Microsoft: ciągły rozwój cyberprzestępczości

Ósma edycja raportu Microsoft Security Intelligence Report (SIRv8) dowodzi, że cyberprzestępczość staje się coraz bardziej dojrzała i rozwinięta, a przestępcy wzorują swoje działania na konwencjonalnych procesach biznesowych.

Raport SIRv8 wykorzystuje dane zebrane z około 500 milionów komputerów na całym świecie, udostępniając informacje na temat globalnych zagrożeń internetowych obecnych w drugiej połowie 2009 roku. Wynika z niego, że przestępcy zwiększają swoją zdolność do przeprowadzania ataków, wprowadzając produktyzację i dodając do złośliwego oprogramowania nowe funkcje, aby atakować określone grupy docelowe.

Raport dowodzi, że sieci firmowe nadal są narażone głównie na ataki robaków internetowych, zaś użytkownicy domowi na szkodliwe oprogramowanie i zagrożenia socjotechniczne. Znacząco wzrosła na przykład liczba wyłudzeń związanych z tzw. “przekrętem 419”.

Ponadto, aby zwiększyć potencjał swoich ataków, przestępcy łączą zagrożenia internetowe w pakiety. Przykładowo, pakiet zagrożeń Eleonore, wykorzystuje luki w zabezpieczeniach przeglądarek różnych producentów, a także popularnych programów. Rozwijane i aktualizowane, podobnie jak tradycyjne produkty, kolejne wersje pakietów są opracowywane pod kątem zapewnienia optymalnego poziomu możliwości zastosowania, niewykrywalności i niezawodności.

SIRv8 potwierdza też, że atakujący w zdecydowanej większości kierują się motywacją finansową i rzadko działają samotnie. Przykładowo twórcy szkodliwego oprogramowania rzadko przeprowadzają ataki samodzielnie, współpracując raczej z innymi przestępcami na czarnym rynku online, kupując i sprzedając złośliwe oprogramowanie, a także oferując dostęp do sieci botnet. Zarządcy sieci botów również zajmują bardzo istotne miejsce w środowisku przestępczości internetowej, łącząc zaatakowane komputery w mroczną wersję chmury obliczeniowej, która udostępnia przestępcom pakiet nielegalnych usług i umożliwia rozsyłanie spamu i złośliwego oprogramowania przy użyciu światowej sieci zarażonych komputerów.

Pomimo ciągłej obecności zagrożeń internetowych, z danych udostępnianych przez raport SIRv8 wynika, że również branża IT coraz skuteczniej broni się przed złośliwym oprogramowaniem. Dane telemetryczne raportu SIR konsekwentnie wykazują, że najniższy współczynnik infekcji ma miejsce w komputerach z systemami Windows Vista SP2 i Windows 7. Poziom infekcji komputerów z tymi systemami jest o ponad połowę niższy niż w przypadku komputerów z systemem Windows XP. Jedną z najważniejszych stosowanych przez przestępców metod jest wyszukiwanie i wykorzystywanie niezałatanych luk w oprogramowaniu. Zmniejszając liczbę możliwych do wykorzystania luk, branża może znacząco utrudnić cyberprzestępcom ich proceder.

Raport SIRv8 wykazał również, że naruszenia bezpieczeństwa dwukrotnie częściej wynikają z zaniedbań użytkowników (np. zgubienia lub kradzieży sprzętu) niż ze złośliwego ataku. Oznacza to, że stosując dobrze znane środki zapobiegawcze – na przykład wymagając stosowania szyfrowania dysków BitLocker lub podobnych metod – specjaliści IT mogą złagodzić skutki znaczącej większości potencjalnych naruszeń. Aby w tym pomóc, do raportu SIRv8 dołączono również nowe wytyczne, opracowane, aby ułatwić organizacjom IT wdrożenie wielowarstwowej strategii ochrony danych i systemów.

Raport daje wgląd w obraz zagrożeń dzięki zebraniu danych z około 500 milionów komputerów, co umożliwia pogłębioną analizę danych z 26 krajów. Dane na temat bezpieczeństwa są zbierane za pośrednictwem narzędzia do usuwania złośliwego oprogramowania (MSRT), rozwiązań Forefront Online Protection for Exchange i Forefront Client Security, najnowszego produktu bezpieczeństwa firmy Microsoft o nazwie Microsoft Security Essentials, systemu poczty Windows Live Hotmail i wyszukiwarki Bing.

Źródło: Microsoft

1 thoughts on “Microsoft: ciągły rozwój cyberprzestępczości

  1. “najniższy współczynnik infekcji ma miejsce w komputerach z systemami Windows Vista SP2 i Windows 7. Poziom infekcji komputerów z tymi systemami jest o ponad połowę niższy niż w przypadku komputerów z systemem Windows XP” – bo xp jest zainstalowany na conajmniej 2x wiekszej ilości komputerów. wniosek: test nie jest miarodajny..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *