Funkcja Power Throttling wydłuży czas pracy na baterii

Windows 10 Redstone

Microsoft zaprezentował Power Throttling, czyli nową funkcję Windows 10, która pojawiła się już w wersji testowej systemu. Oficjalnego debiutu możemy się spodziewać wraz z aktualizacją Redstone 3.

Rozwiązanie pozwoli ograniczyć działanie procesora w aplikacjach w tle, co wpłynie bezpośrednio na długość pracy na baterii. W testach przeprowadzonych przez Microsoft zużycie procesora udało się zmniejszyć nawet o 11%.

Power Throttling polega na analizie procesów działających w tle. Funkcja będzie ograniczać im dostęp do procesora, przyznając priorytet programom działającym na pierwszym planie. Warto jednak dodać, że rozwiązanie będzie ignorować aplikacje odtwarzające muzykę oraz „inne kategorie ważne podczas pracy”, by użytkownik nie odczuł negatywnych skutków działania.

Power Throttling Windows 10
Power Throttling w Windows 10

Dokładną funkcjonalność będzie można dostosować z poziomu opcji, np. włączając Power Throttling wyłącznie dla wybranych aplikacji.

Rozwiązanie bazuje na technologii Intel Speed Shift i z tego względu będzie dostępne wyłącznie dla posiadaczy procesorów Intela szóstej i nowszej generacji. Właściciele układów od AMD, nawet z najnowszej rodziny Ryzen, muszą póki co obejść się smakiem. Microsoft obiecuje jednak prace nad większą kompatybilnością.

Power Throttling zadebiutuje wraz z dużą aktualizacją Redstone 3. Microsoft wyjaśnia, że do tego czasu zmienić może się między innymi nazwa funkcji.

Źródło: Neowin via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *