Aktualizacja KB4549951 może powodować problemy [Patch Tuesday]

Windows 10 nie działa

Microsoft ostrzega, że jedna z łatek zabezpieczeń w aktualizacji zbiorczej KB4549951 może psuć niektóre odniesienia związane z Visual Basic for Applications (VBA), czyli języku programowania zaimplementowanym m.in. w aplikacjach pakietu Microsoft Office oraz narzędziach AutoCAD i WordPerfect. W tym konkretnym przypadku kłopoty mogą mieć użytkownicy pakietu Office, którego dotyczy rzeczona poprawka bezpieczeństwa. Nieszczęśnikom wyświetlany jest komunikat o treści:

“Compile error: Can’t find project or library.”

Błąd pojawiał się będzie w związku z plikami .exe, .ocx, .olb, .tlb i .dll, które są blokowane po zainstalowaniu poprawki bez względu na to czy są zlokalizowane w Internecie, serwerach intranetowych, czy bezpośrednio pobierane z sieci.

“Po zainstalowaniu jednej z aktualizacji zabezpieczeń pakietu Microsoft Office, dot. podatności CVE-2020-0760 wymienionej w słowniku identyfikatorów odpowiadających powszechnie znanym podatnościom oraz zagrożeniom, możesz zauważyć, że niektóre typy odwołań do języka Visual Basic for Applications (VBA) są zablokowane i pojawia się komunikat o błędzie”, podaje Microsoft.

Windows 10 - aktualizacja
Błąd 0x800f0831 związany z instalacją nowej aktualizacji zbiorczej. | Źródło: Instalki.pl

Tymczasowym obejściem błędu jest podmienienie zablokowanych bibliotek bibliotekami lokalnymi. Rekomendacja podawana przez przedstawicieli Microsoftu brzmi następująco:

“Internetowe biblioteki obiektów VBA: zalecamy ich zablokowanie, ponieważ są podatne na atak.

Biblioteki obiektów intranetowych VBA: Możesz je włączyć poprzez ustawienia GPO. Znajdują się one w Konfiguracja użytkownika -> Szablony administracyjne -> Microsoft Office 2016 -> Ustawienia zabezpieczeń.”

Na pocieszenie: póki co żadnych innych błędów nie stwierdzono.

Źródło: Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *