GIMP

Nazwa: GIMP
Wersja: GIMP 2.6.11

GIMP jest popularnym narzędziem przetwarzania grafiki cyfrowej i zdjęć umieszczanych w Internecie. Można przy jego użyciu tworzyć grafikę i logo, zmieniać rozmiary i wycinać fragmenty zdjęć, dokonywać różnych operacji na kolorach, łączyć obrazy stosując warstwy, oraz dokonywać konwersji różnych formatów plików graficznych.

Interfejs GIMP-a opiera się na aktywnym używaniu wszystkich przycisków myszy oraz na otwieraniu ogromnej ilości okien, co widać na zamieszczonych powyżej obrazkach.
GIMP jest wolnym oprogramowaniem, rozprowadzanym na licencji GNU GPL, co jest jego wielkim atutem w porównaniu do innych programów graficznych. Jego zwolennicy porównują go do płatnego Paint Shop Pro czy nawet do narzędzia profesjonalistów, Adobe Photoshop. Dzięki filtrom możliwości programu są znacznie rozszerzone.

Zmiany w wersji 2.6:
W nowym Gimpie zastosowano eksperymentalną integrację z biblioteką GEGL która wspiera 8, 16 i 32-bitową precyzję kanału dla każdej barwy. W edytorze dostępna jest również stara biblioteka, a użytkownicy mogą aktywować nową przez wybranie opcji Kolory/Użyj GEGL lub przez narzędzie do operacji GEGL. Poprawiona została obsługa krawędzi obrazów która pozwala na pracę pędzlem znajdującym się częściowo poza rysunkiem, poprawiono narzędzie do zaznaczania oraz udostępniono możliwość przechwycenia kursora na zrzucie ekranu. Ulepszono import plików w formacie PSD, od teraz GIMP będzie mógł odczytywać profile ICC.

Zmiany zaszył w tzw. Narzędziówce (Toolbox), menu to zostało połączone z oknem obrazu. Teraz nawet gdy żaden obraz nie jest otwarty okno pozostaje puste. Okno to pozwala na otwieranie plików popularną metodą przeciągnij i upuść. Ponadto pojawiła się funkcja reagowania pędzla na szybkość poruszania kursorem oraz siłę nacisku (ang. Brush Dynamics) – w zależności od tych parametrów nakładana tekstura może mieć inny kształt i wielkość.

Pobierz: GIMP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *