Microsoft od lat przegrywa kolejne bitwy z crackerami, ale najwyraźniej nie zamierza się poddawać - wygląda na to, że na potrzeby Windows 8 firma zamierza stworzyć zupełnie nowe zabezpieczenia antypirackie.
Oczywiście, nie jest to oficjalna zapowiedź koncernu z Redmond (który na razie na temat kolejnej wersji Windows wypowiadać się nie chce) - taki wniosek można jednak wyciągnąć z opisu oferty pracy, która pojawiła się na stronie Microsoftu. Wynika z niego, że koncern szuka specjalistów, którzy będą uczestniczyć w pracach nad nową technologią uniemożliwiającą korzystanie z pirackich kopii Windows 8. W ogłoszeniu napisano m.in.
Misją naszej grupy jest stworzenie rozbudowanej, wszechstronnej platformy, której zadaniem będzie ochrona produktów Microsoftu przed piractwem (...) Szukamy doświadczonych programistów, którzy pomogą nam zaprojektować i zbudować nowe mechanizmy antypirackie, systemy wykrywania przypadków obchodzenia zabezpieczeń (..). Praca dotyczyć będzie wielu poziomów systemu operacyjnego - przewidywana jest m.in. współpraca z MS Research oraz innymi zespołami Microsoftu. Chcemy stworzyć innowacje, które pozwolą nam "strząsnąć" z naszych produktów najróżniejszych hakerów i crackerów.
Jak widać, koncern nie przejmuje się dotychczasowymi porażkami na tym polu - a było ich przecież niemało. Najlepszym dowodem jest fakt, iż z praktycznie każdego produktu koncernu z Redmond można dziś korzystać nielegalnie - mimo zastosowania w nich najróżniejszych skomplikowanych zabezpieczeń. Dość wspomnieć o obowiązkowej aktywacji oprogramowania (która bywa niekiedy dość kłopotliwa dla legalnych użytkowników, ale piratom jej obejście nie sprawia najmniejszych problemów) czy inicjatywie Windows Genuine Advantage.
Dodajmy, że powyższe ogłoszenie znalazł na stronie Microsoftu serwis MS Kitchen - który zwrócił też uwagę na jeden ciekawy szczegół. Ogłoszenie sugeruje, że Microsoft zamierza stworzyć jedną, wspólną "platformę antypiracką" - czyli jakieś zabezpieczenie przed nielegalnym kopiowaniem i użytkowaniem, które być może będzie wspólne dla wszystkich produktów firmy. To nowość - do tej pory koncern korzystał z kilku niezależnych od siebie mechanizmów antypirackich.
http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,7704278,Windows_8_z__nowymi_zabezpieczeniami_antypirackimi_.html