Windows 7 wciąż na szczycie – ranking

Najnowszy ranking popularności systemów operacyjnych wskazuje na niewielki spadek zainteresowania Windows 7 oraz wzrost użytkowników Windows XP. Są to jednak wartości minimalne i ze spokojem można mówić o stagnacji na rynku.

Windows 7 nieznacznie stracił w stosunku do grudnia, jednak wciąż jest najpopularniejszym systemem operacyjnym. Obecnie korzysta z niego 55,92% wszystkich użytkowników komputerów na całym świecie.

Co ciekawe, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, nieznacznie zyskał Windows XP. System ten jest obecnie zainstalowany na 18,93% wszystkich komputerów. Okazuje się zatem, że na świecie niemal co piąty komputer działa pod kontrolą systemu, który od kilku miesięcy nie jest wspierany przez Microsoft. Warto również wspomnieć, że na przestrzeni miesiąca Windows XP zyskał aż 0,63 punktów procentowych. Całkiem sporo, jak na przestarzałą platformę.

Na ostatnim stopniu podium znajduje się Windows 8.1 z wynikiem 10,04%. Jeżeli jednak dodamy do niego Windows 8, okaże się, że z kafelkowego systemu korzysta już 13,83% wszystkich użytkowników komputerów. Z pewnością nie jest to wynik zadowalający dla Microsoftu, jednak na horyzoncie majaczy już ratunek wizerunku w postaci Windows 10.

Ranking OS styczeń 2015
Ranking popularności systemów operacyjnych – styczeń 2015

A skoro o nim mowa – wersja testowa Windows 10 zdołała przebić się do rankingu. Co prawda jest ona zainstalowana wyłącznie na 0,05% wszystkich komputerów, jednak sytuacja ta powinna ulec zmianie wraz z oficjalną premierą. Użytkownicy Windows 7 i Windows 8 będą bowiem mogli zaktualizować system do najnowszej wersji całkowicie za darmo.

Spoza produktów Microsoftu najlepiej radzi sobie Mac OS X 10.10. System ten jest obecnie zainstalowany na 3,45% wszystkich komputerów. Łącznie wszystkie wersje OS X posiadają 7,11% udziałów w rynku. W tej kategorii niekwestionowanym liderem jest Windows – 91,56%.

Źródło: Net Market Share via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *