TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu [X]
Windows 7 Forum

Problem z programem MAGIC SCRIBE z najnowszego CHIP-a

Zainstalowałem program do zamiany mowy na tekst MAGIC SCRIBE .
Wersja z najnowszego numeru CHIP-a.
Próbowałem go używać korzyustając z mikrofonu wbudowanego w laptopa ,
jak również z zestawu ; słuchawki+mikrofon którego używam do skype .
Efekty działania programu widać na dołączonym obrazku ;


Uploaded with ImageShack.us
Żadnego z widocznych tam słów tak naprawdę nie wypowiedziałem .
Może ktoś ma doświadczenie z użyciem tego programu i wie jak ustawić mikrofon ,
słuchawki czy głośniki w laptopie  tak by program ten prawidłowo rozpoznawał
wypowiadane słowa  ???
A może jest jakiś inny , darmowy program do zamiany mowyna tekst  :-\
Z góry dzięki za wszelkie porady  :)

Offline Madzia

  • *****
  • 1220
Odp: Problem z programem MAGIC SCRIBE z najnowszego CHIP-a
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Maj 2011, 20:29:15 »
Wniosek jest taki, żeby nie kupować CHIP'a  :P

Offline kamiton

  • *****
  • 1287
Odp: Problem z programem MAGIC SCRIBE z najnowszego CHIP-a
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Maj 2011, 23:25:40 »
mozesz pokombinowac z ustawieniami mikrofonu np. wylaczyc podbicie db , zmniejszyc czulosc na 50%.

Odp: Problem z programem MAGIC SCRIBE z najnowszego CHIP-a
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maj 2011, 10:39:02 »
Wypróbuj najnowszego bezpłatnego Skrybota, ściągniesz go z adresu skrybotdomowy.sf.net
Jak prześlesz godzinę podyktowanych nagrań wybranych przez siebie tekstów do personalizacji otrzymasz od producenta bezpłatnie wersję SkryBot dlaKażdego. :)

Odp: Problem z programem MAGIC SCRIBE z najnowszego CHIP-a
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Czerwiec 2011, 15:39:44 »
Witam.
Aby program działał poprawnie, należy dobrze skonfigurować system oraz sprzęt do dyktowania (mikrofon).

UWAGA!
Mikrofon MUSI być zewnętrzny, wewnętrzne (wbudowane w komputer) się nie nadają, gdyż generują zbyt wiele zakłóceń.

U Ciebie, wlodarek1, widać, że na pewno masz źle ustawiony suwak na pasku Poziomu hałasu. Powinien on się znajdować w okolicy -40dB. Dodatkowo, sprawdź poprawność ustawień dźwięku (poniżej wskazówki). Jakość o jakiej piszesz ewidentnie wskazuje na problemy ze sprzętem.

Bardzo często zdarza się, że:
- używa się wewnętrznych mikrofonów (a one się nie nadają),
- podłączenie zewnętrznego mikrofonu często nie wyłącza wewnętrznego i pojawiają się duże zakłócenia,
- włączone są wzmocnienia dźwięku, które tworzą duże szumy i przesterowania,
- wzmocnienia mogą być również włączone w innych programach typu Skype (w niektórych przypadkach tez powodują zakłócenia).
Poniżej wskazówki poprawnej konfiguracji.

W razie problemów prosimy o zgłoszenia!
Serwis: 71/7766850
pn-pt. od 08:00 - 16:00
e-mail: ms_licencje@unikkon.pl

WSKAZÓWKI POPRAWNEJ KONFIGURACJI SPRZĘTU I SYSTEMU.

Poprawnie zainstalowany system kiepsko rozpoznaje głos lub nie rozpoznaje go wcale? Zazwyczaj oznacza to, że problem występuje na poziomie sprzętu do rejestracji dźwięku (mikrofon).

Optymalne działanie systemu zależy od kilku czynników, m.in. od:
 
1.   Odpowiedniej jakości sprzęt do rejestracji dźwięku.

Duże znaczenie ma to, jakiego sprzętu się używa. Na pewno powinien to być mikrofon zewnętrzny, gdyż wewnętrzne, wbudowane w komputer generują zbyt duże zakłócenia. Najlepsze są mikrofony z wbudowaną redukcją szumów. Poprawę jakości można również uzyskać korzystając z zewnętrznych kart dźwiękowych (opcja, pozwalająca poprawić skuteczność o kilka procent).  


2.   Prawidłowo skonfigurowanego sprzętu (mikrofonu).

Dwa mikrofony
Na początek należy sprawdzić czy nie są włączone dwa mikrofony. W komputerach przenośnych podłączenie zewnętrznego mikrofonu nie zawsze wyłącza zintegrowany mikrofon wewnętrzny i oba urządzenia działają jednocześnie co wnosi dodatkowe zakłócenia. Należy wyłączyć wbudowany mikrofon pozostawiając aktywny tylko mikrofon zewnętrzny.

Wybór odpowiedniego urządzenia rejestrującego
Upewniamy się, że dyktujemy do właściwego mikrofonu. Wybieramy urządzenie rejestrujące (mikrofon) – Start - >  Panel sterowania  ->  Dźwięki i urządzenia audio -> zakładka Audio ->  urządzenie rejestrujące.

Wzmocnienie sygnału
Wyłączamy wszelkie wzmocnienia mikrofonu (Microphone boost). Takie wzmocnienie znacznie zniekształca sygnał. Efektem tego jest pogorszenie jakości rozpoznania lub brak możliwości rozpoczęcia pracy z systemem (do systemu cały czas dociera dźwięk i nie może on rozpocząć procesu rozpoznawania).
Start - >  Panel sterowania  ->  Dźwięki i urządzenia audio -> zakładka Audio ->  Zaawansowane (w obszarze „Nagrywanie dźwięku” -> odznaczamy Mic boost.

W kartach Realtek wzmocnienie sygnału znajduję się w oprogramowaniu producenta, jest trochę ukryty.
 

Skype i inne

Warto również przyjrzeć się na pozostałe zainstalowane oprogramowanie manipulujące dźwiękiem. Aktywna opcja „Automatycznie dostosuj ustawienia mikrofonu„ w programie Skype zakłóca działanie MagicScribe. Sugerujemy wyłączenie tej opcji w trakcie rozpoznawania mowy.
W programie Skype wchodzimy w: „Narzędzia” -> „Opcje” -> „Ustawienia audio” -> ”Mikrofon” i odhaczamy Checkbox „Automatycznie dostosuj ustawienia mikrofonu”.
  
3.   Prawidłowo skonfigurowanego systemu.

Należy prawidłowo skalibrować szumy i poziom dźwięku docierający do systemu.
I.   Sprawdź czy mikrofon jest poprawnie podłączony – bez włączonego przycisku START, poniższy pasek powinien być ruchomy (taka jest reakcja na dźwięk), to oznacza, że mikrofon działa.

 

II.   Dodatkowo, za pomocą tego samego paska, sprawdź poziom szumów w otoczeniu i intensywność dźwięku:

a.    Zachowując ciszę, sprawdź gdzie znajduje się czarny pasek określający szumy (powinien wahać się pomiędzy -50 a -60 dB).
 
 

b.    Wypowiadając kilka słów sprawdź gdzie znajduje się czerwony pasek, określający natężenie dźwięku (w trakcie mówienia powinien znajdować się pomiędzy -15 a -5 dB, optymalnie w okolicy -10 dB).



III.   Jeżeli ustawienia mikrofonu nie są zgodne z zaleceniami (zbyt wysoki poziom dźwięku lub zbyt duże szumy w otoczeniu), to należy zweryfikować ustawienia mikrofonu w panelu sterowania komputera (zgłośnić, ściszyć, wyłączyć wzmocnienie).

IV.   Jeżeli ustawienia są poprawne, należy włączyć przycisk START. Po uruchomieniu rozpoznawania (włączony przycisk "START"), pasek "Poziomu hałasu" przestaje być aktywny i robi się czarny - to normalne zachowanie systemu! Służy on tylko do ustawienia poziomu hałasu i czułości mikrofonu.

V.   Przy włączonym rozpoznawaniu mowy (włączony przycisk START), należy korzystać z okienka "Aktywność". Dzięki niemu możliwa jest obserwacja bieżącej pracy systemu oraz tego, czy przypadkiem nie mamy zbyt dużych zakłóceń.

Znaczenie pola „Aktywność”:

Szare pola – system jest gotowy do pracy (tak powinien zachowywać się system, gdy jest włączone rozpoznawanie i nic nie mówimy),
 


Pole czerwone/różowe – rejestracja dźwięku przez system (tak powinien zachowywać się system, gdy do niego mówimy, nie w trakcie ciszy),
 


Żółte pole – uruchomiony został proces przetwarzania mowy na tekst (tak powinien zachowywać się system, po wypowiedzeniu jakiejś frazy/zdania). Wyłączenie rozpoznawania w trakcie świecenia tej kontrolki spowoduje przerwanie procesu rozpoznawania.
 


Obserwacja pola "Aktywność" jest dość pomocna. Po pierwsze daje obraz tego, co dzieje się w systemie, a po drugie pozwala wychwycić różnego rodzaju przydźwięki zakłócające prawidłową pracę systemu.

Jeżeli np. nic nie mówimy, a pionowy pasek zapali się na czerwono, to oznacza, że w otoczeniu są duże szumy lub mikrofon jest przesterowany. Wtedy dyktowanie może być mało efektywne lub system w ogóle nie będzie rozpoznawał, bo po prostu nie będzie nas słyszał.

4.   Prawidłowo ustawionego mikrofonu względem ust.

Zalecane są mikrofony nagłowne bo zachowują stałe położenie pomiędzy mikrofonem a ustami.  Mikrofon należy ustawić w odległości około dwóch centymetrów. Ustawianie mikrofonu centralnie w linii nosa zakłócają rozpoznawanie bo są interpretowane przez system jak mówienie

5.   Odpowiedniego sposobu mówienia i artykulacji wypowiadanych zdań.

Zasada działania systemu jest taka, że gdy rozpoczynamy dyktowanie, to system rejestruje docierający do niego dźwięk a następnie przetwarza mowę do postaci teksu. Rejestracja dźwięku trwa dopóty, dopóki nie zrobimy co najmniej 1-sekundowej przerwy w dyktowaniu. Gdy przestaje docierać do systemu dźwięk, rozpoczyna się  proces przetwarzania mowy na tekst. Stąd opóźnienie w pisaniu rozpoznawanych tekstów.

Aby system dobrze rozpoznawał i jednocześnie szybko pisał zdania na ekranie, najlepiej jest mówić krótkimi zdaniami/frazami, robiąc między nimi ok. 1-sekundowe przerwy.
Nie trzeba jednak czekać na efekt rozpoznania, ponieważ system ustawia wypowiadane przez nas zdania w kolejce i wstawia w odpowiedniej kolejności po przetworzeniu.

Przykładowy sposób dyktowania dowolnego tekstu:
„ dzisiaj mam spotkanie handlowe” (1-s. przerwa)
„po spotkaniu pojadę do domu” (1-s. przerwa)
„w domu poczytam książkę” (1-s. przerwa)
Itd.

Wskazówki dotyczące mówienia:

•   Podstawową zasadą przy korzystaniu z programu jest wyraźna, ale nie sztuczna wymowa.
•   Należy mówić tak, jak gdyby dyktowało się dzieciom na szkolnym dyktandzie.
•   Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładną wymowę końcówek wyrazów. Dosyć powszechna tendencja do skracania wyrazów zdecydowanie zwiększa liczbę błędów
w tekście.
•   Należy unikać zbytniego/sztucznego akcentowania polskich głosek typu: ą, ę.

6.   Odpowiednich warunków w pomieszczeniu.

Jeżeli w pomieszczeniu jest bardzo głośno, a mikrofon nie ma mechanizmu tłumienia szumów,
to może to znacznie zakłócać proces rozpoznawania. Im lepszy sprzęt i mechanizm tłumienia zakłóceń, tym mniejsze znaczenie ma cisza w pomieszczeniu. Przy niskobudżetowych mikrofonach, zalecane są bardziej wytłumione pomieszczenia do pracy z systemem.

UWAGA!!!
Deinstalator systemu Magic Scribe kasuje zawartość całego katalogu, w którym został zainstalowany. Przypadkowa instalacja w Program Files bez wskazania folderu instalacji np.

C:\Program Files\bin\MagicScribe_Chip.exe – deinstalator kasuje zawartość Program Files
- NIE POPRAWNA INSTALACJA
C:\Program Files\MagicScribe\bin\MagicScribe_Chip.exe – deinstalator kasuje zawartość MagicScribe – POPRAWNA INSTALACJA
  

  
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2011, 16:02:15 wysłana przez MagicScribe »