Microsoft przedstawił koncept smartfona z drugim ekranem..

Microsoft e-ink

Microsoft już jakiś czas temu oficjalnie oświadczył, iż częściowo rezygnuje z rynku urządzeń mobilnych – przynajmniej w kontekście sprzętowym. Firma dalej rozwija całkiem udane oprogramowanie na Androida oraz iOS, a do sieci co chwile wyciekają plotki o rzekomym powrocie Amerykanów wraz z Surface Phone. Tym razem jest jednak nieco inaczej.

Podczas konferencji UbiComp 2018, Microsoft przedstawił nowy koncept urządzenia z serii Lumia, który wykorzystuje do działania drugi ekran. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż drugi wyświetlacz został stworzony w technologii e-ink. Niektórzy mniejsi producenci próbowali już wcześniej tego typu konstrukcji, jednak pozostawała ona nisza na rynku. Sam projekt smartfona Lumia 640 wraz z drugim wyświetlaczem został stworzony przez Microsoft Research, czyli specjalny oddział amerykańskiego giganta, który specjalizuje się w tworzeniu pomysłów, które niekoniecznie muszą pójść „o krok dalej”.

Microsoft e-ink

Drugi ekran wykonany w technologii e-ink miałby komunikować się ze smartfonem za pomocą Bluetooth, a energię do zasilania pobierałby on z wbudowanej baterii telefonu. Jak powszechnie wiadomo, e-ink nie potrzebuje wiele mocy do wyświetlania informacji oraz różnych treści. Według projektu Microsoftu, drugi ekran w Lumii 640 mógłby działać w pełni niezależnie od głównego panelu znajdującego się na przedniej obudowie smartfona.

Do czego mógłby posłużyć tego typu wyświetlacz? Przede wszystkim do pokazywania „stałych” treści, takich jak pogoda, lista notatek czy chociażby kalendarz – użytkownik miałby dostęp do wszystkich danych na bieżąco bez obawy, że zbyt mocno obciążają one akumulator. Na ten moment nie wiadomo czy tego typu pomysł trafi do sprzedaży – można się jednak spodziewać, iż nie wyjdzie on poza fazę konceptu. To jednak nie pierwszy raz, kiedy Microsoft pokazuje urządzenie korzystające z dwóch ekranów.

Czyżby amerykańska firma badała teren przed ujawnieniem jakiegoś większego projektu? To bardzo możliwe.

Fani smartfonów z logiem Microsoftu na ten moment będą musieli zadowolić się jedynie konceptami, plotkami oraz różnymi pomysłami. Oby do czasu.

Źródło: PhoneArena via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *