Tych plików i folderów lepiej nie usuwać z Windowsa

Windows

Tak jak każdy system operacyjny, system Windows posiada pewne pliki i foldery, które odpowiadają za jego sprawne funkcjonowanie. Dlatego, usunięcie czy chociażby zmodyfikowanie nawet jednego z nich może po prostu źle się skończyć – utratą danych bądź ich uszkodzeniem, niestabilnością systemu czy słynnym „BSoD”. W takim wypadku jedynym ratunkiem może być reinstalacja Windowsa.

W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć Wam pliki i foldery, których nie powinniście z Windowsa usuwać – są to elementy, których podczas sprzątania dysku lepiej nie ruszać.

1. Foldery Program Files i Pliki programów (x86)

Program Files to folder, w którym domyślnie instalowane są wszystkie aplikacje (chyba że wybierzemy inne miejsce instalacji). Dlatego zawiera on wiele plików, bez których te programy nie byłyby w stanie działać. Usunięcie go wiązałoby się zatem z negatywnym wpływem na pracę aplikacji (o ile nadal można by było je uruchomić) oraz utratą danych.

Systemy operacyjne w wersji 64-bitowej, które znajdują się obecnie na większości komputerów, posiadają dodatkowo folder Pliki programów (x86). Tam domyślnie instalowane są z kolei wszystkie programy 32-bitowe. Usunięcie folderu Pliki programów (x86) wiąże się z takim samym ryzykiem jak usunięcie folderu Program files. 32-bitowa wersja Windowsa go nie posiada, ponieważ nie mogą być na niej instalowane 64-bitowe aplikacje. 

Należy pamiętać, aby nigdy nie pozbywać się programów z komputera, usuwając ich poszczególne foldery z folderów Program files czy Pliki programów (x86). W ten sposób nie usuwamy programu z dysku całkowicie, a jedynie częściowo, co może spowodować niestabilność systemu. Deinstalacji aplikacji powinno dokonywać się poprzez Panel kontrolny bądź z pomocą przeznaczonych do tego celu programów.

2. Folder System32

Folder System32 zawiera wiele rodzajów plików, ale najwięcej znajdziemy w nim plików DLL i EXE. Pliki DLL (Dynamic Link Library) to pliki bibliotek współdzielonych, które używane są przez programy systemu Windows – i te wbudowane w system operacyjny, jak i te instalowane przez inne firmy. Pliki EXE reprezentują z kolei różne narzędzia systemu Windows, takie jak Menedżer zadań. W tym samym folderze przechowywane są również systemowe pliki rejestru oraz pliki SYS powiązane ze sterownikami sprzętowymi.

Niech Was nie zmyli nazwa folderu, bowiem nie wskazuje ona na to, że w 64-bitowej wersji systemu jest on bezużyteczny. Wręcz przeciwnie, jego usunięcie doprowadzi do konieczności ponownej instalacji Windowsa.

3. Folder WinSxS

Folder WinSxS (skrót od Windows Side-By-Side) jest odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów dotyczących kompatybilności ze starszymi wersjami Windowsa. Jeżeli jakiś program zainstalowany na Waszym komputerze musi korzystać ze starszej wersji danego pliku bibliotek współdzielonych (DLL), tę starszą wersję znajdzie właśnie w tym folderze. Usuwając folder WinSxS spowodujecie zatem problemy z kompatybilnością aplikacji.

Folder WinSxS / Źródło: Instalki.pl

4. Folder Windows

Folder Windows to kolejny folder, którego zawartości nie powinniście ruszać. Zawiera on wiele plików i podfolderów odpowiadających za sprawne działanie systemu. Niektóre z tych podfolderów to wspomniany już System32 oraz WinSxS. W związku z tym, usunięcie go czy nawet niewinna modyfikacja mogą oznaczać konieczność ponownej instalacji systemu.

5. Folder System Volume Information

System Volume Information to chroniony folder, który można znaleźć na każdym dysku w komputerze. Jeżeli dysk podzielony jest na partycje, posiada go każda partycja. Zawiera on ważne dane systemowe dotyczące partycji, w której się znajduje, a także punkty przywracania systemu. Jeżeli folder usuniecie, system utraci zdolność tworzenia punktów przywracania – wówczas, jak w poprzednich przypadkach, pomoże jedynie reinstalacja Windowsa.

Gdy nie potraficie dostrzec tego folderu na swoim komputerze, nie martwcie się. Domyślnie jest on ukryty, i to nie bez powodu. W końcu, jeśli go nie widać, nie kusi grzebanie w nim, nieprawdaż?

6. Plik Pagefile.sys

Pagefile.sys to plik, który jest elementem tak zwanej Pamięci Wirtualnej. Jest on wykorzystywany przez menedżera pamięci do zwalniania pamięci fizycznej (RAM) – najczęściej gdy pamięci fizycznej jest zbyt mało. Poza tym, znajduje on zastosowanie podczas wystąpienia „Blue Screena” – wówczas używany jest do zapisu pamięci. System będzie w stanie bez tego pliku funkcjonować, ale jego usunięcie może wywołać różnego rodzaju problemy. Bez jego obecności, w momencie wykorzystania całej pamięci RAM poprzez otworzenie wielu programów, niektóre programy mogą się wyłączać lub wyświetlać błędy. Poza tym, niektóre gry czy programy mogą się wówczas w ogóle nie uruchamiać.

Pagefile.sys / Źródło: Instalki.pl

7. Plik Swapfile.sys

Swapfile.sys to kolejny plik który jest elementem Pamięci Wirtualnej. Ten związany jest jednak bezpośrednio z aplikacjami z Microsoft Store, podczas gdy Pagefile.sys odpowiada za pozostałe programy. Niemniej jednak, jest on równie ważny dla sprawnego wykorzystania pamięci RAM i działania komputera, a więc odradzamy usuwanie go.

Źródło: Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *