaktualizować się, nie przeszkadzając w pracy użytkownikowi. Postanowiłem sprawdzić, czy jest faktycznie tak, jak mówi Microsoft. Już niedługo powinna zostać udostępniona do użytku publicznego wersja Beta systemu, dzięki czemu każdy będzie mógł przetestować na własnej skórze (a raczej na własnym komputerze) jak działa nowy system operacyjny Microsoft, jakie występują problemy w działaniu systemu, i co należy zrobić przed aktualizacją systemu Windows Vista do nowej wersji.
WINDOWS XP
System operacyjny Windows XP Professional został stworzony z myślą dla najbardziej wymagających użytkowników komputerów. Charakteryzuje się on dużymi możliwościami pracy w różnego rodzaju firmach i biurach podnosząc wydajność działania, komunikatywność w sieciach komputerowych zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo danych zapisanych na dyskach.
Tym razem firma Microsoft zaprojektowała nowy system operacyjny w oparciu o już istniejące systemy: Windows 95, 98, ME oraz 2000 Professional. W wyniku czego powstał Windows XP, który łączy w sobie najbardziej pozytywne cechy swych poprzedników. Produkt ten poszedł jednocześnie do przodu jeżeli chodzi o globalną sieć internetową oraz zwiększył możliwości mediów cyfrowych.
Windows XP wydany został w dwóch wersjach:
- HOME EDITION – przeznaczony jest dla przeciętnego użytkownika domowego;
- Professional EDITION – przeznaczony jest do pracy w firmach oraz dla wymagających
użytkowników indywidualnych.
Obydwie wersje charakteryzują się stabilnością, bezpieczeństwem oraz posiadają bardzo bogate wyposażenie narzędziowe.
Wersja Professional jest wzbogaceniem wersji HOME EDITION. Zawiera ona dodatkowe funkcje zdalnego dostępu, posiada lepszą ochronę danych, a także bogatsze możliwości zarządzania komputerem. Istnieje również możliwość pulpitu oraz plików
i zabezpieczeń zależności od wymagań osobistych użytkownika.
Nowy system operacyjny odznacza się również nową oprawą graficzną, która jest bardziej przejrzysta i prostsza sprawiając iż praca staje się przyjemniejsza i łatwiejsza.
Windows XP to także nowy standard w obsłudze urządzeń cyfrowych ( aparaty, kamery, itp. ). Posiadacze tego systemu mogą dowolnie kopiować i przetwarzać fotografie oraz filmy z kamer cyfrowych na komputer. Istnieje również możliwość dowolnego przetwarzania muzyki cyfrowej, tworzenia dowolnych kolekcji oraz przenoszenie ich do coraz bardziej powszechnych odtwarzaczy cyfrowych. System ten jest niezastąpiony także jeżeli chodzi o wynajdowanie, przeglądanie oraz udostępnianie filmów w sieci WWW
w dowolnym formacie ( nawet płyt DVD ).
Windows XP to kolejny krok w kierunku ulepszenia i zwiększenia wydajności naszych komputerów. Posiada on dosyć wysokie wymagania sprzętowe:
- zaleca się PC z procesorem z zegarem 300 MHz lub wyższej; minimalnie 233 MHz;
-128 MB RAM lub powyżej (minimalnie 64 MB, ale może ograniczać jakość i pewne cechy);
- co najmniej 1,5 GB wolnego miejsca na twardym dysku;
- napęd CD-ROM lub DVD;
- klawiatura i myszka Microsoft albo kompatybilne urządzenie zewnętrzne;
- karta dźwiękowa i głośniki lub słuchawki;
- dla odtwarzania DVD potrzeba napęd DVD i karta dekodera DVD albo oprogramowanie
dekodera DVD i wideo RAM 8 MB;
- multimedia: przetwarzanie obrazów wymaga odpowiedniego urządzenia cyfrowego lub
analogowego oraz procesora taktowanego zegarem 400 MHz lub szybszym do
przetwarzania obrazów z cyfrowej kamery wizyjnej.