Kinect pomoże ofiarom udaru mózgu w rehabilitacji

Minął już prawie rok, od kiedy Microsoft wydał Kinect dla Windows. W tym czasie sprzęt był wykorzystywany na wiele różnych sposobów, w tym jako pomoc dla chirurgów, którzy dzięki Kinect mogli bezdotykowo oglądać wyniki badań w sali operacyjnej. W tym tygodniu brytyjski Nottingham Trent University ogłosił fakt otrzymania grantu w wysokości 347.000 funtów z Narodowego Instytutu ds Innowacji w Badaniach Medycznych do wykorzystania w projekcie prototypu opartego na technologii Kinect. Oprogramowanie i sprzęt Kinect mają pomóc ofiarom udaru mózgu w rehabilitacji paraliżu twarzy.

Do tej pory serie ćwiczeń dla osób po udarze były zilustrowane w formie papierowej. Ponieważ w rehabilitacji ważna jest powtarzalność ćwiczeń oraz informacja zwrotna, pacjenci potrzebują rehabilitanta. Dzięki techonologii Kinect, pacjent mógłby samodzielnie wykonywać ćwiczenia aktywizujące mięśnie twarzy. Kinect stałby się tym samym osobistym trenerem pacjenta.

System może automatycznie wykryć i śledzić asymetrię po obu stronach twarzy pacjenta – np. kącików ust, powiek i policzków. Po serii ćwiczeń twarzy przy asyście Kinect, pacjent otrzyma na ekranie telewizora lub komputera natychmiastową informację zwrotną. Jeśli po upływie 18 miesięcy okresu próbnego projekt okaże się sukcesem, może się okazać, że szpitale zaczną masowo korzystać z Kinecta.

To nie pierwszy raz, gdy Kinect jest wykorzystywany do celów medycznych. Okazuje się, że z narzędzia można korzystać nie tylko podczas ćwiczeń dla utrzymania lub zrzucenia wagi (pożyteczny cel), ale także do ćwiczeń w ramach rehabilitacji (szczytny cel)!

Źródło: Neowin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *