Brytyjskie łodzie podwodne ze zmodyfikowaną wersją Windows XP

Windows XP oficjalnie przestał być wspierany przez Microsoft 8 kwietnia 2014 roku, czyli niemal dwa lata temu. Mimo to część organizacji wciąż polega na tym systemie. Wśród nich jest między innymi Królewska Marynarka Wojenna.

Specjalnie zaprojektowana wersja Windows XP o nazwie „Windows for Submarines” napędza brytyjskie łodzie podwodne. Przedstawiciele jednostki twierdzą, że pomimo zakończenia wsparcia, system jest bezpieczny.

Oficjele wyjaśniają, że Windows XP został wybrany jako system przewodni, gdyż był tańszy od rozwiązań alternatywnych. W artykule The Guardian pojawiają się jednak głosy, że korzystanie z niewspieranej platformy niesie ze sobą pewne ryzyko. Jest ono największe w momencie, gdy łodzie są przywoływane do portów w celu aktualizacji oprogramowania. Wtedy też wykorzystane mogą być luki w zabezpieczeniach Windowsa.

Brytyjski Minister Obrony nie jest jednak tą sprawą zaniepokojony. W oficjalnym oświadczeniu przyznaje, że stosowane są odpowiednie środki ostrożności, aby przeciwdziałać atakom hakerów.

Źródło: Instalki / Foto: CPOA(Phot) Thomas McDonald/MOD, via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *