Unia Europejska: Grupa Linux oskarża Microsoft o praktyki monopolistyczne

Na początku marca Unia Europejska nałożyła na Microsoft karę wysokości 732 mln $ z powodu nieuczciwej konkurencji na rynku przeglądarek internetowych. W ten sposób suma kar UE nałożonych na Microsoft osiągnęła już 3,04 mld $. Wygląda na to, że ta suma może jeszcze wzrosnąć za sprawą hiszpańskiego związku użytkowników Linuxa. Mający ok. 8000 członków Hispalinux złożył bowiem skargę do Komisji Europejskiej z powodu nieuzasadnionego utrudniania zmiany systemu operacyjnego na komputerach z Windows 8.

Skarga dotyczy w szczególności tzw. UEFI Secure Boot – elementu “odpalającego się” podczas uruchamiania systemu. Według Hispalinux, UEFI Secure Boot stanowi mechanizm utrudniający migrację do innego systemu operacyjnego niż Windows 8. Co więcej według członków Hispalinux, żaden inny Windows tak bardzo nie utrudniał zadania zmiany systemu jak Windows 8.

Microsoft wiedział o obawach dotyczących UEFI Secure Boot przynajmniej od września 2011, kiedy to Windows 8 był w razie rozwoju. Deweloperzy Windows 8 twierdzili, że UEFI wprowadzili nie w celu blokowania innych systemów operacyjnych, ale jako część architektury Windows 8.

Źródło: Neowin

4 thoughts on “Unia Europejska: Grupa Linux oskarża Microsoft o praktyki monopolistyczne

  1. @Demoll obawiam się że nie wiesz o czym mówisz. W krajach o gospodarce sterowanej centralnie można mówić o braku monopolu (kraj socjalistyczny to nie to samo co kraj o gospodarce sterowanej centralnie specjalisto)- jeżeli już. Bo tam nie ma konkurencji. Natomiast w krajach o wolnym rynku istnieje monopol, ponieważ lider rynku ze względu na rozmiary i udziały w rynku nie ma poważnej konkurencji która może mu zagrozić. Przykładami może być poczta polska, była TPSA, Microsoft. Przy czym Microsoftowa potęga powoli topnieje za sprawą spadku w sprzedaży starych PC na rzecz tabletów, apple, googla, linuksów i androida razem wziętych. specjalisto-ekonomisto.

  2. tokiem rozumowania tego co wyzej, nalezu o to samo oskarzyc apple ipada i kazdego tableta na ktorym nie da sie zainstalowac windowsa. ewidentnie to pokazuje jaka europa jest podatna na korupcje.

  3. pojecie monopolu istnie tylko w krajach socjalistycznych w ktorych rynek jest wpelni kontrolowany przez wladze przez to podatny na korupcje, w kapitalizmie nie ma pojecia monopolu sa poprostu rozwiazania lepsze i gorsze to ludzie sami decyduja co wybiora, po raz kolejny ue pokazuje ze europa to jedno wielkie socjalistyczne gowno ktore znalazlo sposob by ukrasc pieniadze firmie kapitalistycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *