11 najciekawszych funkcji Windows 10 Anniversary Update

Windows 10 Anniversary Update

Tylko kilka dni pozostało do premiery długo wyczekiwanej aktualizacji Windows 10 Anniversary Update. Wraz z udostępnieniem Windows 10 pojawiły się liczne głosy o braku wielu szumnie zapowiadanych funkcji. Na domiar złego agresywna polityka Microsoftu w kwestii aktualizacji starszych wersji systemu sprawiła, że szerokie grono osób mogło się poczuć zniechęcone do przesiadki.

Remedium na zaistniałą sytuację ma być pierwsza duża aktualizacja, która pojawi się niemal rok po premierze Windows 10. Anniversary Update łączy w sobie zarówno nowe funkcje, których pierwotnie zabrakło, jak i liczne poprawki błędów uprzykrzających codzienne korzystanie z Windows 10.

Już od pewnego czasu wszyscy chętni zapisani do programu Windows Insider mogą testować nowinki, jakie niesie ze sobą paczka aktualizacyjna. Ostateczna kompilacja dostępna będzie już 2 sierpnia. Czego można się po niej spodziewać? Czy faktycznie jest na co czekać? Oto zestawienie 11 funkcji, których nie sposób pominąć.

1. Windows Ink

Funkcja ta jest stworzona specjalnie z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych, którzy chcą na swoje zdjęcia nanieść notatki. Do dyspozycji oddano również wirtualną linijkę usprawniającą kreślenie linii prostych czy bardziej skomplikowanych kształtów, co znacząco ułatwia pracę gdy musimy posiłkować się wyłącznie palcem lub rysikiem. Windows Ink pozwala także na błyskawiczne przechwytywanie zawartości ekranu i udostępnianie plików znajomym. Warto dodać, że funkcja integruje się z pakietem Office 2016 oraz przeglądarką Microsoft Edge.

INK

2. Rozszerzenia dla Microsoft Edge

Wprowadzenie wsparcia dla rozszerzeń w nowej przeglądarce Microsoftu jest z pewnością bardzo dobrym posunięciem. Popularne wtyczki są bowiem standardem we wszystkich szanujących się programach do przeglądania sieci. Pozostało zatem czekać aż deweloperzy przygotują kompatybilne wersje swoich wtyczek także dla Edge. Takie dodatki jak AdBlock, 1Password, LastPass czy EverNote z pewnością by umiliły życie niejednemu internaucie. Czy zatem w Edgu’u można upatrywać potencjalną konkurencję dla takich graczy jak Chrome, Opera czy Firefox? Niech każdy sam spróbuje sobie odpowiedzieć na to pytanie.

3. Usprawniona Cortana

Na wstępie podkreślmy, że wszystkie zmiany jakim została poddana Cortana nie dotyczą polskich użytkowników, gdyż nadal się nie zapowiada, by asystentka była dostępna nad Wisłą. W przeciwieństwie do nas mieszkańcy innych krajów będą mogli samodzielnie przetestować działanie wprowadzonych nowości. Microsoft usprawnił rozumienie zapytań biorąc pod uwagę ich kontekst, jak również wprowadził integrację z aplikacjami systemowymi. Od teraz Cortana będzie działała z poziomu ekranu blokady, przez co użytkownicy będą mogli sprawdzać prognozę pogody, odtwarzać muzykę czy tworzyć notatki bez konieczności odblokowywania urządzenia.

cortana

4. Jeszcze ciemniejszy interfejs

Wraz z premierą Anniversary Update otrzymamy możliwość swobodnego przełączania się pomiędzy jasnym i ciemnym interfejsem w aplikacjach Modern. Niestety nadal nie zmienimy szaty graficznej reszty systemu. Microsoft wprowadził zmiany w Menu Start, gdzie można swobodnie modyfikować rozmiar kafelek. Zmodyfikowano także położenie przycisków zasilania, profilu użytkownika czy folderów przemieszczając je na obszar zlokalizowany po lewej stronie menu.

dark mode Windows 10

Zmiany nie ominęły również Centrum Akcji, które zyskało zestaw nowych ikon czy możliwość kontrolowania ilości wyświetlanych powiadomień. Microsoft zadbał ponadto o wygodny dostęp do 14 wybranych elementów systemu jak ustawienia VPN, tryb tabletu, ciche godziny, WiFi itp. Uwagę zwraca przeprojektowany zegar, pod którym znajdziemy kalendarz z listą zaplanowanych zadań.

Centrum Akcji Windows 10

5. Automatyczna zmiana strefy czasowej

Dzięki funkcji automatycznego dostosowywania godziny do aktualnej strefy czasowej podróżowanie będzie znacznie wygodniejsze. Do tej pory funkcja ta zarezerwowana była tylko dla posiadaczy systemu OS X.

6. Windows Hello

Wraz z nadejściem Anniversary Update, przeglądarka Microsoft Edge zostanie wzbogacona o mechanizm Hello, który znacznie ułatwi logowanie się na stronach internetowych bez konieczności ręcznego wpisywania hasła. Analogicznie, funkcja ta znajdzie swoje zastosowanie w przypadku logowania się do Windows czy wielu innych aplikacji. Uzyskanie dostępu do interesujących nas zasobów nastąpi po zeskanowaniu twarzy lub odcisku palca.

Hello Windows 10

7. Aplikacje z Windows 10 na Xbox One

Od teraz programy zarezerwowane dla Windows 10 uruchomimy również na konsoli Xbox One. Jako, że Xbox One oparty jest na Windows 10, już niebawem Microsoft wyda aktualizację, która umożliwi korzystanie z Cortany (poza Polską) czy innych dedykowanych aplikacji. Wszystko wskazuje na to, że programy z Windows 10 będą wyglądały niemal identycznie w wersji przeznaczonej na konsole, więc deweloperzy nie będą mieli zbyt dużo pracy z dostosowaniem ich do poprawnego wyświetlania na większych ekranach.

8. Bash od teraz dla Windows 10

Microsoft niewątpliwie wykonał ukłon ku deweloperom aplikacji przeznaczonych na systemy Linux, którzy do swojej pracy potrzebują narzędzi dostępnych wyłącznie dla Windows. Konsola Bash będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza dla programistów. Mimo braku jakichkolwiek współzależności z systemem Windows Bash może stać się użytecznym narzędziem do projektowania aplikacji miltiplatformowych.

bash Windows 10

9. Projekcja na PC

Niewątpliwie jedna z ciekawszych funkcji, która nieco różni się od standardowej opcji Zdalny Pulpit. Jej założeniem jest transmitowanie obrazu z telefonu lub tabletu bezpośrednio na ekran komputera. Do sterowania interfejsem urządzenia mobilnego będzie można posługiwać się standardowymi peryferiami jak mysz czy klawiatura. Funkcja ta najprawdopodobniej znajdzie swoje grono zainteresowanych zwłaszcza w środowisku biznesowym.

10. Odświeżony Skype

Gigant z Redmond postanowił pozbyć się narzędzia, które dublowało funkcje oferowane przez Skype. Mowa tu o aplikacji Messaging Everywhere. Wraz z premierą aktualizacji, zarówno wysyłanie wiadomości SMS czy synchronizacja z PC będzie możliwa z poziomu nowego Skype’a.

skype Windows 10

Skype będzie przez cały czas aktywny, dzięki czemu zyskamy pewność, że nie przegapimy żadnego połączenia przychodzącego, o czym każdorazowo zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem.

11. Synchronizacja telefonu z PC

Synchronizowanie powiadomień pomiędzy telefonem a komputerem to kolejna ciekawa funkcja. By przekonać się o jej potencjale, wystarczy posiadać telefon z systemem Windows 10 lub Android. Oprócz tego funkcja pozwala na komfortowe odpowiadanie na wiadomości SMS czy przesyłanie zdjęć ze smartfona bezpośrednio na PC.

Podsumowanie

Windows 10 Anniversary Update sprawia, że system jest znacznie bardziej dopracowany niż wcześniej. Microsoft wziął sobie do serca uwagi użytkowników i dostarczył zestaw funkcji, które w dużym stopniu usprawniają pracę. Wielce prawdopodobne jest, że osoby dotychczas niezdecydowane sięgną po ten system. Oprócz wprowadzenia nowych możliwości, deweloperzy dokonali szeregu zmian „pod maską” czyniąc Windows 10 jeszcze stabilniejszym i przyjaznym środowiskiem.

Źródło: The Verge, Microsoft via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *