Adobe opracowuje Flash dla Windows 8

W listopadzie Adobe zaszokował branżę ogłoszeniem o zaprzestaniu wydawania kolejnych wersji aplikacji Flash Player dla systemu operacyjnego Android i dla Playbooka. Decyzja skutecznie zamknęła Flash’owi drogę do mobilnych przeglądarek internetowych. Jednakże, firma kontynuuje rozwój programu Flash Player, wraz z Adobe AIR dla innych platform.

W niedawno opublikowanym harmonogramie działań dotyczących przyszłości Flash Player’a, firma Adobe ujawniła więcej informacji na temat przyszłości swojej najpopularniejszej aplikacji. Plan odnosi się również do kwestii obsługi Flasha w systemie Windows 8. Jak napisano we wspomnianym dokumencie, “Adobe obecnie prowadzi ścisłą współpracę z firmą Microsoft w celu sfinalizowania szczegółów dotyczących obsługi i konfiguracji programu Flash Player i środowiska Adobe AIR w systemie Windows 8.”

Jeśli chodzi o użytkowników Linuksa, firma Adobe postanowiła wstrzymać wsparcie dla aplikacji Flash Player po wydaniu wersji Flash Player 11.2. Zamiast tego, Adobe ma dostosować się do API o nazwie “Pepper”, które pozwoli uruchomić oprogramowanie Flash w przeglądarce internetowej Google Chrome w wersji dla Linuksa.

Mówiąc o Flash Player 11.2, nie można zapomnieć o dacie oficjalnego wydania, którą zaplanowano jeszcze na pierwszy kwartał 2012 roku. Pojawi się sporo nowych funkcji, w tym większe wsparcie dla sprzętowej akceleracji kart graficznych. Adobe ujawniło także pierwsze informacje na temat trzech kolejnych wersji Flash’a, które są obecnie w opracowaniu. Pierwsza, o kryptonimie “Cyril”, ukaże się w drugim kwartale 2012 roku i doda wsparcie dla nawigacji z klawiatury w trybie pełnoekranowym oraz inne dodatki.

Kolejny update, o kryptonimie “Dolores” ukaże się w drugiej połowie 2012 roku i będzie koncentrować się na obsłudze gier. Wreszcie, większa aktualizacja programu Flash Player o nazwie kodowej “Next”, ma się ukazać w 2013 roku.

Źródło: Neowin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *