Microsoft definiuje nazewnictwo aplikacji dla Windows

Aplikacje Metro, Modern, a może uniwersalne? Wszystkie te nazwy przewijały się w wypowiedziach Microsoftu dotyczących oprogramowania pisanego z myślą o urządzeniach mobilnych. To już jednak przeszłość. Gigant z Redmond w końcu zdecydował, w jaki sposób nazywać swoje aplikacje.

Gdy debiutował Windows 8, Microsoft określał aplikacje pobierane z Windows Store jako aplikacje Metro. Ze względu na problemy prawne zrezygnowano z tej nazwy na rzecz aplikacji Modern, które w świadomości amerykańskiej firmy funkcjonowały dość długo.

W związku z unifikacją systemów pod nazwą Windows 10, Microsoft zaczął używać określenia „uniwersalne aplikacje”. Miało to wskazywać, że oprogramowanie napisane na tę platformę będzie działać na wielu urządzeniach – smartfonach, tabletach, a nawet komputerach osobistych.

Windows appsNazewnictwo aplikacji Windows

Nazwa ta nie przypadła jednak do gustu włodarzom z Redmond, bowiem właśnie przedstawiono nowe – miejmy nadzieję, że ostateczne – określenie. Od teraz aplikacje pisane z myślą o ekosystemie Windows 10 to po prostu… aplikacje Windows.

Oprogramowanie zaprojektowane z myślą o standardowych komputerach będzie natomiast nazywane jako… desktopowe aplikacje Windows. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że te pierwsze będą działać na wszystkich urządzeniach, drugie natomiast są przeznaczone wyłącznie dla komputerów PC.

Źródło: Neowin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *