Czy obok Windows 8 nie zainstalujemy Linuksa?

Korzystanie z dwóch lub więcej systemów na jednym komputerze to nic nowego. Obecnie instalacja Linuksa obok systemu Windows jest bezproblemowa. Jednak według najnowszych informacji już niedługo będzie to bardzo utrudnione. Nowy system operacyjny od firmy Microsoft, Windows 8, ma uniemożliwić instalacje systemu spod znaku pingwina obok “okienek”.

Pracownik Red Hat, Matthew Garret, na swoim blogu przeanalizował wymagania Windows 8 stawiane producentom sprzętu. Microsoft ma porzucić BIOS na rzecz interfejsu UEFI, który nie jest niczym nowym. UEFI pozwala jednak na uruchomienie systemu, w bezpiecznym trybie, wyłącznie z podpisanego cyfrowo obrazu.

Żadna z dystrybucji Linuksa nie spełnia wymagań postawionych przez nowy interfejs. Dodanie certyfikatów do Linuksa może być problematyczne. Jednym z problemów będzie fakt, że bootloader nie może być dostępny na licencji GNU GPL. Drugim problemem jest fakt, że w przyszłości jądro Linuksa stanie się częścią bootloadera.

Nie wiadomo czy producenci sprzętu dostaną zgodę na publikowanie firmware, które zdejmie wymagania dotyczące cyfrowych podpisów. Matthew Garret uważa jednak, że producenci mogą wspierać tego typu rozwiązanie, ponieważ blokuje ono dostęp do dużej ilości funkcji.

Źródło: mjg59.dreamwidth.org

1 thoughts on “Czy obok Windows 8 nie zainstalujemy Linuksa?

  1. Wszystko da się obejść.. A jeśli nie to zostanę prze swojej Viście- korzystam z obu systemów (win i pingwin) i nie mam zamiaru rezygnować z żadnego z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *