Wyniki finansowe MS za 4 kwartał 2014 – ponad 10 mln sprzedanych Lumii

Microsoft opublikował właśnie wyniki finansowe za ostatni kwartał ubiegłego roku. Coraz lepiej radzą sobie smartfony z serii Lumia oraz tablety Surface. Wzrosła także liczba użytkowników subskrybujących pakiet biurowy Office 365 i sprzedaż konsoli Xbox.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku Microsoft odnotował 26,5 mld dolarów przychodu – o 8% więcej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Mimo to zysk operacyjny był o 2% mniejszy i wyniósł 7,8 mld dolarów.

Po raz pierwszy linia tabletów Surface przekroczyła 1 mld dolarów przychodu. Jest to wzrost o 24% w stosunku do poprzedniego roku, spowodowany głównie dobrą sprzedażą Surface Pro 3 i akcesoriów z nim związanych.

Dobrze poradziły sobie również smartfony. Microsoft informuje, że sprzedał 10,5 mln urządzeń z serii Lumia, co przełożyło się na 2,3 mld dolarów przychodu. Największe zainteresowanie odnotowano w segmencie konstrukcji budżetowych.

O 30% wzrosła liczba subskrybentów usługi Office 365 Home i Personal. Łącznie z pakietu biurowego korzysta już 9,21 mln osób. Prawdopodobnie nagły wzrost popularności ma związek z faktem, że Office 365 był dodawany za darmo do tabletów z Windowsem.

Dobrze poradził sobie także dział Xboxa. Microsoft sprzedał w ostatnim kwartale 6,6 mln konsol. Nie wiemy niestety, ile z nich to Xbox One, a ile Xbox 360. Pomimo dobrej kondycji o 20% spadły przychody z tego segmentu. Prawdopodobnie ma to związek z okresem świątecznym, w trakcie którego Xbox był sprzedawany po niższej niż zazwyczaj cenie.

O 23% wzrosły również przychody z wyszukiwarki Microsoftu. Bing w Stanach Zjednoczonych posiada już 19,7% udziałów w rynku.

Źródło: Microsoft via Instalki

1 thoughts on “Wyniki finansowe MS za 4 kwartał 2014 – ponad 10 mln sprzedanych Lumii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *