Internet Explorer ma już 15 lat

Przeglądarka Microsoftu, największej software’owej firmy świata, obchodzi dziś 15 urodziny. Pierwsza wersja Internet Explorera (1.0) udostępniona została publicznie 16 sierpnia 1995 roku.

Internet Explorer gości na pulpitach użytkowników systemu Windows już 15 lat. Pierwsza wersja przeglądarki powstała na bazie kodu Mosaic firmy Spyglass. Początkowo przeglądarka Microsoftu konkurowała z aplikacją Netscape Navigator, która do 1997 roku była liderem rynku. Za sprawą dołączania Internet Explorera do systemu Windows gigantowi z Redmond szybko udało się uzyskać przewagę nad konkurencją.

Monopol IE został naruszony dopiero w 2004 roku kiedy to popularność zaczęły zdobywać alternatywne przeglądarki, a przede wszystkim Mozilla Firefox. Kolejną ważna datą na rynku browserów był rok 2008 kiedy to światło dzienne ujrzała aplikacja Google Chrome. Po tym jak na rynku pojawiły się stale udoskonalane produkty alternatywne wobec IE popularność przeglądarki z Redmond stale spada.

W międzyczasie Microsoft oskarżany był wielokrotnie o działania monopolistyczne w związku z dołączaniem Internet Explorera do systemu Windows. Amerykańska firma ugięła się pod naporem Komisji Europejskiej, która wymusiła tzw. ekran wyboru przeglądarki. Od początku 2010 roku system Windows sprzedawany w Unii Europejskiej pozwala wybrać preferowaną przeglądarkę z pośród popularnych aplikacji.

Pomimo dużej konkurencji Internet Explorer jest wciąż najpopularniejszą przeglądarką na świecie. W ostatnich miesiącach zauważono nawet zatrzymanie trendu spadkowego. Obecnie Microsoft pracuje nad dziewiątym wydaniem IE.

Źródło: Neowin.net

2 thoughts on “Internet Explorer ma już 15 lat

  1. Nie martw się – Windows Update zainstaluje ci poprawkę i na pulpicie pojawi się skrót. Jak klikniesz, to wyskoczy okienko z wyborem przeglądarek do zainstalowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *