Microsoft zmienia Worda 2007

Microsoft zastosował się do wyroku sądu i opublikował zmodyfikowaną wersję oprogramowania Word która nie narusza patentu należącego do kanadyjskiej firmy i4i.

Zgodnie z wyrokiem sądu od 11 stycznia Microsoft nie może sprzedawać programów Word 2007 i Word 2003 na terenie Stanów Zjednoczonych które pozwalają na edycję i odczyt plików XML w sposób zastrzeżony przez Kanadyjczyków. Aby zastosować się do wyroku opublikowano odpowiednią aktualizację w którą muszą zaopatrzyć się wszyscy użytkownicy pakietu Office korzystający z Worda, a szczególnie Ci którzy dokonają zakupu oprogramowania po 11 stycznia 2010 roku.

Łatki związane z głośnym wyrokiem amerykańskiego sądu dostępne są do pobrania na stronach Microsoftu: Update for Microsoft Office Word 2003 (KB979045) i Update for Microsoft Office Word 2007 (KB974631). Producent dość niejasno opisał właściwości aktualizacji stwierdzając, że są to poprawki z zakresu bezpieczeństwa i wydajności programu. Dopiero w dalszej części specyfikacji technicznej możemy przeczytać, że łatka dotyczy orzeczenia sądu z 22 grudnia 2009 roku. Zmodyfikowana wersja Office Word 2007 będzie usuwała niestandardowe znaczniki XML.

W sklepie Microsoft Store przy niemal wszystkich wersjach pakietu Office widnieje napis “Not available”. Oprogramowanie jest niedostępne ponieważ koncern musiał zastosować się do wyroku sądu. Można jednak spodziewać się, że jak tylko przygotowane zostaną zaktualizowane pakiety instalacyjne sprzedaż ruszy ponownie. Na razie użytkownicy mogą zakupić najwyższą wersję Ultimate lub skorzystać z darmowej edycji Microsoft Office Home and Business 2010 Beta. Zakaz sprzedaży Worda dotyczy jedynie Stanów Zjednoczonych zatem sprzedaż w Europie oraz innych regionach odbywa się bez zmian.

Źródło: Microsoft, computerworld.com

1 thoughts on “Microsoft zmienia Worda 2007

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *