Aplikacje Windows będą działać na Androidzie

Tablety z systemem Android staną się niedługo znacznie bardziej uniwersalne. Firma Codeweavers pracuje bowiem nad specjalnym emulatorem, który umożliwi uruchamianie większości aplikacji napisanych z myślą o Windowsie.

CrossOver to specjalna aplikacja, która w przyszłości umożliwi uruchamianie programów z Windowsa bezpośrednio na urządzeniach z Androidem. Warto zaznaczyć, że nie będzie się to odbywało poprzez emulację całego systemu Windows. Takie rozwiązanie byłoby zbyt obciążające dla większości urządzeń.

Niestety w całym tym rozwiązaniu istnieje pewne ograniczenie. Podczas gdy windowsowe aplikacje są tworzone na procesory z architekturą x86, większość urządzeń z Androidem jest napędzana przez układy ARM. Tylko niektóre modele są wyposażone w procesory Intel Atom oparte na architekturze x86. I tylko na nich windowsowe programy będzie można uruchomić.

Już niedługo CrossOver ma wkroczyć we wczesną fazę beta, która umożliwi przetestowanie windowsowych aplikacji na Androidzie. Zarówno beta, jak i późniejsza pełna wersja narzędzia będzie dostępna za darmo.

Wymagania? Urządzenie z Androidem będzie musiało być wyposażone we wspomniany procesor Intela oraz przynajmniej 2 GB pamięci RAM. Obecnie wśród kwalifikujących się modeli jest między innymi tablet Lenovo Yoga 2, Dell Venue 10 serii 7000 oraz Nokia N1. Wśród smartfonów można natomiast wymienić ASUS-a ZenFone 2 i Lenovo K900.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *