Lata lecą, a Windows XP wciąż w czołówce

Windows XP

Leciwy system Microsoftu niedługo osiągnie pełnoletność i wciąż gości na milionach komputerów.

W dobie pogoni za aktualizacjami wydaje się nieprawdopodobne, że miliony użytkowników na całym świecie wciąż używają piętnastoletniego Windowsa XP. Ale to prawda, według najnowszych statystyk to trzeci system wśród platform desktopowych.

Przypomnijmy, Microsoft przestał wspierać XP dwa lata temu i platforma nie dostaje żadnych aktualizacji, nawet tych krytycznych. Również giganci rynku IT, jak Google, przestali wspierać “xpeka”.

Nie robi to wrażenia na użytkownikach, którzy kochają Windowsa XP. Według danych Netmarketshare posiada on aktualnie 10,9 procent udziału w rynku, co oznacza, że wyprzedza ostatni system Apple OS X El Capitan (4.05 %) oraz Windowsa 8.1 (9.56%).

Bez zmian na pozycji lidera – najpopularniejszym systemem jest wciąż Windows 7, który posiada aż 51,89% rynku. Rosnącą popularnością cieszy się również Windows 10, który trafi już na 14.15% komputerów.

Na popularność przestarzałego XP składa się kilka czynników. System jest wciąż ceniony w korporacjach, które nie chcą lub nie mogą zaktualizować swoich urządzeń. Z kolei na rynkach wschodzących komputery odnawiane to wielki biznes, a często są one fabrycznie wyposażone w XP-ka.

Źródło: technobuffalo.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *