Windows 7 to system operacyjny, który obecnie najprawdopodobniej cieszy się największą estymą spośród wszystkich OS-ów Microsoftu. Mimo iż “siódemka” utraciła (darmowe) wsparcie w styczniu 2020 roku, to nadal zainstalowana jest na stosunkowo wielu komputerach. W lutym 2021 Windows 7 pracował na 16,55% urządzeń z Windowsem (według danych StatCounter).
Abstrahując od obecnego trendu i zwiększającej się popularności Windows 10, postanowiliśmy zaprezentować Wam kilka ciekawych informacji na temat tytułowego systemu operacyjnego. Być może uda nam się Was zaskoczyć co najmniej jedną nowinką. Poniżej zestawienie.
1. Droga do premiery Windows 7
Prace nad Windows 7, znanym początkowo pod nazwą kodową Blackcomb, rozpoczęły się prawdopodobnie jeszcze w 2003 roku. Na początku 2006 roku nazwę Blackcomb zmieniono na Vienna, a w 2007 roku na Windows 7, którą to w 2008 roku zatwierdzono jako oficjalną dla nowego OS-u. Pierwszym ze znanych buildów był tzw. Milestone 1, będący w istocie zmodyfikowaną wersją Windowsa Vista. W Milestone 2 wprowadzono nowy pasek zadań. We wrześniu 2008 roku udostępniono wariant Milestone 3, który wciąż wyglądał jak Vista, ale wprowadzał nowe Centrum Akcji w miejsce Centrum Zabezpieczeń. W trakcie Professional Developers Conference pokazano Build 6801 i oddano go w ręce obecnych tam deweloperów. Build 6933, znany jako wersja pre-beta, zadebiutował na PDC, ale nie został przekazany w niczyje ręce. Chwilę później w sieci pojawił się nieoficjalnie build 6956. Kontrolowany wyciek? Publiczna beta Windows 7 udostępniona została jako build 7000, 9 stycznia 2009 roku. Wersja RTM Windows 7 (build 7100) przekazana została 5 maja 2009 roku. Premiera Windows 7 odbyła się 22 października 2009 roku.
2. Siedem kopii Windows 7 na sekundę
W maju 2020 roku system Windows 7 zainstalowany był na 1/4 komputerów na całym świecie. Udział w rynku na poziomie 25% nawet po zakończonym okresie przedłużonego wsparcia nie jest dziełem przypadku. Użytkownicy domowi oraz korporacyjni kochali ten soft już od dnia jego premiery. Dość powiedzieć, że przez pierwszy rok od jego debiutu, Microsoft sprzedawał aż siedem kopii systemu Windows 7 na sekundę. Później wartość ta uległa zmniejszeniu, ale wciąż kształtowała się na niespotykanym wcześniej poziomie. Windows 7 potrzebował roku żeby wyprzedzić pod względem udziałów Windows Vista, który okazał się delikatnie mówiąc niewypałem.
3. Sześć edycji Windows 7
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Windows 7 sprzedawany był w aż siedmiu różnych wersjach. Windows 10 ma obecnie dziesięć różnych wersji – Home, Pro, Pro for Workstations, Education, Pro Education, Enterprise, Enterprise LTSC, Windows 10X, IoT, Team, ale jak na tamte czasy taka mnogość opcji w przypadku “siódemki” była rzeczą niezwykłą. Osoby i podmioty zainteresowane systemem Microsoftu mogły wybierać pomiędzy wariantami:
- Starter (dla tanich komputerów osobistych)
- Home Basic (wydanie dla krajów rozwijających się)
- Home Premium (dla użytkowników domowych)
- Professional (dla małych biznesów)
- Ultimate (wersja z odblokowanymi wszystkimi funkcjami)
- Enterprise (to samo co Ultimate, ale dla użytkowników biznesowych)
4. Windows 7 niekrytykowany
W tamtych czasach wielu użytkowników komputerów miało już dość Visty i z entuzjazmem przyjęło wiadomość o premierze nowego systemu. Wtórowali im krytycy, którzy niemal powszechnie zachwycali się “siódemką”. Wskazywano, że Windows 7 działa znacznie płynniej, ma o wiele bardziej intuicyjny interfejs i rzadziej irytuje wyskakującymi powiadomieniami. W sześć miesięcy Microsoft sprzedał ponad 100 milionów kopii Windows 7 na całym świecie, a w ciągu trzech lat – aż 630 milionów.
5. Nowości w Windows 7
Wymienienie wszystkich innowacji wprowadzonych w systemie Windows 7 zajęłoby naprawdę sporo czasu. Warto jednak pamiętać o kluczowych zmianach, które przyniósł w 2009 roku nowy system giganta z Redmond. Windows 7 to liczne usprawnienia w zakresie obsługi za pomocą multidotyku, to także powiadomienia o konieczności wymienienia zużytej baterii w laptopie, czy też ulepszenia stworzone z myślą o nowych w tamtych czasach dyskach SSD. “Siódemka” uruchamiała się błyskawicznie i umożliwiała nowe metody bezpiecznego logowania biometrycznego za sprawą Windows Biometric Framework.
6. DLC do Windows 7 🙂
Jeżeli wydaje się Wam, że praktyka sprzedawania płatnych dodatków zarezerwowana jest dla gier komputerowych, jesteście w błędzie. Przed opłatnym dystrybuowaniem swoistego DLC do Windows 7 nie powstrzymała się także firma Microsoft, która w cenie 10 dolarów sprzedawała zestaw komponentów o nazwie Microsoft Desktop Optimization Pack. MDOP zawierał elementy pokroju Microsoft Diagnostics and Recovery Toolset do radzenia sobie z krytycznymi usterkami systemu, Advanced Group Policy Management dla lepszego zarządzania uprawnieniami, czy też Asset Inventory Service, który zliczał zasoby oprogramowania zarówno w celu zapewniania zgodności, jak i poprawiania obsługi administracyjnej.
7. Windows 7 w tym kraju nadal jest liderem
Na łamach naszego serwisu kilka razy już wspominaliśmy o tym, że istnieją rynki, na których Windows 7 wciąż cieszy się kolosalnym zainteresowaniem. Pomimo upływu blisko 12 lat od premiery, oprogramowanie to zainstalowane jest na lwiej części komputerów w Chinach, Wenezueli i w Indiach. Bez względu na premierę takich systemów operacyjnych jak Windows 8, Windows 8.1 oraz Windows 10, w jednym z krajów na świecie Windows 7 ma większość udziałów w rynku. Tym krajem jest Turkmenistan, gdzie według danych Statcounter w lutym 2021 roku Windows 7 zainstalowany był na 57,23% wszystkich komputerów.
Znasz inne ciekawostki na temat Windows 7? Nie wahaj się podzielić nimi ze światem i innymi czytelnikami w komentarzach. Może Windows 7 skrywa po latach jeszcze jakieś tajemnice?
Źródło: Instalki.pl