Aplikacje z Androida i iOS będą działać pod Windows [Build 2015]

Wczoraj rozpoczęła się konferencja Build 2015 i już na samym początku Microsoft zaserwował nam garść nowości. Amerykański gigant boryka się z problemem niewielkiej ilości aplikacji na swoją mobilną platformę ale najnowsze rozwiązania mają sprawić, że wszystko się zmieni. Producent kafelkowego systemu zapowiedział bowiem udostępnienie narzędzi, które pozwolą deweloperom szybko i bezboleśnie skompilować gotowe aplikacje z Androida oraz iOS na Windows.

W dniu otwarcia Build 2015 Microsoft pokazał w jaki sposób zamierza przekonać deweloperów do tworzenia aplikacji na platformę Windows. Nie będą oni musieli tworzyć projektów od nowa, a jedynie skorzystać ze specjalnych narzędzi, które przygotują odpowiedni kod na podstawie gotowych programów na inne platformy.

Jednym ze sposobów na prawidłowe funkcjonowanie aplikacji ma być dodanie w mobilnym Windowsie podsystemu Android Open Source Project (AOSP). Dzięki temu deweloperzy będą mogli zgłaszać appki napisane w Javie lub C++ do Windows Store nawet w formacie APK. W przypadku rozwiązań na iOS, Microsoft przygotował specjalny kompilator, który umożliwi przerobienie kodu aby ten był zgodny z środowiskiem Windows.

Warto dodać, że przebudowane aplikacje z Androida i iOS będą uniwersalne więc będzie można uruchomić je zarówno na smartfonie, tablecie jaki i desktopie. Przykładem takiego zastosowania jest Candy Crush Saga – gra została przeniesiona na Windows Phone z użyciem omawianych narzędzi. Produkcja ma obecnie wysoką ocenę 4,5 gwiazdki w sklepie Windows co oznacza, że działa całkiem sprawnie.

Microsoft znalazł sprytny sposób na wypełnienie luki w ekosystemie aplikacji mobilnego Windows. Teraz wszystko zależy od deweloperów, którzy muszą wykazać się odrobiną chęci i zaangażowania aby ich produkty trafiły do Windows Store.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *