Windows 8 zbanowany na rządowych komputerach w Chinach

Decyzja chińskiego rządu może okazać się mocnym ciosem w Microsoft. Najnowsze rządowe zamówienia na sprzęt informatyczny wykluczają zakup komputerów z systemem Windows 8. Wytyczne dotyczące bojkotu kafelkowego Windowsa pojawiły się w oficjalnych dokumentach dotyczących przetargów.

Nie wiadomo dlaczego chińskie władze podjęły taką decyzję. W oficjalnym komunikacie Centrum Zamówień Rządowych wyraźnie zaznaczono, że zakupione komputery nie mogą być wyposażone w Windows 8. Decyzja dotyczy zakupów “energooszczędnych” urządzeń IT, w tym notebooków, komputerów stacjonarnych i tabletów.

Przedstawiciele rządu w Pekinie sugerowali już wcześniej, że system Microsoftu powinien być tańszy. Dodatkowo w Państwie Środka pojawiają się głosy, że rząd powinien postawić na tworzenie własnego systemu operacyjnego aby zmniejszyć ryzyko uzależnienia od zagranicznych firm.

Teraz pozostaje czekać na ruch ze strony Microsoftu. Amerykański gigant z pewnością zrobi wszystko aby przekonać największego chińskiego odbiorcę oprogramowania do swoich produktów. Windows 8 nie cieszy się popularnością – według najnowszych statystyk CNZZ.com, korzysta z niego mniej niż 2% użytkowników w Chinach. Większość komputerów rządowych pracuje pod kontrolą Windowsa XP, który ma 70-procentowy udział w rynku.

Źródło: PCWorld

3 thoughts on “Windows 8 zbanowany na rządowych komputerach w Chinach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *