Gartner: Microsoft może trafić na margines w ciągu 4 lat

Firma analityczna Gartner przewiduje, że jeśli Microsoft nie zdobędzie rynków tabletów i smartfonów to w ciągu najbliższych kilku lat, grozi mu marginalizacja. Wg firmy Gartner w ciągu najbliższych kilku lat nastąpi przejście od “tradycyjnych” pecetów na tablety, co spowodowuje że udział rynkowy systemów operacyjnych Microsoftu znacznie zmaleje do 2017 roku. Wówczas może on osiągnąć poziom udziału Apple’a.

Carolina Milanesi, współautorka tej analizy, przewiduje, że Android osiągnie 3 razy większą sprzedaż niż Windows, z racji tego, że Microsoft nie jest w stanie zdobyć nowych rynków. Wg Milanesi osoby które nie posiadają pecetów, będą wybierać tablety, zwłaszcza te z systemem iOS lub Android. To z kolei spowoduje, że deweloperzy skupią się na platformach z największą ilością użytkowników, wśród których najprawdopodobniej nie będzie Windowsa.

Koniec ery Pecetów – koniec ery Microsoftu
Gartner przewiduje, że do 2017 r. sprzedaż urządzeń z Androidem znacznie przewyższy wszystkie pozostałe systemy operacyjne, a już w 2014r. Android będzie obecny na ponad miliardzie urządzeń. BlackBerry będzie nadal słabnąć i wyprzedzi je nawet Windows Phone. W 2015 r. tablety mają mieć większą sprzedaż niż tradycyjne pecety (stacjonarne i laptopy). Wg Milanesi zdobycie rynków tabletów i telefonów jest kluczowe dla dalszego rozwoju Microsoftu.

Oczywiście powyższa analiza nie musi się sprawdzić, tym bardziej że Microsoft przygotowuje się do zmian na rynku poprzez wprowadzenie Windows Blue oraz integrację swoich usług. Czy za parę lat sprzęt z oprogramowaniem Microsoft stanie się …niszowy i awangardowy? Czy modyfikacje planowane w ramach kolejnych wersji Windows – Blue, “Dziewiątki” – okażą się na tyle “idącymi z duchem czasu”, że MS będzie w stanie zagrozić przyszłej pozycji systemów Android, iOS oraz znajdujących się w fazie rozwojowej produktów z Chin i Rosji?

Źródło: Neowin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *