Przegląd najważniejszych nowości Windows 10 Creators Update

Windows 10

Microsoft rozpoczął już aktualizację systemu Windows 10 do najnowszej wersji znanej jako Creators Update. Build 15063 można pobrać za pomocą specjalnego narzędzia. Cały proces został wyjaśniony w tym miejscu.

Creators Update na tle mniejszych aktualizacji wyróżnia się sporą ilością wprowadzonych zmian i nowości. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

 

Tryb nocny

Windows 10 w ramach Creators Update otrzymuje tryb nocny, który swoim działaniem przypomina aplikację f.lux. Pozwala on na ograniczenie emisji niebieskiego światła, które niekorzystnie wpływa na nasz sen. Funkcja jest dostępna z poziomu opcji, gdzie można ją włączyć manualnie. Może być też aktywowana automatycznie na podstawie czasu wschodu i zachodu słońca.

Tryb nocny CU

Paint 3D

Jedną z największych nowości jest możliwość tworzenia obiektów 3D w aplikacji Paint 3D. Program potrafi automatycznie przekształcić obraz 2D w trójwymiarową wersję. Użytkownik otrzymuje sporo narzędzi do obróbki takiego obiektu.

Paint 3D CU

Tryb gier

Creators Update wprowadza także specjalny tryb gier, służący do poprawy wydajności w grach poprzez odpowiednią alokację zasobów. System będzie traktować uruchomione tytuły priorytetowo, przydzielając im najwięcej mocy obliczeniowej, a ograniczając procesy działające w tle. Dzięki temu wzrosnąć powinna płynność rozgrywki.

Tryb gier CU

Usprawniony Windows Defender

Odświeżeniu uległ też Windows Defender, czyli wbudowany w system moduł służący do ochrony przed zagrożeniami. Został on podzielony na pięć nowych kategorii, które w czytelny sposób oferują dostęp do najważniejszych funkcji narzędzia. Mowa o ochronie przed wirusami i zagrożeniami, wydajności i kondycji urządzenia, zaporze i ochronie sieci, kontroli aplikacji i przeglądarki oraz opcjach rodzinnych.

Windows Defender CU

Nowe ustawienia prywatności

Wraz z Creators Update pojawił się nowy ekran prywatności. Microsoft pozwala włączyć jeden z dwóch poziomów zbierania danych: podstawowy oraz pełny. Ten pierwszy będzie zbierał mniejszą ilość informacji, niż dotychczas. Na serwery firmy nie zostaną w tym przypadku wysłane dane na temat zainstalowanych aplikacji, raporty błędów oraz status systemu.

Ustawienia prywatności CU

Gry w ustawieniach systemu

Drobna, aczkolwiek przydatna zmiana. W ustawieniach systemu pojawiła się specjalna sekcja „Granie”. Z jej poziomu możemy aktywować tryb gry, DVR czy transmisję.

Gry ustawienia

Blokada instalacji aplikacji Win32

Najnowsza aktualizacja wprowadza też funkcję blokady instalacji tradycyjnych programów Win32. Większości użytkowników tego typu rozwiązanie do niczego się nie przyda i wprowadzi wyłącznie ograniczenia. Funkcję można jednak aktywować osobom mniej obeznanym z komputerami, by przez przypadek nie zainstalowały sobie niechcianego oprogramowania, zaśmiecającego system i często np. wyświetlającego reklamy. Po aktywacji funkcji możliwa będzie wyłącznie instalacja aplikacji z Windows Store.

Aplikacje i funkcje

Usprawnienia w Microsoft Edge

Microsoft popracował także nad swoją przeglądarką. W Edge pojawił się między innymi podgląd kart, który pozwala rzucić okiem na zawartość innych otwartych witryn bez konieczności przełączania się na nie. Jest też możliwość zapisywania i przywracania całych zestawów kart. Elementy Flash są domyślnie blokowane przez przeglądarkę. Wzmocnione zostały również zabezpieczenia poprzez izolację poszczególnych kontenerów.

MS Edge usprawnienia

Mniejszy rozmiar aktualizacji

Creators Update wprowadza nowe rozwiązanie o nazwie Unified Update Platform, które ogranicza ilość pobieranych podczas aktualizacji danych. Nowy mechanizm będzie analizować zawartość systemu i pobierać tylko te pliki, które zmieniły się od ostatniej aktualizacji. Microsoft wyjaśnia, że dzięki temu rozmiar pobieranych plików zmniejsza się średnio o 35%.

UUP będzie także nadawać priorytety poszczególnym aktualizacjom, decydując, czy należy je pobrać teraz, czy później. W efekcie system Windows rzadziej będzie pobierać aktualizacje.

Zobacz również: Jak pobrać aktualizację Creators Update?

Źródło / Zrzuty ekranu:  INSTALKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *