Windows 10 zdobywa kolejnych użytkowników

Według najnowszych danych udostępnionych przez Net Applications, Windows 10 jest już zainstalowany na 7,94% wszystkich komputerów na całym świecie. To wzrost o niemal 1,5 p.p. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Niekwestionowanym liderem pozostaje Windows 7 z udziałami w rynku na poziomie 55,71%. Siódemka zanotowała jednak drobny spadek popularności. Prawdopodobnie są to użytkownicy, którzy zdecydowali się na instalację Windows 10.

Nieźle trzyma się także Windows 8.1, będąc zainstalowanym na 10,68% wszystkich komputerów. Windows 8 okupuje natomiast 2.54% maszyn. W przypadku tych systemów spadek był niemal niezauważalny. Można zatem wywnioskować, że posiadacze Ósemki nie byli zainteresowani przesiadką na Windows 10.

Co ciekawe, wysoki wynik utrzymuje również przestarzały Windows XP. Posiada on obecnie 11,68% udziałów w rynku, tracąc 0,5 p.p. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

systemy_pazdziernik

Popularność systemów operacyjnych w październiku

Jak zatem widać, adopcja najnowszego systemu operacyjnego drastycznie spadła w porównaniu z pierwszym miesiącem po premierze, kiedy to Windows 10 zdobył 5% udziałów w rynku. Teraz jego zasięg jest zwiększany średnio o 1 p.p. każdego miesiąca.

Microsoft jeszcze przed premierą zakładał, że Windows 10 w przeciągu 2-3 lat będzie zainstalowany na ok. miliardzie urządzeń. Może to być trudne do osiągnięcia, choć z drugiej strony do liczby tej wliczają się także konsole, smartfony i tablety.

W październiku systemy Windows stanowiły 90,42% całości. Mac OS X był natomiast zainstalowany na 8% komputerów, podczas gdy Linux osiągnął wynik na poziomie 1,57%.

Źródło: Net Application

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *