Windows XP to trzeci pod względem popularności OS na świecie

Windows XP pulpit

Pomimo braku wsparcia od ponad trzech lat, Windows XP wciąż jest wykorzystywany przez spore grono użytkowników komputerów.

Statystyki zebrane przez Net Applications wskazują, że jest on trzecim pod względem popularności systemem operacyjnym na świecie i jest obecnie zainstalowany na 7,04% wszystkich komputerów.

To więcej, niż chociażby Windows 8.1, który uzyskał wynik 6,96% oraz Mac OS X 10.12, który odpowiada za 3,21% wszystkich instalacji.

Na prowadzeniu tradycyjnie już znalazł się Windows 7, z udziałami na poziomie 48,5%. Całkiem nieźle radzi sobie też Windows 10, który już teraz jest zainstalowany na 26,28% wszystkich komputerów.

Warto dodać, że korzystanie z Windows XP nie należy obecnie do najrozsądniejszych rozwiązań. System nie jest już wspierany przez Microsoft, a co za tym idzie, jest podatny na ataki z wykorzystaniem wykrytych luk w zabezpieczeniach.

Szalejący  na świecie szkodnik WannaCry jest tego idealnym przykładem, choć należy wspomnieć, że w tym przypadku Microsoft zrobił wyjątek i wydał aktualizację dla Windows XP.

Źródło: Business Insider via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *