Nowe spojrzenie na reset i przywracanie systemu w Windows 8

Nie da się ukryć, że system Windows działa najlepiej zaraz po zainstalowaniu. Z biegiem czasu gdy instalujemy programy, gry i korzystamy z Internetu, Windows zaczyna stopniowo zwalniać. Standardowe czynności takie jak czyszczenie systemu ze zbędnych plików i programów niestety nie przynosi efektu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem na przywrócenie komputerowi dawnej świetności jest ponowna instalacja systemu operacyjnego. W nadchodzącym Windowsie otrzymamy nowe możliwości w tym zakresie.

Większość nowoczesnych urządzeń posiada możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych – Microsoft postanowił pójść z duchem czasu. Windows 8 zostanie wyposażony w nowe funkcje związane z odświeżaniem systemu i przywracaniem ustawień fabrycznych. Obecnie istnieje wiele sposobów na przywrócenie komputera do stanu fabrycznego. W przypadku komputerów z preinstalowanym Windowsem najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z partycji recovery na której znajduje się “surowy” system wraz z fabrycznymi aplikacjami. Można również skorzystać z puntu przywracania systemu czy po prostu zainstalować OS prosto z nośnika DVD. Wymienione metody są do siebie podobne jednak ich stosowanie może okazać się uciążliwe.

W Windows 8 otrzymamy znacznie nowocześniejsze rozwiązania. Pierwsza z nowych funkcji nosi nazwę Reset your PC. To nic innego jak ponowna instalacja Windowsa co oznacza, że usunięte zostaną wszystkie pliki użytkownika, programy oraz ustawienia. Dodatkowo, podczas formatowania dysku systemowego, użytkownik będzie mógł wybrać dokładniejsze usuwanie danych dzięki czemu ich odzyskanie będzie zdecydowanie utrudnione. Funkcja resetu Windowsa ułatwi ponowną instalację systemu szczególnie mniej zaawansowanym użytkownikom.

W przypadku problemów z komputerem jako mniej radykalną alternatywę Microsoft proponuje funkcję Refresh your PC (Odśwież swój PC). Funkcja odświeżania jest zasadniczo podobna do metody opisanej powyżej jednak w tym przypadku użytkownik zachowa swoje dane, ustawienia i aplikacje stylu Metro. Jak to działa? Windows RE przeskanuje dysk twardy w poszukiwaniu plików i ustawień użytkownika, a następnie zachowa ich kopię (na tym samym dysku). Następnie zainstaluje nową kopię systemu i przywróci wcześniej zapisane dane, ustawienia i aplikacje. W przeciwieństwie do zwykłego resetu Windowsa nie trzeba będzie ponownie konfigurować systemu, a wszystkie dokumenty i dane zostaną zapisane w tym samym miejscu co przed odświeżeniem systemu. Funkcja Refresh your PC pozwoli zachować jedynie aplikacje stylu Metro. Pozostałe programy zainstalowane w systemie należy zainstalować ponownie.

Microsoft przygotował również rozwiązanie dla użytkownicy którzy chcą zachować kopię systemu zaraz po jego konfiguracji i wgraniu niezbędnych aplikacji. Niestandardowa kopia systemu może być wykonana przy pomocy wiersza poleceń (recimg.exe). Gdy skorzystamy z tego rozwiązania, odświeżenie systemu (Refresh your PC) spowoduje przywrócenie ustawień, danych i aplikacji zapisanych przy pomocy recimg.exe.

Zaprezentowane rozwiązania nie są niczym nowym jednak na pewno przydadzą się użytkownikom Windows 8. Dzięki nim przywracanie systemu będzie szybsze i łatwiejsze.

Źródło: Microsoft

2 thoughts on “Nowe spojrzenie na reset i przywracanie systemu w Windows 8

  1. testuje wlasnie W8 = poznaje ten mechanizm ale jest bardzo czuly na wszelkie zmiany – wystarczy zniemic kanal IDE / zmienic wielkosc partycji i juz po zabawie,Ciagle najlepszy jest stary poczciwy Ghost32 – wlasnie odtwopzylem partycje z w8 co nie udalo sie z utworzonego archiwum (resimg.exe) install.wim
    Zainstalowalem bez wiekszych problemow (zgodnosc z WXP sp3) kilkadziesia programow i dzialaja – wylaczylem UAC. Rewelacji jak na razie nie widze .. nieco szybciej startuje ale to za malo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.