Chiny twierdzą, że Windows 8 stanowi zagrożenie

Pod koniec maja chiński rząd ogłosił przetarg, w którym zaznaczył, że komputery nie mogą działać pod kontrolą Windowsa 8. Wywołało to spore zdziwienie wśród przedstawicieli Microsoftu. Sprawa na tym jednak się nie skończyła, a my właśnie poznaliśmy bardziej precyzyjne wyjaśnienie, dlaczego Państwo Środka neguje kafelkowy system operacyjny.

Chińska Telewizja Centralna (CCTV) wyemitowała specjalny program, w którym specjaliści jednoznacznie stwierdzili, że Windows 8 stanowi realne zagrożenie bezpieczeństwa. Oczywiście wiadomość ta szybko rozprzestrzeniła się w kolejnych mediach, sprawiając sporo kłopotów Microsoftowi.

Z opublikowanego raportu dowiadujemy się między innymi, że Windows 8 został zaprojektowany w taki sposób, aby zbierał jak największą ilość danych na temat korzystających z niego użytkowników. Padło nawet stwierdzenie, że Microsoft posiada znacznie więcej informacji o obywatelach Chin, niż tamtejszy rząd.

“Twoja tożsamość, konto, kontakty, numery telefonów – wszystkie te informacje mogą służyć amerykańskim służbom do wielkiej analizy danych” – wypowiada się specjalista do spraw bezpieczeństwa, Ni Guangnan. “Dane te mogą być dokładniejsze, niż nasze oficjalne, rządowe statystyki” – kontynuuje.

Nie trzeba było długo czekać, aby informacja ta odbiła się szerokim echem w chińskich mediach. Kolejne źródła przestrzegają przed wszystkimi usługami oferowanymi przez amerykańskich gigantów, takich jak Apple, Google czy właśnie Microsoft.

Microsoft ma zatem ciężki orzech do zgryzienia. Oficjalnie Windows 8 nie zbiera informacji na temat użytkowników, jednak po wszystkich rewelacjach upublicznionych przez Edwarda Snowdena, nic nie pozostaje w stu procentach pewne.

Źródło: ZDnet, Instalki

1 thoughts on “Chiny twierdzą, że Windows 8 stanowi zagrożenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *