Pierwsza edycja systemu zadebiutowała na rynku 20 lat temu pod inną nazwą, czyli Windows NT 4.0 Server. W przeciwieństwie do dzisiejszego oprogramowania wymagania były wręcz symboliczne. Protoplasta zadowalał się procesorem taktującym z częstotliwością 33 MHz, 32 MB pamięci RAM oraz 150 MB pamięci masowej.
Intuicyjny interfejs graficzny, łatwość obsługi uczyniły go hitem zwłaszcza w biznesie. W ten sposób produkt Microsoftu z impetem wkroczył w świat serwerów zdominowany do tej pory przez systemy unixowe.
Idąc za ciosem gigant z Redmond stworzył w 2000 roku Windows 2000 Server wdrażając jednocześnie Active Directory. Jego następcą był z kolei Windows Server 2003, którego wymagania sprzętowe były już znacznie bardziej wyśrubowane. Do jego poprawnego działania wymagane było min. 512 MB RAM oraz procesor taktujący z częstotliwością 400 MHz.
Kolejna wersja, mająca swoją premierę w 2008 roku wprowadziła nowe techniki wirtualizacji. Aktualnie na rynku dostępny jest Windows Server 2012, który już niebawem zostanie zastąpiony przez oparty na chmurze Windows Server 2016. Obecnie system jest w fazie testów, a jego premiera planowana jest na wrzesień.
Źródło: Instalki