Darmowe narzędzie do ochrony przed luką .LNK

Sophos, firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, udostępnił dziś darmowe narzędzie do ochrony przed luką Windows w obsłudze plików skrótu .LNK, która pozwala na automatyczny rozruch niebezpiecznego kodu w przypadku, gdy przeglądamy pamięć USB z poziomu Eksploratora Windows.

Sophos Windows Shortcut Exploit Protection Tool zapewnia ochronę przed groźną dziurą we wszystkich wersjach systemu Windows. Exploit, znany także pod nazwą CPLINK, umożliwia skrótom (plikom .lnk) uruchomienie na komputerze złośliwego oprogramowania – bez jakiejkolwiek interakcji z użytkownikiem. Darmowe narzędzie Sophos, dostępne do pobrania ze strony http://www.sophos.com/shortcut, przechwytuje pliki skrótów zawierające exploit, ostrzegając przed wykonywalnym kodem. Oznacza to koniec zagrożeń ze strony złośliwego kodu, wykorzystującego lukę .lnk.

“Jak dotąd widzieliśmy robaki Stuxnet i Dulkis, a także trojana Chymin usprawniającego rozprzestrzenianie i infekowanie komputerów. Stuxnet trafił na nagłówki, ponieważ jest wycelowany w systemy Siemens SCADA, które sterują krytyczną infrastrukturą krajową, taką jak elektrownie. Należy jednak pamiętać, że zagrożeni rootkitem są wszyscy użytkownicy,” powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. “Szczegóły o tym, jak wykorzystać tę lukę bezpieczeństwa są dostępne w sieci, a to oznacza, że hakerzy bez najmniejszych trudności mogą ją wykorzystać do kolejnych ataków.”

Poniżej film prezentujący w jaki sposób darmowe narzędzie Sophos przechwytuje atak:

Źródło: Sophos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *