Ekspert o zakończeniu wsparcia dla Windows XP: najbliższe dwa miesiące są kluczowe

Windows XP przestanie otrzymywać wsparcie począwszy od 8 kwietnia 2014 r. Niby czasu zostało wiele, jednak wydaje się, że komunikaty Microsoft nakłaniające do wprowadzenia aktualizacji do najnowszego systemu nie trafiają do wszystkich użytkowników i przedsiębiorstw. Według Kevina Beadona z GlassHouse Technologies, najbliższe dwa miesiące będą krytyczne dla odejścia od systemu Windows XP, ponieważ wiele firm i użytkowników końcowych może przegapić moment zakończenia wsparcia, jeśli nie zdecyduje się na uaktualnienie w najbliższym czasie.

“Ci, którzy nie wdrożyli planu migracji lub planu awaryjnego w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ryzykują spóźnienie z przenosinami swoich aplikacji do kwietniu przyszłego roku. Użytkownicy mogą napotkać problemy zgodności” – powiedział Beadon w rozmowie z ComputerWeekly. Microsoft ostrzega użytkowników przed kurczowym trzymaniem się XP i radzi przejście na nowszą platformę. Wydawca wskazuje na zagrożenia bezpieczeństwa niełatanego systemu. Komputer z nieaktualnym systemem będzie łatwym celem dla hakerów.

“Pozostanie przy systemie Windows XP wiąże się ze sporym ryzykiem. Wszelkie nowe luki wykryte w systemie Windows XP, po zakończeniu supportu nie będą poprawiane przez firmę Microsoft. Nawet oprogramowanie antywirusowe będzie coraz słabiej chronić platformę Windows XP” – mówi Chris Hallum, starszy menedżer produktu w Windows Client Commercial.

“Jeśli firma, decyduje się na pozostanie przy Windows XP, oznacza to, że nie zdaje sobie sprawy z oszczędności kosztów i poprawy wydajności, które przynoszą nowoczesne systey operacyjne.”

Według danych dostarczonych przez Net Applications, Windows XP nadal zasila ponad 38 procent komputerów na całym świecie. Póki co, nie widać exodusu użytkowników XP-eka do “Ósemki”. Wysiłki Microsoftu, który na każdym kroku podkreśla ryzyko korzystania ze starej platformy, wydają się pełznąć na niczym.

Źródło: Softpedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *