Testowa wersja Windows 10 Build 14316 już dostępna

Windows 10 752px

Gigant z Redmond wydał nową wersję testową swojego systemu. Jest ona dostępna dla uczestników programu Windows Insider, którzy zapisali się do szybkiego kręgu aktualizacji.

Build oznaczony numerem 14316 wprowadza sporo nowości, które były prezentowane podczas kwietniowej konferencji Microsoftu.

Jedną z największych nowinek jest możliwość skorzystania z linuksowego Basha bezpośrednio z poziomu Windows 10. Aby było to możliwe, użytkownik musi uruchomić tryb deweloperski systemu.

Pojawił się także ciemny motyw. Po jego ustawieniu z poziomu opcji systemowe aplikacje automatycznie będą ustawiały swoje tło na czarne. Funkcja ta nie działa jednak w programach, które posiadają własny styl kolorystyczny.

windows 10 build 14316

Ciemny motyw w Windows 10

Zgodnie z zapowiedziami, Microsoft zadbał również o nowe rozszerzenia dla przeglądarki Microsoft Edge. Pojawiła się między innymi wtyczka Pinterest i OneNote Clipper. Zaktualizowane zostały także wcześniej dostępne rozszerzenia.

Drobne zmiany zaszły w centrum akcji. Użytkownik może teraz określać, jak ważne są dla niego powiadomienia z wybranych aplikacji. Dostępne są trzy stopnie – normalny, wysoki i priorytetowy. Dostosować można także ilość powiadomień wyświetlanych przez jedną aplikację.

W widoku wirtualnych pulpitów użytkownik może teraz przypiąć wybraną aplikację, by pojawiała się na wszystkich stworzonych przez nas pulpitach. W przypadku posiadania kilku monitorów aplikacja mailowa może być wyświetlania na jednym z nich niezależnie od tego, który pulpit wybierzemy.

Sporo zmian dotyczy także Cortany, która nie jest dostępna na terenie naszego kraju. Wirtualna asystentka może teraz informować o niskim poziomie baterii smartfona bezpośrednio w desktopowym systemie. Warunkiem jest jednak zainstalowana aplikacja na urządzeniu mobilnym.

Microsoft dodał również funkcję szybkiego odnajdywania zgubionego smartfona dzięki geolokalizacji. Możliwe jest uruchomienie alarmu dźwiękowego. Z mniejszych nowości warto wymienić nowy ekran instalacji aktualizacji, który ukaże się podczas startu systemu.

Windows 10 Insider Preview build 14316 jest dostępny dla użytkowników zapisanych do szybkiego kręgu aktualizacji. Warto zaznaczyć, że system nie jest do końca stabilny i może zawierać błędy.

Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *