Windows 7 z trybem Windows XP

Zespół programistów pracujących nad najnowszą wersją Windowsa poinformował, że Windows 7 zostanie wyposażony w nową funkcję o nazwie Windows XP Mode.

Microsoft zamierza wykorzystać technologię oferowaną przez środowisko Virtual PC aby zapewnić użytkownikom Windows 7 możliwość korzystania ze starszych aplikacji dostępnych tylko na Windows XP. Chodzi o oprogramowanie które nie działa poprawnie pod Vistą czy Windows 7. Funkcja ta kierowana jest w szczególności do małych i średnich przedsiębiorstw bowiem tego typu podmioty często nie decydują się na przejście na nowy system operacyjny właśnie ze względu na brak kompatybilności z niektórymi programami. Tryb Windows XP ma być dostępny w najwyższych edycjach Windows 7 czyli Professional, Enterprise oraz Ultimate. Użytkownicy wymienionych edycji będą mogli pobrać Windows XP Mode jak dodatkowy moduł. Finalna wersja ma być dostępna w momencie premiery Windows 7.

Windows XP Mode będzie oparty o wirtualną maszynę działającą pod kontrolą Virtual PC. Co ważne, użytkownik będzie mógł korzystać z aplikacji działającej w tym trybie jak z każdego innego uruchomionego programu. Poniżej screen z przykładowym oprogramowaniem działającym w trybie Windows XP:

Wymagania systemowe jakie będzie musiał spełnić komputer nie są wygórowane – do uruchomienia Windows XP Mode wystarczy 2GB pamięci. Na tryb Windows XP składają się dwa elementy, pierwszym z nich jest Virtual PC, drugim system operacyjny z dodatkiem Service Pack 3. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet, użytkownik otrzymuje uproszczoną obsługę wirtualnej maszyny która działa w tle. Do tego nie ma konieczności zrządzania wieloma pulpitami. Użytkownicy będą mieli okazję przetestować działanie nowej funkcji w systemie Windows 7 RC który będzie dostępny publicznie już 5 maja.

Źródło: CNET News

10 thoughts on “Windows 7 z trybem Windows XP

  1. Umnie ten tryb nie działa i wyswietla bład wie ktoś z was co jest grane.Cannot start Windows Virtual PC Host Process.Check the System event log for more detailsWindows Virtual PC requires hardware assisted virtualization.There is no hardware-assisted virtualization support in the system.

  2. fajna funkcja testowalem jedyny mankament ze ten wirtualny windows xp moze kozystac tylko z 256 pamieci RAM.Lubie grac ale niestety z tym ram nie pojda nowe gry szkoda ale pomysl ogolnie dobry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *