Bezpieczne usuwanie sprzętu – Microsoft wprowadza pewne zmiany

Bezpieczne usuwanie sprzętu

Jest taka zasada, że wszelkiego rodzaju pamięci masowe, czyli pendrive’y, dyski zewnętrzne czy karty pamięci, powinno się z systemu Windows 10 bezpiecznie usunąć, za pomocą opcji systemowej, przed wypięciem nośnika z portu. Każdy, kto tego nie robi, ryzykuje mniej lub więcej utratę np. kopiowanych z pendrive’a na komputer danych.

Prawda jest jednak taka, że mało kto w ten sposób wypina pamięci masowe z komputera i większość użytkowników to właśnie tacy ryzykanci. Można się domyśleć, że bardziej wynika to ze zwykłego lenistwa, niż z tęsknoty za dreszczykiem emocji.

Microsoft wprowadzi do Windows 10 October 2019 Update pewne zmiany, dotyczące właśnie tego elementu.

Bezpieczne usuwanie sprzętu / Źródło: Instalki.pl

Do tej pory dyski były usuwane w jednym z dwóch trybów, z czego jeden z nich był ustawiony domyślnie. Teraz jako domyślny będzie tryb Szybkie usuwanie. Jego zaletą jest to, że nie wymaga od użytkownika bezpiecznego, ręcznego usuwania sprzętu z systemu, ale za to dane znajdujące się na nośniku nie są buforowane. Ich transfer w tym trybie może zająć więcej czasu. 

Natomiast drugi tryb Większej wydajności, wykorzystuje bufor zapisu, ale użytkownik powinien przed każdym wypięciem nośnika, wysunąć go bezpiecznie z systemu. Zrobić to można, klikając na ikonkę pamięci masowych w zasobniku systemowym. 

Gdzie znaleźć wspomniane tryby? Śpieszymy z wyjaśnieniem:

1. Uruchamiamy Zarządzanie dyskami (najlepiej klikając prawym klawiszem na menu Start i wybierając odpowiednią pozycję z menu).
2. Wybieramy podłączony nośnik wymienny z listy.
3. Klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy Właściwości.
4. Przechodzimy do zakładki Zasady.

Zarządzanie dyskami / Źródło: Instalki.pl

Co więc konkretnie się zmienia i o czym trzeba pamiętać? Jeśli często zgrywamy na zewnętrzne nośniki duże ilości danych, to lepiej, żebyśmy zmienili domyślne zasady usuwania na Większą wydajność, ale będziemy musieli pamiętać, (jak dotychczas), o konieczności ręcznego, bezpiecznego usuwania nośnika.

Jeśli natomiast z pendrive’ów korzystamy sporadycznie i do pojedynczych plików, to w zasadzie nie musimy o niczym już pamiętać. Polityka Szybkiego usuwania, ustawiona od teraz jako domyślna, nie wymaga ingerencji użytkownika i nasze pliki powinny bezpieczne.

Źródło: Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *