Jak zawiesić każdy komputer z systemem Windows 7 i 8? Znamy prosty sposób

windows 10 bsod

Serwis Ars Technica donosi o błędzie, który pozwala zawiesić każdy komputer z systemem Windows 7 i Windows 8. Jest on związany bezpośrednio z systemem plików NTFS.

Słowem kluczem w tym przypadku jest „$MFT”. Nazwa ta jest zarezerwowana dla specjalnego typu metadanych w systemie plików NTFS. Wspomniany plik istnieje w każdym wolumenie NTFS i jest obsługiwany przez sterowniki w unikalny sposób. Większość aplikacji nie ma jednak do niego dostępu.

Jeżeli zatem nazwiemy plik graficzny jako „c:\$MFT\123”, a następnie umieścimy go na stronie internetowej, z powodzeniem zawiesimy praktycznie każde urządzenie z Windows 7 lub Windows 8. System będzie chciał bowiem obsłużyć $MFT, blokując innym aplikacjom dostęp do plików.

Wystarczy wejść na stronę internetową, która zawiera grafikę o wspomnianej nazwie. Początkowo system zwolni, by po chwili całkowicie się zawiesić, a nawet wyświetlić BSOD.

Warto dodać, że błąd ten nie działa w Windows 10. Podatne są wcześniejsze wersje „Okienek”, korzystające z systemu plików NTFS.

Microsoft został już poinformowany o problemie. Nie wiadomo jednak, kiedy udostępni aktualizację.

Źródło: Ars Technica via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *