Eye Control, czyli śledzenie ruchu gałek ocznych w Windows 10

Eye Control

Microsoft planuje dodanie natywnego wsparcia dla śledzenia ruchu gałek ocznych w Windows 10. Rozwiązanie ma przede wszystkim na celu ułatwienie korzystania z systemu osobom sparaliżowanym i niepełnosprawnym.

Ruch myszki będzie wykonywany za pomocą śledzenia gałki ocznej. Kursor będzie się ustawiać dokładnie tam, gdzie użytkownik będzie patrzeć. Dłuższe wpatrywanie się np. w aplikację spowoduje jej uruchomienie.

Na podobnej zasadzie będzie działać klawiatura ekranowa. Dzięki wpatrywaniu się w poszczególne literki użytkownik będzie w stanie wpisywać tekst bez konieczności korzystania z klawiatury i myszki.

Kontrola oczu

Funkcja będzie się nazywać Eye Control in Windows 10. Do poprawnego działania potrzebne będzie oczywiście zewnętrzne urządzenie do śledzenia wzroku. Już teraz Microsoft współpracuje z Tobii w celu dodania natywnego wsparcia dla Eye Tracker 4C i wcześniejszych modeli tej firmy.

Funkcja jest już dostępna w wersji testowej systemu. Osoby zainteresowane jej sprawdzeniem muszą się zapisać do szybkiego kręgu aktualizacji programu Windows Insider.

Obecnie nie wiadomo, kiedy dokładnie funkcja zadebiutuje w finalnej wersji systemu. Microsoft pracuje już nad marcową aktualizacją. Być może wraz z nią pojawi się Eye Control.

Źródło: The Verge via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *