Jakie zmiany i nowości pojawiły się w PowerShell 7.0?

PowerShell 7.0

Kilka dni temu Microsoft udostępnił najnowszą wersję praktycznego narzędzia do zarządzania systemem Windows. PowerShell 7.0 to rozbudowana powłoka wiersza poleceń, która przyda się administratorom i zaawansowanym użytkownikom, także do tworzenia i edycji skryptów.

Najnowsza wersja PowerShell 7.0 została wydana na wszystkie wspierane platformy, w tym Windowsa, Linuxa i macOS. Aktualizacji towarzyszy nowa warstwa kompatybilności do importowania modułów w sesji aktywnej, automatyczne powiadomienia o nowej wersji, czy też seria nowych operatorów. Istotnym novum są usprawnienia w zakresie kompatybilności wstecznej, dzięki którym użytkownicy starszych wersji bardziej ochoczo powinni przechodzić na nowe rozwiązanie.

“Przejście z PowerShell Core 6.x do 7.0 oznacza również przejście z .NET Core 2.x do 3.1. .NET Core 3.1 przywraca wiele interfejsów API .NET Framework (szczególnie w systemie Windows), umożliwiając znacznie większą kompatybilność wsteczną z istniejącymi modułami Windows PowerShell. Mowa o wielu modułach w systemie Windows, które wymagają funkcji GUI, takich jak Out-GridView i Show-Command, a także wiele modułów zarządzania rolami, które są dostarczane jako część systemu Windows”, czytamy w komunikacie Microsoftu.

Wszystkie szczegóły na temat nowej wersji – a jest ich sporo – można znaleźć w oficjalnej dokumentacji Microsoftu.

W kwestii dostępności, PowerShell 7.0 przeznaczony jest dla wszystkich wspieranych systemów Windows:

  • Windows 7
  • Windows 8.1
  • Windows 10
  • Windows Server 2008 R2
  • Windows Server 2012
  • Windows Server 2012 R2
  • Windows Server 2016
  • Windows Server 2019

Osoby pragnące uruchomić program na komputerze Mac muszą korzystać z systemu macOS 10.13 lub z nowszej jego wersji. W przypadku Linuksa wspierane są wersje ARM32 i ARM64 Ubuntu i Debiana, a także Debian 9+, Fedora 29+ Ubuntu 16.04+, OpenSuSE 15+, Alpine Linux 3.8+. Więcej informacji znajduje się pod tym adresem.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *