Ewolucja dysków twardych uderzy w użytkowników Windows XP

Z początkiem przyszłego roku świat dysków twardych przejdzie największą zmianę formatu od 30 lat. Podział na bloki o wielkości 512 bajtów zastąpiony zostanie rozmiarem 4KB.

Przejście na nowy format zapisu oznacza mniejsze zużycie energii oraz bardziej niezawodne dyski twarde. Niestety zmiana ta może okazać się niekorzystna dla użytkowników Windows XP bowiem system ten nie jest przystosowany do obsługi tego typu bloków.

Od czasu systemu operacyjnego DOS miejsce na dyskach twardych sformatowane jest na bloki o rozmiarze 512 bajtów. Wszystko za sprawą standardów firmy IBM która używała sektorów tej wielkości na swoich dyskietkach. Gdy dyski twarde miały pojemność do kilku megabajtów taki podział sektorów miał sens jednak w dzisiejszych czasach gdzie dyski mogą pomieścić nawet jeden terabajt danych potrzebne są bardziej nowoczesne rozwiązania.

Bloki o pojemności 512 bajtów są po prostu za małe, dodatkowo oddzielone są niewielką pustą przestrzenią i posiadają wydzielony obszar na kody błędów. Zastąpienie ich nowym formatem pozwoli zaoszczędzić od 7 do 11 procent pojemności. Zmiana ta pozwoli producentom również na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni dysków twardych.

Międzynarodowa organizacja IDEMA zajmująca się dyskami twardymi poinformowała, że wszyscy producenci zobowiązali się wdrożyć nową technologię do końca stycznia 2011 roku. Problem w tym, że Windows XP został wydany zanim podjęto decyzję o wprowadzeniu bloków o rozmiarze 4KB. Nowoczesne dyski pracujące pod kontrolą XP będą udawały, że nadal korzystają z sektorów 512 bajtów. Podczas odczytu danych z dysku emulacja będzie niezauważalna jednak w trakcie zapisu w niektórych przypadkach może pojawić się niewielkie opóźnienie. David Burks z firmy Seagate uważa, że w pewnych okolicznościach wydajność dysku może spaść o 10%.

Systemy operacyjne Windows 7, Vista, Mac OS X Tiger, Leopard, Snow Leopard oraz wersje Linuksa z jądrem nowszym niż z września 2009 są przystosowane do obsługi sektorów 4KB.

Źródło: BBC News

3 thoughts on “Ewolucja dysków twardych uderzy w użytkowników Windows XP

  1. Lepiej niech MS opracuje nowy system plikow a nie bazuje na systemie ktory znany jest jeszcze z Windows NT i modyfikowanym pozniej na NTFS 5.0 jak dobrze pamietam. Dla mnie ta sprawa pod katem oprogramowania wyglada conajmniej smiesznie. wiem ze dzis dla kazdego 512b to smiech na sali ale 4kb tez aztak bardzo nie robia roznicy a nawet pogorsza sprawe.

  2. Kolejny propagandowy bełkot. Nic nie uderzy, przecież już producenci się wypowiedzieli że nie będą produkować dysków wg tych idiotycznych specyfikacji, które na każdym systemie stwarzałyby mniejsze bezpieczeństwo danych i gorszą wydajność przy niewielkich wzrostach pojemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *