Wsparcie rozdzielczość 8K trafi do Windows 10

Windows 10 z miesiąca na miesiąc zapowiada się coraz ciekawiej. Microsoft nie zwalnia bowiem z pracą nad systemem i od czasu do czasu zdradza kolejne szczegóły z nim związane. Dowiedzieliśmy się właśnie, że Dziesiątka będzie przystosowana do pracy w rozdzielczości 8K!

Podczas gdy do komputerów i telewizorów nieśmiało puka rozdzielczość 4K, Microsoft wybiega przed szereg, przystosowując swój system do rozwiązań przyszłości. Mowa o materiałach wideo w rozdzielczości 8K.

Microsoft przyznał, że Windows 10 będzie w stanie odtwarzać wideo w rozdzielczości 8K. Do tego celu wymagany będzie monitor o przekątnej ekranu przynajmniej 27 cali. Nie ulega zatem wątpliwości, że Dziesiątka wybiega przed szereg – przynajmniej w tej kwestii.

Rozdzielczość 8K to wciąż odległa przyszłość. Co prawda niektórzy producenci stworzyli już telewizory działające w takiej rozdzielczości, jednak są to modele prototypowe, które jeszcze długo nie pojawią się w regularnej sprzedaży.

Producenci telewizorów i monitorów, a także twórcy treści wciąż przestawiają się na rozdzielczość 4K. Proces ten idzie powolnie, choć w przeciągu najbliższych kilku lat Ultra HD powinno stać się standardem, podobnie jak teraz Full HD.

8K, czyli 7680×4320 pikseli, znajduje się już w fazie testowej w krajach azjatyckich – Japonii, Korei Południowej oraz w Chinach. NHK – japoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, pracuje nad technologią umożliwiającą nadawanie obrazu w takiej rozdzielczości. Po raz pierwszy na szerszą skalę w 8K mają być transmitowane Letnie Igrzyska Olimpijskie, które będą miały miejsce w Tokio w 2020 roku.

Już teraz wiemy, że Windows 10 ze wspomnianą transmisją sobie poradzi. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy posiadać odpowiedni wyświetlacz.

Źródło: PC World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *