Microsoft poprawia błąd w kalkulatorze Windows 10 :)

Kalkulator Windows10

Powszechnie używane przez nas aplikacje czy problemy bardzo często były pełne różnorodnych prostych błędów, których naprawa zajmowała jednak dosłownie kilka godzin. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku kalkulatora, który jest komplementarną częścią Windowsa 10.

Przez długi czas aplikacja stworzona przez Microsoft nie potrafiła poradzić sobie z bardzo prostym działaniem, a mianowicie √4 − 2. W teorii wynik powinien wynosić zero, ale no właśnie – tylko w teorii.

W praktyce brzmiał on −1.068281969439142e−19, co nijak nie współgra z właściwym rezultatem. Wszystko to było wynikiem zastosowania arbitralnego algorytmu liczenia, który sprawdza się w bardziej zaawansowanych obliczeniach, ale w tych znacznie prostszych kompletnie się nie sprawdza, czego efektem jest ten dość szalony wynik.

Problem ten był znany już od 2016 roku, ale dopiero teraz programistom udało się go zwalczyć i sprawić, by rezultat był jak najbardziej zgodny z prawdą. Poprawienie takiej błahostki zajęło więc aż dwa lata i co tu dużo mówić – nie jest to tempo godne podziwu. Pozostaje mieć nadzieję, że w innych sytuacjach pracownikom Microsoftu uda się szybciej zaradzić z pozoru prostym do rozwiązania problemom.

źródło: winfuture.de via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *